Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat mülkiyeti olmayan binanın yönetimi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-05-2012, 10:06   #1
feyzaday

Varsayılan Kat mülkiyeti olmayan binanın yönetimi

Sayın meslektaşlar, bir alışveriş merkezinin iki sahibi var. Tapuda arsa gözükmekte. Alışveriş merkezinde birçok dükkan kat var ve yıllardır kiradalar. kendi içlerinde bir yönetim olduğunu tahmin ediyoruz. Sahipleri derler ki kapıcı, güvenlikçi vs giderleri biz kendimiz sigorta ettirmeliyiz. Bu hangi yasa da var, KMK na geçilmediğinden bunu uygulayamıyoruz. Yönetim giderlerine MK gereği ortak giderlere sahipler eşit olarak masraflara katılacaklar ancak, yönetimi bizzat sahipler üstlenebilir mi? Sigorta maaş verebilir mi bu çalışanlara . Teşekkürler
Old 26-05-2012, 18:17   #2
Evren Osman

Malik arsa sahipleri personellerde onlarin personeli , isveren numarasi alip personeli o numarada gosterecek diye dusunuyorum.
Old 27-05-2012, 20:53   #3
feyzaday

yanıt için teşekkürler, kat mülkiyeti kanununda, çoğalan alışveriş merkezleri de dikkate alınarak, bunların yönetimi konusunda değişiklikler yapıldı. Yeni düzenlemelere işyerleri blok yönetim şeklinde de yönetilebilecekmiş. Bahse konu işyerinde A ve B olmak üzere iki blok var. Kanun böyle diyorken, bu alışveriş merkezinin sahibi yine işyeri numarası alıp, işçi çalıştırabilirmi orda?
Old 28-05-2012, 08:30   #4
Evren Osman

Merhaba
634 Sayılı kanunda değişen maddeyi yazabilir misiniz ? 5711 den sonraki durumu mu kastediyorsunuz ?
Teşekkür ederim
Old 28-05-2012, 10:07   #5
feyzaday

5711'i kastettim ancak uygulama konusunda bir örneğe henüz rastlayamadım. 5711'e göre AVM lerin yönetimi bir kaç şekilde düzenlenmiş. Hal böyle iken sizin dediğiniz gibi AVM sahibi işyeri numarası alıp, güvenlik görevlisini vs üzerine alıp çalıştırabilir mi? Bana göre olamaz çünkü yasada düzenleme var, ancak uygulamaya rastlayamadığımdan sizin yorumunuz nedir acaba?
Old 28-05-2012, 12:56   #6
feyzaday

Biraz daha araştırdım, burası tarla olarak göründüğünden öncelikle tapuda cins değişikliği yapılarak arsa konumuna getirilmesi sonrasında da kat mülkiyeti kurulması gerekiyor. Bunun için binanın onaylı yapı porjesi tapudan veya belediyeden temin edilecek, kadastro onayı ile tapuya mal sahipleri birlikte gidecekler. Binanın bu şekilde kalması da mümkündür. Bu halde yönetim işi nasıl sağlanacak halen bu soru ortada durmaktadır. MK hükümleri devreye giriyor sanırım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi