Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

soyisim değişikliği ve nafaka cezasına itiraz

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2013, 11:46   #1
Konuk

Varsayılan soyisim değişikliği ve nafaka cezasına itiraz

Merhaba
Çocuklarımın soyismini değiştirmek için asliye hukuk mahkemesinde dava açtım.Davam, nafakasını ödemeyen eski eşimin mal kaçırmak için babasından kalan evi eniştesine satış gösterdiği ve benim tasarrufun iptali davası açtıp kazandığım mahkemeye düştü.Bir yıl sürmüştü bu dava.
Dilekçeme,piskologagittiğimizi gösteren belgeleri,onların görüşlerini,öğretmeninin görüşlerini ekledim.Stresten çocuğumun vücudunun bir bölümünün beyazladığını ve tedavi gördüğümüzü yazdım.Bası doğduğundan bu yaza onu görmeye gelmedi,aramadı,ilgilenmedi.Biz evliyken başka bir kadınla kaçıp gitti.
Hakim nafaka davamın ilk celsesinde talebim üzere 35 e göre tebligat çıkarttı.(mernis dahil hiçbir yerde kaydı yok,göstermiyor)2. duruşmada tanık bile dinlemeden davamı kabul etti.Zira 1 yıldır tasarrufun iptali davasında boşandığım eşimin avukatı ve eniştesinin tutumları gözönünde idi.Nafakasını ödemediğinide söylemiştim sanırım bunlarında etkisi oldu.
Nüfus müdürlüğünün avukatı kararı temiz etti.Çıkışta bundan birşey çıkmaz Biz şimdiye kadar böyle bir işlem yapmadık dedi.Zira duruşma esnasında hakim avukara" ben karar verirsem nasıl uygulayacaksınız dedi" avukat hanımda "biliyoruz" şimdiye kadar böyle bir işlem yapmadık" dedi.
Benim bu davamın düşme ihtimali varmı?

2. sorum
nafaka davamı 3 ayda bir yenilememi söylemişti bir avukat.Bende her 3 ayda bir dava açıyorum.Geçen yıl yakalaması çıktı.2 ay yattıktan sonra parayı sevgilisi yatırdı ve çıktı.Şİmdi 3 aylık davalarımdan 3 yakalama çıkarttım.Birini ödeyip ikisi için itiraz etmiş avukatı.Gerekçe olarak;
Yargıtay 17.Hukuk Dairesi 2005/3026E - 2005/4986K 09/05/2005 tarihli kararında daha önce nafaka borcunu ödememekten hükümlendirilen sanığın aynı yolda eylemine devam etmesi halinde ikinci kez mahkum edilmesi,birinci mahkumiyetinin infazı şartına bağlandığı,başka bir deyişle ikinci suçun oluşmasının ancak önceki cezası yerine getirildikten sonra işlenerek nafaka borcunun ödenmemesi halinde mümkün olacağını dile getirmiş.
Bu itirazını nafaka davası açtığım ve hakkında yakalanmasına karar verilen iki ayrı mahkemeye aynı gön vermiş.
Hakim yakalamasını kaldırablirmi?
zaten ödemiyorki nafakasını .Kendini işsiz gösterip şirketinin avukatını mahkemeye gönderiyor

Bu arada Birlikte yaşadığı kadınıyla evlenecek.Benim bu evliliğe çocuklarım için itiraz hakkım varmı?
Old 17-02-2013, 13:58   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

1-Boşanan kadın çocuklarının velayet hakkına sahipse soyadı değişikliği için dava açma hakkına da sahiptir.Anlaşıldığı kadarı ile davanız kabul edilmiş.Kararda esas ve usul yönünden bir eksiklik/hata yoksa kararın onanması beklenmelidir.

2-Nafaka ödememek sebebi ile verilen cezaların infazında bahsettiğiniz gibi bazı sorunlar yaşanmaktadır.

İlgili dayanakmadde aşağıdaki gibidir.

Alıntı:
2004 S.lı İcra ve İflas Kanunu

MADDE 344NAFAKAYA İLİŞKİN KARARLARA UYMAYANLARIN CEZASI:
(Değişik madde: 18/02/1965 - 538/136 md.;Değişik madde: 31/05/2005-5358 S.K./15.mad)

Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir.

Borçlunun, nafakanın kaldırılması veya azaltılması talebiyle dava açmış olması halinde, ileri sürdüğü sebepler göz önünde bulundurularak, tazyik hapsinin uygulanması bu davanın sonuna bırakılabilir.

Görüldüğü gibiyasada daha önce verilmiş mahkumiyet kararının infazı biçiminde bir düzenleme yoktur.Bahsettiğiniz uygulama bir Yargıtay Kararına dayanmaktadır.

Nafaka ödememek her ay yeniden işlenen bir suçtur.Kanunda olmayan bir düzenlemeyi Yargı Kararı ile adeta af gibi yorumlama uygun bir yöntem değildir.

Anayasanın kadın ve çocukların korunması ilkesi,taraf olduğumuz sözleşmelere aykırı olan bu durumu yargılamada ısrarla açıklamak ve takip etmek uygun olacaktır.Yasa yolu tükendiğinde ise Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru veya AİHM e başvuru yapılabilir.

3-Son olarak boşanığınız eşiniz dilediği kişi ile evlenebilir.Evleneceği kişinin uygun olmayan özellikleri de olsa buna itiraz hakkınız bulunmamaktadır.Boyle durumlarda olsa olsa babayla çocuğun kişisel ilişkisinin çocuklara zarar vermeyecek biçimde değiştirilmesi düşünülebilir.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi