Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

telefon kayıt ve görüntülerinin delil olarak kullanılabilmesi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-02-2013, 10:42   #1
Sefe

Varsayılan telefon kayıt ve görüntülerinin delil olarak kullanılabilmesi

Merhabalar,
Esımle 2008 yılınd evlendık ve esım evlendıgımız sure boyunca benı aldattı.Ilkı ben hamıleyken eskı sevgılısı ıle facebook gorusmelerını yakaladım.Kızım dogdugunda ınternetten bırsuru bayanla chat ortamında gorustugunu hatta bulusma teklıf ettıgını gordum.Kızımız 1 yasına gırdıgınde ısyerınden dul bır bayanla ayrıntılı faturada 700e yakın mesajını yakaladım.Her defasında reddettı,aıleler araya gırdı ama benım suphelerım hıc gecmedı.2012 yazında cınsellıkten uzak kaldıgı ıcın tartısmalarımız oluyordu (2 ayda bır benım zorumla cınsel ılıskı yasıyorduk).Telefonuna baktıgımda belden asagı goruntuler vardı ve esımın sesı duyuluyordu bır bayanla cınsel ılıskı yasıyordu.Esım bu yaz bunu ıtıraf ettı,bır avukata danıstım vıdeoda yuz gorunmedıgı ıcın ıspat edemezsın demıstı.En son bu bu hafta facebook una gırdıgımde telefonuma senkronıze fotograflar dıye bır bolum acmıs orada yıne bır bayanla oral seks yaptırırken ve cnsel ılıskı fotograflarını gordum.Eşımın telefonundan cekılmıs ama esım gorunmuyor ve bayanın da yuzunun yarısı gorunuyor ve tahmınımce daha once benı aldattıgı ıs arkadası oldugun dusunuyorum.Fotografları kaydettım ama esımın fotosu ıcınde yok.

soru 1- esımle bosanmak ıstersem bu fotograflar ısıme yararmı?Bu fotografları delıl olarak kullanabılırmıyım?

soru 2- Esımle ıkımızın kullandıgı telefon hatları teyzemın uzerıne kayıtlı ve yaklasık 7-8 yıldır bu hatları kullanıyorz.teyzem son 6 ayın ayrıntılı faturasını ısterse ve ben de gorusme yada mesaj akışını ıspat edebılırmıyım?Hattın teyzmın uzerıne olması sorun yaratırmı?

soru 3- Baska ıspat yollarına gırersem, ne tur kanıtlara ıhtıyac duymalıyım.Fotograflarını cekersem ne turde olması kanıt saglayabılır.Bır de bu bayan esımın ısyerındeyse ıs arkadasım berabezr gezebılırız deme hakkı varmı

soru4-Şahit bulabılırsem sahıtlerın ne yonde ifade vermesi gerekebılır.

Şimdiden tesekkurler.
Old 17-02-2013, 14:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Açacağınız boşanma davasında her türlü yasal delili ileri sürebilirsiniz.Delillerin değerlendirmesi mahkemeye aittir.

Aldatmaya ilişkin tel görüşmeleri de mahkemece ilgili kurumdan istenmektedir.

2-Tanıklar görgü ve bilgi sahibi olduğu konularda beyanda bulunmakla yükümlüdür.Tanıkların nasıl beyanda bulunacağına kimsenin müdahale hakkı yoktur.Aksi yasal sorumluluk oluşturur.

3-Davanızı bir avukat aracılığı ile açarak takip etmeniz uygun olacaktır.
Old 17-02-2013, 18:48   #3
Konuk

Pekı telefonun teyzemın uzerıne kayıtlı olmasında bır sorun olusurmu? Herkes bızı bu numaralardan tanıyor.Ben son6 ayın faturasını cıkarttırıp mesaj trafıgı ya da sık sık gorusme bulabılırsem bu kanıt sayılırmı

Pekı davayı ben acarsam herhangı bır hakkımdan vazgecmem anlamına gelıyormu?Davayı acıp haklı oldugum ortaya cıkarsa nafaka alabılırmıyım?Kızım ıcın ya da kendım ıcın ?
Old 18-02-2013, 17:00   #4
Sefe

Esım daha once de aynı kadınla gorusmelerı vardı.O zaman da telefon hattı aynıydı ve o zamanlar 722 adet mesaj trafıgı vardı ve telefon gorusmelerı vardı.Su anda da bulursam.Esım eskıden de yapmıstı affettım su an hala yaptıgını ogrendım dıyeblırmıyım?

Bu bır kanıt olurmu?Teyzemın uzerıne olan hattın esım tarafından kulanıldıgını ıspat etmeme gerek varmı cunku herkes bızı 7-8 senedır bu numara ıle tanıyor
Old 19-02-2013, 22:47   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Mahkemece eşininiz adına kayıtlı olmayan telefon kayıtlarının istenip istenmeyeceğine karar verilecektir.

Eğer yakınınız kendi olanağı ile bu kayıtları temin eder ve eşiniz de bu telefon numarasını kullandığını kabul ederse veyahut tanıklar ve diğer delillerle bu telefonun eşiniz tarafından kullanıldığını kanıtlayabilirseniz elbette kusurlu eylemler için kanıt olarak değerlendirilebilecektir.

Daha önce gerçekleşmiş fakat affettiğiniz olaylara " yeni öğrendim" diyerek dayanmanız dürüstlük kuralına uymaz..Fakat yeni iletişimler varsa elbette bunlar boşanma sebebi olarak ileri sürülebilir.

Boşanma davasının kabulü halinde kusur durumuna göre tazminata karar verilebilir.Boşanmayla yoksulluğa düşeceğiniz kanıtlanırsa yoksulluk nafakası talep edebilirsiniz.Yine çocuk için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Yargılama sırasında tedbir nafakası talep edebileceğinizi de hatırlatıyoruz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler
Old 20-02-2013, 12:27   #6
Sefe

Cok tesekkur ederım
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi