Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tazminat harcı

Konuyu Kilitleyin
Old 23-01-2018, 10:01   #1
TAZMİNAT İSTEME HAKKIM VAR MI?

Soru tazminat harcı

Sayın ilgili

Haftaya sonuçlanacak yargıtaydan gelen bir boşanma davam var.Fakat haklı olduğum halde sanırım Üniversite mezunu ve çalışan olduğum için yerel mahkeme ve yargıtay bana ne nafaka nede tazminat hiçbirini bağlamadı.Araştırdım ve dava bitiminden itibaren 1 yıl içinde tazminat davası açabileceğimi öğrendim.

Sorum şu;

1-50.000tl taminat davası açsam ne kadarını harç olarak öderim ve davayı kaybetsem de harcı geri alabilir miyim?
2-en merak ettiğim konu haklı olduğum halde neden hakim karşı tarafa tazminat ödemeye hükmetmedi.onu geçtim yargıtayda o kararı nasıl onadı.
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Saygılarımla;
Old 23-01-2018, 15:04   #2
Av. Hatun Olguner

Nafaka talep eden çalışıyorsa yoksulluk nafakası kararı verilmez.. Eşit kusur durumunda da maddi manevi tazminat verilmez. Manevi tazminat verilmesinin koşulu kişilik haklarına saldırının bulunmasıdır. Hakaret aldatma dayak vb kişilik haklarına saldırı yoksa manevi tazminata da hükmedilmez. Bu davada maddi manevi tazminat talepleriniz reddedilmiş ve yargıtay da onamışsaq artık boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde tazminat davası açamazsınız...
Dosyanızı bir avukata inceletip en doğru bilgiyi alabilirsiniz...
Old 24-01-2018, 14:09   #3
Konuk

Haklısınız ama hem hakaret hem darp her şey var hatta kendisi beni dövdüğü için 6 ay ceza aldı ilk suçu olduğu için ceza geri bırakıldı.ilk mahkemede aldattığını da ispat ettim bu durumda ne önerirsiniz.
yerel mahkemenin red etme sebebi tazminat ve nafakayı süresinde istememiş olmamızmış.Yüksek mahkemede sanırım o yüzden yerel mahkemeyi haklı gördü ve kararı onadı.
oysa .
-eşim beni aldattı ve ispat ettim.
-dövdü darp raporu aldım ceza aldı ama geri bırakıldı.

Bu durumda artık tazminat davası açamazmıyım.
ne yapmam gerekiryor.

teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Old 24-01-2018, 16:15   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Yasa gereği ön inceleme duruşmasına kadar talepler mahkemeye iletilmelidir.Ön inceleme geçtikten sonra yeni talep eklenmez ve bu konuda karar verilmez.

Eğer siz de ön inceleme duruşmasından sonra tazminat talep etmişseniz mahkeme tazminat talebinizi usulden reddetmiş olmalı ve muhtemelen tazminat konusunda karar vermeye yer olmadığına şeklinde karar kurmuş olmalıdır.

Eğer böyle ise daha önce açılan ve esastan reddedilen bir tazminat talebiniz olmadığı için ,boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde bağımsız bir tazminat davası açabilirsiniz.

Nafaka için de aynı şeyler geçerlidir. Fakat çalıştığınız için yoksulluk nafakası koşullarının oluşmadığı yönünde karar verilmesi beklenebilir.

Sn.Katılımcı,

Haklı olduğunuz halde usule ve süreye uygun olmayan talepler kabul edilmez.Boşanma dosyasının ve kararın dikkatlice bir avukat tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi yararınızadır.Bu inceleme yapıldıktan sonra kararınızı vermeniz uygun olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi