Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Baro Değişikliği Halinde "Nakil Ücreti" Kabusu....

Yanıt
Old 27-02-2010, 12:54   #61
Av.Duygu Işık Behrem

TBB'nin karar metni (en azından kendi kararımı eklediğimi hatırlıyorum) bu başlık içerisinde mevcuttur. 2. sayfadaki 34 no'lu mesajı inceleyebilirsiniz.
Old 02-04-2010, 09:35   #62
nurkamerbuyu

Arkadaşlar, dilekçelerinize TBB karar metni eklemenize gerek yok, TBB zaten bu tür başvuruların %90'ını kabul ediyor. Nakil ücretini öderken 'ihtirazi kayıt' koymayı unutmayın yeter.
Old 02-04-2010, 11:38   #63
Ekin EKŞİ YILMAZER

Varsayılan itiraz

Sn Duygu Hanım;
Barolar Birliği'ne itiraz hakkınızın dayanağını sorabilir miyim? Bu konuda barolar birliği'nin görüşünü sorma belki olabilir. Ama İzmir Barosunun doğru veya yanlış olsun kararını etkileyeceğini düşünmüyorum.
Old 02-04-2010, 12:20   #64
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Ekin Ekşi
Sn Duygu Hanım;
Barolar Birliği'ne itiraz hakkınızın dayanağını sorabilir miyim?

Sayın Duygu Hanım TBB kararını yayınlayarak size 2.sayfanın 34.mesajında yanıt vermiş zaten:
"1136 Sayılı Avukatlık Yasası'nın 81/2 maddesinde öngörülen tavan miktarı aşacak şekilde giriş keseneği(nakil ücreti) alınamayacağından, Baro Genel Kurulunca giriş keseneği hakkında alınan karar, yasal tavan sınırını aşmayan kısım için geçerli olabileceğinden, yasal sınırı aşan giriş keseneği miktarı yönünden İTİRAZIN KABULÜNE; " karar verilmesini istemeniz yerinde olacaktır.
Old 13-05-2010, 21:37   #65
nurkamerbuyu

Ekin Ekşi'nin sorusu benim algıladığım üzere TBB'ye itiraz hakkının dayanağı, yani baro kararlarına karşı bir üst organ niteliği taşımayan Türkiye Barolar Birliği'ne itiraz hakkının olup olmadığı... Şöyle ki; benim de avukatlık kanunundan anladığım, baro genel kurulu baronun en yüksek organı olup, baro genel kurulu kararlarına karşı TBB'ye başvurulamaz. TBB; baro genel kurullarının bir üst organı değildir. Avukatlık kanunun bazı yerlerinde 7. madde gibi baro yönetim kurulu kararlarına karşı TBB'ye başvurulabileceğinden bahsediliyorsa da, nakil ücretine ilişkin baro genel kurul kararına karşı başvurulabileceğine karşı bir hüküm yoktur. Ki bence 7. madde de Anayasaya aykırıdır. Ama şu anki uygulama açısından bunları tartışmak anlamsızdır. Zira TBB baro genel kurullarının nakil ücreti ile ilgili kararlarına yapılan itirazları değerlendiriyor, benim gibi bir çok arkadaşım da ödemiş oldukları nakil ücretlerini geri alıyolar veya hiç ödemeden nakillerini gerçekleştiriyorlar.
Old 27-05-2010, 13:09   #66
korkut68

Acil Lütfen yardım

[quote=TBB nakil ücreti konusundaki itirazımı haklı bularak, "nakil ücreti ödeyerek naklimin gerçekleşebileceği" şeklindeki İzmir Barosu kararının kısmen reddine karar vermiş bulunuyor.
![/quote]

Sayın Avukat Duygu Hanım Ve sayın Themis, hakşlı mücadelenizi tebrik etmek isterim. ben de stajyer olara knakil istedim Erzurum'dan Aksaray'a, stajyer olmama rağmen 2500 tl istediler. TBB ni aradım ve itiraz edeceğimi bu konuda itirazların kabul edildiğini söyledim. Lütfen acilen bana bu konuya dair TBB kararlarının tarih ve numaralarını ya da kararları gönderebilirmisiniz. Saygılarımla
Old 20-03-2011, 13:53   #67
hafriyat

Danıştay kararını acil buraya koyabilir misiniz sayın meslektaşlarım?
Old 21-03-2011, 09:24   #68
Adli Tip

Sayın Duygu Işık sayesinde mi bilmiyorum ama, İzmir Barosu artık nakil ücreti almıyor.
Old 21-03-2011, 14:30   #69
Av.Duygu Işık Behrem

Ben de vesile mi oldum bilemiyorum ancak benim olayımdan çok kısa bir süre Adli Tip'in belirttiği gibi İzmir'de nakil ücreti almamaya başladılar. Benim meselem 5 ay sürüp sonunda ben cinnet geçirince, bunun gibilerle uğraşmak ömür tüketir diyerek vazgeçmiş olabilirler.
Old 04-08-2011, 13:43   #70
korkut68

Varsayılan Nakil ücreti İadesi

uzan zaman önce bu konuda yardım istemiştim ama sağolsun arkadaşlar bir karar örneği veremediler kendi çabalarımla mücadelemi sürdürdüm iki dilekçe fazladan yazdım belki ama sonunda paramı geri aldım. ödediğim 2500 tl nakil ücretinden giriş keseneği mahsup edilerek 2000 tl tarafıma ödendi. Yaklaşık bir yıldır TBB nakil ücreti uygulamasına resmen karşı bu konuda sitesinde duyuru da yayınladı ama paragöz barolar hala nakil ücreti almaya devam etmekteler. mesleğe ilk adımı atarken kendi kurumunla mücadele etmek de ayrı bi üzücü hadise.
Ayrıca Duygu Hanım dönerken asla yarıçap sıfır olmaz merkez kaç kuvveti diye bişey var hayyam yine saçmalamış...
Old 04-08-2011, 17:44   #71
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan korkut68
uzan zaman önce bu konuda yardım istemiştim ama sağolsun arkadaşlar bir karar örneği veremediler kendi çabalarımla mücadelemi sürdürdüm iki dilekçe fazladan yazdım belki ama sonunda paramı geri aldım. ödediğim 2500 tl nakil ücretinden giriş keseneği mahsup edilerek 2000 tl tarafıma ödendi. Yaklaşık bir yıldır TBB nakil ücreti uygulamasına resmen karşı bu konuda sitesinde duyuru da yayınladı ama paragöz barolar hala nakil ücreti almaya devam etmekteler. mesleğe ilk adımı atarken kendi kurumunla mücadele etmek de ayrı bi üzücü hadise.
Ayrıca Duygu Hanım dönerken asla yarıçap sıfır olmaz merkez kaç kuvveti diye bişey var hayyam yine saçmalamış...

Gözünüz aydın! Mücadelenizi kutlarım.

Not: Mesele şiir ve Hayyam olunca, işin matematiğini çok düşünmemek lazım... Anlatılmak istenileni bir şekilde anlayabiliyorsak ötesi yok.
Old 04-08-2011, 21:04   #72
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan korkut68
dönerken asla yarıçap sıfır olmaz merkez kaç kuvveti diye bişey var hayyam yine saçmalamış...

Ömer Hayyam, şairliğinin yanısıra iyi bir matematikçi ve astronommuş. Ama 2-3 yıldır Hayyam imzası ile internette rastlanan bu şiir Ömer Hayyam'a ait değil. Bu nedenle, konuyla ilgisi olmamasına rağmen saygısızca ve kötü bir Türkçe ile yaptığınız eleştiri yersiz.
Old 04-01-2013, 09:12   #73
üye yakını

Merhaba,

Nakil ücretine ilişkin yazılanları okudum ve yardımcı olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Ancak aklıma takılan bir konu var. İlgili baroya ücret yatırıldıktan sonra önce baroya itiraz edip sonrasında bu itiraz üzerine mi TBB'ye başvurmalıyız yoksa süreyi kısaltmak adına ödemeyi yaptıktan sonra direk olarak da TBB'ye başvurabilir miyiz?
Old 04-01-2013, 13:36   #74
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan üye yakını
Merhaba,

Nakil ücretine ilişkin yazılanları okudum ve yardımcı olan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum. Ancak aklıma takılan bir konu var. İlgili baroya ücret yatırıldıktan sonra önce baroya itiraz edip sonrasında bu itiraz üzerine mi TBB'ye başvurmalıyız yoksa süreyi kısaltmak adına ödemeyi yaptıktan sonra direk olarak da TBB'ye başvurabilir miyiz?

Süreci kısaltmak için İHTİRAZİ KAYIT KOYARAK ödemenizi yapıp, daha sonra itiraz edebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile bu şekilde hareket eden pek çok meslektaşım var. Yalnız baroların bir kısmı, bu şikayetler nedeni ile nakil ücreti almamaya başlamıştı. Sizden hangi baro nakil ücreti istiyor acaba? Nakil ücreti ile istenen diğer bedelleri karıştırmayın.
Old 04-01-2013, 13:49   #75
üye yakını

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık
Süreci kısaltmak için İHTİRAZİ KAYIT KOYARAK ödemenizi yapıp, daha sonra itiraz edebilirsiniz. Bildiğim kadarı ile bu şekilde hareket eden pek çok meslektaşım var. Yalnız baroların bir kısmı, bu şikayetler nedeni ile nakil ücreti almamaya başlamıştı. Sizden hangi baro nakil ücreti istiyor acaba? Nakil ücreti ile istenen diğer bedelleri karıştırmayın.

Balıkesir barosuna nakil için 2000-TL 'giriş keseneği' olarak yatırmam isteniyor. Ayrıca aidat da yatırılacak tabii. Ancak banka havalesi yapmak istediğimde banka çalışanları havale açıklamasına ihtirazi kaydımı geçmek istemedikleri için (bu çok başka bir konu) ödemeyi baroya gidip elden yatırıp itiraz hakkımı bu şekilde yazılı olarak saklı tutmayı düşünüyorum.

Ödemeyi yaptıktan sonra (hatta ödemeyi yaptığım gün muhtemelen elden veririm dilekçeyi)önce Balıkesir barosuna itiraz edeceğim, sonrasında baronun red kararıyla TBB'ne başvuracağım.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla prosedür bu şekilde. Ancak ne yazık ki önce ilgili baroya başvurmadan direk TBB'ye yapılan itirazların reddedildiğini duydum.
Old 04-01-2013, 14:12   #76
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan üye yakını
Balıkesir barosuna nakil için 2000-TL 'giriş keseneği' olarak yatırmam isteniyor. Ayrıca aidat da yatırılacak tabii. Ancak banka havalesi yapmak istediğimde banka çalışanları havale açıklamasına ihtirazi kaydımı geçmek istemedikleri için (bu çok başka bir konu) ödemeyi baroya gidip elden yatırıp itiraz hakkımı bu şekilde yazılı olarak saklı tutmayı düşünüyorum.

Ödemeyi yaptıktan sonra (hatta ödemeyi yaptığım gün muhtemelen elden veririm dilekçeyi)önce Balıkesir barosuna itiraz edeceğim, sonrasında baronun red kararıyla TBB'ne başvuracağım.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla prosedür bu şekilde. Ancak ne yazık ki önce ilgili baroya başvurmadan direk TBB'ye yapılan itirazların reddedildiğini duydum.

Internet bankacılığı kullanmıyor musunuz? O şekilde yatırırsanız kendiniz istediğiniz açıklamayı yazabilirsiniz. İtiraz dilekçenizi ödemeyi yaptığınız gün verin ki süreç bir an önce başlasın.

Doğru duymuşsunuz, süreç o şekilde. Önce sizden bedeli isteyen baroya itirazda bulunup, oradan gelecek red kararına karşı TBB'ne başvuracaksınız. Aksi takdirde itirazınız reddedilir.
Old 04-02-2017, 00:32   #77
avukathaanım

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Sayın Meslektaşlarım,
Bu hafta içinde Baroya nakil işlemlerimi tamamlamak için gittiğimde İzmir Barosu Yönetim Kurulu'nun 2.000,00 YTL civarında olan nakil ücretine ilişkin kararının yeni dönemde Yönetim Kurulu'nun onayından geçmediğini sözlü olarak öğrendim.Öyle sanıyorum ki nakil yaptırmak isteyenlerden artık sadece giriş keseneği ve aidat ücreti alınacak. Yani nakil ücreti ödemek istemeyen meslektaşlarım açısından herhangi bir itiraza gerek kalmayacak.Önemle belirtmek isterim ki edindiğim bilgi kesin değildir ve hangi tarihten itibaren işlerlik kazanacağına dair de bilgim yoktur.
Umarım doğrudur ve diğer Barolar da İzmir Barosunu örnek alarak hukuka ve kanunlara uygun şekilde davranırlar.
Ancak yine de İzmir Barosu'na nakil yaptırma durumu olan arkadaşlarıma sözlü olarak edindiğim bu karara ilişkin bilgiyi bir araştırmalarını tavsiye ederim, çünkü nakil ücretine itiraz edildiği takdirde nakil işlemlerinin tamamlanması 4-5 ayı buluyor. En azından vakit kazanmış olurlar.

Sayın meslektaşım, 02.02.2017 tarihinde İstanbul Barosu'ndan İzmir Barosu'na naklimi gerçekleştirmek ve giriş keseneği hakkında bilgi almak için İzmir Barosu'na gittim. Maalesef ki giriş keseneğinin 5.000,00 (BEŞ BİN) TL olduğu sözlü olarak tarafıma bildirildi. Kulaklarıma inanamadım doğrusu miktarı duyunca. Üstelik yıllık kesenek ve kart ücreti bu fiyata dahil değil. Birkaç gündür baronun çeşitli birimleriyle iletişim halindeyim, fakat belirlenen miktarın genel kurul kararı olduğu dışında tatmin edici bir açıklama alamadım. "Giriş keseneği" adı altında istenen miktarın Avukatlık Kanununun ilgili maddesine göre tavan olarak belirlenen gösterge rakamının 8000 olduğunu ve 2017 yılı Bütçe Kanununda devlet memurları maaş katsayısının da 0,096058 olarak belirlendiğini düşünürsek, baronun giriş keseneği olarak talep edebileceği maksimum rakam 768,464 TL'dir. Talep edilen miktarın yasal sınırların çok üstünde olduğunu belirtmeme rağmen, sürekli olarak baronun bir başka birimine yönlendiriliyorum. Pazartesi günü saymanla da konuyu görüşüp nakil dilekçemi baroya ileteceğim ve itiraz sürecimin başlamasını bekleyeceğim. Mesleğe yeni adım atmış bir avukat olarak bu miktarı ödememin imkanı yok maalesef. Hukukun gelişmesine ve avukatlık mesleğindeki sorunları gidermeye destek olmak amaçlı kurulmuş, avukatların kurumsal örgütü niteliğinde olan bu üst meslek kuruluşunun avukatları bu kadar zor durumda bırakmasının gerekçesini anlayamıyorum. Başlık açılalı yaklaşık olarak on bir yıl olmuş fakat sorun katlanarak devam ediyor. Nezdinizde açılan bu başlık için size teşekkür ediyorum. Umarım itirazım lehime sonuçlanır ve aynı sorunla karşılaşan/karşılaşacak olan meslektaşlarım için de emsal teskil eder. Saygılarımla.
Old 04-02-2017, 14:11   #78
Stj. Avukat

Alıntı:
Yazan avukathaanım
Sayın meslektaşım, 02.02.2017 tarihinde İstanbul Barosu'ndan İzmir Barosu'na naklimi gerçekleştirmek ve giriş keseneği hakkında bilgi almak için İzmir Barosu'na gittim. Maalesef ki giriş keseneğinin 5.000,00 (BEŞ BİN) TL olduğu sözlü olarak tarafıma bildirildi. Kulaklarıma inanamadım doğrusu miktarı duyunca. Üstelik yıllık kesenek ve kart ücreti bu fiyata dahil değil. Birkaç gündür baronun çeşitli birimleriyle iletişim halindeyim, fakat belirlenen miktarın genel kurul kararı olduğu dışında tatmin edici bir açıklama alamadım. "Giriş keseneği" adı altında istenen miktarın Avukatlık Kanununun ilgili maddesine göre tavan olarak belirlenen gösterge rakamının 8000 olduğunu ve 2017 yılı Bütçe Kanununda devlet memurları maaş katsayısının da 0,096058 olarak belirlendiğini düşünürsek, baronun giriş keseneği olarak talep edebileceği maksimum rakam 768,464 TL'dir. Talep edilen miktarın yasal sınırların çok üstünde olduğunu belirtmeme rağmen, sürekli olarak baronun bir başka birimine yönlendiriliyorum. Pazartesi günü saymanla da konuyu görüşüp nakil dilekçemi baroya ileteceğim ve itiraz sürecimin başlamasını bekleyeceğim. Mesleğe yeni adım atmış bir avukat olarak bu miktarı ödememin imkanı yok maalesef. Hukukun gelişmesine ve avukatlık mesleğindeki sorunları gidermeye destek olmak amaçlı kurulmuş, avukatların kurumsal örgütü niteliğinde olan bu üst meslek kuruluşunun avukatları bu kadar zor durumda bırakmasının gerekçesini anlayamıyorum. Başlık açılalı yaklaşık olarak on bir yıl olmuş fakat sorun katlanarak devam ediyor. Nezdinizde açılan bu başlık için size teşekkür ediyorum. Umarım itirazım lehime sonuçlanır ve aynı sorunla karşılaşan/karşılaşacak olan meslektaşlarım için de emsal teskil eder. Saygılarımla.

Sayın avukathaanım izmir barosuna 24.01.2017 tarihinde yapmış olduğum staj başvurusu sıradında giriş keseneği adı altında 710 tl ödedim.sizden istenen bu uçuk rakamın nedenini anlamış değilim.umarım itirazlarınız sonuç verir.
Old 06-02-2017, 07:46   #79
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:

Sayın meslektaşım,

İzmir Barosu Yönetiminde o zamandan bu zamana değişiklikler oldu... Demek ki onca mücadeleden sonra yine en başa dönmüşüz! Gerçekten yazık!

Kesinlikle itirazınızı sunun ve sonuna kadar götürün. 5000 TL'lik bir bedel tahsil etme hakları yok.
Old 06-02-2017, 09:28   #80
Adli Tip

Alıntı:
Yazan avukathaanım

5.000,00 TL giriş ödeneği verdiğinizde çok daha fazla kazanç vaat eden kulüpler vardır valla!

Şaka bir yana, ben de 2010'da İstanbul Barosundan İzmir Barosuna geçiş yapmıştım ve hiç bir ücret talep edilmemişti. Mücadele edin mutlaka.

Kolaylıklar dilerim,
Old 10-02-2017, 09:41   #81
txyz

Sayın Meslektaşlarım, Mevzuata açıkça aykırı olmasına rağmen fahiş miktarların talep edilmesi aynı zamanda görevi kötüye kullanma teşkil etmez mi ? Ayrıca Barola Birliği'ne söz konusu uygulamaya son vermesi veya disiplin hükümlerini çalıştırması için başvuru yapılırsa sonuç alınabilir mi ?
Old 16-03-2017, 13:13   #82
Av. Yusuf Can ANIK

Alıntı:
Yazan Stj. Avukat
Sayın avukathaanım izmir barosuna 24.01.2017 tarihinde yapmış olduğum staj başvurusu sıradında giriş keseneği adı altında 710 tl ödedim.sizden istenen bu uçuk rakamın nedenini anlamış değilim.umarım itirazlarınız sonuç verir.

Zannediyorum siz stajyer olarak nakil gerçekleştirdiğiniz için böyle bir bedel alınmış. Avukathaanım'ın başvuru sürecini merakla bekliyorum. İlk mücadelenin üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen İzmir Barosunun hala hukuksuz bir bedeli tahsil etmekte ısrar etmesi ilginç.
Old 16-03-2017, 13:50   #83
Av. İbrahim ASLAN

Varsayılan nakil

Alıntı:
Yazan avukathaanım
merhaba bir sonuç çıkarsa bizi de bilgilendirir misiniz
Old 20-03-2017, 12:32   #84
Av.Duygu Işık Behrem

Alıntı:
Yazan Av. Yusuf Can ANIK
Zannediyorum siz stajyer olarak nakil gerçekleştirdiğiniz için böyle bir bedel alınmış. Avukathaanım'ın başvuru sürecini merakla bekliyorum. İlk mücadelenin üzerinden bu kadar zaman geçmesine rağmen İzmir Barosunun hala hukuksuz bir bedeli tahsil etmekte ısrar etmesi ilginç.

Sayın Anık,

Bir önceki Baro Yönetimi döneminde, benim sürecimin ardından artık bu bedel alınmıyordu, öyle biliyorum, bazı meslektaşlarım da buradan paylaşmıştı.

Yalnız aradan geçen yıllarda, Yönetimde değişiklikler oldu ve biliyorsunuz, daha önce de bahsetmiştim, bu "nakil ücreti" adı altında alınan ücret Yönetim Kurulu kararına dayalı olarak alınıyor. Netice olarak bu konuda başladığımız noktaya geri dönmüşüz, çok yazık. Bu haksız uygulamayı ısrarla sürdüren Baroların, kendi meslektaşlarına karşı bu şekilde davranıyor olmaları gerçekten anlaşılır gibi değil!
Old 22-03-2017, 13:53   #85
Av. Yusuf Can ANIK

Alıntı:
Yazan Av.Duygu Işık Behrem
Sayın Anık,

Bir önceki Baro Yönetimi döneminde, benim sürecimin ardından artık bu bedel alınmıyordu, öyle biliyorum, bazı meslektaşlarım da buradan paylaşmıştı.

Yalnız aradan geçen yıllarda, Yönetimde değişiklikler oldu ve biliyorsunuz, daha önce de bahsetmiştim, bu "nakil ücreti" adı altında alınan ücret Yönetim Kurulu kararına dayalı olarak alınıyor. Netice olarak bu konuda başladığımız noktaya geri dönmüşüz, çok yazık. Bu haksız uygulamayı ısrarla sürdüren Baroların, kendi meslektaşlarına karşı bu şekilde davranıyor olmaları gerçekten anlaşılır gibi değil!

Sn Behrem, Kastettiğiniz 3 yıl önceki yönetimse anlıyorum ancak halihazırdaki baro başkanı bir önceki dönemle aynı. Böylesi bir farklılık kabul edilemez gerçekten. Ayrıca bir üstteki mesajda yönetim kurulu değil de genel kurul kararı olduğundan bahsediliyor. Böyle bir nakil başvurusu yapmam durumunda kesinlikle sizin de izlediğiniz yol uyarınca ihtirazi kayıtla ödediğim bedelin peşine düşeceğim.
Old 28-03-2017, 15:33   #86
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Anık,

Kastettiğim 10 yıl önceki yönetim.
Ben nakil olduğum tarihten bu yana 10 yılı aşkın bir süre geçti.
Old 05-05-2017, 10:05   #87
Senatus

Ücret değil de ikametgah konusunda bir sorum olacaktı.
Baro değiştirmek isteyen bir avukat o baronun olduğu ilde mi ikamet etmeli muhakkak yoksa bürosunu o ile taşıması yeterli mi ?
Mesela çok yakın iki ilin birinde avukatlık yapıyor ve diğerine geçmek istiyor. Fakat sadece bürosunu taşımak istiyor.
İkamet ise o avukatın kendi sorunu olmalı değil mi ?
( Not : Aksi yönde yasa veya yönetmelik vardı galiba, o bakımdan sordum. )
Old 14-11-2017, 19:18   #89
Cihat Aydın

2 aylık Stajyer avukattım. Stajımı kocaeliden izmire nakil yapacağım.Ancak izmir barosu 1100 tl ücret istiyor. Acaba yukarıdaki yapilan açıklamalar ve izlenen yollar stajyerler için de geçerli mi? Ayrıca itiraz dilekçesinde itiraz edilecek mikatari nasil hesaplayacağiz? Ve son olarak hiç nakil başvurusunda bulunmadan itiraz edilebilir mi?.
Old 01-12-2017, 08:56   #90
txyz

Nakilde alınan ücret giriş aidatıdır ve levhaya yazılmak için alınır. Memur maaş katsayısı şu an 0,102706 olup; dolayısıyla avukatlar için en fazla 8000 ile memur maaş katsayısının çarpılması ile bulunur. Bu tutar da 2017 Temmuz memur maaş katsayısına göre 821,65 TL 'dir .

Bu konuda tecrübesi olan meslektaşlarımız daha doğru yönlendirebilir ancak staja başlandığında giriş aidatı ödeniyor mu bilemediğim için yanlış yönlendirmek istemiyorum. Eğer ödeniyorsa Avukatlık Kanunu 95/2. maddeye göre bu tutar 821,65 TL'yi aşmamak üzere alınabilir diye düşünüyorum.

Bunun yanında stajyerlere böyle bir külfeti yüklemek doğru olmadığı gibi baro yönetim kurulunun yetkisinin alınacak tutarı belirlemek değil memur maaş katsayısı ile çarpılacak tutarı belirlemek olduğunu düşünüyorum. Örneğin 2000-8000 arasında bir sayı belirlenmelidir.

81.2. (Değişik: 02.05.2001-4667/49 md.) Levhaya, avukatlık ortaklığı siciline yazılacakların giriş keseneğini avukatlar için en az 2.000 en çok 8.000, avukatlık ortaklıkları için en az 20.000 en çok 80.000; yıllık keseneğini de, avukatlar için en az 1.000 en çok 4.000, avukatlık ortaklıkları için en az 10.000 en çok 40.000 gösterge rakamının her yıl Bütçe Kanununda Devlet memurları için belirlenen maaş katsayısının çarpımı ile elde edilecek miktar oranında tespit etmek ve bunların ödeneceği tarihleri belirlemek,

95.2. Stajyer ve avukatların baroya kabul ve levhaya yazılma veya nakil işleri hakkında karar vermek,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi