Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Baro Değişikliği Halinde "Nakil Ücreti" Kabusu....

Yanıt
Old 27-10-2006, 09:37   #31
avant

Sn.Duygu Hanım,sevgili meslektaşım,ince düşünceniz için teşekkür ediyorum.
Ama inanın,baroların iç işleyini gördükten sonra,insan Nasrettin Hoca gibi oluyor.Yani herkese "SEN DE HAKLISIN" demek zorunda kalıyorsunuz.

O yüzden,bir yönetim kurulu üyesi olarak,bunları açıklamak yakışık almaz diye düşünmüştüm.Ama,neticede hepimiz avukatız ve hepimizin ortak sorunu.
Bugün sizeyse,yarın da bana olmayacağı kesin değil.

O bakımdan anlayışınız için tekrar teşekkür ediyorum.
İyi günler ve iyi çalışmalar......
Old 30-10-2006, 12:19   #32
av.emre

gerçekten de çok önemli olduğunu düşündüğüm bir konuda çok güzel bir yol katedildiğini düşünüyorum.Bu anlamda av.duyguyu tebrik etmek istiyorum. Böyle bi olay 2 yıl önce şuan ortak olarak çalıştığımız bir meslektaşımızın başına gelmiş ve izmir de n ankara barosuna geçişte yaklaşık 2.000 Ytl ödemek zorunda kalmıştı. Yanlız olay eninde sonunda nakil için başvurulan baroya itiraz reddi sonucunda barolar birliğine itiraz gibi birtakım işlemler neticesinde yaklaşık 5 aylık bir zaman dilimine mal olyor. Nakil işlemleri zaten 2 aya yakın bir süre alırken itiraz soncunda bu süre 5 aya çıkınca nakil isteyen avukat bu sürede nasıl geçimini sağlayacak bende bunu merak ediyorum. Maalesef baroların ve avukatların birbirine yaptıkları eziyeti türkiyede hiçbir kurum veyahut şahıs yapmıyor. Bizibize yeteriz birbirimizin kuyusunu kazmak için.
Old 31-10-2006, 11:18   #33
Av.Nebi

Alıntı:
Yazan av.emre
. Maalesef baroların ve avukatların birbirine yaptıkları eziyeti türkiyede hiçbir kurum veyahut şahıs yapmıyor. Bizibize yeteriz birbirimizin kuyusunu kazmak için.

Bu son cümlenize katılıyorum gerçekten. Kim nerde ne yapmış meselesi çok avukatlar arasında. Birbirini çekememezlik had safhada... Dünyada yoktur sanırım yüzüne böyle güzel görünüp arkadan vuran...
Old 15-01-2007, 15:16   #34
Av.Duygu Işık Behrem

Varsayılan TBB Yönetim Kurulu Kararı

Sayın Meslektaşlarım,
Bu konuda pek çok meslektaşımdan özel mesaj aldım; hala da alıyorum. Nakil konusunda sorun yaşayan meslektaşlara yardımcı olması açısından TBB'nin itirazımla ilgili vermiş olduğu kararı aşağıya alıntılıyorum. İtirazlarınızı da bu doğrultuda yapabilirsiniz.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ
YÖNETİM KURULU KARARI

"Kurulumuzca yapılan incelemede;

Baro giriş keseneği miktarının tespitinin Baro Genel Kurullarına ait olduğu tartışmasızdır. Ancak Genel Kurullara verilen bu yetki 1136 Sayılı Avukatlık Yasası'nın 81. maddesinin 2. fıkrasında "Levhaya, avukatlık ortaklığı siciline yazılacakların giriş keseneğini avukatlar için en az ikibin en çok sekizbin, avukatlık ortaklıkları için en az yirmibin en çok seksenbin; yıllık keseneğini de, avukatlar için en az bin en çok dörtbin, avukatlık ortaklıkları için en az onbin en çok kırkbin gösterge rakamının her yıl bütçe kanununda devlet memurları için belirlenen maaş katsayısının çarpımı ile elde edilecek miktar oranında tespit etmek ve bunların ödeneceği tarihleri belirlemek" şeklinde belirlenmiştir.

Genel Kurulun yetkisi bu maddede belirtilen ölçülerle sınırlıdır. Genel Kurulun bu sınırlar içinde giriş keseneği ve yıllık kesenek tespit etmesi gerekmektedir.

1136 Sayılı Avukatlık Yasası'nın 81/2 maddesinde öngörülen tavan miktarı aşacak şekilde giriş keseneği(nakil ücreti) alınamayacağından, Baro Genel Kurulunca giriş keseneği hakkında alınan karar, yasal tavan sınırını aşmayan kısım için geçerli olabileceğinden, yasal sınırı aşan giriş keseneği miktarı yönünden İTİRAZIN KABULÜNE;

Açıklanan bu durum ve nedenlerle itirazın kabulüne, .....Barosu Yönetim Kurulu ... sayılı kararının yasal sınırı aşan giriş keseneği miktarı talebi yönünden kaldırılmasına,.........26.08.2006 günü katılanların oybirliğiyle karar verildi.
Saygılarımla.
Old 30-04-2007, 12:39   #35
av.aysil

Mutsuz nakil telebim hakkında verilecek karar aşamasında çalışmaya başlayabilirmiyim?

Merhaba sevgili meslektaşlarım;
Bende daha önce bu nakil nedeniyle mağdurolan meslektaşlarım gibi ,nakil nedeniyle mağdur olmak üzere olan bi avukatım.Ben Ankara Barosu'na kayıtlı iken evlenmem dolayısıyla Balıkesir'e yerleşmek zorunda kaldım.Ve şuanda burada malesef mesleğimi icra edmiyorum.Buraya naklimi aldırmak istiyorum ancak burada görev süremiz 1 yıl oluğu için nakil yaptırmakta çok mantıklı gelmiyor.Burada nakil ücreti 700 YTL.Bu miktar birçok baroya göre düşük ancak görevini ancak 1 yıl icra edebilecek olduğum bi il için bu parayı vermek beni zor duruma sokuyor.(kaldı ki bu ilde avukata verilen ücretin 450-500 YTL yi geçmediğini düşününce )Bende bu nedenle buraya nakil başvurusunda bulunmak ancak kabul edilmem dahilinde TBB'ye itiraz hakkımı kullanmak istiyorum.
Ancak sizlere sormak istediğim konu Balıkesir Barosuna nakil talebimin olumlu olması durumunda TBB'ye yapacağım itiraz sonucunu bekleme sürecinde burada çalışıp çalışamayacağım .Eğer çalışamayacaksam 1 yıl kalacağım bir ilde 5 ay çalışmayıp(TBB'ya itiraz sonucu, diğer meslektaşlaımdan edindiğim bilgiye göre 5 ay kadar sürüyormuş)7 ay çalışacaksam nakile ne gerek var!!Lütfen sevgili meslektaşlarım beni bu konuda bilgilendirirseniz çok sevinirim.Gerek maddi gerekse mesleğini icra edemeyip evde oturmak zorunda kalmam nedeniyle manevi olarak çok zor ve karışık durumdayım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.SAYGILARIMLA..
Old 29-04-2008, 09:31   #36
crocus

herkese merabalar..ben de bu konudan dertliyim.şuan niğde barosuna kayıtlıyım,stajım yeni bitti ve birkaç hafta içerisinde işlerim dolayısıyla ankara barosuna nakil yaptırmam gerekecek.şimdi benim isteğim itiraz etmiş ve kabul edilmiş olan kişilerden;tam olarak itiraz dilekçelerinde neler yazdıklarıni,varsa itiraz dilekçesinin örneğini,hangi aşamalarda neler yaptıklarını öğrenmek istiyorum.bu benim için çok önemli çünkü bu parayı ben de diğer meslektaşlarım gibi vermek istemiyorum.yardımlarınızı bekliyorum.şimdiden teşekkürler..
Old 29-04-2008, 14:09   #37
Hemocrania

bana biraz dolmuşçu mantığı gibi geldi..

dolmuş hattına girerken böyle paralar alınır ya
Old 29-04-2008, 15:24   #38
av_sibelll

Neşeli

öncelikle nakil ücretini ödememek noktasında direnen ve bu hukuka aykırılığı ortaya çıkararak zafere ulaşan tüm meslektaşlarımı tebrik ediyorum. Yaptıkları bu itirazlar ve elde ettikleri olumlu kararlar ileride başka baroya gitmek isteyecek meslektaşlarım açısından önemli bir zaferdir.
Benimde merak ettiğim husus eğer başka bir baroya nakil isteyipde nakil ücretine itiraz ettiğimiz süre içerisinde itiraza yönelik bir yanıt gelmeden nakil istediğimiz baroda çalışıp çalışmayacağımız?
Bu tartışmada adımıza vekalet çıkartmadan sigortalı olarak çalışabileceğimiz belirtilmişti.Bu süreç 5 ay gibi uzun bir süreyi bulmakta ve bu süreç içerisinde çalışamamak bizleri mağdur edecektir.Oyüzden bu süreç içerisinde serbest olarak çalışıp çalışamayacağımız hakkında kesin bilgisi olan meslektaşlarım beni bilgilendirebilirse çok sevinirim. İyi çalışmalar
Old 05-05-2008, 17:37   #40
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın Crocus,
Yazacağınız dilekçe için 34 no'lu TBB kararını içeren mesaj size bir ipucu olsun. Talep edilen ücretin yasal dayanağı bulunmadığı(yasal sınırı aşan miktar için elbette) hususu üzerine yoğunlaşırsanız işiniz çok kolay zaten.
Bir de şöyle bir şey hatırlıyorum. Bildiğim kadarı ile stajınız bittikten sonra ruhsat almak için Ankara Barosu'na başvurur iseniz zaten nakil parası ödemenize gerek kalmıyor. Direkt olarak Ankara Barosu' na başvurup başvuramayacağınızı araştırın derim.(Ankara Barosu'nu arayıp da öğrenebilirsiniz) Kolaylıklar dilerim.
Old 05-05-2008, 23:03   #41
crocus

yardımın için çok teşekkür ediyorum Sayın Av.Duygu Işık.Ama malesef ben ruhsatımı niğde'den aldım,almasam işler daha kolay olurdu.bu yüzden ben nakil işlerini araştırıyorum.34 nolu karara bakacağım,tekrar teşekkürler.
Old 09-05-2008, 14:03   #42
Av.Mail Rüstem

Arkadaşlar Ankara Barosu zaten nakilde 830-YTL gibi bir para istiyor (1 yıllık aidat dahil). Bu para yasada öngörülen sınırlar dahilinde değil mi? Neden hala TBB'ye başvuru yol ve yöntemini araştırıyorsunuz anlayamadım?
Lütfen aydınlatabilir misiniz beni?
Old 09-05-2008, 14:04   #43
crocus

gerçekten öyle mi?ben 1.500 ytl falan diye duymuştum,belki de daha fazla.inşallah senin dediğin gibidir.
Old 09-05-2008, 16:25   #44
Av.Duygu Işık Behrem

Ben İzmir Barosu' na nakil olurken(bundan 1,5 yıl önce) yaklaşık 2.000,00-YTL nakil ücreti talep edilmiş idi.(Oysa itirazımın kabul edilmesi neticesinde bu meblağın neredeyse onda birini ödeyerek nakil işlemlerimi tamamlamıştım-baro aidatı hariç olmak üzere-) Ancak duyduğum kadarı ile avukatların nakil ücreti konusundaki itirazlarının artması üzerine bazı barolar nakil ücretine ilişkin olarak yasal miktarları aşan kısmı talep etmemeye ve yasayı gereğince uygulamaya başladı. Ankara Barosu da bu yönde davranmış olabilir. Çünkü daha önceki yıllarda Ankara Barosu' nun da yüklü meblağlar talep ettiğini duymuş idim. Ankara Barosu'nun son dönemde ne kadar talep ettiğinden haberdar değilim sadece arkadaşımızın sorusu dahilinde ve konunun ilk mesajı doğrultusunda bir yanıt vermiş idim.Saygılarımla,
Old 14-05-2008, 13:25   #45
crocus

arkadaşlar bizzat ankara barosuna başvurdum ve aidat,kimlik falan dahil sadece 670 ytl istediler ve nakil ücretini sorduğumda öyle bir uygulamanın artık olmadığını söylediler,süper değil mi?
Old 16-05-2008, 10:00   #46
Av.Bepi

Varsayılan nakil muamması

5 Kere nakil yapmış biri olarak halim bir düşünün...
Old 30-06-2008, 13:35   #48
avseher

arkdaşlar merhaba.yaklaşık 5-6 ay kadar önce çanakkale barosuna 2004 yılında nakil sırasında fazladan alınan ücretin tarafıma iadesi için başvuruda bulunmuştum. çanakkale barosunun talebimi ret etmesi üzerine tbb itiraz etmiştim.bugün tbb itarazımın kabul edilmediğine dair oybirliği ile almış olduğu karar elime geçti.gerekçesi ise aynen şöyle;"iadesi istenen miktarın 2004 yılında itirazı kayıtla yatırılmadığı ve talep tarihi olan 2008 yılında 1 yıllık zamanaşımı süresinin dolmuş bulunduğundan itirazın reddine...".
1 yıllık zamanaşımı süresinin ve itirazi kaydın yasal dayanağı nedir .idari yargıda dava açmadan önce bilgisi olan arkadaşlar varsa sevinirim.
Old 16-08-2008, 12:22   #49
moré

Varsayılan herkese selam

ben 21.02.2006 tarihinde baroya 2,650.00 YTL nakil ücreti ödemek zorunda kaldım. Bana bu ücretin ödenmesinin zorunlu olduğu söylendi. Yeni avukattım ve askerden yeni dönmüştüm. Baro başkanı ile dahi görüştüm ancak ödemek zorunda olduğumu söyledi. ben de borç harç edip mecburen ödedim. Ancak yazılı bir itirazda da bulunmadım çünkü yeni avukattım ve sorduğum avukatlardan da bir manevi destek göremedim. Ancak nakil ücretinin yasal dayanağı olmadığını yeni öğrendim. Mesleğe yeni başlayanlara kolaylık sağlanacağına bu tür zorlukların çıkarılması benim çok zoruma giden bir durum ve hala da düşündükçe zoruma gidiyor. Ödemiş olduğum bu parayı geri alabilir miyim? Dayanağı ne olur? yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler.
Old 16-08-2008, 12:57   #50
moré

özür dileyerek eklemek istiyorum ki;

bu sorunu avukat arkadaşım yaşamıştır ve onun ağzından yazılmıştır.
Old 15-11-2008, 17:44   #51
SadeKahve

Alıntı:
Yazan Av.Mail Rüstem
Arkadaşlar Ankara Barosu zaten nakilde 830-YTL gibi bir para istiyor (1 yıllık aidat dahil). Bu para yasada öngörülen sınırlar dahilinde değil mi? Neden hala TBB'ye başvuru yol ve yöntemini araştırıyorsunuz anlayamadım?
Lütfen aydınlatabilir misiniz beni?

Sayın Av.Mail Rüstem Nakil Sorunu sadece Ankara Barosu'na nakil sorunu olmadığı için olsa gerek.Çünkü Bir çok baro (Muğla,Mersin, Denizli Antalya vs.) yüksek meblağlarda giriş keseneği talep etmektedirler. aşağıda y6azdığım linkteki 4. bölümü incelerseniz, sanırım kendimi size yardımcı olabilmiş hissedeceğim.
Saygılarımla
http://www.antalyabarosu.org.tr/goster.php?konu=202
Old 05-02-2009, 19:17   #52
münzevi hukukçu

sayın meslektaşlarım bir sorum olacak benim de.
Ben de Ankara Barosu'ndan Konya Barosuna geçiş yapacağım. 2 aylık aidat borcum var ankara barosuna, bunun dışında hangi evrakları hazırlamam lazım, konya barosu giriş keseneği vs alıyor mu bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim. teşekkürler.
Old 04-03-2009, 06:41   #53
av.bg

Sayın "münzevi hukukçu"

Ben de Konya Barosu'na naklimi yaptıracağım, telefonla arayarak aldığım bilgiye göre 2.000TL isteniyor nakil esnasında.

Benim de bir sorum olacak. Ben Ağustos'tan sonra naklimi aldırmayı düşünüyorum, Duygu Hanım'ın da yaşadığı süreci dikkate alırsak, Konya Barosu'nun 2.000TL bedeline belgeleri teslimden önce itiraz ederek, karara göre Barolar Birliği aşamasına geçebilir miyim? Zaten parayı ödemeden belgeleri de almayacaklar sanırım. İkametgahım şu anda orada olmadığım için böyle bir yol denemek istiyorum.
Old 19-05-2009, 15:42   #54
AV.SELİN

Nakil ücreti konusunda Ödenmesi zorunlu olan yasal miktarın ne kadar olduğu konusunda beni bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden Teşekkürler..
Old 01-12-2009, 17:30   #55
Av. Nilay Parlar

Varsayılan mağdur olmak üzereyim

Merhaba arkadaşlar,
Ben de İzmir Barosundan Bursa Barosuna nakil yaptırmak istiyorum ancak Bursa Barosu benden 2.400,00-TL nakil ücreti istiyor. İzmir Barosunda artık nakil ücreti alınmadığını, normalde de alınmaması gerektiğini biliyorum. Danıştay'ın bu konuya ilişkin vermiş olduğu bir karar bulunduğunu duydum ama öyle bir karar bulamadım.
Bilgisi olan varsa ve burada paylaşırsa sevinirim. Teşekkürler.
Old 08-12-2009, 18:10   #56
Av. Nilay Parlar

Yeniden merhaba,
Ben Bursa Barosuna nakil için başvurdum. 655,00-TL peşin, kalan kısım 4 taksit halinde ödenmek suretiyle nakil işlemimi başlatabildim. Kalan kısma ilişkin 480,00-TL lik 4 adet senet imzalattılar. Buna ilişkin dava açmayı düşünüyorum.
Old 08-12-2009, 18:31   #57
Av.Duygu Işık Behrem

Ödeme yaparken ihtirazi kayıt koydunuz mu? Bu ihtirazi kayıt meselesi başa bela olan bir meseledir.
Old 08-12-2009, 18:33   #58
Av. Nilay Parlar

Koymadım Terzi söküğünü dikemezmiş. Gerçi bence bir ücret alıyorlarsa, peşin aldıkları makul gibi. Diğer senetler ne hoş ne de makul.
Old 18-02-2010, 18:59   #59
nurkamerbuyu

Öncelikle bu sitedeki herkese ve özellikle nakil ücreti ile ilgili yorum yazanlara teşekkürlerimi sunuyorum. Sayenizde farkına varmış olduğum bu nakil ücreti hukuka aykırılığına karşı itiraz edip, hakkımı almış olmanın mutluluğu içerisindeyim. Mağdur arkadaşlar için örnek olması amacıyla hikayemi paylaşmak istedim.

Ankara Barosundan Sakarya Barosuna nakil olmak için Ağustos 2009'da yapmış olduğum başvurum sonucunda; Sakarya Barosunca 3000 TL nakil ücreti ödemek zorunda olduğum (sözlü olarak) bildirildi. Bahsi geçen 3000 TL'yi Sakarya Barosunun banka hesabına; "447,36 TL hariç, kalan 2.552,64 TL'ye itiraz hakkım saklı kalmak üzere" ibaresini ekleyerek yatırdım. Daha sonra Sakaya Barosuna kaydım gerçekleşti avukatlık yapmaya başladım. Sonra önce Sakarya barosuna itiraz ettim. İtirazım; "genel kurul kararı vardır" gerekçesi ile reddedildi. Daha sonra Türkiye Barolar Birliği'ne (Sakarya Baro Başkanlığı Eliyle Türkiye Barolar Birliği'ne)itiraz ettim. Türkiye Barolar Birliği Aralık 2009'da itirazımı kabul etti ve 2.552,64 TL'yi Sakarya Barosu'nda geri aldım. (NOT:TBB kararında bir üye karşı oy kullanmış; "TBB, Baro Genel Kurullarının bir üst organı değildir, Baro Genel Kurulu kararlarına karşı yargı yoluna başvurulabilir" diye.)

HUKUKİ NEDENLER:
1) "Türkiye Barolar Birliği Avukatlık Kanunu Yönetmeliği" 24. madde: "Avukattan, naklettiği baro levhasına kaydı yapılırken giriş keseneği alınır."
2) "Avukatlık Kanunu" 81. maddede Baro Genel Kurulunun görevleri arasında: "Levhaya, avukatlık ortaklığı siciline yazılacakların giriş keseneğini avukatlar için en az 2000 en çok 8000, ....... gösterge rakamının her yıl bütçe kanununda Devlet memurları için belirlenen maaş katsayısının çarpımı ile elde edilecek miktar oranında tespit etmek" sayılmıştır.

Sonuç olarak Sakarya Barosunun en çok 8000 gösterge rakamını belirlediği varsayılırsa: 2009 ikinci dönem bütçe kanunu devlet memuru maaş katsayısı; 0,05592 olduğuna göre (8000*0,05592=447,36 TL) "nakil ücreti" adı altında alınabilecek en yüksek rakamın 447,36TL olduğunu iddia ettim ve kalan 2.552,64 TL'ye itiraz ettim.

Baroların gelire ihtiyaçları olduğu ve elde ettikleri gelirlerle bizlere hizmet sağladıkları hususuna diyecek herhangi bir sözüm yok ancak hukuka aykırı gelir elde etmektense, (bu konuda haklı olduklarını düşünüyorlarsa) konuyla ilgili avukatlık kanununda veya yönetmeliğinde değişiklik yapılması için gerekli çabayı göstermelidirler. Bahsi geçen değişiklikler için baroların yeterli hukuki ve siyasi güçleri mevcuttur diyorum ve konuyu burada noktalıyorum. Saygılarımla
Old 27-02-2010, 01:42   #60
Serkan Polat

SAYIN ARKADAŞLAR ben diyarbakır barosuna geçiş yapmayı düşünüyorum anacak 3000tl nakil ücreti istiyorlar. Acaba TBB 'nin kararını yayımlayabilirmisiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi