Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kayseri Barosu'na Karşı Tam Yargı Davası Açmayı Planlıyorum

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-10-2010, 12:19   #1
Konuk. Üye...

Varsayılan Kayseri Barosu'na Karşı Tam Yargı Davası Açmayı Planlıyorum

Değerli meslektaşlarım. Yaklaşık 2 senedir CMK da görev almaktayım. Birikmiş 8500 - TL alacağım oluştu. Eylül ayında baro bizden evrakları istedi, evrakları teslim ettim, fatura kesmemizi istedi, 07.09.2010 tarihinde 8500 - TL fatura kestim ve teslim ettim.
Geçen hafta paralar dağıtılmaya başlandı. Yaklaşık 300 meslektaşımız paralarını aldılar, benim param yatmadı. Baroya sorduğum zaman bana yatar bekleyin şeklinde cevap verdiler, size yatmazsa size adli yardımdan bir iş gönderelim şeklinde resmen benimle dalga geçildi.
Meğer benim baroya teslim ettiğim evrakları kaybetmişler, evraklar bulununca da iş işten geçmiş. Sonuç olarak çok sinirlendim, parayı alamayan tek kişi benim, baro başkanına gittim, sonuç alamadım.
Şimdi Kayseri Barosu'na ve TBB'ye durumu yazılı olarak bildireceğim, zararımın tazminini taleple ilgilileri şikayet edeceğim, bir kasıt varsa C.Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım, sonuç alamazsam Kayseri Barosu'na karşı idari yargıda maddi ve manevi tazminat içerikli tam yargı davası açacağım.
Usulü henüz araştırmadım, araştıracağım.
Ancak siz değerli meslektaşlarımın da bu konuda bana yol göstermenizi bekliyorum.
Saygılarımla.
Old 25-10-2010, 09:59   #2
Av.OnurERSEN

İdari yargıda tam yargı davası açabilirsiniz. baro görev ihmali nedeniyle maddi zararınıza sebebiyet vermiştir. Ancak manevi bir kaybınız olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle sadece maddi talepli bir dava açmanız sağlıklı olur. Aynı zamanda görevli memur görevi ihmal suçunu işlemiştir. Bu yönde de yasal işlemler yapabilirsiniz.
Old 25-10-2010, 10:11   #3
üye32062

Öncelikle yazılı olarak talep etmeniz uygun olur. Ben kestiğiniz faturaların, duruşma ve ifade tutanaklarının birer örneği sizde olduğu sürece, baronun dava açılmasını göze alamayacağını düşünüyorum. İyi çalışmalar
Old 25-10-2010, 11:03   #4
Konuk. Üye...

Değerli meslektaşlarım,öncelikle teşekkür ederim. Bugün İYUK gereğince de benimsenen bildirimi Kayseri Barosu'na noterden gönderdim. Bildirimde zararımın karşılanmasını, ihmali bulunanlar hakkında disiplin cezası uygulanmasını, baronun uğrayacağı zararın bu kişilerden rücu yoluyla alınmasını, durumu henüz tbb ve adalet bakanlığı müfettişlerine bildirmediğimi, taleplerim olumsuz olarak cevaplanırsa baro ile idari yargı huzurunda karşı karşıya gelmek istemediğimi belirttim. Açıkçası ben de baronun benimle karşı karşıya geleceğini sanmıyorum. Baronun hakkımda hukuksuz bir disiplin işlemi yapmaması kaydıyla, cmk ücretimi bu şekilde almam, bir emsal teşkil edebilirse ve baroların aleyhimize yapabileceği işlemler önünde bir set olur ve hakkımızı aramaları konusunda bir işaret verebilirse mutlu olacağım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Saygılarımla.
Old 28-10-2010, 13:51   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk. Üye...
Değerli meslektaşlarım. Yaklaşık 2 senedir CMK da görev almaktayım. Birikmiş 8500 - TL alacağım oluştu. Eylül ayında baro bizden evrakları istedi, evrakları teslim ettim, fatura kesmemizi istedi, 07.09.2010 tarihinde 8500 - TL fatura kestim ve teslim ettim.
Geçen hafta paralar dağıtılmaya başlandı. Yaklaşık 300 meslektaşımız paralarını aldılar, benim param yatmadı. Baroya sorduğum zaman bana yatar bekleyin şeklinde cevap verdiler, size yatmazsa size adli yardımdan bir iş gönderelim şeklinde resmen benimle dalga geçildi.
Meğer benim baroya teslim ettiğim evrakları kaybetmişler, evraklar bulununca da iş işten geçmiş. Sonuç olarak çok sinirlendim, parayı alamayan tek kişi benim, baro başkanına gittim, sonuç alamadım.
Şimdi Kayseri Barosu'na ve TBB'ye durumu yazılı olarak bildireceğim, zararımın tazminini taleple ilgilileri şikayet edeceğim, bir kasıt varsa C.Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım, sonuç alamazsam Kayseri Barosu'na karşı idari yargıda maddi ve manevi tazminat içerikli tam yargı davası açacağım.
Usulü henüz araştırmadım, araştıracağım.
Ancak siz değerli meslektaşlarımın da bu konuda bana yol göstermenizi bekliyorum.
Saygılarımla.

Sayın meslektaşım, "Meğer benim baroya teslim ettiğim evrakları kaybetmişler, evraklar bulununca da iş işten geçmiş." demişsiniz. Neden iş işten geçsin? Evraklarınız bulunduğuna göre Baro tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilecek ve Maliye tarafından size ödeme yapılacaktır. Baro'nun sorumluluğu, ücrete değil, ücretinizi geç almanıza neden olunmasından dolayı uğradığınız zarara (yasal faiz) ilişkin olacaktır. Ayrıca bu gecikmeye neden olanların ceza ve disiplin hukuku yönünden sorumlulukları bulunmaktadır.
Old 29-10-2010, 09:30   #6
Konuk. Üye...

Sayın Cengiz Aladağ cevabınız için teşekkür ederim. ''Evraklarınız bulunduğuna göre Baro tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilecek ve Maliye tarafından size ödeme yapılacaktır.'' Ben bu durumu defterdarlıkta muhasebe müdürlüğü'ne sorduğumda bana paramı 1 sonraki dönemde alabileceğim söylendi. Yani yaklaşık bir yıl daha bekleyecektim.''Baro'nun sorumluluğu, ücrete değil, ücretinizi geç almanıza neden olunmasından dolayı uğradığınız zarara (yasal faiz) ilişkin olacaktır.'' Benim 1 sene sonra alacağım ve vergisini de ödemek zorunda kaldığım paranın sadece bana yasal faizinin verilmesi, bir sene sonra ana paranın verilmesi kanımca hukuka aykırı olacaktı.
Neyseki dün akşam saatlerinde baromuzun eski başkanı HSYK yeni üyesi Sayın Ali Aydın beni aradı ve ücretimi pazartesi alabileceğimi söyledi. Kendisini bu davranışından dolayı takdir ediyor ve saygılarımı sunuyorum.
Old 29-10-2010, 10:23   #7
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk. Üye...
Sayın Cengiz Aladağ cevabınız için teşekkür ederim. ''Evraklarınız bulunduğuna göre Baro tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilecek ve Maliye tarafından size ödeme yapılacaktır.'' Ben bu durumu defterdarlıkta muhasebe müdürlüğü'ne sorduğumda bana paramı 1 sonraki dönemde alabileceğim söylendi. Yani yaklaşık bir yıl daha bekleyecektim.''Baro'nun sorumluluğu, ücrete değil, ücretinizi geç almanıza neden olunmasından dolayı uğradığınız zarara (yasal faiz) ilişkin olacaktır.'' Benim 1 sene sonra alacağım ve vergisini de ödemek zorunda kaldığım paranın sadece bana yasal faizinin verilmesi, bir sene sonra ana paranın verilmesi kanımca hukuka aykırı olacaktı.
Neyseki dün akşam saatlerinde baromuzun eski başkanı HSYK yeni üyesi Sayın Ali Aydın beni aradı ve ücretimi pazartesi alabileceğimi söyledi. Kendisini bu davranışından dolayı takdir ediyor ve saygılarımı sunuyorum.

Bir yıl daha beklemeniz gerekeceğini de nereden çıkardınız? Ödenek oldukça Maliye ödeme yapmaktadır. Ödenek de yaklaşık 3 ayda bir gelmekte, hatta talep olursa daha kısa sürede de gönderilmektedir.
Ayrıca artık Baro Başkanı olmayan bir kişinin size nasıl yardım edebildiğini de anlamıyorum.
Old 29-10-2010, 11:04   #8
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
...Ayrıca artık Baro Başkanı olmayan bir kişinin size nasıl yardım edebildiğini de anlamıyorum.

Katılıyorum. Oluşan tabloda görüntü, "önemli konumda görev yapan hatırlı insanların araya girmesi sonucunda sorunun çözüldüğü" şeklindedir. Benzer durumda olan meslektaşlarımızın da sorunları aynı titizlikle çözülebilecek midir?

Saygılarımla..
Old 29-10-2010, 13:12   #9
ncoban

Benim bildiğim kadarı ile avukatlara ödemeler yapıldıktan sonra eğer hesapta kalan bir bakiye varsa bunu gönderen kurum bu parayı hesaptan geri çekiyor.Sanırım Sayın Konuk. Üye...'ın da başına gelen bu.Paraları makbuzları gönderen avukatlara dağıttılar,kalanını geri gönderdiler;ancak meslektaşımızın makbuzlarını daha sonra buldukları için ve para olmadığından dolayı bir sonraki ödemede alabileceği söylendi.
Old 29-10-2010, 13:24   #10
Konuk. Üye...

Sayın Cengiz Aladağ, bana defterdarlıkta muhasebe müdürlüğünde söylenen 1 yıl daha bekleyebileceğim şeklinde idi. Bu sebeple 1 yıl bekleyeceğimi sandım.Sonuç olarak bizler CMK da işin maddi boyutundan çok savunma ile ilgiliyiz.
Ben mağdur olduğumu Sayın Ali Aydın'a, kendisi HSYK ya seçilmeden önce bildirmiştim. O zaman kendisi başkandı, şimdi vekili var. Yukarıda Allah var, ne ben Ali Bey'i tanırım ne de o beni tanır, ama bu kişi kendi başkanlığı döneminde yaşanan bir sıkıntı sebebiyle benim derdimle ilgilenmiş ve mağduriyetimin önüne geçmişse ben bu adama saygı duyarım, şükranlarımı sunarım. Ben de onun yerinde olsam aynı şeyi yapardım, bunun aksini yapan kim olursa olsun yanlış yapmış olur. Sorunun hatırlı insanların araya girmesinden ziyade benim talebim ve uğraşım sonucunda ve eski başkan ile bu konuda çaba sarfedenlerin hakkaniyeti gözeterek verdikleri katkılar sebebiyle çözüldüğüne inanıyorum, aksini düşünmek fikir özgürlüğüdür, saygı duyarım.
Kısacası, sonuç olarak benim bir hakkım vardı ve ben bu hakkı müdafa ile temin ettim, başardığım için mutluyum.
Bütün meslektaşlarımızın hakkettiklerini alması dileği ile...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi