Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

2 aylık evliyken boşanma davası açtım.anlaşmalı olarak boşanabilmem mümkünmü

Konuyu Kilitleyin
Old 17-10-2008, 11:21   #1
Konuk

Varsayılan 2 aylık evliyken boşanma davası açtım.anlaşmalı olarak boşanabilmem mümkünmü

ben üniversite mezunu ve çalışan bir bayanım.2 aylık evliyken eşimden ve ailesinden dayak yedim.bu dayak tan sonra karakola gidip darp raporu aldım.avukatım 2 aylık evli olduğum için anlaşmalı boşanma yapamayacağımı söyledi.boşanmak istemediği için dava uzayıp duruyo.ben de kendisine nafaka , maddi ve manevi tazminat açtım.maaşım 750 ytl onunki benimkinin 4 katı civarı.tazminat nafaka alabilirmiyim bunu merak ediyorum avukatım alamayacağımı çalıştığımı söylüyor.bazı olaylardan dolayı avukatımada güvenim kalmadı sizce ne yapmalıyım.fikir verirseniz sevinirim
Old 17-10-2008, 11:30   #2
ecesaka

Anlaşmalı boşanma için tarafların en az 1 sene evli kalması gerekmektedir. Konuyla ilgili madde aşağıdadır.

VI. Evlilik birliğinin sarsılması

MADDE 166.- Evlilik birliği, ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede temelinden sarsılmış olursa, eşlerden her biri boşanma davası açabilir.

Yukarıdaki fıkrada belirtilen hallerde, davacının kusuru daha ağır ise, davalının açılan davaya itiraz hakkı vardır. Bununla beraber bu itiraz, hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise ve evlilik birliğinin devamında davalı ve çocuklar bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamışsa boşanmaya karar verilebilir.

Evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır. Bu halde boşanma kararı verilebilmesi için, hakimin tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın mali sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Hakim, tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü halinde boşanmaya hükmolunur. Bu halde tarafların ikrarlarının hakimi bağlamayacağı hükmü uygulanmaz.

Boşanma sebeplerinden herhangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleştiği tarihten başlayarak üç yıl geçmesi halinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir.
Old 17-10-2008, 12:05   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Avukatınızın nafaka hususunda verdiği bilgi doğrudur. sürekli gelir getiren bir işte çalışıyor olmanız, nafaka taktirine engel teşkil etmektedir.Asgari ücretle çalışma ender olarak Yargıtay'ca ayrı tutulmaktadır.

Ayrıca avukatınızın, iki aylık evli olduğunuz için anlaşmalı olarak boşanamazsınız bilgisi de doğrudur. Evlililk birliği 1 yılını tamamlamadan taraflar anlaşmalı olarak boşanamazlar.

Manevi tazminat talenin kabul görmesi için, kişilik haklarının zarar görmesi gerekir, fiziki şiddete ilişkin doktor raporu,şikayet dosyanız ve tanıklarınızın anlatımlarına göre bu hususta mahkeme olumlu ya da olumsuz bir karar verecektir.

Maddi tazminat istemi de aynı şekilde delillerin değerlendirilmesinden sonra, mahkemece karara bağlanacaktır.

Avukatlık ilişkisi güven üzerine kurulur. Her hangi bir sıkıntınız var ise, doğrudan avukatınızla meseleyi görüşebilirsiniz.

Hukuk, kurallar ile işler, avukat olmayacak bir şeyi yaratamadığı gibi, müvekkiline de gerçekçi olmak zorundadır.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi ve güven için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi