Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Tacız ve Delil Toplama

Konuyu Kilitleyin
Old 23-07-2008, 10:59   #1
Konuk

Varsayılan Tacız ve Delil Toplama

merhaba,
daha önce bu konuda yazmıştım
evliyim,
telefonla ve araba takibiyle eski patronum tarafından taciz ediliyorum
savcılığa müracat edicem
öğrenmek istediğim,
değiştirdiğim eski hatlarıma gelen mesajları gsm operatörleri verebilirmi acaba
çünkü şuanda elimde başka kanıt yok
gsm operatörüne mail attım ama gelen cevap aşırı derecede yüzeyseldi, yani verebilirlermi veremezlermi öğrenemedim
yada bu durumu kanıtlamamı mahkeme benden istermi. ne tür deliller toplamalıyım
sonuç olarak alacağı ceza ne olur, ve bana dava süresince zarar vermemesi için bir önlem alınırmı acaba
Old 23-07-2008, 15:05   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

-Taciz sebebi ile suç duyurusunda bulunurken dayanmış olduğunuz delillerin ne olduğunu da dilekçenizde belirtmenizde yarar var.Tanıklar,mesaj kayıtları vs.

Savcılık soruşturma aşamasında belirtmiş olduğunuz delilleri değerlendirecektir.Savcılık mesaj kayıtları ve içeriği ile ilgili gerekli yazışmaları yapacaktır.

-Tacize ilişkin TCK düzenlemesi aşağıdaki gibidir .

Alıntı:
Cinsel Taciz

TCK MADDE 105 - (1) Bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikayeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezasına veya adlî para cezasına hükmolunur.

(2) Bu fiiller, hiyerarşi veya hizmet ilişkisinden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur işi terk etmek mecburiyetinde kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz. (Değişik 2. fıkra: 5377 - 29.6.2005 / m.13) (2) Bu fiiller; hiyerarşi, hizmet veya eğitim ve öğretim ilişkisinden ya da aile içi ilişkiden kaynaklanan nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle ya da aynı işyerinde çalışmanın sağladığı kolaylıktan yararlanılarak işlendiği takdirde, yukarıdaki fıkraya göre verilecek ceza yarı oranında artırılır. Bu fiil nedeniyle mağdur; işi bırakmak, okuldan veya ailesinden ayrılmak zorunda kalmış ise, verilecek ceza bir yıldan az olamaz
Old 23-07-2008, 15:17   #3
Konuk

Habibe Hanım ilginiz teşekür ederim
ama bide şu varki, yaşadığım yerde nüfuslu biri
üstelik akrabalarıda kendisi gibi silahlı
bana bi zarar vermesinden korkuyorum
Old 23-07-2008, 15:27   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Size bir zarar verebileceğinden duymuş olduğunuz kaygınızı da savcılığa vereceğniz dilekçede açıkça belirtiniz ve önlem alınmasını isteyiniz.

Yasaların ve sağladığı korumanın herkese eşit ve ayrımsız uygulanması gerektiği konusundaki inancımla....
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi