Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Whatsapp'sız arabulucuk mümkün müdür?

Yanıt
Old 01-02-2018, 16:36   #1
Adli Tip

Varsayılan Whatsapp'sız arabulucuk mümkün müdür?

Kendimi de aralarında gördüğüm THS'nin kıdemli üyeleri için, internetle barışık olmak, hukuki meselelere "online" çözüm aramak noktasında yeniliklere kapalı denilemez sanırım.

Arabuluculuk Daire Başkanının arabuluculuğun yaygınlaşması ve gelişmesi konusundaki şahsi çabası gerçekten takdire şayan.

Ne var ki, ben şunu hala normal karşılayamıyorum:

Resmi Gazete'ye, Adalet Bakanlığı ve Arabuluculuk Daire Başkanlığının, TBMM'nin web sitelerine düzenli bakan birisi ülkedeki arabuluculuk uygulamaları hakkında o kadar sınırlı bilgi sahibi olabilir ki..

Whatsapp grupları var, onlarca.. Oralarda yazıyor, hedefler, planlar, yapılabilecekler, yapılmasa da olurlar vs... Orada adeta bazı şeylere izin veriliyor, bazı şeylere sitem ediliyor falan..

Whtasapp gruplarında yokum, her şeyden de haberdarım diyebilen var mı gerçekten?
Old 02-02-2018, 15:23   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Kendimi de aralarında gördüğüm THS'nin kıdemli üyeleri için, internetle barışık olmak, hukuki meselelere "online" çözüm aramak noktasında yeniliklere kapalı denilemez sanırım.

Arabuluculuk Daire Başkanının arabuluculuğun yaygınlaşması ve gelişmesi konusundaki şahsi çabası gerçekten takdire şayan.

Ne var ki, ben şunu hala normal karşılayamıyorum:

Resmi Gazete'ye, Adalet Bakanlığı ve Arabuluculuk Daire Başkanlığının, TBMM'nin web sitelerine düzenli bakan birisi ülkedeki arabuluculuk uygulamaları hakkında o kadar sınırlı bilgi sahibi olabilir ki..

Whatsapp grupları var, onlarca.. Oralarda yazıyor, hedefler, planlar, yapılabilecekler, yapılmasa da olurlar vs... Orada adeta bazı şeylere izin veriliyor, bazı şeylere sitem ediliyor falan..

Whtasapp gruplarında yokum, her şeyden de haberdarım diyebilen var mı gerçekten?

Whatsapp gruplarında yokum, her şeyden de haberdar değilim.

Bir soru ile katkıda bulunmak isterim.

"Whatsapp gruplarında olup da, arabuluculuk konusunda her şeyden haberdarım." diyen var mı? Varsa birkaç sorum olacak kendisine.
Old 02-02-2018, 15:33   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Whatsapp gruplarında yokum, her şeyden de haberdar değilim.

Bir soru ile katkıda bulunmak isterim.

"Whatsapp gruplarında olup da, arabuluculuk konusunda her şeyden haberdarım." diyen var mı? Varsa birkaç sorum olacak kendisine.
Ben bir dönem yoktum hiç bir grupta. Sonra uzman arabulucuk eğitimine gittiğimde baktım ki sürekli gruplara atıfta bulunuluyor. Orada paylaşıldı ya, daha diye soruyorsunuz vs diye.

Buradan cevap alabilir misiniz bilmiyorum ama, orada kısa sürede cevap alırsınız.
Cevaplar, "Bu elbette arabuluculukla yapılır, yapılmalıdır. Yapılamıyorsa önyargılar yıkılmalıdır, sonrasında yapılmalıdır." şeklinde oluyor genelde.
Old 02-02-2018, 15:38   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Ben bir dönem yoktum hiç bir grupta. Sonra uzman arabulucuk eğitimine gittiğimde baktım ki sürekli gruplara atıfta bulunuluyor. Orada paylaşıldı ya, daha diye soruyorsunuz vs diye.

Buradan cevap alabilir misiniz bilmiyorum ama, orada kısa sürede cevap alırsınız.
Cevaplar, "Bu elbette arabuluculukla yapılır, yapılmalıdır. Yapılamıyorsa önyargılar yıkılmalıdır, sonrasında yapılmalıdır." şeklinde oluyor genelde.

Uzman arabuluculuk demişken;

Gruplarda olmayanlar bilmez; zorunlu arabuluculuğu herkes yapamayacak. Sadece uzmanlık eğitimi almış uzman arabulucular yapabilecek.
Ama henüz herkes 1000'er TL verip o eğitimi almadığından, şu anda tüm arabulucular görevlendiriliyor. Bütün arabulcular uzman olunca, tüm arabulucular değil, sadece bütün uzman arabulucalar görevlendirilecekmiş.

Çift mavi tik tarihi: 29.12.2017
Old 02-02-2018, 16:31   #5
Av. Can DOĞANEL

Alıntı:
Ama henüz herkes 1000'er TL verip o eğitimi almadığından,
Kesmez üstüne 2, 3 bin daha verip Master Yoda Arabulucu olmadan olmaz.
Camiamızda eğitime bu heves varken karatedeki kuşak sistemi gibi hatta siyah kuşaktan sonra 10. Dan'a kadar ilave eğitimlerin önünü de açık görüyorum.
Old 02-02-2018, 17:05   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Adli Tip

Benim gibi avukatlık mesleğini savunanlar da linç ediliyor, genelde. Hele, milletin acaip itibar gösterdiği tecrübeli meslektaşlar, salt kendileri de arabulucu olduğu için arabuluculuğu yüceltmiyorlar mı, sinir oluyorum.

Bu arkadaşlara soruyorum. Yakın bir zamanda "boşanma" davaları ve/veya icra işleri vs. için zorunlu arabuluculuk getirilirse ne yapacaklar? İşte buraya yazıyorum. Şimdiki arabuluculuk dahil, tüm arabuluculuklara başka kişiler de(Özellikle başka meslek demedim) dahil olacak. Kendi mesleğine bu kadar yabancı başka bir meslek grubu olabilir mi?
Old 02-02-2018, 17:06   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
Kesmez üstüne 2, 3 bin daha verip Master Yoda Arabulucu olmadan olmaz.
Camiamızda eğitime bu heves varken karatedeki kuşak sistemi gibi hatta siyah kuşaktan sonra 10. Dan'a kadar ilave eğitimlerin önünü de açık görüyorum.
Old 02-02-2018, 20:29   #8
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

Benim gibi avukatlık mesleğini savunanlar da linç ediliyor, genelde. Hele, milletin acaip itibar gösterdiği tecrübeli meslektaşlar, salt kendileri de arabulucu olduğu için arabuluculuğu yüceltmiyorlar mı, sinir oluyorum.

Bu arkadaşlara soruyorum. Yakın bir zamanda "boşanma" davaları ve/veya icra işleri vs. için zorunlu arabuluculuk getirilirse ne yapacaklar? İşte buraya yazıyorum. Şimdiki arabuluculuk dahil, tüm arabuluculuklara başka kişiler de(Özellikle başka meslek demedim) dahil olacak. Kendi mesleğine bu kadar yabancı başka bir meslek grubu olabilir mi?

Boşanma, icra da bundan daha iyiydi ama keşke önce ticaret davalarında başlasaydı zorunlu arabuluculuk, korumacı bir hukuk dalı olması beklenen iş hukuku yerine.

Arabuluculuğun uzun vadede avukatların tekelinden alınacağını ben de düşünüyorum ama bunun da ötesinde bu haliyle de avukatlık mesleğinin pastasını inanılmaz daraltan bir uygulama olduğunu düşünüyorum.
Old 02-02-2018, 20:38   #9
olgu

Bakanlığın açtığı whatsapp grubuna ben üyeyim, bazen iyi olmuş diyorum bazen ise nereden aldılar bu gruba beni diyorum.

Öyle sorular soruluyorki arabuluculuk eğitimini, 5 yıllık kıdemi geçtim bunlar acaba gerçekten avukat mı dediğim dahi oluyor.

Genel olarak grup şu açıdan faydalı, yaşadığınız bir sorunu başkası yaşamış ve çözmüş olabiliyor ve size rahatça yol gösteriyor.

Birde sınıfta öğretmenin gözdesi olmaya çalışan öğrenci gibi, başkanın gözdesi olmaya çalışan arabulucular mevcut

Ticari davalarda arabuluculuğun daha etkin olacağını düşünüyorum ancak iş davalarının çocunun 5-10 bin TL arası bir değeri olduğunu, yargılama giderinin de buna yakın bir şey çıktığını düşündüğünüzde işverenler arabulucuğa bu sebepten sıcak bakıyor, işçi ise yıllar sonra 5 bin alacağıma 5 ay sonra alayım diyor.

karşı vekalet ücreti olmadığı ve işçi alacağı hesaplamayı bilmediği için müzakerelerde etkin olamadığı için bazı meslektaşlar acayip karşı...
Old 05-02-2018, 11:15   #10
yeditepelişehir

Ben ve birçok meslektaşım '' Arabuluculuk alakasız meslek gruplarına kalabilir, avukatlıkta pasta zaten küçüldü, şunun eğitimini alalım da cebimizde bulunsun'' mantığıyla girdik hatta uzmanlık eğitimi de aldık. Avukatlığın kazandırdığıyla arabulucu avukatlığın kazandırdığı kıyaslanamaz tabi. ilam ve icra vekaletler söz konusu değil tabi. Ha buna karşılık cevap olarak da sorun kısa sürede çözülüyor ve siz de tarifeye göre yine belli bir ücret alıyorsunuz oluyor. Başarı sağlanırsa sanırım diğer alanlara da sıçrayacak dediğiniz gibi.
Old 05-02-2018, 18:18   #11
Admin

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Arabulucuların resmi whatsapp gruplarında olununca herşeyden haberdar olunamadığı doğru ama olunmayınca da bence arabuluculuk yapmak mümkün değil, çünkü şu aşamada tek "resmi" yayın ve bilgilenme organı orası.

Dava şartı arabuluculuk yeni başladığı için oturması/netleşmesi gereken bir çok konu var ve whatsapp gruplarında hem arabulucu eğitmenleri hem de Daire başkanı doğrudan bilgi verdiği için bu gruplar yararlı diye düşünüyorum.

Ancak iletişim metodu olarak whatsapp grubunu seçmek biraz şansız bir seçim oldu. Aramaya açık bir kaynak oluşturmak adına forum tabanlı bir platform çok daha isabetli olabilirdi. Whatsapp'da bugün sorulan bir soru, 2 gün sonra tekrar sorulabiliyor, çünkü herkes mesajların hepsini okumuyor, okunsa da unutulabiliyor ve anahtar kelimelere göre eski mesajları taramak vs. mümkün değil. O yüzden sürekli aynı konular ve sorular tekrarlanıyor, cevap verenler de aynı şeyleri yazmaktan usandığı için çoğu soru yanıtsız kalabiliyor.

İletişim metodunun yapısıyla ilgili bu şanssızlık bir yana, böyle bir iletişim kaynağı olması yine de arabulucular için büyük bir şans bence. Daire başkanına 24 saat cep telefonundan ulaşılabilen, konunun Türkiye'deki en yüksek makamı olan Başkanın arabulucuğunun ruhuna uygun olarak bu kadar "iletişime açık" olduğu bir başka hukuki/bürokratik yapı yok ve bu konuda Hakan Bey'in tüm gayretleri de bence her türlü takdire değer.
Old 06-02-2018, 09:24   #12
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Admin
Daire başkanına 24 saat cep telefonundan ulaşılabilen, konunun Türkiye'deki en yüksek makamı olan Başkanın arabulucuğunun ruhuna uygun olarak bu kadar "iletişime açık" olduğu bir başka hukuki/bürokratik yapı yok ve bu konuda Hakan Bey'in tüm gayretleri de bence her türlü takdire değer.

Sayın Admin;

Hakan Bey'in inançlı, özverili ve samimi çabaları, insanı acımasız eleştirmekten alıkoyuyor. Hakkını teslim etmek gerektiği konusunda hemfikirim.

Mesajları verenler, (daire başkanı, eğitmenler) her grupta aynı mesajı paylaşsa bile, her gruptan gelen soru, bakış açısı farklı oluyor(dur) illa ki. Kurumun WEB sitesinde sık sorulan sorular gibi bir bölüm olabilirdi, tecrübelerin aktarıldığı bir forum açılabilirdi belki... Sırf bilgilendirme değil, adeta icazet de veriliyor bu gruplarda çünkü. Neye göre bu işi arabulucukla çözdün sorusunun kişideki cevabı, "grupta sordum" olabilir örneğin.

Benim gibi hukukçuların "muhafazakarlığı" kırılmaya çalışılıyor aslında. Uygulamanın tebliğlerle vs düzenlemesini bekleyerek yeni düzene ayak diretiyor durumuna düştüğümü hissediyorum.

Hem bu işi hukukçular yapsın isteniyor, hem de o hukukçu kafasında takılıp kalınması istenmiyor.

Adında "zorunluluk"; geri kalan her yerinde alabildiğine "esneklik" var. "Ama ücretin asgari miktarı var" diyorsunuz, "ama kıdem tazminatının tavanı var" diyorsunuz, kaşlar kalkıyor.. "Avukatlık Kanunu ne olacak" diyorsunuz, "Bu numaralar o gruptan bu gruba nasıl taşınıyor, kişisel veri değil mi bu numaralar" diyorsunuz, "çıkıver birader sen de" deyiveriyorlar...

Arabulculuğun ve kamu yargılamasının aynı erişilebilirlikte, gerçekten birbirine alternatif olduğu günleri bir an evvel görmeyi diliyorum. Hukukçuların kalan hukuki bakışlarına, yargı sisteminin halihazırdaki işleyişine(!) de zarar vermeden.. Öğlene kadar duruşmalara, öğleden sonra arabuluculuk toplantılarına giden meslektaşların, mesleki refleksleri nasıl evrilecek gerçekten merak ediyorum çünkü.
Old 06-02-2018, 10:36   #13
Admin

Gruplarda verilen "icazeti" çok ciddiye almamak gerek. Gerçekten de konunun uzmanı olan eğitmenlerin dahi aynı konuda birbirinden farklı görüşleri olabiliyor. Ama bundan da önemlisi esasında Arabuluculuk süreciyle ilgili ihtilafların karar ve çözüm mercii Arabuluculuk Daire Başkanlığı değil! Daire Başkanlığı elbette (kanuna aykırı olmamak şartıyla) yeni yönetmelik vs. düzenlemeleri yapabilir ve bu konuda da çalışıyorlar. Aynı şekilde konunun meslek etiği ve disiplini yönünden de söz sahibi olabilir. Ama sorun şu ki, bir konuda Daire başkanının bizzat verdiği bir icazet dahi, yeri geldiğinde Savcılık soruşturması geçirecek bir arabulucuyu kurtarmayacaktır.

Her konuda olduğu gibi, arabuluculukla ilgili ihtilafları da yargı çözecek. Bu görevin doğru yapılmasıyla ilgili konularda ceza yargılaması söz sahibi olacak, hukuki yönlerini (örneğin ilk toplantıya katılmaması nedeniyle yargılama giderlerinden sorumlu olacak tarafın değerlendirilmesi vs.) ise hukuk mahkemeleri tarafından çözülecek.

Bu konularda içtihatlar oturuncaya kadar, her arabulucu esasında kendi bacağından asılmak durumunda. Whatsapp gruplarından bilgilenme çok güzel ve yararlı ama buradaki görüşleri (en yüksek makamdan gelse bile) bağlayıcılık anlamında değil, yararlanma ve fikir alma anlamında değerlendirmek gerekir diye düşüyorum.
Old 25-12-2018, 12:33   #14
hülya er

Katıldığım bir seminerde konu arabuluculukla ilgili watsapp gruplarına gelmişti.

Konuşmacı akademisyen normlar hiyerarşisinden yola çıkarak:

"Normlar hiyerarşisi bellidir. Anayasa, yasa, yönetmelik. Arabulucuya soruyoruz, bunu neye dayanarak söylüyorsun diyoruz, watsapp grubuna diyor. Normlar hiyerarşisinde watsapp grubu yoktur."

Ben arabulucu değilim ama watsapp grubunun methini ben de duydum.

Arabulucu değilim ama 2017 Şubat ayında arabuluculuk eğitimi aldım. O zaman deniyordu ki haziranda sınav olacak. İki yıl olacak neredeyse, çılgınlar gibi arabuluculuk eğitimleri devam ediyor ama ortada sınav yok. Grubunuzdan biri başkana bunu da sorabilir mi acaba? Sınav ne zaman olacakmış?
Old 25-12-2018, 12:41   #15
olgu

Alıntı:
Yazan hülya er
Katıldığım bir seminerde konu arabuluculukla ilgili watsapp gruplarına gelmişti.

Konuşmacı akademisyen normlar hiyerarşisinden yola çıkarak:

"Normlar hiyerarşisi bellidir. Anayasa, yasa, yönetmelik. Arabulucuya soruyoruz, bunu neye dayanarak söylüyorsun diyoruz, watsapp grubuna diyor. Normlar hiyerarşisinde watsapp grubu yoktur."

Ben arabulucu değilim ama watsapp grubunun methini ben de duydum.

Arabulucu değilim ama 2017 Şubat ayında arabuluculuk eğitimi aldım. O zaman deniyordu ki haziranda sınav olacak. İki yıl olacak neredeyse, çılgınlar gibi arabuluculuk eğitimleri devam ediyor ama ortada sınav yok. Grubunuzdan biri başkana bunu da sorabilir mi acaba? Sınav ne zaman olacakmış?

Mevzuatta olmayan bir durumu whatsapp grubundaki yazışmalarla dolduruyorsa vay ki onun haline,
Mevzuatta yeri olmayan bir durumu daire başkanı bizzat böyle böyle yap dese bile yapmam, şikayet halinde kimse bunu ciddiye almaz.

Sınav mart ayında yapılacak deniyor
Old 27-12-2018, 08:32   #16
Adli Tip

Kanuna göre ticari davalardaki arabuluculuk sürecinin "en çok" 6 haftada bitirilmesi öngörülüyor.
Sosyal medyada da birkaç gün önce paylaşılan Whatsapp üzerinden yayınlanan "uygulama tebliğinde" ise, her kim ki anlaşma sağlamadan süreci 6 haftadan önce bitirirse, bizzat daire başkanı tarafından telefonla aranılacaktır, minvalinde şeyler buyurulmaktadır. Meslektaşımızın bahsettiği konuşmacı akademisyen, normlar hiyerarşisi hakkındaki bilgisini güncellerse iyi eder bence.
Old 27-12-2018, 08:46   #17
olgu

Alıntı:
Yazan Adli Tip
Kanuna göre ticari davalardaki arabuluculuk sürecinin "en çok" 6 haftada bitirilmesi öngörülüyor.
Sosyal medyada da birkaç gün önce paylaşılan Whatsapp üzerinden yayınlanan "uygulama tebliğinde" ise, her kim ki anlaşma sağlamadan süreci 6 haftadan önce bitirirse, bizzat daire başkanı tarafından telefonla aranılacaktır, minvalinde şeyler buyurulmaktadır. Meslektaşımızın bahsettiği konuşmacı akademisyen, normlar hiyerarşisi hakkındaki bilgisini güncellerse iyi eder bence.

Taraflardan biri süreci sonlandırmak isterse veya anlaşma sağlanamayacağı yönünde kanaat ulaşırsa, taraflara ulaşılamazsa süreci arabulucu sonlandırmak zorunda. Kanunun böyle yazıyor. Ararsa cevap belli
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi