Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Avukatların Reklam Yasağı ve Google Reklamlarını Kullanan Avukatlar

Yanıt
Old 09-10-2012, 18:27   #31
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Duygu Duran
Kartvizitine veya tabelasına marka-patent vekili olduğunu belirten avukatlar da var. Bu da reklam yasağına aykırıdır. Ben de baroların bu konuyu yeterince önemsemediğini düşünüyorum.

Marka vekili tabelasının reklam yasağına aykırı olmadığını biliyorum.
Old 26-02-2016, 20:55   #32
Av.Şakir yıldız

Rahatsiz Neden yasak...

Bizim binada bir doktor var..
Binanın her yerine farklı ebatta 5 adet levha asmış.
Avukat ise sadece bir levha asabilir.. Eni şu kadar santım
boyu bu kadar santım diye sınırlanmış..
Bu haksızlık değilmi
Avukatlar birbirlerini ispiyonluyacağına.. Sormaları gerekmezmi
Ellere şapur şupurda.... bize gelince neden Yarabbi şükür...
Birde serbest meslekmiş..
Sevsinler serbestliğini...
Old 26-02-2016, 21:00   #33
Av.Şakir yıldız

Neden
Hakim savcıların emekli olunca avukat yazıhanesi açması
ayrı bir tezat.. haksızlık haksız rakabet..
emekli olan avukat hakim savcı olabıliyormu HAYIR..
Eeee..?
Kimden torpilli bu muhteremler..:
Old 26-02-2016, 21:10   #34
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Şakir yıldız
Bu haksızlık değilmi

Sayın meslektaşım doktorların da tabelalarında sınırlamalar var, sizin alt komşu ya kurallardan haberi yok ya da bizim bazı meslektaşlarımız gibi kuralları takmıyor...

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20150214-6.htm

Benim önerim ise aklınıza gelebilecek tüm işyerlerinin tabelalarını kaldırmak. Sadece zemin kat işyerilerine en fazla 30 cm2 büyüklüğünde tabela izni verilsin noterlik, banka, eczen vs. (zemin kata dizüstü bilgisayarın boyutu kadar bir tabela yeter)

Kolay Gelsin...
Old 22-11-2017, 11:56   #35
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Avukatın Radyoda Her Gün DEFALARCA Reklam Vermesine Ne Dersiniz

Merhaba,

Avukatın reklam yapmasının maddi, manevi en büyük mağduriyetlerini 15 yıldır bulunduğum Berlin'de ben yaşadım ve halen de yaşıyorum. İlginç olan o ki; Türk Hukuk Sitesinin arama motoruna AVUKATIN REKLAM YASAĞI ibaresini yazdığımda en başta aşağıda değinceğim tarihin en çok ve en ilkesiz şekliyle reklam yapan avukatı olan Ankara Barosuna kayıtlı avukat E.Ö. in google reklamı çıktı.

Bu avukat tekelde o kadar ileri gitti ki; google a 'avukat kamer' yazdığımda dahi 'otomatik olarak 'AVUKAT KAMER AKGÜL BERLİN' şeklinde ifade çıktı ve fakat aşağısında en başta BOŞANMA UZMANI AVUKAT olarak aynı Ankara Barosu avukatı çıkmakta. Ankara Barosuna bu konuyla ilgili yeni bir şikayet dilekçesi vereceğim. Bu ilkesizin KURDUĞU TEKELE ARAÇ OLARAK İSMİMİ DAHİ KULLANARAK BENİ MADDEN VE MANEN YIKMAK İSTEMESİNE KARŞILIK TÜRK CEZA KANUNUNUN HANGİ HÜKÜMLERİNE DAYANARAK SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNABİLECEĞİM konusunda bana yardımcı olmanızı önemle rica ediyorum.

Bahsetmiş olduğum Ankara Barosunun avukatı, benim gibi 15 yıl önce Berlin'e yerleşti.

A4 üzerine önlü arkalı, Almanca-Türkçe el ilanlarını Türklerin takıldıkları her yere dağıtmakla başladı. İş Rehberi denilen bir kitapçıkla devam etti. Sonra burda Türkçe yayın yapan ve hemen her eyalette dinlenebilen bir radyoda sesli reklam vermeye başladı. İlk radyo reklamı şu şekilde:

'BABAM VEFAT ETTİ

TÜRKİYE’DEKİ BANKALARDA PARA, MEMLEKETTEKİ ARSA İLE DAİRELERİ MİRAS BIRAKTI

FAKAT KARDEŞLER ARAMIZDA BİR TÜRLÜ ANLAŞAMIYORUZ.

DEVLET MİRASA EL KOYACAK DİYE KORKUYORUM.

NE YAPACAĞIZ ŞİMDİ?

TÜRKİYE’DEKİ BOŞANMA, MİRAS, GAYRİMENKUL DAVALARINDA
ÇÖZÜM WEDDİNG’DE, Ö...(AVUKATIN SOYADI HAYKIRILIYOR) HUKUK BÜROSU
TELEFON:4....'

Bu avukat kurduğu tekelden sonra muazzam bir birikime ulaşınca vatandaşlardan fazla para talep etmeye ve daha nice mafyavari tarza bürünmüştü. Bu avukatın ağır mağduru bir müvekkilin bana vekaletname vermesi üzerine 2014 yılında kendime aslen, müvekkile vekaleten Ankara Barosuna şikayette bulundum. Şikayetime karşın reklam ile ilgili olarak verdiği cevap 'BENİM BÖYLE BİR REKLAMIM YOK.' oldu. Ben de cevaba cevapta 'ŞİKAYETİM ÜZERİNE REKLAMINI ŞİMDİLİK DURDURDU' ifadem üzerine Ankara Barosu Disiplin Kurulu, müvekkil ile ilgili şikayetlerimi de güya soyut ifadeler olarak görüp disiplin soruşturması yapılmasına yer olmadığı kararı verdi.

Hukuka aykırı bu karara karşı Türkiye Barolar Birliğine itiraz ettim.

Bu arada bizim ucuz kahraman cesarete geldi ve şu an aynı radyoda günde defalarca yayınlattığı reklamıyla ADINI VE SOYADINI, AÇIK BÜRO ADRESİNİ, TELEFON NUMARASINI HAYKIRTACAK şekilde aşağıdaki reklamı vermeye başladı:

‘AVUKAT E. Ö.

TÜRKİYE HUKUK BÜROSU

ALMANYA’DAKİ BOŞANMA KARARININ TÜRKİYE’DE TANITILMASI

ÖLÜM OLAYLARINDA MİRAS DAVA VE İŞLEMLERİ

ARSANIZIN, DAİRENİZİN SATIŞINDA HUKUKİ DANIŞMANLIK

Ö. AVUKATLIK BÜROSU

MEHRİNGDAM .. KREUZBERG

TELEFON:4...’

İtirazım üzerine Türkiye Barolar Birliği Ankara Barosunun hukuka aykırı kararını bozdu. Bu dosya sebebiyle bu ayın başında Ankara'da Ankara Barosunun Disiplin Kurulundaki duruşmaya katıldım. Şikayete konu avukatın google reklamlarına dair belgeleri de sundum.

Yine bu avukatın sponsorluğunu yaptığı ve ayda 40.000 adet basılan ve BEDAVA DAĞITILAN Türkçe dergide kendisiyle ilgili reklamına ilişkin sayfayı da Disiplin Kuruluna sundum. İlgili sayfada temel ibareler şunlar:

‘Federal Meclis SPD Milletvekili Cansel Kızıltepe onur konuğu oldu. Avukat E. Ö.’den kahvaltı sohbeti.’ Geçtiğimiz yıl Kreuzberg Mehringdamm’daki yeni yerine taşınan BERLİN’İN TANINMIŞ TÜRK HUKUKU AVUKATLARINDAN E. Ö. BİR SÜREDİR OFİSİNİN TOPLANTI SALONUNDA DEĞİŞİK ETKİNLİKLER DÜZENLİYOR.

AYDA BİR PAZAR GÜNLERİ SABAH KAHVALTISINA KONUKLARINI DAVET EDEN Ö....’

İşin ilginç yanı odur ki; bu ilkesize karşı kayıtlı olduğu Ankara Barosuna yapmış olduğu şikayetlerde kullandığım ve fakat SAVCILAR TARAFINDAN ÇARPITILAN İFADELERİM sebebiyle şu an İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesinde ve de Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesinde bana karşı ceza davaları açıldı.

Bu davalardan bana ceza verildiğinde avukatlık yapmama engel olacak kısıtlamalarla karşılacağım sonucuna varıyorum.

Bu nasıl adalet demekten öteye gidemiyorum.

Diyeceğim odur ki; avukatın reklam yasağı emredici düzenlemesini ihlal eden ilkesizler hakkında bağlı bulundukları barolara şikayette bulunmak zorundayız.

Saygılarımla

Av. Kamer Akgül
Old 23-11-2018, 10:35   #36
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan Türkiye Barolar Birliğinin 2 ay öncesine dayanan emsal kararı

Alıntı:
Yazan carlito
Sabah Doktor Arkadasım aradı. Sizde reklam yasağı yok muydu, yoksa kalktı da haberimiz mı olmadı diye sual etti. Var tabii ki dedikten sonra , internette bir çok Google reklamı kullanan avukat gördüğünü söyledi. Ornegin Google' a avukat Ankara- avukat İstanbul veya avukat İzmir yazılıp arama yapıldığında birçok avukat reklamı olduğunu ben de müşahede ettim. Mesela Avukat Ankara yazdığınızda en üstte mavı renkle söyle yazıyor : Avukat xxxxxyyyyy 'ceza, hukuk, bosanma ve tazminat davalarında uzman' diye bir ibare de eklemiş sagolsun meslektaşımız , üzerine tiklayinca sasali internet sitesi karşınıza çıkıyor ve kendisinin Hakimlikten ayrılma bir Avukat olduğu notu da ekli...
Ben Bu Rahatliga Sastim, kaldim: degerli meslektaslarim siz ne düşünüyorsunuz acaba bu konuda?

Merhaba Meslektaşım,

Avukatların reklam yapma yasağı ile ilgili olarak emredici düzenlemeler var. Konuyla ilgili olarak benim yıllardır mücadele vermiş olduğum benim gibi Berlin'de yaşayan Ankara Barosu'una kayıtlı olan avukata karşı verdiğim hukuki mücadeleden sonra kendisi hakkında aldırmış olduğum ve de Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu tarafından da 14.09.2018 tarihinde ONANAN kararı açmış olduğunuz bu konuya eklemiştim:

İlgili karar kelimesi kelimesine şu şekilde:

Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu

Esas No:2018/578

Kara No:2018/840

Karar Tarihi:14.09.2018

Şikâyetçiler:Ö.P. AVUKAT KAMER AKGÜL
Vekili:AVUKAT KAMER AKGÜL

Şikâyet olunan:AVUKAT E.Ö.
Vekili:AVUKAT M.S.

İtiraz eden:AVUKAT E.Ö.
Vekili:AVUKAT M.S.

İtiraz Olunan Karar ve Özeti: Ankara Barosu Disiplin Kurulu'nun Şikâyetlinin ''Kınama Cezası İle Cezalandırılmasına'' ilişkin 19.01.2018 gün ve 2017/118 Esas, 2018/3 Karar sayılı kararı.

İtirazın süresinde olduğu anlaşılmakla dava dosyası incelendi:

Şikâyetli avukat hakkında 'Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği'ne aykırı davrandığı' iddiası üzerine başlatılan disiplin kovuşturasında eylem sabit görülerek ceza tayin edilmiştir.

Şikâyetli önceki savunmalarında özetle; reklam yaptığı iddiasıyla delil olarak sunulan CD ile kendisinin ilgisinin bulunmadığını, şikâyetçinin kendisine hakaret ve iftira eylemleri sebebiyle tazminat ödemeye mahkum edildiğini, hakkında savcılık tarafından soruşturma açıldığını, Sincan Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılması için bakanlıktan onay beklediğini, İstanbul Barosu'nun soruşturma başlattığını ancak savcılık safahatını bekletici mesele yaptığını, iddia konusu reklamın kendisine yapıldığına dair bir delil sunulmadığını beyan etmiştir.

İncelenen dosya kapsamından Baro Yönetim Kurulu'nun 02.09.2015 günlü kararı ile şikâyetli avukat hakkında disiplin kovuşturması açılmasına yer olmadığına karar verildiği,

Vaki itiraz üzerine, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu'nun 09.08.2016 günlü toplantısında kabul edildiğini, Baro Yönetim Kurulu'nun 01.03.2017 günlü toplantısında Avukatlık Kanunu'nun 34, 55, 134, Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği'Nin 8/c-d ve 12. maddeleri uyarınca şikâli avukat hakkında disiplin kovuşturması açılmasına karar verildiği,

Şikâyetçi vekilinin talebi gibi disiplin kovuşturmasının duruşmalı yapıldığı, şikâyetçi Avukat Kamer Akgül'ün 03.11.2017 tarihli duruşmadaki beyanında; şikâyet dilekçesini aynen tekrar ettiklerini bu şikâyet dilekçesi ve sonrasında şikâyetlinin iş elde edebilmek için şahsi reklamlarına devam ettiğini, hatta Google'a ismi yazıldığında ilk sırada diğer meslektaşlarla rekabet hukukuna dahi riayet etmeden reklamlarına devam ettiğini bildirdiği,

Dosya muhteviyatında ekran çıktısı bulunan, Metropol FM isimli Facebook sosyal medya hesabının 26.06.2015 tarihli gönderisinin ''... ve Türk hukuku üzerine uzman Avukat E.Ö. stüdyo konuğumuz'' şeklinde olduğu, Merhaba Berlin isimli Almanya menşeili dergide disiplin kovuşturmasına konu eylem ile ilgili olarak şikâyetli hakkında Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği'ni ihlal eder yayımların olduğu, işbu dergi sayfalarının dosyamızda mevcut olduğu,

Baro Disiplin Kurulu'nun ''Şikâtlinin Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği'ne birden fazla kez aykırı davrandığı ve bu aykırılığın kendisine gönderilen ihtar yazısından sonra da olduğu gerekçesiyle şikâyelinin, avukatların uymakla yükümlü oldukları ve Avukatlık Kanunu madde 34 ile düzenlene genel esaslara ve Avukatlık Kanunun madde 55 ile düzenlenen reklam sayılabilecek her türlü davranıştan uzak durmaya ilişkin esaslara ve yine yukarıda yazılı Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin 8/c-d ile Türkiye Barolar Birliği Meslek Kurallarının 8. maddelerine aykırı davranarak disiplin suçu işlediği sonuç ve kanaatine varılmıştır.'' gerekçesiyle karar verildiği,

Şikâyetlinin disiplin sicil özetinde ceza olmadığı,

Şikâyetli vekilinin 13.04.2018 kayıt tarihli itiraz dilekçesinde özetle; dosyada somut bir delil bulunmadığını, müvekkilinin radyoda katıldığı bilgilendirme amaçlı radyo programının Avukatlık Kanunu'na aykırılık teşkil etmediğini, broşürün şikâyetten 10 yıldan daha uzun bir süre önce şikâyetlinin müvekkillerine bilgi verilmek üzere hazırlandığını ve kesinlikle reklam amacı taşımadığını beyanla, kınama cezasının kaldırılmasını vekâleten talep ettiği,

Şikâyetçi Avukat Kamer Akgül'ün 29.05.2018 tarihli duruşma talepli itiraza cevap dilekçesinde özetle; önceki iddialarını aynen tekrarla şikâyetli avukatın meslekten çıkarma cezası ile cezalandırılmasını, bu talebin kabul görmemesi halinde kınama cezasının onanmasını talep ettiği, şikâyetlinin 2014 senesine kadar ve de 2015 senesinden sonra Metropol FM isimli radyoda yayımlattığı reklamları içeren ses kayıtlarının olduğu CD'yi savunmasına eklediği görülmüştür.

Avukatlık Kanunu'nun ''Reklam Yasağı'' başlıklı 55. maddesine göre; ''Avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kâğıtlarında avukat ünvanı ile akademik ünvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır. (Ek fıkra:02.05.2001 - 4667/35 m.) Bu yasak, ortak avukatlık bürosu ve avukatlık ortaklığı hakkında da uygulanır.''

Türkiye Barolar Birliğ Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin 8. maddesinin (c) bendine göre; ''Avukatlar; yazılı, işitsel ve görsel iiletişim araçlarında ve internette röportaj, sohbet, konuşma, tartışma ve benzeri programlara katıldıklarında; reklam sayılabilecek her türlü davranıştan, avukatlık mesleğini zedeleyici her türlü açıklamalardan kaçınmak zorundadırlar.''

Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği'nin (d) bendine göre de; ''Avukat ünvanı kullanarak yazılı, işitsel, görsel iletişim araçlarında ve internette yönetmen, düzenleyici, danışman ve sair sıfatlar ile dizi, sürekli yayın, süreli ya da süresiz propramlar hazırlayamaz, sunamaz, yönetemez, hazırlanmasına, sunulmasına ve yönetilmesine katılamazlar.''

Avukatlık Kanunu'nun 55. maddesi ve Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmelinin 8. maddesi (c) ve (d) bentleri birlikte değerlendirildiğinde şikâyetli avukatın eylemlerinin bu kapsamda değerlendirilmesine ilişkin Baro Disiplin Kurulu kararında bir isabetsizlik bulunmadığından, itirazın reddi ile usul ve yasaya uygun kararın onanması gerekmiştir.

Gereği düşünüldü:

1- Şikâyetli vekilinin itirazının reddine, Ankara Barosu Disiplin Kurulu'nun Şikâyetlinin ''Kınama Cezası ile Cezalandırılmasına'' ilişkin 19.01.2018 gün ve 2017/118 Esas, 2018/3 Karar sayılı kararının ONANMASINA,

2- Kurulumuz kararının tebliğini izleyen günden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemesinde dava yolu açık olmak üzere,

Oy birliği ile karar verildi.
Old 23-11-2018, 17:19   #37
Avukat Kamer Akgül

Varsayılan çünkü;

Alıntı:
Yazan Av.Şakir yıldız
Bu haksızlık değilmi

Merhaba Meslektaşım,

Avukatların iş elde etmek için reklam yapması başta Avukatlık Kanununun 55. maddesi ve diğer emredici düzenlemelerle yasaklanmıştır. Konuyla ilgili olarak benim, Ankara Barosunun bir avukatı hakkında yapmış olduğum şikayetten sonra verilen ve Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu'nun 14.09.2018 tarihli kararıyla onanan KINAMA cezasını siteye ekledim.

Yine aynı konuyla ilgili olarak, Türkiye Barolar Birliği Disiplin Kurulu'nun 02.01.2016 tarih ve Esas No:2015/828, Karar No:2016/6 sayılı kararındaki gerekçeler şu şekildedir:

‘... Ulusal ve uluslararası uygulamanın da, Türkiye Barolar Birliği Meslek Kuralları’nın 8. maddesinde de belirtildiği üzere, ‘AVUKAT KENDİNE İŞ SAĞLAMA NİTELİĞİNDEKİ HER DAVRANIŞTAN ÇEKİNİR’ yönünde olduğunu göstermektedir. Genel olarak REKLAM, kamunun tümünün veya bir kesiminin ilgisini çekerek YARAR SAĞLAMAK AMACIYLA herhangi bir yoldan yapılacak tanıtma faaliyeti olarak ifade edilebilir. Bu sebeple REKLAM ‘SERBEST REKABET’ KAVRAM VE KURALLARI İÇİNDE YER ALIR. OYSA AVUKATLAR RAKİP DEĞİL, ADALETİN GERÇEKLEŞMESİNDE SAV, SAVUNMA VE KARAR ÜÇLÜSÜNDE YARGININ KURUCU UNSURU OLARAK GÖREV ALAN, ADALETİN YARDIMCISIDIRLAR. Avukat kendisini mesleki çalışmasıyla, bilgisiyle, işlerine gösterdiği dikkat ve özenle tanıtır. Bağımsızlığı, kendine ve mesleğine olan saygısı, KENDİSİNİ MÜŞTERİ ARAMAKTAN MEN EDER. ‘AVUKAT İŞ ARKASINDA KOŞMAZ, İŞ AVUKATIN ARKASINDA KOŞAR’ TEMEL İLKEMİZ OLMALIDIR.

Benim ceza aldırmış olduğum avukatın başvurduğu reklam yollarıyla ilgili olarak sitedeki yazılarımı okursanız, ve de yakın zamanda aktaracağım yeni reklam aracını gördüğünüzde, reklama izin verildiği taktirde meslek onurunun nasıl ayaklar altına serildiğini görebilirsiniz.

Saygılarımla

Av.Kamer Akgül
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi