Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yurt dışında trafik kazası, kaçak işçi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-12-2010, 15:56   #1
Av. İlhan SALBAŞ

Varsayılan Yurt dışında trafik kazası, kaçak işçi

Rusya'nın Balkarya Cumhuriyeti'ne turist vizesi ile iki işçi kaçak olarak inşaat şirketinde çalışmak için gider. Daha önce de aynı firmada kaçak olarak çalışmıştır. Resmi kayıtlarda görülmüyor. Uçak'tan işçileri almak ve şantiyeye götürmek için işverenin gönderdiği ancak Rus bir kişiye ait araç gelir. Araç şantiyeye giderken başka bir araca çarpar ve olayda 8 kişi ölür, bunlardan 2 si müvekkillerin mirasçısı. Rusya'daki şirketin yalnızca ismi var, Türk şirketi mi yabancı şirket mi belli değil, Türkiye'den gönderen şirket ise resmiyette Rusya'daki şirketle bağlantısını bilemiyoruz. Türkiye'deki şirketle de murislerin bağlantısını tam olarak ispatlayabilir miyiz bilemiyoruz. Rusya'daki araçların sigortaları var mı? ödemeyi nasıl yapıyor, dava açılması gerekiyor mu? araç maliklerinin ismi var ama ekonomik durumları? dil bilmediğimiz ve olay Rusya'da olduğu için bir yol alamıyoruz. Bu konuda yol gösterecek, ya da yurt dışında bu tür davalarla ilgilenen tecrübeli meslektaşlarımızın yardımına ihtiyaç duyuyoruz.
Old 16-12-2010, 20:50   #2
Malik Eskişehirli

Sn. SALBAŞ.
Sorunuz, meslektaşlarınızca yanıtlanır diye düşüncemi yazmamıştım. Alanıma giren bölüme ilişkin şu kadarını söyleyebilirim; Aracın muhtemelen zorunlu sigortası vardır. Yoksa, resmi bir fon üstleniyordur. Vefat edenlerin genç olduğundan hareketle; Ciddi bir destekten yoksun kalma tazminatı öngörülebilir. Bu nedenle, tazminat bölüşüm usulü ile bir Rus hukuk bürosuyla irtibata geçmenizde yarar olabilecektir.
İyi Çalışmalar.
Old 17-12-2010, 21:42   #3
avbilgen

Türkiye'deki firmadaki alacaklarınız için öncelikle iş kazasının tespiti davası açmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Öncelikle SGK'na iş kazası için başvuru yapmanız gerekli ancak SGK reddedecektir. Olumsuz yanıt üzerine iş mahkemesinde iş kazası tespit davası açmanız gerekli. Sorunuzdan murislerin Rusya'da o firma için çalıştığına dair somut bir delil olmadığını düşünüyorum. Murislerin Rusya'daki işyerinde daha önce çekilmiş bir fotoğrafı veya Türkiye'de iş anlaşması yapılırken tanıklar var mı? Veya firmanın internet sitesinde Rusya'daki işleri için bir tanıtımı var mı? Bunları delil olarak kullanabilirsiniz. İş kazası tespiti davası uzun ve zor bir süreç . Ancak sorunuza göre başka çözüm aklıma gelmedi. İyi çalışmalar diliyorum.
Old 20-12-2010, 21:55   #4
mustafaaladag

Tam olmazsa da benzer bir olayda davacı vekilliği yaptım. Cezayirde bir iş kazası. Türkiyedeki şirket kaçak yollarla cezayire götürüp orda kurdurduğu şirkette çalıştırırken meydana gelen kazada sakatlanma olayı olmuştu. Davayı kazandım. Benzer örnekleri de araştırıp buldum. İletişi,me geçerseniz ayrıntılı olarak yardım sunarım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi