Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Genç Meslektaşların Sorunları

Yanıt
Old 13-10-2008, 19:07   #1
Av. Duygu May

Varsayılan Genç bir avukat olarak yaşadığımız sorunlar

Öncelikle tüm meslektaşlarıma merhaba diyerek başlamak istiyorum söze.Siteyi uzun süredir takip etmeme rağmen ancak yeni üye olabildim.Ama ne yazık ki yazmak istediğim ilk konu genç avukatların bağlı çalışırken yaşadığı sorunlar.2005 yılından beri birkaç ofiste çalışma fırsatım oldu.Deneyimli üstatlarla çalışmama rağmen bazen çok ciddi sorunlarda yaşadım.Bu sorun benim gibi birçok genç avukatın da yaşadığı sorundur.Bazı deneyimli üstatların duruşmalarda adaleti,savunma hakkını tabiri caizse kanının son damlasına kadar savunmalarına rağmen yanında çalışan genç meslektaşlarına tam tersi şekilde davranmaları oldukça ironiktir.Sigorta,maaş yani genel olarak tüm çalışma şartlarını minimum düzeyde tutarak günü kurtarmaya çalışmak...Özellikle de bir iş davasında işçinin vekili olarak işverene karşı haklarını elimizden gelen en iyi şekilde savunurken kendi haklarımızın ne halde olduğunu düşünmek hele de bu suistimalin kendi meslektaşlarımızın tarafından yapıldığını bilmek çok acı verici.İçimi dökmek geçen perşembe günü işimden istifa ettikten sonra aklıma geldi.Türkiye'nin şu an yaşadığı kriz ortamında ofis açmak da mümkün olmadığı için,yaşadığım hayal kırıklığı ve üzüntü nedeni ile iş ilanı verdiğim halde ilgilenmiyoruö bile..
Old 14-10-2008, 12:52   #2
hilallal

Merhaba.Sorunlarınızı mesleğe yeni başlayan bir avukat olarak çok iyi anlayabiliyorum.Maddi imkansızlıklardan dolayı kendi büromuzu açamadığımız için meslektaşlarımızın yanında işe başlıyoruz ve bir sürü zorluklarla karşılaşıyoruz.Bazen avukat olduğumuzu bile unutuyoruz.Çünkü o kadar angarya işler biniyor ki üzerimize hangi mesleği yaptığımız bile belli olmuyor.Ben avukat büyüklerime sesleniyorum burdan.Mesleğe yeni başlayan avukatların sorunlarını en iyi onlar biliyor çünkü onlarda aynı şeyleri yaşadılar zamanında.Lütfen unutmayalım o günleri.Avukatlık mesleğinin saygınlığını ve itibarını koruyalım.Teşekkürler.
Old 14-10-2008, 14:00   #3
umutlaw

Sayin May,

Soz konusu olaylar sadece hukuk mesleginde degil belki hemen hemen tum mesleklerde ve yine tum dunyada var. Avrupada bile bu tur olaylarla sik sik karsilasmaktayiz. Nitekim bunu kotu yorumlayarak azminizi kirmayin. Hic bir meslektasimiz bilerek ve isteyerek bir sey yapmaz cunku hepimiz bu yollardan gecmisiz hic kimse birden bire buro sahibi olmamis dolayisiyla sabirli, inancli ve azimli olmanizi tavsiye eder olaylari musbet yonuyla bakmanizi dilerim.

Sahsen bir zamanlar sirf tecrube kazanmak icin bedava calismak isterdim ise almazlardi ama ben inatla gider calisirdim.

Tecrube kazanmak ve gelecegi kurmak icin basarili olacaginizdan eminim.

Basarilarinizi dilerim.

Saygilarimla.
Old 16-10-2008, 16:22   #4
av.ozlemgokmen

Sanırım sorun bilerek ve isteyerek yapmak değil.Deneyimli meslektaşlarımızın geldiği yeri çabuk unutmaları.hatta bazen düşünüyorum ileride bizde mi böyle olacağız diye.Karşınızdaki insan size değer verirse ve hakkınız yemez ise siz o işe daha bir dört elle sarılırsınız.Ben de her genç meslektaşım gibi ofisimi açmak isterim.Ama şu an yaşana küresel kriz her mesleği olduğu gibi bizi de çok etkiledi.buna cesaret etmek ne kadar doğru olur bilmiyorum.eğer bir işe emek veriyorsanız karşılığını da almak en doğal hakkınız.Hele de İstanbul gibi bir şehirde geçinmeye çalışıyorsak.Yani bedava da olsa çalışmak gibi bir durumun yaşadığımız şartlar göz önüne aldığımızda ne kadar hayali olduğunu görebilirsiniz.
Old 16-10-2008, 20:04   #5
Av.ozden_84

Gerçkten katılıyorum söz konusu şey sadece istanbul ya da ankara için geçerli değil.Ben de aynı problemlerle karşıkarşıyayım şuan itibariyle, bir yıl boyunca saygıdeğer bir avukatın yanında stajımı yaptım anlaşmamıza göre yanında avukatlığa devam edecektim ve kazancımız ortak olacaktı, teorik olarak harika değil mi ama öyle olamadı ve ilk iş sözleşmemde elimde para namına birşey kalmadı,kalamadı.Sanırım tek çarem kendi büromu açmak olacak evet çok zor ama zorunlu hiisediyorum kendim.Hepimize kolay gelsin.
Old 16-10-2008, 21:26   #6
Av. Duygu May

Ben de bugün kendi ofisimi açmak ile ilgili bir teklif aldım bir üstadımızdan düşünme aşamasındayım.Haftaya karar veririm diye düşünüyorum.Bence yol yakınken başlamalıyız bir yerden yoksa 6-7 ayda bir yeni sorunlar yazmaya devam edicez.Anladım ki bu meslek başkasına bağımlı olarak fazla yürümüyor, yürüyemiyor ve kesinlikle bu bizden kaynaklanmıyor.Av.Özden maalesef seninle aynı sorunu yaşayan çok meslektaşımız var.Ayda 10-20 milyar net kazanan insanların bizim kazanazacağımız belki en fazla 1-2 milyara neden göz dikiyor anlamak mümkün değil.
Old 17-10-2008, 11:45   #7
Av.Mehmet Saim Dikici

Mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarımıza tek tek büro açmak yerine bir kaç arkadaşın bir araya gelip birlikte "ortak avukatlık bürosu" açmalarını öneririm.

Çünkü her büro aynı kalem masrafların ayrı ayrı yapılmasına neden olur. Kira parası, elektrik, su, sekreter vs... Bunların tek bir masraf kalemi olarak tutulduğu, fakat gelirlerin ortak hesapta biriktiği bir büro, mesleğin başındaki iş garantisi olmayan meslektaşlarımıza daha faydalı olur kanaatindeyim.

Fakat bu olamıyorsa tek başınıza da olsa büronuzu açın derim.
Old 17-10-2008, 14:31   #8
yüksek adalet

Sayın May,
Avukatlık mesleğinde yeni değilsem de yaşadıklarınızı ve duygularınızı çok iyi anlıyorum.Hukuk fakültesinde okurken bu meslek açısından ne büyük hayaller kurduğumu hatırlıyorum;fakat daha staj evresinde hayal kırıklığı yaşadım.Bilinen şu ki;meslektaşlarımın genel olarak bu durumda olmasının nedeni hukuk fakültelerinin gereksizce açılıp kontenjanlarının yükseltilmesidir.İhtiyacın çok üzerinde hukuk fakültesi mezunu bulunmaktadır,bu durum kaliteyi,saygınlığı düşürmekte ve işsizliği doğurmaktadır.Barolar ve barolar birliğinin de bu duruma sessiz kalması,görmezden gelmesi de cabası...Aslında baroların,barolar birliğinin çabasıyla yasal düzenlemerle bu sorun çözülebilir.
Ayrıca baroların meslektaş kabulünde (bazı meslek odalarında olduğu gibi)kota sınırı uygulaması gibi çözümlerde bulunmaktadır.
Meslektaş olarak baroları bu yasal düzenlemeleri oluşturması için zorlamamız gerektiği kanaatindeyim.
Saygılar...
Old 17-10-2008, 20:45   #9
Av. Duygu May

Yasal düzenleme önemli aslında.Hem de en büyük eksiklik.bir avukat yanında bir meslektaşını çalışırırken önce baroya bildirmeli ve sigortasını il günden yaptırdığını da bildirmeli.Maaş konusunda (nasıl ki vekalet ücreti konusunda en az ücret çizelgesi var ise)en az maaş belirlenmeli ve bunun altında ücret ile çalıştırmanın cezai boyutu olmalı.Bu konudaki denetim eksikliğinin bir an önce giderilmesi gerektiğini düşünüyorum.Bu arada bir üstadıdımızın yapmış olduğu teklifi değerlendirip bağımsız çalışmaya başlayacağım.Önümüzdeki hafta birçok husus kesinleşir sanıyorum.Artık başlamak gerekli sanırım...
Old 21-10-2008, 14:13   #10
Av. Duygu May

Bugün çok yakın bir arkadaşımın yaşadığı olayı sizlerle paylaşmak istedim.Site aracılığı ile bana ulaşan bir meslektaşımızın çalıştığı ofise iş görüşmesi amacı ile gitti.İş görüşmesi sırasında kendisine sorulan sorular ile sanırım bir fıkra yazılabilir.Örnek vermek gerekir ise,kaç kardeşsiniz ve hangisini daha çok seviyorsunuz-eviniz kiramı yoksa size mi ait-sizin üzerinize mi kayıtlı eşinizin üzerine mi-çocuk ne zaman düşünüyorsunuz.bu yazdıklarım sadece sorulan soruların bir kısmı.Şimdi bana site aracılığı ile ulaşan ve ofisinde avukatlara bir meslektaş gözü ile bakıldığını bana attığı mailde üstüne basa basa yazan meslektaşıma soruyorum.Meslektaş bilinci bu mudur veya iş görümesinde bu sorulara verilen cevaplar mdır avukatın hukuki bilgisini ve deneyimini sınayan.İşte bir ironik durum daha.artık gülsem mi ağlasam mı şaşırdım valla.
Old 22-10-2008, 13:10   #11
carpadiem

kesinlikle 2. adam olmak 1. adam olmaktan çok daha zor.Çünkü 2. adam iş ile ilgili üzerine düşen sorumlulukları ve görevleri yerine getiriken 1.adam nasıl yapardı nasıl düşünürdü diye düşünmek zorunda kalabiliyor.Tartışmaya katılan arkadaşlarımızdan çoğu 'en iyisi bir an önce kendi ofisini açmak'diyor amam bence bu hiç kolay birşey değil.Kolay olmayan, hemen birkaç arakadaş toplaşıp bir daireyi kirayıp ofisi açmak da değil, onu ayakta tutabilmekte..ofis açıp kapatmak zorunda kalan bir sürü genç avukat var
Old 23-10-2008, 17:10   #12
Av.SUDENAZ

Sayın meslektaşlarım sorun ofis açmaktan ziyade çevrenizin olması. Çevreniz varsa hiç sorun yok ama yoksa ofisinizi kapatmak zorunda kalabilirsiniz. Biz bayan avukatların çevre edinmesi daha zor oluyor. Erkek meslektaşlar da örneğin maç muhabbetiyle bile müvekkil kazanabliyor.Bu konu da mesleğe yeni başlamış biz bayan
avukatların işinin daha zor olduğunu tecrübelerimle söylüyorum.Erkek müvekkillerin bazıları diyelim genellemek doğru olmaz nedense biz onlardan iş almak için görüşürken onlar da bizle uygunsuz teklifler düşünüyorlar ve teklif ediyorlar. Benim bu konuda dilim yandı.Umarım sizlerin yanmaz.Saygılar üstatlarım..!
Old 23-10-2008, 21:11   #13
Av. Duygu May

Sn. Sudenaz,
Çok haklısınız.bayan olmak maalesef bizim mesleğimizde de zor.Bayan avukat bağlı bir ofise çalışırken hep tercih sebebidir.İş ilanlarına bakarsanız göreceksiniz.Fakat dediğinizin gibi bağımsız çalışmaya gelince iş değişiyor.Sömürmeye çalışmaları, bayan avukatları küçük görmeleri bir yana, başıma gelmemiş olsa da uygunsuz teklifleri birkaç arkadaşımdan duymuştum.Piyasada tutunmak için uğraşırken bir de bayan olmanın zorlukları ile de başa çıkmak zorundayız maalesef.Ofis açmayı çok isterdim hatta bir haftadır kesintisiz bunu düşünüyorum ama maalesef maddi olarak böyle bir sıkıntıya giremeyecek bir dönemdeyim.O yüzden maalesef istemesm de iş bakmak zorundayım.
Old 03-12-2016, 13:42   #14
sokratik

evet meslektaşlar, yaklaşık 2 ay önce bir avukat işverenin yanında sigortalı olarak çalışmaya başladım. hafta içi 09.00-18.00, cumartesi de 10.00-14.00 mesai saatlerinde çalışılacak diye anlaştık. Ama malesef haftaiçi 08.30-19.00, cumartesi de 10.00-15.30 mesai yapıyoruz. Fazla çalışma ücreti mi? Hak getire... Maaş desen? zaten yerlerde sürünüyor. Her genç avukat köle olarak çalışmak zorunda mı? Aman mesleki tecrübe kazanıyorsun diyenleri de duyar gibiyim. Mesleki tecrübe benim edindiğim zaman sevineceğim bir şeydir. İstemiyorum ki kendime ayıracağım vakit, başka birinin keyfi davranışları yüzünden, üstelik karşılığı da verilmeksizin sömürülsün. Yarın bir gün belki hepimiz işçi olarak avukat yahut katip, sekreter çalıştıracağız, umarım hepimiz haklarına riayet edebiliriz.

Sitedeki işveren meslektaşlarım size de sesleniyorum; lütfen çalıştırdığınız insanların zaman mefhumlarına dikkat edin. Bu insanların özel hayatı da olduğunu unutmayın.
Old 03-03-2017, 13:43   #15
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av. Duygu May
Ben de bugün kendi ofisimi açmak ile ilgili bir teklif aldım bir üstadımızdan düşünme aşamasındayım.Haftaya karar veririm diye düşünüyorum.Bence yol yakınken başlamalıyız bir yerden yoksa 6-7 ayda bir yeni sorunlar yazmaya devam edicez.Anladım ki bu meslek başkasına bağımlı olarak fazla yürümüyor, yürüyemiyor ve kesinlikle bu bizden kaynaklanmıyor.Av.Özden maalesef seninle aynı sorunu yaşayan çok meslektaşımız var.Ayda 10-20 milyar net kazanan insanların bizim kazanazacağımız belki en fazla 1-2 milyara neden göz dikiyor anlamak mümkün değil.

Ofisinizi açtınız mı acaba ?
Old 03-03-2017, 13:49   #16
Av. Merve Akgün

Alıntı:
Yazan Av. Duygu May

Ofisinizi açtınız mı acaba ?
Old 07-03-2019, 11:00   #17
Av Meliha

meslektaşım saygılar.
Aynı yollardan şuan bende geçiyorum ofisimi yeni açtım ve o kadar işim yok ki malesef... Merak içerisindeyim 11 yıl geçmiş ne yaptınız? ofisinizi açtınız mı, işlerin yoğunluğundan zaman mı ayıramıyorsunuz?
Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 2 (0 Site Üyesi ve 2 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi