Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Kararsız avukat

Yanıt
Old 13-09-2018, 18:51   #1
öznurcınar

Varsayılan Kararsız avukat

Merhabalar. Yıllar önce stajımın bitmesiyle avukatlık mesleğine adım attım ancak bu mesleğin getirisini gördüğüm an beynimde olumsuz yönde bir düşünce oluştu.Bir de İstanbul ili sınırları içerisinde mesleği icra etmenin hiç de kolay olmadığı kanaatini elde ettim. İlk etapta Sgk 'lı olarak birkaç hukuk bürosunda çalıştım. İlk fırsatta bu yoldan vazgeçtim ve kurum sınavlarına hazırlandım. Ancak o da olmadı. Şimdi aradan geçen uzun zamanla ne yapacağımı bilemez halde kaldım. Sgk avukatlığının bana vermiş olduğu olumsuzluklar aklımda yer aldıgından bunu istememe kararında olmakla kendi ofisimi de açmama konusunda ısrarlıyım. Peki bu olumsuzluklarla mesleği nasıl yapacağım?
Old 14-09-2018, 10:09   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar. Yıllar önce stajımın bitmesiyle avukatlık mesleğine adım attım ancak bu mesleğin getirisini gördüğüm an beynimde olumsuz yönde bir düşünce oluştu.Bir de İstanbul ili sınırları içerisinde mesleği icra etmenin hiç de kolay olmadığı kanaatini elde ettim. İlk etapta Sgk 'lı olarak birkaç hukuk bürosunda çalıştım. İlk fırsatta bu yoldan vazgeçtim ve kurum sınavlarına hazırlandım. Ancak o da olmadı. Şimdi aradan geçen uzun zamanla ne yapacağımı bilemez halde kaldım. Sgk avukatlığının bana vermiş olduğu olumsuzluklar aklımda yer aldıgından bunu istememe kararında olmakla kendi ofisimi de açmama konusunda ısrarlıyım. Peki bu olumsuzluklarla mesleği nasıl yapacağım?
Sayın öznurcınar;

Önce istek(sizlik)lerinizi ve mevcut durumu maddeler halinde ortaya koyalım:

1.SGK/4A'lı olarak çalışmak istemiyorsunuz.

2.İşyeri açma konusunda tereddütleriniz var.

3.Stajınızı tamamlamanızın üzerinden epey zaman geçti.

4.Kurum avukatlığına geçiş yapma girişimleriniz olumlu sonuçlanmadı.

Peki bu durumda şu soruyu sordunuz mu kendinize: "Ben avukatlık mesleğini yapmak istiyor muyum?"

Elbette bu soruyu sormuş olduğunuzu öngörüyor ve hukuk gibi zorlu eğitim ve çalışma süreci olan bir alanda yıllarca emek verdikten sonra başka bir alanda çalışmayı düşünmenin kolay olmadığını biliyorum. Kendi adıma ifade etmem gerekirse, meslekte çok mutsuz olduğumu söyleyemem fakat bana uygun başka alanlarda daha az stres altında çalışmayı isterdim.

Öncelikle avukatlık mesleğinin mutlu olmanızı sağlamaya yetip yetmeyeceği değerlendirmesini yapmalısınız diye düşünüyorum. Malumunuz, mesleğinde/yaptığı işte mutlu olan insanların genellikle hayatın diğer alanlarında da mutlu olma ihtimallerinin arttığıyla ilgi araştırmalar var. Söz konusu araştırma sonuçlarının isabetli olup olmadığını bilmiyorum ama bana mantıklı geliyor.

Avukatlık mesleğini icra etme konusunda tereddüdünüz yoksa, gözünüzü kapayıp bir yerden başlamalısınız. Amiyane tabirle "bodoslama" yapın demiyorum ama meslektaşlarımın yanında 5 yıl çalıştıktan sonra ben öyle yaptım.

Saygılarımla..
Old 14-09-2018, 16:34   #3
Av.vey

Alıntı:
Yazan öznurcınar

Ben de aynı durumdayım. Ama bu kararsız durumdan kurtulmak için sınava girdim, istediğim alan olan Felsefe okumaya başladım..
Old 30-09-2018, 21:28   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan öznurcınar
Sgk avukatlığının bana vermiş olduğu olumsuzluklar aklımda yer aldıgından bunu istememe kararında olmakla kendi ofisimi de açmama konusunda ısrarlıyım.

SGK Avukatlığının olumsuz yanı kendi ofisinizi açmama konusunda neden ısrar ettirdiğini anlamadım. Tersi olması gerekmiyor mu?
Old 01-10-2018, 11:38   #5
öznurcınar

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
SGK Avukatlığının olumsuz yanı kendi ofisinizi açmama konusunda neden ısrar ettirdiğini anlamadım. Tersi olması gerekmiyor mu?

Kusura bakmayın tam olarak anlayamadım sorunuzu?
Old 01-10-2018, 13:10   #6
Av.Selim Balku

Demek istediğim SGK'lı olmaktan memnun değilseniz neden kendi büronuzu açmıyorsunuz? İfadenizden büro açmayı düşünmediğinizi anlıyorum.
Old 01-10-2018, 17:20   #7
öznurcınar

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Demek istediğim SGK'lı olmaktan memnun değilseniz neden kendi büronuzu açmıyorsunuz? İfadenizden büro açmayı düşünmediğinizi anlıyorum.
Evet doğrudur sebeplerim ise maddi yetersizlik ve çevre eksikliği.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi