Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

CMK ücretleri hakkında.

Yanıt
Old 05-01-2018, 14:55   #1
34Law

Karar CMK ücretleri hakkında.

Merhaba.

2016 yılında ruhsatımı almıştım ama askerlik vesaire derken çok az çalıştım. Bu arada sadece CMK'dan gelen işleri yaparak 7000-7500 TL civarı para birikti. Zaten tek kazancım da bu oldu. Ama o parayı hiç alamadım. Çünkü parayı almak için makbuz kesmek gerekiyor ve benim de "vergi açılışım" olmadığı için makbuz kesemiyorum.

Bağlı avukat olarak bir avukatın yanında işe başlarsam işveren avukatın makbuzunu kullanabiliyormuşum ama öyle bir iş yeri bulamıyorum. Ne zaman bulurum bilemiyorum. Bunu bekleyecek kadar sürem yok. Özel sebeplerden dolayı CMK evraklarını acilen göndermem gerekiyor.

Sadece CMK'dan ücretimi alabilmek için "vergi açılışı" yaptırabilir miyim? Yani büro açmadan vergi açılışı yaptırmaktan bahsediyorum. Nasıl yaptırabilirim? Bana ne kadar mâl olur? Yaptırdığım zaman sonraki aylarda ayrıca ne gibi masrafları olur?

Kafamda deli sorular...
Old 08-01-2018, 10:33   #2
joy

Merhaba Meslektaşım,
Vergi açılışı için, evinizde bir odanızı çalışma için uygun hale getirdiğiniz takdirde, vergi dairesinden yoklama için gelip ortama bakacaklar ve homeofis olarak açılışınızı yapacaklardır. ilk yapacağınız masraflar için bir muhasebeciye danışabilirsiniz ancak tahminimce 700-800 TL gibi bir masraf olur. Bir muhasebeci ile anlaştığınızda bulunduğunuz şehre göre aylık 150-250 TL gibi bir muhasebe gideriniz olur. tabi ki makbuz kestiğiniz durumlarda KDV ödemeleriniz çıkacaktır. Bu arada homeofis çalıştığınızda aylık fatura vs giderleriniz yarısını işyeri gideri olarak gösterebiliyorsunuz. Ben 2 sene bu şekilde çalıştım ve minumum masrafla ofis açma maliyetlerimi çıkarttım.
Umarım faydası olur, size kolaylıklar ve meslekte başarılar dilerim.
Old 27-09-2018, 13:43   #3
Muhammed Yüce

Sayın, 34Lav vergi kaydınız olmadan nasıl CMK yapabildiniz ben ankara barosuna sorduğumda vergi kaydı istedi.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi