Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardimdan Atandim. Işleyiş Hakkinda Soru.

Yanıt
Old 01-06-2020, 09:53   #1
Av. Ahmet ÖZDEMİR

Varsayılan Adli Yardimdan Atandim. Işleyiş Hakkinda Soru.

Değerli üstadlarim Selamlar Olsun. Meslekte Ilk Kez Adli Yardim Bürosundan Bir çekişmeli Boşanma Geldi. Boşanma Dilekçesini Hazirladim Lakin Müvekkilden Yargilama Için Gider Parasi Alacak Miyim? Ikinci Bir Sorum Davayi Açtiğimda Gider Talep Edilecek Mi? üçüncü Sorum Sorum Dilekçeme Adli Yardim Taleplidir şerhini Düşmeli Miyim? Son Sorum Olarak Ta Netice Ve Talep Kisminda Vekalet ücreti Ve Yargilama Giderinin Karşi Taraftan Tahsiline şerhini Düşmeli Miyim?
Ilk Kez Adli Yardimdan Yararlandirildim. Sorularim Basit Lakin Ilk Kez Aldiğim Için Bilemedim.
Yardimlariniz Için şimdiden çok Teşekkür Ederim.
Old 01-06-2020, 12:30   #2
av.murat kılıç

Merhaba,

Alıntı:
Boşanma Dilekçesini Hazirladim Lakin Müvekkilden Yargilama Için Gider Parasi Alacak Miyim?

Dava harç ve masraflarını almanız gerekmektedir.

Alıntı:
Davayi Açtiğimda Gider Talep Edilecek Mi?

Dava masrafından başka bir gider talep etmemeniz gerekmektedir.

Alıntı:
Dilekçeme Adli Yardim Taleplidir şerhini Düşmeli Miyim?

Şayet başvurucunun dava masraflarını karşılayacak gücü yoksa, dava dilekçenize "adli yardım taleplidir" şeklinde yazmanız gerekmektedir. Dava açmadan önce adli yardım için gereken belgeleri dosyaya ekleyip o şekilde dava açarsanız adli yardım talebiniz kabul edilecektir. Bunlar taşınmazı, aracı olmadığına dair vs. belgeler. Bunları mahkeme kaleminden öğrenebilirsiniz. Dava açtıktan sonra mahkemeye bunları uyap üzerinden bakınız denirse kabul etmiyorlar. Ama uygulama değişmişte olabilir. Siz en iyisi yazı işleri müdüründen bu konuda bilgi alınız.

Alıntı:
Netice Ve Talep Kisminda Vekalet ücreti Ve Yargilama Giderinin Karşi Taraftan Tahsiline şerhini Düşmeli Miyim?

Vekalet ücretiniz sizin hakkınız olup dilekçenizde istemelisiniz. Vekalet ücretiniz ile adli yardımın bir ilgisi yoktur.

Yargılama giderini müvekkiliniz yapacaktır, dilekçenizde istemeniz lazım. Davayı kazanırsanız ve siz tahsil ederseniz yargılama giderlerini müvekkilinize vermeniz gerekecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi