Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Bosanmak istiyorum nefes almak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Old 01-03-2019, 15:53   #1
Zeyneptalha

Varsayılan Bosanmak istiyorum nefes almak istiyorum

32 yasinda 2yillik tekstil mezunu istanbuldan coruma evlenip 12 yillik evliligi bir kadinim..evliligim boyunca hakarete,kufure,asagilanmaya,siddete maruz kaldim.2011 dogumlu bir oglum var enson bir hafta once tekrar siddet gordum evden atildim mazeretine gelirsek tirnagima beyaz oje surmem darp raporu aldim fakat cocugumu benden ayirir iyice hirslanir diye sikayetci olmadim ailesi problemli kendi problemli artik dayanamiyorum bosanmak istedigimi ilettim kendiside istiyormus fakat cocugun velayetini ona verecekmisim.kendisi futbolcu sigortasi yok annesi psikolojik sorunlari olan biri babasi calismayan kavgaci biri cocugumu bunlara birakmam benim haklarim neler nolur soyleyin ailemden sadece babam ve erkek kardesimle gorusmeme izin var ama yanlarina tatilde bile gidemiyorum babamlada kopuguz kendisi bu durumu ogrense bana catacak bir insan zaten ondan kurtulmak icin dogru duzgun tanimadigim bir insanla evlilik yaptim.
Old 04-03-2019, 16:03   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedeniyle boşanma davası açabilirsiniz. Bu davada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamalısınız. Tanık anlatımları, darp raporu ve her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Çocuğunuz kendini ifade edebilecek yaşta, velayet için görüşü alınır. Sizin çocuğunuza karşı bir ihmaliniz olmadığı sürece velayet için öncelikli olarak düşünülürsünüz. Mahkeme sosyal hizmet uzmanından bilirkişi raporu da alacaktır. Tarafların sosyal ve ekonomik durumları, psikolojik halleri, çocuğun kalacağı ortam vs. bu raporda belirtilir.

Davanızda, çocuğunuzun velayetini, kendiniz ve onun için dava tarihinden geçerli olmak üzere tedbir nafakası, boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra, YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakası olarak devamını, Maddi Tazminat ve ayrıca Manevi Tazminat isteyebilirsiniz.

Maddi Tazminatlar, evlilikten beklenen faydayı kaybedeceğiniz için, Manevi Tazminatlar da, eşinizin davranışları ve eylemleri ile kişilik ve sosyal haklarınız zarar gördüğü için verilirler.

Nafaka ödememek suçtur. Eşinizin geliri az olsa da, olmasa da mutlaka bir miktar nafaka ödemesine hükmedilir. Eşiniz bu nafakayı ödemezse, icra ceza mahkemesinden cezalandırılmasını isteyebileceksiniz.

Dava süresince kendiniz ve oğlunuz için nafaka alabileceğinizi yazdık. Aynı zamanda, dava süresince oturmakta olduğunz evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun YARARLANMASINA karar verilmesini de isteyebilirsiniz. Mahkeme tedbiren öncelikle buna karar verecektir.

Ayrıca, eşinizden şiddet görmektesiniz. Bir dahaki sefere, Aile Mahkemesinden KORUMA kararları verilmesini isteyebilirsiniz. BU başvurunuzdan masraf ve harç alınmaz. Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Böylelikle şiddet gördüğünüzü de belgelemiş olursunuz.

Babanız ve erkek kardeşiniz boşanma dosyasında şiddet gördüğünüze tanık olabilirler. Yakın akraba olmak şahitlik yapmayı engellemez.

Yine eşinizin çocuğunuzu almakla tehdit etmesi de şiddettir.

Boşanma kararlılığındaysanız, adımlarınızı bir avukatla atınız. Avukatlık ücreti ödeme gücünüz yoksa açacağınız dava için bulunduğunuz yer Barosundan kendinize ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini bir dilekçe ile talep ediniz.

Saygılarımla
Old 04-03-2019, 20:04   #3
Zeyneptalha

Varsayılan Bosanmak istiyorum nefes alamiyorum

Cok cok tesekkur ederim yarin avukata gidip davayi acacagim ilk onceliklerinin evlere tedbir koydurmak oldugunu ve gecici velayet davasi acacaklarmis %90 cocugun velayeti zaten sende dedi..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi