Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şirketi kapatıp kaçan ortaklar

Yanıt
Old 06-08-2008, 23:34   #1
limpid

Önemli şirketi kapatıp kaçan ortaklar

herkese iyi geceler
borçlu 2 ortaklı limited şirket
borclu hakkında yaptığım arastırmada ısyerını terk ettıgı ve ortadan kayboldukları sonucuna vardım elımde 1 adet cek ve 8 tane fatura var takıplerını hazırladım yarın baslatıcam su konuda kafam karısık borclunun borçlu tıcaret sıcılde gorunen adresı buro olarak kullanıyormuş ve bu buronun hemen yanında marketlerı varmıs yine aynı ünvanla kullandıkları. fakat şu an tabeladan da anlasıldıgı uzere bısmar olan market adı sısmar olarak yanı b harfı sılınerek degısmıs takıp kesınlestıgınde önce terkedilen buro adresine ve aynı zamanda sısmar denen bu markete de hacze gıtmeyı dusunuyorum. buroda olmadıklarını tutanakla tespit ettirip ticareti terkden şikayet etmeyi düşünüyorum. Şayet şuan faal olan sismar adlı markete gidip de gıttıgımde borcluya aıt bır belge bulamazsam ama markette bulunan adam borcludan devraldıgını falan soylese sızce orada muhafaza yapmam mantıklımı? devrın usulune uygun yapıldıgını da zannetmıyorum. ayrıca borçlu şirket yetkilileri piyasayı dolandırıp kaçmışlar ve limited şirketlerde ortaklara gidilememesi sebebiyle ellerini kollarını sallayıp dolaşıolar. diyeceksiniz ki çekten şikayet et onu da yapacağım ama çek hamiline artı elimdeki irsaliyelerden anladığım kadarıyla şirket yetkilisi tarafından değil orada çalışan birisi tarafından imzalanmış. ben bunu bilmiomuş gibi şikayeti yapıp imzalar yetkililere ait çıkmadığında o aşamada irsaliyelerle beraber bu hususu öne sürüp bu kişi hakkında dolandırıcılıktan da şikayette bulunucam sanırım savcı ek iddianame ile bu şikayetimi de karşılıksız çek davasında değerlendirmeye alır. aklıma borçluya yapabilecek başka bişi gelmiyor. şimdiden değerli fikirleriniz için teşekkürler.
Old 08-08-2008, 02:23   #2
hakarar

Bu kadar düzgün giden bir piyasa ekonomisi içerisinde, bu kadar dürüst ve Özal ahlâkına sahip, işini bilir girişim-cilerin kol gezdiği bir memlekette, ne kadar ilginç ve şaşılası bir durum!!!

Sayın meslektaşım;

Okadar çok ve sık karşılaşıyoruz ki bu türden durumlarla; hukuksal yöntem bulsak da, paranın tahsil kabiliyeti dediğimiz o meymenetsiz hâl bir türlü gerçekleşemiyor; ancak, yine de aklımın erdiğince, ben de bir şeyler söyleyeyim.

1 ) Ticareti terkten şikayet, iyi fiki;, yalnız, ticaret sicilden gelecek belgeyle yetinmeyin, aynı zamanda ilgili vergi dairesine de yazarak, fiili faaliyet merkezi ile, halen faaliyette olup olmadıklarını da sorun; alacağınız sonuca göre de vergi dairesine, ayrıca faaliyet adresini değiştirdiği halde bilgi vermemekten de şikayet edin. Maksat maraza çıksın, hareket olsun.

2 ) Sizin göndereceğiniz hiç bir tebligattan haberdar olmayacakları için, eğer ki ortaklarından tahsil edebileceğinizi düşünüyorsanız, ticaret sicilden alacağınız belgeli bilgilere göre, yine şirket merkezi olarak görünen eski adrese, şirket ortaklarına yönelik olarak göndererek yapacağınız 35'e göre tebligatlarla birinci, ikinci ve üçüncü haciz ihbarnameleri yollayıp, alacağınızı onlar nezdinde de kişisel olarak kesinleştirebilirsiniz.

3 ) Yine hacizden önce vergi dairesi ve ticaret sicilden alacağınız belgeli bilgilerde de, zaten borçlu şirketiniz hâlen o adreste faaliyet gösteriyor görüneceğinden, rahat-lıkla haciz ve muhafaza yapabilirsiniz.

4 ) En son olarak da; devralmış ya da tamamen bağımsız olarak kendi adına açmış gibi görünen şimdiki işletmeci şahıs ya da şirket ile borçlunuz olan şirketi,"alacaklıyı zarara uğratmak kastıyla mal kaçırmak suçundan" dolayı birlikte şikayet edebilirsiniz. Bu şikayetinizde de; her iki şirketin bağlı bulunduğu vergi dairelerinden, varsa muhasebecilerinin ad ve adreslerinin de istenilerek, bunlardan da fatura asıllarının istenmesini isteyebilir-siniz. Böylelikle, ikinci işletmenin de, bağımsız gibi görünse bile, aslında demirbaş ve mal devri yoluyla, alacaklıyı zarar uğratma amacına ortak olduğu ortaya çıkarılabilir.

Başta da dediğim gibi; tüm bu çabalarınızdan ve dolandırı-cılık şikayetlerinizden de sonuç alamadığınızda ne olaca-ğı önemlidir.

Naçizane önerim; "Burası Türkiye kardeş!" deyip ileriye, yani bundan bir sonra karşılacağımız çok muhtemel olan pespayeliğe bakmak olacaktır.
Old 10-08-2008, 23:35   #3
limpid

ilginize teşekkür ederim verdiğiniz fikirler işime yaradı umarımborç tahsil edilebilir
Old 21-11-2008, 17:41   #4
limpid

sayın hakarar,

8. ayda yaptığımız yazışmalarda beyan ettiğiniz fikirleriniz için teşekkür ederim.

çek şikayetimi yaptım, takipleri başlattım. 35 tebligatımın sonucunu daha dün aldım. görüyorsunuz ki aradan kaç ay geçmesine rağmen ancak şimdi takip kesinleşti. vakit kaybetmeden trafiğe, tapuya, bankaya müzekkereleri elden verdim. haftaya da haciz talebinde bulunacağım.bugün de borçlunun yerine uğradım, bir göz gezdirmek adına. park levhaları dahi halen bismar olarak duruyor. üzücü olan şey işyerinin manav gibi çalışıyor olması. yani haczedilecek şeyler elma, armut, portakal, vs. gibi mevsim sebzeleri. sanırım işim çok zor. haciz yaptım diyelim hemen satış istemeliyim mallar bozulmasın diye. bir de şu durum var şimdiki market sahibi kesin istihkak iddia edecek ve de bu sebzelerin faturası zaten şimdiki şirkete ait çıkacak. işin en ilginç yanı da şirket ortaklarının bizim gibi bir kaç yeri dolandırıp ortadan kaybolduklarını ve de 1989 doğumlu olduklarını öğrendim. inanın çok kararsızım haciz konusunda.
Old 21-11-2008, 18:41   #5
hakarar

Valla, kolay gelsin ve ecir sabır, demekten başka birşey gelmiyor elimden. Rastgele, deyip devam edin bence. En azından onlar da rahat etmesinler.
Old 21-11-2008, 18:42   #6
limpid

doğru diyorsunuz da sebzeler satılamazsa ne olacak?
Old 21-11-2008, 18:44   #8
hakarar

Şaka dedim, şaka. Bu tür mallar zaten pazarlık usulüyle hemen satılır icra memurunca.
Old 21-11-2008, 18:47   #9
limpid

valla kimse yok eşim ve ben bir sene yeriz artıksizlere de yollarım adres bildirirseniz. bu arada borç 30.000 ytl civarında. dükkanın hepsini haczetsem yine yetmez.

ben daha çok deniz ticaret hukukuyla ilgilendiğim için daha önce hiç sebze haczetmedim. inanın usulü de pek bilmiyorum ama sora sora öğreneceğim herhalde.
Old 21-11-2008, 18:51   #10
hakarar

Rakam pek büyükmüş!! Borçluların profesyonel dolandırıcı olma olasılıklarının yüksek olduğunu da hesaba katarak, takibin üzerini çizecekmişsiniz, gibi geliyor. Vitaminli ve esenlik dolu günler dileğiyle.
Old 21-11-2008, 18:55   #11
limpid

artık aciz vesikasına bağlatıp vergiden düşebiliriz gibi geliyor. iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi