Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra dosyasından alacak tahsil etmek

Yanıt
Old 18-11-2020, 14:25   #1
Av. Zümer AYDIN

Varsayılan İcra dosyasından alacak tahsil etmek

Meslektaşlarım merhaba. Kambiyo senedine dayalı bir icra takibi başlattık. Tebliğ muhtara yapıldı ve yasal süre içerisinde herhangi bir şikayet olmamasından ötürü takip kesinleşti. Takibin kesinleşmesinin üzerinden 3 aydan fazla bir zaman geçti. Borçlu taraf, ödeme için ya da başka sebeple bizimle bir iletişim kurmuş değil ( Takibi başlatmadan birkaç ay önce kendisine konuyla ilgili bilgi verilmişti ama borcu olmadığını ve ödemeyeceğini, gerekli işlemleri yapabileceğimizi belirtti.). Sanıyorum kendisi hala bu takipten haberdar değil ya da önemsemiyor bilemiyorum. Hali hazırda bir takım haciz işlemleri gerçekleştirdim (araç kaydına haciz koydurma, sgk alacakları, banka haczi vs..) ancak tahsil edilecek birşey çıkmadı . Somut olarak bu tahsilat nasıl olur bilemiyorum. 89/1 gönderme niyetindeyim ailesine yönelik ama bunun sonuçları ne olur, tahsilat şansımız var mıdır yoksa herhangi bir itirazla karşılaşırsak aleyhe bir husus doğar mı? Bu konularda pek bilgi sahibi değilim. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. ( 89/1 için de nüfus kayıt sorgularını istemiş bulunmaktayım.)
Old 19-11-2020, 11:19   #2
gecelerin_yargıcı

Meslektaşım merhaba,

Hukuken borçlunun ailesine 89/1 göndermenizde bir engel bulunmamaktadır. (bkz. Yargıtay 12. H.D 2016/3856E. - 2016/19090K.) Ancak 89/1 müzekkeresine itiraz edilmesi durumunda; borçlunun ailesinden alacaklı olduğunu ispatlamada karşılaşacağınız zorluklar nedeniyle, itiraza karşı yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ancak cevap verilmemesi halinde yasal prosedür sonunda onlar da dosyaya borçlu olarak eklenerek belki tahsil imkanı doğabilir. Ya da bu yöntem ile borçlu alacağını ödemeye zorlanabilir.

Eğer borçlu şirket ise şirket ortaklarına da 89/1 gönderebilirsiniz. (bkz. Yargıtay 12. H.D 2016/1954E. - 2016/15638K.) Veya müvekkiliniz borçlunun iş yaptığı firma/kişileri biliyorsa bunlara da 89/1 gönderilebilir.

Borçlunun malvarlığı sorgusu olumsuz ise adreste fiili hacze çıkılabilir. Orada yüz yüze görüşme sağlanarak belki ödeme veya taahhüt alabilirsiniz. Ya da koşulları varsa muhafaza yapabilirsiniz.
Old 30-11-2020, 13:13   #3
Av. Zümer AYDIN

Mutsuz

Alıntı:
Yazan gecelerin_yargıcı
Meslektaşım merhaba,

Hukuken borçlunun ailesine 89/1 göndermenizde bir engel bulunmamaktadır. (bkz. Yargıtay 12. H.D 2016/3856E. - 2016/19090K.) Ancak 89/1 müzekkeresine itiraz edilmesi durumunda; borçlunun ailesinden alacaklı olduğunu ispatlamada karşılaşacağınız zorluklar nedeniyle, itiraza karşı yapabileceğiniz bir şey olduğunu düşünmüyorum. Ancak cevap verilmemesi halinde yasal prosedür sonunda onlar da dosyaya borçlu olarak eklenerek belki tahsil imkanı doğabilir. Ya da bu yöntem ile borçlu alacağını ödemeye zorlanabilir.

Eğer borçlu şirket ise şirket ortaklarına da 89/1 gönderebilirsiniz. (bkz. Yargıtay 12. H.D 2016/1954E. - 2016/15638K.) Veya müvekkiliniz borçlunun iş yaptığı firma/kişileri biliyorsa bunlara da 89/1 gönderilebilir.

Borçlunun malvarlığı sorgusu olumsuz ise adreste fiili hacze çıkılabilir. Orada yüz yüze görüşme sağlanarak belki ödeme veya taahhüt alabilirsiniz. Ya da koşulları varsa muhafaza yapabilirsiniz.

Meslektaşım teşekkür ederim. 89/1 için nüfus kayıt örnekleri geldi sadece ölen babasının kaydı var, başka da bir kayıt çıkarmamışlar. Kendisi bir şirkete ortak iken verdiği senetler nedeniyle takip başlattık ancak senette borçlu olarak şahsen kendisi görünüyor haliyle o zamanki şirkete de yönelemedik. Şuanda da o şirketten ayrılmış görünüyor. Bir tek araç haczi yapabildik ondan da tahsilat gerçekleştirmek zor diye hiç yakalama da istemeyi düşünmedim. Ev haczine gitmek mantıklı olur mu meslektaşım yoksa böyle kovalamaya devam mı edelim ?
Old 30-11-2020, 14:13   #4
gecelerin_yargıcı

Şirketteki hisse için hisse haczi yapılabilirmiş ancak anladığım kadarıyla hissesini devretmiş. Eğer şartları varsa tasarrufun iptali davası düşünülebilir.
Araç, kişinin aktif kullandığı bir araçsa veya siz aracın yerini biliyorsanız yakalama belki işinize yarayabilir.
Ben olsaydım bu işlemleri yaparken bir yandan da fiili hacze giderdim. Yüz yüze görüşme esnasında anlaşma durumu olabiliyor.

Dosyanın tam durumunu bilmeden "şöyle yapın böyle yapın" demek çok sağlıklı olmayabilir. İcra işi biraz da kısmet işi beklenmedik anlarda beklenmedik yerlerden tahsilat yapılabiliyor
Old 30-11-2020, 14:35   #5
Av. Zümer AYDIN

Alıntı:
Yazan gecelerin_yargıcı
Şirketteki hisse için hisse haczi yapılabilirmiş ancak anladığım kadarıyla hissesini devretmiş. Eğer şartları varsa tasarrufun iptali davası düşünülebilir.
Araç, kişinin aktif kullandığı bir araçsa veya siz aracın yerini biliyorsanız yakalama belki işinize yarayabilir.
Ben olsaydım bu işlemleri yaparken bir yandan da fiili hacze giderdim. Yüz yüze görüşme esnasında anlaşma durumu olabiliyor.

Dosyanın tam durumunu bilmeden "şöyle yapın böyle yapın" demek çok sağlıklı olmayabilir. İcra işi biraz da kısmet işi beklenmedik anlarda beklenmedik yerlerden tahsilat yapılabiliyor

Evet meslektaşım bildiğim kadarıyla hisseler devredilmiş. Araç kaydı olduğu için tasarrufun iptali zor görünüyor. Haciz kaydı da işlettik çünkü. Araçla ilgili bir araştırma yapsam o zaman öncelikle iyi olabilir. Şahısların evine de hacze gitmeye hala alışabilmiş değilim borçluyla da iletişim hiç kurmadığımız için şuan yukarıda da dediğim gibi belki bu takipten haberi bile olmayabilir Çoğu meslektaş gibi sonu gelmeyecek icra işleri almamaya başlayacağım sanırım bu gidişle
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi