Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

miras

Yanıt
Old 29-09-2020, 13:51   #1
hukuktayenibiri

Varsayılan miras

Herkese kolay gelsin. Muristen bir ev kalıyor. Geriye sağ olarak 6 çocuk ve eşi kalmış. Fakat muris söz konusu evi, 'ölünceye kadar benim, öldükten sonra senin' şeklinde çocuklarından birisine hibe etmiş. Diğer çocuklar için en sağlam olan yol hangisidir. Sizce ne yapayım. Not:Söz konusu evde baba yaşıyor ve haliyle evin satılmasını istemiyor.
Old 30-09-2020, 11:22   #2
avalaattin61

Not:Söz konusu evde baba yaşıyor ve haliyle evin satılmasını istemiyor.
ifadenizden bağış yapanın ölmediği sonucu çıkarılırsa, diğerlerinin şu aşamada yapacağı bir şey yok gibi. Bağış yapan öldü ise,(muris ifadesinden yola çıkarak) olayda şartlı bağış var gibi görünüyor. Şartlı bağışta tenkis düşünülebilir. Bağıştan kastınız ÖKBA ile satış ise, bakım borçlusunun yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği sorgulanabilir.
Old 30-09-2020, 14:29   #3
Av.Birsel

Sayın meslektaşım. Muris anne ve geriye kalan eş baba diye düşünüyorum.
Old 30-09-2020, 16:20   #4
hukuktayenibiri

Alıntı:
Yazan Av.Birsel
Sayın meslektaşım. Muris anne ve geriye kalan eş baba diye düşünüyorum.
Evet meslektaşım . Kusura bakmayın biraz karışık yazmışım. Muris anne; geriye mirasçı olarak çocukları ve eşi kaldı
Old 30-09-2020, 16:23   #5
hukuktayenibiri

Alıntı:
Yazan avalaattin61
Not:Söz konusu evde baba yaşıyor ve haliyle evin satılmasını istemiyor.
ifadenizden bağış yapanın ölmediği sonucu çıkarılırsa, diğerlerinin şu aşamada yapacağı bir şey yok gibi. Bağış yapan öldü ise,(muris ifadesinden yola çıkarak) olayda şartlı bağış var gibi görünüyor. Şartlı bağışta tenkis düşünülebilir. Bağıştan kastınız ÖKBA ile satış ise, bakım borçlusunun yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği sorgulanabilir.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum meslektaşım. Muris anne ve geriye yasal mirasçı olarak eşi ile çocukları kalmış . Saklı paylarını değil de yasal miras paylarını almanın bir yolu yok mudur acaba ?
Old 01-10-2020, 13:53   #6
Yücel Kocabaş

"Ölünceye kadar benim, öldükten sonra senin"ifadesi halk arasında "ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile yapılan satışlar için kullanılır. Ortada satış durumu varsa ,miras paylarına dayalı olarak muris muvazaası nedeniyle tapu iptali ve tescil davası açılabilir. Ortada bağış sözleşmesi varsa; bağışta gizlenen bir sözleşme bulunmadığından muris muvazaasına dayanılamıyor.

Bağışta avalaattin61'in yazısında belirtildiği gibi tenkis davası açılabilir. Bunun dışında miras bırakanın ehliyetsizliği, yanılma, aldatma ve korkutma gibi iradeyi sakatlayıcı nedenlere dayalı olarak miras payları için tapu iptali ve tescil davası açılabilir. Diye düşünüyorum.
Old 01-10-2020, 15:42   #7
hukuktayenibiri

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
"Ölünceye kadar benim, öldükten sonra senin"ifadesi halk arasında "ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile yapılan satışlar için kullanılır. Ortada satış durumu varsa ,miras paylarına dayalı olarak muris muvazaası nedeniyle tapu iptali ve tescil davası açılabilir. Ortada bağış sözleşmesi varsa; bağışta gizlenen bir sözleşme bulunmadığından muris muvazaasına dayanılamıyor.

Bağışta avalaattin61'in yazısında belirtildiği gibi tenkis davası açılabilir. Bunun dışında miras bırakanın ehliyetsizliği, yanılma, aldatma ve korkutma gibi iradeyi sakatlayıcı nedenlere dayalı olarak miras payları için tapu iptali ve tescil davası açılabilir. Diye düşünüyorum.
çok teşekkür ediyorum meslektaşım. Tapu kaydını pazartesi günü görme imkanım olacak. Bağış mı satış mı bakacağım. Eğer bağışsa yasal miras payını alma imkanımız yok o halde değil mi? çünkü miras bırakılan yer, o evladı gerçekten ona baktığı için bırakılmış ve muvazaa söz konusu olmadığı için sadece saklı payını alacak sanırım. Doğru mudur ?
Old 01-10-2020, 16:18   #8
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan hukuktayenibiri
Eğer bağışsa yasal miras payını alma imkanımız yok o halde değil mi? çünkü miras bırakılan yer, o evladı gerçekten ona baktığı için bırakılmış ve muvazaa söz konusu olmadığı için sadece saklı payını alacak sanırım. Doğru mudur ?
Doğrudur.Ek olarak; koşulları varsa ehliyetsizlik ve iradeyi sakatlayan nedenlere göre de miras payı itibariyle dava açılabilir.
Old 01-10-2020, 16:22   #9
hukuktayenibiri

Mutlu

Alıntı:
Yazan Yücel Kocabaş
Doğrudur.Ek olarak; koşulları varsa ehliyetsizlik ve iradeyi sakatlayan nedenlere göre de miras payı itibariyle dava açılabilir.
Çok çok teşekkür ediyorum sayın meslektaşım. Gerçekten konuyla ilgili aydınlattınız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi