Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ziynet eşyaları

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-11-2009, 18:21   #1
Konuk

Varsayılan ziynet eşyaları

Merhaba
eşime boşanma davası açtım.Eşimin ailesi altınların yarısını anlaşarak paylaşalım diyor.fakat ben bunu kabul etmedim.eşimle imam nikahım yok.eşimin ailesi işleri resmi yoldan çözmek istemiyorlar.Gel hocaya gidip soralım, altın tamamen kadna düşer derlerse biz altınların peşine düşmeyiz diyor.Benim böyle bir şey yapmama gerek var mı? bu konu mahkeme de gündeme gelir mi yoksa bu altınlar bana mı düşer?
Bi de biz eşimle cinsel ilişkiye giremedik.1 yıldırda evliyiz.ben de korku oldu ondan , bi de kendisinde de ereksiyon sorunu vardı.Doktora gittikten sonra ancak bir kez ilişkiye girdik.sonra evi terketti.Bu durum altınların karşı tarafa verilmesi durumunu yaratır mı?
teşekkürler
Old 13-11-2009, 22:32   #2
üye8180

Sayın katılımcı, düğünde size takılan takılar, hediye kabul edilerek şahsi malınız olarak nitelendirilirler. Altınların zilyetliği sizde ise karşı tarafa vermeniz gerekmez. Boşanma davasını hangi sebeple açtığınız açıkça anlaşılmıyor.

Hak kaybına uğramamak için, davanızı mutlaka avukat yardımı alarak yürütmelisiniz.
Old 13-11-2009, 22:35   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı;

Hocaya gidip sorulacak bir şey yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti'nin Türk Medeni Kanuna göre, resmi nikah ile evlilik birliği kurulur.

Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinde size hocaya gidip gitmediniz sorulmayacağı gibi imam nikahı soruşturması da yapılamaz.

Resmi nikahla evlenilir, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız mahkemelerince boşanılır.

Ziynet eşyaları kişisel malınızdır.Ziynet eşyaları sizde ise kimseyle paylaşmak zorunda değilsiniz.

Altınlar şu anda sizde değillerse; ziynet eşyaları ile ilgili talepler boşanma davası içinde dinlenmez. Bunun için ayrı dava açmanız gerekir. Ancak davada ziynetlerin sizde bulunmadığını kanıtlamak size düşmektedir. Neden sizde olmadıklarını, somut ve gerçek biçimde kanıtlamanız gerekecektir.

Ziynet eşyaları davasından ayrı olarak; Boşanma davasının içinde nafaka ve maddi ve manevi tazminat da isteyebileceğinizi hatırlatalım.

Eşinizin cinsel ilişkiye girememesi ve bu sebeple evi terk etmesi, şiddetli geçimsizlik nedenidir, kusurdur.

Ziynet eşyaları ile bir ilgisi yoktur. Ziynet eşyalarının sizin hakimiyetinizde olduğu yargıtayca kabul edilendir. Sizde değillerse, neden sizde olmadıklarını somut ve inanılır gerekçelerle kanıtlamak durumundasınız.

Hukuki yardım almanız hak kaybını önler.

Yoksul iseniz, davanızın görüldüğü yer il barosundan tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesi için başvurabilirsiniz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi