Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Edinilmiş malların paylaşılması gerekirken kaçırılan para ve araba

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-12-2010, 12:16   #1
Konuk

Varsayılan Edinilmiş malların paylaşılması gerekirken kaçırılan para ve araba

2006 yılından bu yana süren Boşanma davası süresince eşim emekli oldu ve bende işyerinden alacağı 28 bin tl gibi miktara dosya üzerinden İhtiyatı tedbir kararı koydurdum.Boşanma kesinleştiğinde yarı yarıya paylaşılması gereken bir paraydı bu ama eşimin Avukatı bu paranın paylaşılması gereken para olduğunu bilmesine karşılık benden gizli karar çıkartarak bu parayı elden takip emriyle almış.Eşimin üstünde hiç bir mal varlığı kalmadı onun önerisi doğrultusunda herşeyi kızlarının üzerine devretti,hatta evliyken alınan 2007 model arabayıda direkt kızı adına aldırdı.Kendi adına olan banka hesaplarınıda kapattırdı.4 yıllık mücadele ve bunca Kanun olmasına karşılık ben bu parayı nasıl alacağım?Benim haklarımın korunması gerkirken tek başına ve çaresiz bırakılmak mı Adalet bunu sormak istiyorum sizlere.Şu anda sadece Ssk dan aldığı 1.000 tl nin biraz üzerinde emekli maaşı olan kişiden hakettiğim ve benden kaçırılan paranın tahsili için ne yapacağım.Aylık 200 tl nafakı bile İcra ile maaşından kestirerek alabiliyorken,bunu nasıl alabileceğim.Bu 4 yıllık sürede bir çok davada hak kaybına uğratıldım.En son olayla tamamen çaresiz bırakıldım.Bu süre içerisinde sağlığımı,işimi de kaybettim.Ne yapabileceğim hakkında önerilerinizi bekleyeceğim.Çalışmalarınızda kolaylıklar dileği ve saygılarımla
Old 22-12-2010, 20:32   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Dava dosyanızı görmeden yorumda bulunmak yanıltıcı olabilecektir.

Boşanmanız kesinleşti ise ve siz tasfiye davası açtıysanız bu davada eşinizin kötüniyetle, sizin tasfiye payı alacağınzı azaltmak iiçn yaptığı devirler de hesaba dahil edilirler.

Tüm bunlarda sorunum yok sorunum, hüküm altına alınan tasfiye payı alacağımın nasıl tahsil edileceği noktasında ise, yapmanız gereken bir avukata gitmektir.

Ayrıca bu zamana kadar geçen hukuki sürecinizin ne olduğunun da birebir değerlendirilmesi gerekir.

Hukuk usulü, esası ve icra takip hukukyla bütündür ve oldukça detay barındırır. Bilgisayar ekranından, kendi başınıza hukuki meseleninizi çözemezsiniz. Çünkü hukuk eğitimi almadınız.

Profesyonel destek almanız gerektiğinin altını önemle çiziyoruz.

Saygılarımla,
Old 23-12-2010, 10:16   #3
Konuk

Mutsuz

Günaydın öncelikle yaptığınız açıklama için tşk ederim.Eylülde boşanma kesinleşti ve ben görüştüğüm Avukatın boşuna zaman kaybı olur hiç bir şey ispatlayamaz ve alamayız demesi üzerine henüz Tasfiye Davası açmadım,daha doğrusu açacak cesaretim kalmadı.Karşı tarafın Avukatı ne olursa olsun kazanacağım diyen bir Avukat olunca benimde onun karşısına böyle güçlü bir Avukatla çıkmam gerekir,oysa bunun için benim maddi durumum elverişli değil.Davanın çok uzun sürebilmesi durumunda nasıl dayanacağım ve direneceğim buna.Hakkım olanı almak için neden bu kadar fazla mücadele etmem gerekiyor?Gücüm tükendi artık...Davayı her ne olursa olsun açmam durumunda kazanma ve bu parayı alma şansım olabilirmi?İyi günler ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyorum
Old 23-12-2010, 19:21   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Sizi yanlış yönlendirmemek adına bazı hususları açıklamak gerekir.

Eğer evlilik birliği içinde ve 2002 sonrası karşılığı verilerek alınmış mallar varsa ve bahsettiğiniz biçimde eşin eline geçen emekli ikramiyesi de "edinilmiş mal" kabul edilir.

Ve bu malların kötüniyetle diğer eşten kaçırılması hallerinde, şu an koca uhdesinde olmayan mallar da tasfiye payı hesabına dahil edilirler.

Bu hususda TMK. Maddesi açıktır.
Alıntı:
2. Eklenecek değerler

Madde 229 - Aşağıda sayılanlar, edinilmiş mallara değer olarak eklenir:

1. Eşlerden birinin mal rejiminin sona ermesinden önceki bir yıl içinde diğer eşin rızası olmadan, olağan hediyeler dışında yaptığı karşılıksız kazandırmalar,

2. Bir eşin mal rejiminin devamı süresince diğer eşin katılma alacağını azaltmak kastıyla yaptığı devirler.

Bu tür kazandırma veya devirlere ilişkin uyuşmazlıklarda mahkeme kararı, davanın kendisine ihbar edilmiş olması koşuluyla, kazandırma veya devirden yararlanan üçüncü kişilere karşı da ileri sürülebilir.
Tasfiye ve buna bağlı olarak tasfiye payı alacağı davasının boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılması gerekir.

2002 yılı öncesi alınıp da eşinize ait olan mallar için ise, eğer bu malların alımında, korunmasında bir katkınız olmuş ise bunu da "değer artış payı olarak kesinleşmerden itibaren 10 yıl içinde talep ve dava etme hakkınız vardır. burada somut katınızı siz ispat etemek zorundasınız. Tanık dahil her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Yargılama sürecinin zahmetli olabilecektir. Profesyonelce takip edilmelidir.

Tek başınıza bu tip bir davayı yönlendirmeniz hak kayıplarına neden olabilecektir.Lütfen hukuki desteği doğrudan alınız.

Saygılarımla,
Old 24-12-2010, 08:58   #5
Konuk

Varsayılan çok teşekkür ederim.

Hiç umudumun kalmadığı bir anda yeniden umut verdiniz.Çok teşekkür ederim tavsiyenize uyarak profesyonel yardım alarak hakkımı arayacağım.Başarılarınızın devamı ve iyi günler dileği ve saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi