Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

TOKİden alınan ve henüz borcu bitmediği için tapusu olmayan evin diğer eş tarafından satılmasına nasıl engel olabiliriz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2011, 10:32   #1
BALDIRAN

Varsayılan TOKİden alınan ve henüz borcu bitmediği için tapusu olmayan evin diğer eş tarafından satılmasına nasıl engel olabiliriz

Merhabalar. Benim sorum şöyle. Müvekkil 2 yıllık evli bir bayan. Evlendikten sonra TOKİ den bir ev almışlar ve halen o evde ailecek oturuyorlar. Ancak evin borcu daha 8 yıl devam edeceği için tapusu yok. Ziraat bankasına ödemeler devam ediyor. Diğer eş, bir takım sorunlar yüzünden evi satmak istiyor. Bankada evi satın alan kişi diğer eş gözüküyor. Bu evin satılmasına müvekkilin rızası yok. Ancak tapu olmadığı için aile konutu şerhi koydurmam müğmkün olmayacak gibi. Evin diğer eş tarafından satışına/devrine engel olmak için Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Teşekkürler
Old 16-07-2011, 18:01   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Merhabalar. Benim sorum şöyle. Müvekkil 2 yıllık evli bir bayan. Evlendikten sonra TOKİ den bir ev almışlar ve halen o evde ailecek oturuyorlar. Ancak evin borcu daha 8 yıl devam edeceği için tapusu yok. Ziraat bankasına ödemeler devam ediyor. Diğer eş, bir takım sorunlar yüzünden evi satmak istiyor. Bankada evi satın alan kişi diğer eş gözüküyor. Bu evin satılmasına müvekkilin rızası yok. Ancak tapu olmadığı için aile konutu şerhi koydurmam müğmkün olmayacak gibi. Evin diğer eş tarafından satışına/devrine engel olmak için Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz. Teşekkürler

Aile mahkemesine dava açılarak o evin aile konutu olduğu tapusu olmadığı için aile şerhi koydurulamayacağı ancak Toki'ye müzekkere yazılarak evin devrinin önlenmesi için tedbir kararı gönderilmesi olabilir mi?
Old 16-07-2011, 19:19   #3
BALDIRAN

Değerli meslektaşım, zaman ayırdığınız için çok teşekürler. Bu benimde ilk aklıma gelen ama böyle bir davanın konusu ne olacak. Ortada boşanma yok, boşanma düşüncesi yok, katkı payı/katılma alacağı davası yok. İhtiyati tedbir alsak bile ardından dava açmazsak ihtiyati tedbir kendiliğinden düşecek. Ne dersiniz
Old 16-07-2011, 23:15   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan BALDIRAN
Değerli meslektaşım, zaman ayırdığınız için çok teşekürler. Bu benimde ilk aklıma gelen ama böyle bir davanın konusu ne olacak. Ortada boşanma yok, boşanma düşüncesi yok, katkı payı/katılma alacağı davası yok. İhtiyati tedbir alsak bile ardından dava açmazsak ihtiyati tedbir kendiliğinden düşecek. Ne dersiniz

Aile konutu şerhinin konulması için boşanmaya gerek yok. Bu yönde dava açılabildiğini biliyorum. Hatta benim satışa çıkardığım bir g.menkul için borçlunun eşi dava açıp aile konutu şerhi koydurtmuştu. Dava değişik iş adı altında açılıyor sanırım. Davayı açıp önce tedbir kararı alıp tokiye gönderirsiniz daha sonra tapunun çıkmasını bekletici mesele olarak kabul edilmesini ve tapu çıkıncaya kadar duruşmalara devam edebileceğinizi tapu çıkıncada aile şerhi kararı çıkartabileceğinizi düşünüyorum.
Old 17-07-2011, 22:28   #5
BALDIRAN

Teşekkür ederim, denemeye değer bir düşünce, sonucu paylaşırım. Saygılar
Old 18-07-2011, 13:14   #6
avukatlutfi

Varsayılan Noterden satış yapar

tokinin ilgili yer için satış şerhi kaydurmuş olacağını düşünüyorum.yalnız noter satışı için herhangi bir engel olacağını düşünmüyorum.Bence ihtiyati tedbir talebinde bulunmakta yarar var
Old 29-10-2021, 17:48   #7
Av. Kübra Poyraz

Benim müvekkilim için de aynı durum söz konusu boşanma davası açıcaz fakat çocukları ile evde yaşadıkları için , satış yapılmasını engelleme durumumuz olabilir mi? Davalı eş ödemeleri yapmazsa TOKİ nin evi satma hakkı var . Ev satılırsa müvekkil mağdur olacak. Neler yapılabilir? Mahkeme satışı engelleyebilir mi?
Old 30-10-2021, 11:15   #8
AHMET01

Yukarıda belirtildiği şekilde Aile Mahkemesinde dava açılarak ilgili konutun aile konutu olarak tespitine, müvekkilin muvaffakatı olmadan satışa izin verilmemesi ve ayrıca diğer eşin taksitleri ödememesi durumunda TOKİ'nin ilgili konuta el koyarak üçüncü bir kişiye satılmasının engellenmesi noktasında da TOKİ'ye müzekkere yazılarak esas borçlunun borcunu ödememesi durumunda ilgili taksitleri ödemek üzere müvekkile TOKİ'ce bildirimde bulunmasına... şeklinde bir taleple gidilebilir düşüncesindeyim.

TOKİ Konutları % 99'u aile konutu yani oturmak amacıyla alınan konutlardır. Kendisi, eşi ve reşit olmamış çocukları üzerlerine kayıtlı başka bir konut varsa TOKİ zaten ilgili müracaatı kabul etmemektedir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi