Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İşte Örnek Bir Savcı

Yanıt
Old 13-08-2002, 22:50   #1
aristo

Varsayılan İşte Örnek Bir Savcı

Alıntı:
'Ucuz yaptı' diye başı belaya girdi

Ünye Savcısı Tosun, adliye sarayını ucuza yaptırdı. Ancak yetkililer, 'Bu kadar ucuza olmaz' diyerek Tosun hakkında soruşturma açtırdı

Tutumlu savcıya 'ucuz inşaat' soruşturması. Ordu'nun Ünye İlçesi Cumhuriyet Başsavcısı Erol Tosun, 2000 yılında başlanan adliye sarayının yapımını 339 milyara mal ederek bir yıl içinde tamamlanmasını sağladı. Bayındırlık yetkilileri binanın en az 1.3 trilyona mal olması gerektiğini hesapladı. Devletin parasını koruduğu için gurur duyan savcı Tosun, Bayındırlık İl Müdürlüğü'nden gelen 'Bina bu kadar ucuza yapılamaz' raporuyla şok oldu. Adalet Bakanlığı, takdir etmesi gereken savcı hakkında soruşturma başlattı. Ankara'dan gelen müfettişler bütün hesapları didik inceledi. Soruşturma sonucunda başsavcı Erol Tosun'un sıkı pazarlık yaparak, kaliteli inşaat malzemeleri fatura karşılığı ucuza aldığı belirlendi. Tüm harcamaların Satın Alma ve Harcama Komisyonu kararları ile gerçekleştirildiği ortaya çıktı.

Başsavcı Tosun, binanın, cezaevleri döner sermayelerinin aktarıldığı İşyurtları Kurumu Daire Başkanlığı'ndan sağlanan 339 milyar ile yapıldığını açıkladı.

1.3 trilyon olmalı

Bayındırlık ve İskan İl Müdürü Yılmaz Şahin, bina ile ilgili araştırma yapılması için bakanlıktan yazı geldiğini söyledi. Şahin, 'Bayındırlık'ın belirlediği birim fiyatlara göre bu bina 925 milyar liraya ancak yapılabilir. İç donanımı ile birlikte bu rakamın üzerine yüzde 40 eklenebilir' dedi. Şahin'in hesabına göre binanın maliyeti 1 trilyon 295 milyar lira olması gerekiyor.

Odalarda duş var

Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Tosun'un çabaları ile kısa sürede bitirilen ve 2001 yılı Temmuz ayında hizmete giren bina 5 bin metrekare üzerine inşa edildi. 420 metrekarelik otoparkı da bulunan Adliye Sarayı, yemekhane, lokal, misafirhane gibi sosyal tesislerle de donatıldı. Ses yalıtımlı duvar, parke ve kartonpiyerle döşenen binada hakim ve savcı odalarında duş kabinleri ve dinlenme odaları yapıldı. Sanıkların duruşma salonuna giriş-çıkışları son derece güvenli şekilde sağlanmaya başlandı.
(20.02.2002-Akşam gazetesi
)

Sayın savcıyı,yürekten kutluyorum.
Bakanlığın ödül vermesi gerekirken aksine soruşturma yapmasını anlayamıyorum,anlayan varsa lütfen anlatsın.

selam ve saygılar..
Old 19-08-2002, 12:31   #2
peace

Gerçekten böyle bir olaya ancak bizim ülkemizde rastlanır.Rahmetli Aziz Nesin'i gel de anma.Bir deyim bile oluştu "tam Aziz Nesinlik olay"Savcıya sahip çıkmalıyız.Ve soruşturma başlatan Adalet Bakanı nı kınamalıyız.Bu ülke de hep ülkesini seven ve koruyan anlayış mı mahkum edilecek?Horumlayan,çalıp çırpan,yakıp yıkan anlayış hiç ceza görmeyecek.Bunun değişmesi halinde ancak aydınlık yarınları var edebiliriz.
Bütün barolar savcıya ve onun savunup yaşama geçirdiği anlayışa sahip çıkmalı
AvKadriye Uysal Gökçadır
Old 20-08-2002, 09:29   #3
Av. Adil Giray ÇELİK

Varsayılan Yeterli bilgl, doğru tavır.

Ordu İli, Ünye Cumhuriyet Savcısının Adliye Sarayı yapımına ilişkin tavırları bazı basın kuruluşlarında yer almıştır.

Bu gelişmeleri bir çok yurttaş gibi basından öğrendik. Ancak yaşadığımız onlarca olayda bir olayın basına yansıması ile gerçeğinin birbirinden çok farklı olduğu görülmektedir.

Basına yansıyan Ünye Adliye Sarayı Yapımını ve gelişmeleri bir kez de Ordu veya Ünye ilçesinde görev yapan değerli meslektaşlarımızdan, Ordu Baro Başkanından öğrenmenin olaya çok daha sağlıklı yaklaşma neticesini getirecektir.

Siteyi izleyen Ordu Barosuna mensup arkadaşlarımızın bu konuda bizleri ve kamuoyunu bilgilendirmeleri gerekmektedir. Umarız bu ricamızı yerine getirirler.

Selam ve saygılarımla.
Av.Adil Giray Çelik
Denizli Barosu
Old 28-11-2009, 15:19   #4
ORHAN DUMAN

Alıntı:
Yazan peace
Gerçekten böyle bir olaya ancak bizim ülkemizde rastlanır.Rahmetli Aziz Nesin'i gel de anma.Bir deyim bile oluştu "tam Aziz Nesinlik olay"Savcıya sahip çıkmalıyız.Ve soruşturma başlatan Adalet Bakanı nı kınamalıyız.Bu ülke de hep ülkesini seven ve koruyan anlayış mı mahkum edilecek?Horumlayan,çalıp çırpan,yakıp yıkan anlayış hiç ceza görmeyecek.Bunun değişmesi halinde ancak aydınlık yarınları var edebiliriz.
Bütün barolar savcıya ve onun savunup yaşama geçirdiği anlayışa sahip çıkmalı
AvKadriye Uysal Gökçadır

Her soruşturma sonucunda olumsuz karar çıkacak diye bir şey yok. Böyle bir soruşturma açılmasa, bizim de böyle bir savcımızdan haberimiz olmayacaktı.. Savcımızı tebrik ediyorum. Allah Türk Milletine bağışlasın ve diğer makam sahibi yöneticilerimize örnek olsun. umarım soruşturma sonucu iyi değerlendirirlir ve savcımıza hak ettiği onure takdim edilir.
Old 30-11-2009, 09:37   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Türkiyemiz böyle işte. Örnek Savcımız acaba ne yapıyordur diye merak ettim. Google amcamıza müracaat ettim. Çünkü haberin üzerinden yaklaşık olarak 7 yıl geçmiş. Bir de ne göreyim...

http://www.haberler.com/isparta-cumh...-tosun-haberi/

İşte böyle! Türkiyemiz...
Old 01-12-2009, 11:46   #6
kamran

--- Olayımızı bir Hukukçu gibi değerlendirmek durumundayız duygusal davranmamalı bize öğretilen ve Hukuk ilminin bizdeki tezahürü bu şekildedir.Bakanlık Pahalıya yapılan bir gayrımenkulü, bundan çeşitli şekillerde rant sağlandığı gerekçesi ile kamu görevlisi yönünden bir zaafiyete neden olmuş gibi değerlendirmeye alabilecepi gibi, hesaplanandan çok çok ucuza yapılan bir gayrımenkulü de değerlendirmeye tabi tutabilir, ama bu kamu görevlisi eğer tam bir vatanperverlikle bunu kişisel çabası ile ucuza getirmiş ve kalitesindende taviz verilmemiş ise, Bakanlığın bu kamu görevlisini neden soruşturduğu değil, neden ödüllendirmediği soruşturulmalıdır.Çünkü Kamu görevlisine verilen görev ve vazife işini iyi bir şekilde yapmaktır.Kanunlarda görevini kötü yapan kamu görevlisine yaptırım uygulanırken, görevini çok iyi yapan kamu görevlisi için herhangi bir hak tanınmamıştır, bu bir adaletsizliktir.İdeal hukukun bu konu üzerinde yoğunlaşması gerekir.hepinize saygılar
Old 14-12-2009, 13:24   #7
Av.Selim Balku

Varsayılan Soruşturmanın başlaması uygun bir yoldur.

Meselenin künhü, kamu erkinin kötüye kullanılıp kullanılmadığı noktasında yatmaktadır.

Arsa aldım, üzerine kendi zevkime göre ev yaptıracağım, mimarlar, ustalar, malzemeciler müvekkilim oluyor, 100'e mal olacak evi hatır, gönül, karşılıklı iş ilişkisi ile 50'e yaptırmayı hedefliyorum;

serbest çalışan biri olarak bunu yapmamda hukuken ve hatta ahlaken bir sorunun olmadığını düşünüyorum.

Bu meselede ise devlet benim gibi ev değil saray yaptırmak istiyor ama kendi gücünü baskın gösterme veya hatır gönül ilişkisine dayandırma gibi bir durumu olamaz.

Katılımcılara bir de bu açıdan bakmalarını öneririm.

Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi