Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmada ara karar

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-05-2013, 12:59   #1
Konuk

Varsayılan boşanmada ara karar

merhabalar diliyorum.boşanma davasında tahkikat celsesinde hakim eşimde kalan çeyiz eşyalarımın bana teslimi için bana beyanda bulunmak için 2 hafta süre verdi.bir dahaki celsede de karar vereceğini söyledi ve 25 gün sonraya verdi mahkeme gününü.çeyiz eşyaları ile ilgili teslim edilmesi için ara karar verdiğine göre bir dahaki celse çok büyük bir ihtimal boşanma kararı verilecektir diyebilirmiyiz ? çok teşekkür ediyorum.iyi günler diliyorum
Old 15-05-2013, 22:48   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Görülmekte olan davada tanıklar dinlenmiş,deliller toplanmış,beklenen yazışmaların tamamı yapılmış ise karar verilebilir.

Bahsettiğiniz dosyada hakim çeyiz eşyaları ile ilgili bir ara karar vermiş ve bir süre belirlemiştir.

Boşanma kararı verilmeksizin çeyiz eşyalarınızla ilgili yargılamayı bitiren bir karar ancak ;Dosyanın tefriki/ayrılması olabileceği gibi harç yatırmama vb sebeplerle davanın açılmamış sayılması biçiminde verilebilir.

Boşanma konusunda tüm deliller toplanmış ve dosyada yapacak iş kalmamış ise tüm davalar bakımından karar aşaması da düşünülmelidir.

Dosya safahatı konusunda bir avukattan doğrudan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 16-05-2013, 13:37   #3
Konuk

çok teşekkür ediyorum size.bütün deliller toplandı,bütün tanıklar dinlendi.hakim 25 gün sonraya verdi mahkeme gününü ve karar verileceğini söyledi.karşılıklı davalar birleştirilmiş durumda.çeyizlerimin bana talebini dava dilekçemde yazmıştım.hakim bilirkişiye gönderelim maddi değerini belirlemek için dedi eşimde gerek yok süre uzamasın ben hepsini eksiksiz teslim edeceğim dedi,bende maddi olarak istemiyorum çeyizlerimi istiyorum sadece dedim.hakim sorun olmasın sonra dedi bizde sorun olmayacağını söyledik.hakim de ara kararına benim çeyizlerle ilgili teslim aldığıma dair mahkemeye beyanda bulunmak üzere 2 haftalık süre verdiğini yazdı.harç yatırmama vb.konular çeyizlerimin teslimini dava dilekçemde yazdığım için kararın verilme sebebi değildir umarım..hakim kendisi karar verileceğini söyledi bir dahaki celse.yani bu durumda bizi boşayacak olduğu içinmi eşyalarımın bana teslimine karar verdi hakim ? yoksa bu kararın boşanmayla alakası bulunmuyormu ?
Old 16-05-2013, 14:32   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mahkemenin sizden beklediği, çeyiz eşyalarınızı aldığınızı beyan etmeniz ve dolayısıyla bu konuda bir karar vermeye gerek kalmamasıdır.

Bir an önce eşinizden talep ettiğiniz eşyaları teslim alınız. Aksi halde harcı yatırılırsa dava konusu olmaya devam eder.

Tüm genel olası bilgiler de tarafınıza verilmiştir.

Daha fazlası ve taleplerinizin detayı ve hak kaybına uğramamak için hukuki yönlendirmeyi doğrudan almanız gerekmektedir.

Kahdem'e göstediğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,
Old 16-05-2013, 16:12   #5
Konuk

Cok tesekkur ediyorum.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi