Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

bosanma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-10-2014, 06:34   #1
Konuk

Varsayılan bosanma

Iyi gunler
Bosanma davam devam etmekte.evliyken esimle bir ev aldik ev kredisinin cogunu ben cektim.5 ay beraber odedik.ben hala odemekteyim ve evi kiraya vermistik ben su andada kira aliyorum.o bu kiralardan herhangi bir sey talep edebir mi tesekkurler
Old 17-10-2014, 16:51   #2
Arzuhan

Ocak 2002 tarihinde yapılan değişiklik ile; eşler arasında ayrıca bir sözleşme yapılmadıysa yasal mal rejimi edinilmiş mallara katılım rejimi olarak belirlenmiştir. Bahsettiğiniz gayrimenkul bu tarihten sonra alınmış ise edinilmiş mal olup, o malın geliri de edinilmiş maldır. Bu yüzden kira gelirinden eşinizin de talep hakkı vardır. Boşanma davanız kesinleştikten sonra mal rejiminin tasfiyesine ilşkin açılacak davada bu gelir de dikkate alınacaktır.
Old 17-10-2014, 17:08   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı,
Meslektaşımın cevabına ek olarak:

Boşanma davası açılmakla mal rejimi de sona erer.

Bu tarihten önceki yapılan ödemeler edinilmiş mal kapsamında olup(eğer kazançla ödenmiş ise) diğer eşin yarı değerini talep hakkı bulunmaktadır.

Taşınmazdan boşanma davasının açıldığı tarihe kadar kira geliri elde edilmiş ve bu gelir tasarruf edilmiş veya bir malın alımında harcanmış ise bu da hesaplamada dikkate alınacaktır. İyiniyetle yapılan harcama borç oluşturmaz.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.
Old 17-10-2014, 17:25   #4
Konuk

Bosanma davasi acildigi tarihten sonra aldigim kiralardan talep edebilir mi tesekkurler
Old 17-10-2014, 17:38   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Hayır ,boşanma davası açıldığı tarihte mal rejimi sona ermiştir.

Bu tarihten sonraki kira geliri hesaplamaya alınmaz
Old 17-10-2014, 23:39   #6
Arzuhan

Ben de ek olarak şunu belirtmek isterim:

Boşanma Davasını red ile sonuçlanması halinde mal rejimi sona ermiş olmayacaktır. Boşanmaya karar verilmesi halinde ise mal rejimi dava tarihi itibariyle sona ermiş olacaktir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi