Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bir Avukatın kendi adına asaleten diğerleri adına vekaleten duruşmaya katılması

Yanıt
Old 08-10-2009, 14:54   #1
Av. Mehmet Demirezen

Varsayılan Bir Avukatın kendi adına asaleten diğerleri adına vekaleten duruşmaya katılması

Sayın Meslektaşlarım bugün davacı vekili olduğum bir davanın duruşmasında karşılaştığım durumdan dolayı çıkmaz içerisindeyim , yardımlarınızı bekliyorum

Bir Avukatın başkalarıyla birlikte davalı olduğu davanın duruşmasına kendi adına asaleten diğerleri adına vekaleten duruşmaya katılması söz konusu olabilirmi?

Bu soruya olumlu cevap veren Meslektaşlarıma ikinci sorum şu olacak.
Diğerleri adına vekaleten cüppe giyen Avukat asaleten savunma yaparken de cüppe giymiş olmuyormu?Usul hukuku açısından bu sorun teşkil etmeyecekmi?

Saygılarımla.
Old 08-10-2009, 15:10   #2
sultanahmet

Sayın Meslektaşım.

Bu durum bir kaç kez başıma geldi. Avukat, kendi adına asaleten başkaları adına vekaleten duruşmalara katılabiliyor ve cübbe de giyebiliyor. Böyle bir yerleşik uygulama var.
Old 08-10-2009, 15:10   #3
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Diğerleri adına vekaleten cüppe giyen Avukat asaleten savunma yaparken de cüppe giymiş olmuyormu?Usul hukuku açısından bu sorun teşkil etmeyecekmi?
1136 sayılı Avukatlık Kanunu’nun 49. maddesi gereğince Türkiye Barolar Birliği VII. Genel Kurulu’nda verilen yetkiye dayanarak, Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu’nca kabul edilen avukatın resmi kılıkları hakkında yönergedir:

Giyilemeyecek Durumlar
7. Avukatlar mahkemelerde münhasıran vekalet görevini ifa ettikleri davalar dışında, bilirkişilik, tanıklık ve tercümanlık yaparken, taraf oldukları hukuk davalarında, şahsi davacı veya sanık bulunduğu ceza davalarında (başka kimselerin vekalet görevini almış olsalar dahi) resmi kılık giyemezler.
Old 08-10-2009, 15:13   #4
ladre

Menfaat çatışması olacağından dolayı kanımca diğerleri adına vekillik yapamaz. Dediğiniz gibi hem cübbe krizi yaşanacaktır hemde davalılar aleyhine vekaleten işlem yapma ihtimali bulunduğundan dolayı uyuşmazlık söz konusu olacaktır. İlginç bir olay
Old 08-10-2009, 15:28   #5
Av. Mehmet Demirezen

Ben olayın Avukatın kendi adına beyanda bulunurken davalı sıfatıyla beyanda bulunduğundan ve cüppe giyme ayrıcalığını vekil olduğu diğer davalılar adına beyanda bulunurken kullanacağını düşünoyorum.

Avukat olmayan bir asil nasıl ki cüppe giyemiyorsa asil olan bir Avukat duruşmada cüppleli olarak asaleten beyanda bulunamaz diyor mantığım
Old 08-10-2009, 15:43   #6
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Mehmet Demirezen
Ben olayın Avukatın kendi adına beyanda bulunurken davalı sıfatıyla beyanda bulunduğundan ve cüppe giyme ayrıcalığını vekil olduğu diğer davalılar adına beyanda bulunurken kullanacağını düşünoyorum.
Diğer davalıların vekili olsa bile asaleten de girdiği duruşmada avukatın cübbe giymemesi TBB Yönetim Kurulunun Yönergesi gereğidir.
Alıntı:

Avukat olmayan bir asil nasıl ki cüppe giyemiyorsa asil olan bir Avukat duruşmada cüppleli olarak asaleten beyanda bulunamaz diyor mantığım
Cübbe giymek zorunda olan avukatın iki cümleden sonra cübbesini çıkarması ve iki cümleden sonra cübbesini giymesi ve bunu bir kaç kez tekrarlaması adalete yardımcı olmaz.

Keşke usulde gülmek ve güldürmek olsaydı.

Saygılarımla
Old 08-10-2009, 16:23   #7
lawyer_721

öğrenciyken sanık olduğum dosya mesleğe başlarken de halen devam ediyordu. tabii mesleki dayanışma gereği duruşmaya 25-30 avukat katıldı. hepsinin cübbelerine sarıldığını görünce, ben de istem dışı bir kolumu cübbeye geçirdim. yanımdaki meslektaşım ikinci koluma izin vermedi:"sen şu an avukat değil sanıksın" dedi. ne diyeyim : "kol kırılır, tek başına cübbe içinde sıkılır"
Old 08-10-2009, 17:02   #8
Av. Eyüp KATI

Bence avukat sanık olduğu bir dosyada cübbeyi de giyerek taraflardan birinin vekili konumunda bulunamayacağı kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi