Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nasıl olacak bu boşanma

Yanıt
Old 09-03-2007, 13:27   #1
iklim

Varsayılan nasıl olacak bu boşanma

mrb;ben stajer avukatım.bana yöneltilen bir soruyu sağlıklı yanıtlayabilmek için görüşlerinize ihtiyacım var,şimdiden teşekkürler.Kadın aldatıldığı için boşanmak istiyor.Eşinin yurtdışından bir bayanla ilişkisi var.ama koca boşanmak istemiyor.biri 2,diğeri 7 yaşında olan iki tanede çocukları var.kadının davada kullanabilecek hiç tanığı yok,kocanın ailesi durumu bildiği halde tanıklık yapmıyorlar.sizce neye dayanarak dava açılmalı ve nasıl hareket edilmelidir?
saygılar
Old 09-03-2007, 17:00   #2
KAANKAL

Varsayılan slm

Öncelikle tarafların ayrı mı birlikte mi yaşadığı önemli. Davayı genel sebeplerle yani şiddetli geçizsizliğe dayandırmalısınız.Tanık önemli tabi ama sadakat yükümlülüğüne aykırı davranışı ispat edemesiniz bile bu iddiayla birlite eşler arasında tartışma yaşandığını veya hakeret edildiğini veya buna benzer iddiları davacının komşusu veya birebir bu geçimisizliklere şahit olan komşu veya arkadaş veya bir yakını olabilir.2. Hukuk dairesinin bu tür ihtilaflardaki emsal kararlarında eşleri birlikte yaşamaya zorlamanın kanunen mümkün olmaması olgusunu kanıtlamınız gerekir.Özetle sadece kadının aldatıldığından dolayı dava açar iseniz ve bu konuda tanığınız veya başka deliliniz yoksa boşanma kararı çok zor. Öncelikle dilekçeniz önemli. Karşı tarafın vereceği cevaba göre i (neden boşanmak istemediği) davanızı yönlendirmelisiniz. Bu durukda geçizsizliği ispat etmeniz şart. Bu konuda tanık bulmalısnız . eğer geçimsizlik te yoksa dava sonucu lehe olmaz. Müvekkiliniz ve çocukların maddi ve manevi durumlaını da davada koz olarak kulllanın. Eğer bu şekilde tanık bulursanız maddi ve manevi tazmiinatta isteyin.
Old 09-03-2007, 17:02   #3
tiyerianri

Kadının davada kullanacak hiç bir tanığının olmaması imkansız gibi.Çünkü bu kadının annesi babası kardeşi,arkadaşı yok mu?
Old 09-03-2007, 17:03   #4
Turkmen

Meslektaşıma katılıyorum. Gayet güzel açıklamalar yapmış...
Old 09-03-2007, 17:14   #5
iklim

Varsayılan teşekkür

sayın Yunus Kuşçu açıklamalarınız için teşekkürler
sayın Triyeanri bende muhakkak tanık olması gerektiğini söyledim.ama kadın çocukları için de endişeli.çünkü kocası çocukları sana vermem diyormuş.bende bunun tamamen hakimin takdirinde olacağını,sosyal ve kültürel şartları değerlendireceğini belirttim.özellikle 2 yaşındaki çocuk için annenin bakımına muhtaç olduğu ortada.
Old 09-03-2007, 17:16   #6
tiyerianri

evet bildiğim bir davada da iki yaşında bir çocuk var ve hakim anneye vermemeye devam ediyor ve çocuğa bakacak kimse de yok baba çalışıyor.Boşanma davası devam ediyor.
Old 09-03-2007, 17:20   #7
iklim

bir de kocanın ilişkide olduğu kadın yurtdışındaymış.adam bu nedenle yurtdışına çıkıyormuş.uçak biletleri delil olabilir mi?
Old 09-03-2007, 17:27   #8
Av.Suat Ergin

Uçak biletleri, telefon kayıtları, otel konaklama listesi delil olabilir.

2 ve 7 yaşındaki çocukların velayeti; anne bakım ve şefkatine muhtaç oldukları için anneye verilmektedir.

Saygılarımla
Old 10-03-2007, 09:39   #9
tiyerianri

Sayın Ergin ben de sizin gibi düşünüyordum ancak şu an devam eden bir boşanma davasında 3 yaşındaki çocuğu hakim annesine vermedi üstelik baba çalışıyor ve çocuğa bakacak kim se de yok bana çok enterasan geldi
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi