Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yazdıklarımız - Yazdıklarınız. Üyelerimizin yazdığı ve bizlerle paylaştığı şiir, öykü, deneme ve diğer yazınsal türler.

Denge

Yanıt
Old 06-04-2006, 18:20   #1
NİLGÜN SEYMEN

Karar Denge

İLİŞKİNİN ADI NE OLURSA OLSUN,EVLİLİK YA DA ARKADAŞLIKLAR..
denge olmalı..%50-%50
aynı bir şirket ortaklığı gibi..
taraflardan biri % 10 almaya başlayınca ne oluyor..ilişki iflas ediyor..
demek ki, her iki taraf da sorumluluklarını taşıyacak olgunlukta olmalı ve bu dengeyi koruyabilmelidir..
BUNUN AKSİ OLMAYINCA ŞİDDET VE BOŞANMALAR KAÇINILMAZ OLUYOR

ERKEK DE KADIN DA SAYGI SEVGİ VE SADAKAT ÇERÇEVESİNDE İLİŞKİLERİNE BİR
ŞİRKET ORTAKLIĞINDA OLDUĞU GİBİ-
YENİLİKÇİ,ÇAĞDAŞ VE DE REFORMİST YAKLAŞMALIDIR..

YA DA BU DENGEYİ KURACAK SORUMLULUKTA DEĞİLSE HİÇ BAŞLAMAMALIDIR..

bknz//.Boşanma davalarındaki sebepler maddesinde, hep benzer ifadeler mevcuttur..Eş üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmediğinden dolayı.............................
.................................................. .................................................. .................
NİLGÜN ÇAKICI-BURSA
Old 06-04-2006, 18:48   #2
ULZO

Yazı güzel başlamışta ama sonrası benı bıraz üzdü. ( İlla ki size mualif olmak arzusundayım sanırım. ) Yani denge kurulacak bir ortam yoksa ilişki başlamasın. Bu çok sağlamcı çok mantıklı bir yaklaşım değil mi ? Nerede kaldı aşkın o mantığı alan büyüsü. Hani o yemeden içmeden kesılıp kendini unutma durumları. Aşkta denge olur mu?. Evliliklerdeki zorunlu denge unsurları değil midir aşkı yok eden. Bence aşk olmalı. Denge kurmak adına aşka kıymayalım.
Old 07-04-2006, 08:49   #3
NİLGÜN SEYMEN

40 yıl birbirine aşık bir çiftten bana canlı canlı yaşayan bir örnek verin..
BEN UZUN SÜREÇLİ BİRLİKTELİKLERDEN BAHSETTİM..
AŞK HEYECAN DEMEKTİR..VE EVLİLİK DÖNEMİNDE,,ÇOCUKLAR PARAGRAFI BAŞLADIĞI AN..
SEVGİ SADAKAT VE ÖZGÜVEN FORMATINA DÖNÜŞÜYOR..VE TOPLUMDAKİ SAYGIN YERİNİ ALIYOR..
EVLİLİKLERDE AŞK UZUN SÜERELİ BARINAMIYOR..
ÇÜNKÜ HER İKİ CİNS DE ÜZERİNE DÜŞEN ROLLERE KENDİSİNİ ÖYLESİNE KAPTIRIYOR Kİ//
AŞK HÜCRELERİNİN OKSİJENİNİ KESİLİYOR..
VE EVDE OKSİJEN KALMAYINCA DA..BEYLER KENDİSİNİ DIŞARI ATIYOR..
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

BEN EVLİLİKTEN SÖZETTİM SN.ULZO..NİŞANLILIK YA DA FLÖRT DEMEDİM..
AYRICA İÇİNDE AŞK BARINDIRAN GERÇEK İLİŞKİLER DE SAYGIM SONSUZ..AMA VAR MI HANİ NERDE...bekliyorum..!!!!
ÇOK göreceli bir konu..şimşekleri üzerime çekmeme neden olacaksınız benim bu yazımla..

gerçek aşk ve sevgiyle birbirine 30 yıl sarılmış evli çiftlere de selam olsun.....!
NİLGÜN ÇAKICI/BURSA
Old 07-04-2006, 08:58   #4
NİLGÜN SEYMEN

AYRICA ELEŞTİRİLERE KAPALI ,,BAĞNAZ ,YOBAZ, İLKEL,... BİR İNSAN ASLA OLMADIM..
İstediğiniz gibi size yanlış gelen ya da benim yanlış DÜŞÜNDÜĞÜM tüm konularda uyarabilirsiniz..kişilik haklarımıza saygı çerçevesinde..
BURADA PAYLAŞIM VE DÜŞÜNCE TRANSFERİ İÇİN YAZMAKTAYIZ..
NOT:YAZILARIMDA harf hataları oluyor farkındayım..
Normal klavyeden note book a geçtim.buna alışmam zaman alacak..
SAYGILAR-NİLGÜN ÇAKICI
Old 07-04-2006, 09:05   #5
NİLGÜN SEYMEN

Ya Aklima Takıldı Acaba Türkiye 'de Bİrbİrİne AŞIK KAÇ Evlİ Çİft Var...??????????
Hadİ EvlİlİĞİnde İlk 10 Yilini Doldurup Da EŞİME AŞIK Bİr İnsanim Dİyen Bİr Mert İnsan Var Mi????????????
ÇIKSIN ORTAYA... BİZ DE BİLELİM.....

..!!!
DÜRÜST VE SAMİMİ OLMAK ŞARTIYLA...!

NİlgÜn Çakici
Old 07-04-2006, 09:11   #6
NİLGÜN SEYMEN

YANIT ALAMADIMMM??? YOK MU?..........................
Old 07-04-2006, 09:23   #7
NİLGÜN SEYMEN

Evlilikte AŞK bitse de iki insanı birbirine bağlayan çok önemli 2 unsur kalır..
<güven-çocuklar>...iki insanın kanından canından OLAN ÇOCUKLARIMIZDIR BİZİ SIMSIKI BİRBİRİMİZE BAĞLAYAN..ve neslin devamının yegane yolu olan vazgeçilmez bir kurumumuzdur..AİLE..
,Hiçbir kadın yoktur..benim evliliğimde aşk bitti..hemen bana bir aşk lazım diyerek kendisini sokaklara atsın..ve böyle bir arayışa girsin..
ANALIK MİSYONU buna geçit vermez..
zaten olmamalıdır da..
..Ama evlilik her iki tarafın da sabredemeyeceği boyutlara gelir ve ayrılmak şart olursa..BOŞANMA GERÇEKLEŞİR.VE taraflar farklı insanlar ile yaşamlarına yeni bir yön çizer..
BENİM BAKIŞ AÇIM BUDUR..yanlış düşünüyor da olabilirim..çağdışı kalmışlık da diyebilirsiniz..ama KADIN ANADIR VE KUTSİYETİ VARDIR TOPLUMUMUZDA..
SAYGILAR/NİLGÜN ÇAKICI-BURSA
Old 07-04-2006, 13:12   #8
ULZO

Varsayılan Yazik Oluyor

Yani illede kurallara uyulacak, illede toplumla barışık yaşanılacak diye aşkı silip atmak nıye. Bırakın Aşk kendı duzenını kursun. Evlılıkler yasal prosedürler şöyle bir kenarda beklesin. Herşey yazılı kurallar üzerinde olmak zorundamı. İkisini bir arada götürene ne mutlu. Ama bence insan özgür olmalı. Evlilik kurumuna inanmıyorum. Aşk vardı başlar biter hayat devam eder. Ve aşklarda . Ben buna ınanıyorum. Dayatmacı yazılı kurallara bana göre değil. Aşka yazık etmeyelim.
Old 07-04-2006, 13:29   #9
NİLGÜN SEYMEN

Herkes; düşünce ,davranış ve de yaklaşımlarında özgürdür..
Ama hayatı paylaştığın insanın yapmasından rahatsızlık duyacağın hiçbirşeyi sen de ona yapmayacaksın..
Ben// AŞK OLACAK YAŞAMIMDA MUTLAKA diyerek, evlerinde buz gibi hava estiren sahtekar eş profillerine sadece acırım..
BİR YERLERE İMZA ATTIĞIN ZAMAN ONA SAYGI ŞART..
YA DA BİTİRECEKSİN..
O*R*T*A*S*I...YOKTUR....
Old 07-04-2006, 13:38   #10
NİLGÜN SEYMEN

YA SN.ULZO - AŞK- AŞK- DEYİP DURUYORSUNUZ..BİR ŞİİR DOSTU OLARAK TANIM BEKLİYORUM..NEDİR YA..BU AŞK DEDİĞİNİZ..

ERKEK NESLİNİN KALPAZANCA UYDURDUĞU BİR SENERYODAN BAŞKA NEDİR...Kİ!!!
BEN SAYGIYA İNANIRIM..
SADAKATE..
KÜLTÜRE..
PAYLAŞIMA...
HAYRANLIĞA..
GIPTAYLA BAKMAYA..
KISKANMAYA..
SAHİPLENMEYE VE KISKANMAYA..
AMA BÜTÜN BUNLARI HEP BİRLİKTE BARINDIRABİLECEK UZUN SOLUKLU BİR
KAVRAM VAR MIDIR???
HAYIR..
BİR SÜRE GÖNÜLLÜ PLARAK GOLD BİR KAFESE SENİ DIŞARDAN KİLİTLEMELERİNE İZİN VERİR SIKILINCA DA KAFESİN TÜM KRİŞLERİNİ KIRIP KAÇARSIN..İŞTE aşk aşk dediğiniz aptalca şeye bir bakış...
itirazı olan yazsın lütfen..hiç de cesur değilsiniz bu konularda...
N.Ç.
Old 07-04-2006, 15:32   #11
Ramazan NARİN

NİL,
Girmek istemiyordum fakat çok dayatmacı ve peşin hükümlüsün. ULZO, çok haklı. AŞK tanımının içine ona ait olmayanları yerleştirmeyelim. Kaldı ki aşk, önce tarfsizliktir. Tarif edildikten sonra, o'na neden AŞK densin ki?

Aşkı serbest bırakacaksınız,önüne set-duvar v.s koymayacaksınız.Koysanızda zaten yıkılır.Aşk'ın tanımını neden kendi adınızın içinde aramıyorsunuz? NİL bir ırmaktır,sudur,enginliktir.Doğal haliyle bir hayattır,pınardır,Biçimlendirmeye kaltığınızda sizi boğan olabilir.
Old 07-04-2006, 15:51   #12
Emin ERKILIÇ

Şu kesinlikle bir gerçek ki "Evlilik aşkı öldürür"Aşk bir heyecandır.Gerçeklerin,sorumlulukların olduğu yerde aşk olamaz.Evlilik bir aşk evliliği olarak başlayabilir ama zamanla o tarifsiz duyguların yerini sorumluluklar alır.Bence bu yüzden evlilik ile aşk birbirine uzak kavramlardır.Aşkın zamanı yoktur,kuralı yoktur....
Old 07-04-2006, 17:01   #13
NİLGÜN SEYMEN

Ya Ben Anlamiyorum Ya Da Sİz Anlamiyorsunuz..
Unutmayin Kİ Elektrİk Santrallerİ Suya Çekİlen Setlerle Yapilir..
İnanÇlar Da Elektrik Gİbİ Kudretlİ Ve De Vazgeçilmezdir.NİL BENZETMENİZE!!!!!!!!!.
************************************************** **
DUVARLAR Ve SINIRLAR OlmasaydI,..
Ne Adalet Mekanizmasi İŞLEYEBİLİR,.. Ne De Medenİyet YAŞANABİLİRDİ.....
Saygilar Sn.narİn..
Old 07-04-2006, 17:39   #14
NİLGÜN SEYMEN

siz tatlıdan bahsederek adana kebabı tarifi yapmaktasınız..
saygı sevgi ve değer vermenin yitirilmeye başlanmasıdır benim o % 50 LERDE ANLATMAYA ÇALIŞTIĞIM..
aynı savunmaları yapıyoruz ama paravan olarak siz adını aşk koyuyorsunuz..ben de sevgiden bahsediyorum..
FARKIMIZ BU...
NİL.
Old 07-04-2006, 17:43   #15
NİLGÜN SEYMEN

Ayrica AŞk Yoktur Da Demek İstemİyorum..
Bu Galaksİde Yoktur..
İlİŞkİler Bİr Bakin..
Ne Koparsam Kardir...dÜŞÜncesİnİn HÜkmettİĞİ Bİr DÜnyanin Üzerİndeyİz..nerede O Sevgİlİye Sİz Dİye Hİtap Edİlen İlİŞkİler..

Belkİ O DÖnemlerde Vardi Ama Şİmdİ Yok..
Old 07-04-2006, 21:18   #16
NİLGÜN SEYMEN

Ben Sİzlerİ Hayallerİnİzle BaŞ BaŞa Birakayim..
Bu KonuyutartiŞmak Bana DÜŞmez..
Old 08-04-2006, 12:53   #17
ULZO

SEvgiliye Siz diye hitab etmenin ne özelliği var ? İnsna sevdiğine en gğzel şekilde hib etmeli kabul. Ancak ben sizinle konusurkende siz diye hitab ediyorum. Demekki sevgiliyi ayırmak gerekiyor. Buda özgün olmaktan geçer. Birlikte ortak bir lisanı kullanmaktan geçer. Bunun içinde de Türk dil kurumunu isim sıfatlarının olması gerekmez. Onlar üçüncü tekil ve çoğul sahışlar için
Old 08-04-2006, 13:36   #18
NİLGÜN SEYMEN

sn ulzo..ben işin saygı boyutunda kilitlenip kaldım..çıkamıyorum..
yeni jenerasyonun birbirine kısaltılmış adlarla hey ibo by..hey meloş slm..nbr..gibi kalitesiz seslenişlerle çağırmaları yaşadıkları yarım günlük ilişkileri çok yanlış geliyor..
bu çağın gereği mi bilemem ama zarif değil..
nil.
Old 08-04-2006, 21:30   #19
asr-i

Varsayılan denge asıl sorun bu

evet denge olmalı bu hayatın hersafhasında olmalı ancak evlilikte dengeden bahsetmek belkide o kuruma (kurumdemekte yanlış) yapılacak bir haksızlıktır yani enbaşta denge isteyerek bir haksızlık etmiş oluyoruz budurumda. evlilik hukukla kurulma ancak hukukla yargılanır evlilik aslı ve özü itibariyle karşılıklı hakları bilmek ve bunları korumak olmalı.denge ise cocuklara verilecek sevgi ve eşit şartlarda geleçek imkenı saglamakla olur. evlilik bir ilahi emir olarak görülürse sonuçlarda ona göre iyi olur. ancak evlilik bir sistem olarak görüldügünde hukukcuların işine gelir bir hal alır. hiç bir hukukcu bir ailenin yıkılmasını istemez ama bu iştende çok iyi paralar kazanırlar!
Old 10-04-2006, 00:24   #20
erdemlig

Gördüğüm kadarıyla neyi tartıştığınızı dahi unutmuş gibisiniz. Her şeyden önce evliliği hiç bir açıdan şirkete benzetemezsiniz. Eğer benzetirseniz siz o evlilik kurumuna gerçek anlamda evlilik olarak bakamaz ancak bir ortaklık olarak bakarsınız ki baştan kaybedersiniz.
Aşk vardır elbette. İnsanlık var olduğundan beridir vardır ve bundan sonra da olacaktır. Onu inkar eden, gözünü kapatıp güneşin olmadığını iddia eden gibidir.
Aşkın ne olduğuna gelince; maalesef çoğu kişi anlık hevesi de aşk ile karıştırmaktadır. Aşk süfli bir duygu değildir aksine önünde saygı ile eğilmemiz gereken asil bir duygudur. Onun ne olup olmadığını anlamak için Fuzuli, Yunus gibi aşkın zirvesine ulaşmış dev isimlerin eser ve hayatlarını tanımak gerekir.
Evlilik aşk temelleri üzerine elbette kurulabilir. Ancak başka temellere de dayanabilir. Yazılarınızda bahsettiğiniz ve evlilikte bulunması gereken özellikler dediğiniz, aslında aşkın özellikleridir.
Evliliğin aşkı öldürdüğü iddiasına gelince; bu, aşkı tanımamaktan kaynaklanan bir düşünce olmalı. Mutlaka çevrenizde, bir ayağı çukurda olup da halen birbirine bakışları aşk kaynayan nice çift vardır. Yeter ki onları görmeyi bilin. Saygılarımla.
Old 12-04-2006, 11:42   #21
NİLGÜN SEYMEN

Tartıştığımız konu evlilikler değil sadece..tüm ilişkilerde denge %50-%50 eşit sorumluluk paylaşımından geçer..
aksi halde ilişki sırtta taşınan bir yük haline gelir..
konu budur..
Ben sorumlluklar dedim..hiçbir ifademde sevgiyi bir yana fırlatıp atalım ve sorumluluklarımızı düşünelim demedim.
bu zaten doğanın kurallarına aykırıdır..
sevgiler..
nilgün çakıcı
Old 12-04-2006, 22:26   #22
erdemlig

Nilgün Hanım, siz zaten 'Üç Adamın Hikayesi' ve ona yazdığınız yorumla konu hakkındaki düşüncelerinizi güzel bir şekilde ortaya koymuşsunuz. Arkasında durduğunuz orada ortaya koyduklarınızsa aslında aynı değerleri savunuyoruz demektir. Saygılar.
Old 13-04-2006, 08:50   #23
NİLGÜN SEYMEN

İnceleme

sn.Erdemligil,ben mutlak değerleri sergilemeye çalışıyorum.Belki de varlığı unutulmaya başlayan-paylaşım/yardımlaşma/karşılıksız, güzelliklerin sunulabilmesi-
Bütün bunlar,.. yarım günlük dejenere ilişkilerin yaşanarak sonra da yok sayıldığı günümüzde //Türk olmanın-İnsan olmanın bize enjekte ettiği MUTLAK DEĞERLER' imizi geri almak çabalarının ürünleridir..
Bizim herhangi birileri gibi düşünmek ya da davranmak gibi bir şansımız yoktur....
Çünkü TÜRK İNSANI;yaşamındaki kriterlerde de hissedebilmeli ve de hissettirebilmelidir bu ÖZDEĞERLERİ..
Bizler hoşgörü, özveri ve sevecenlik genleri taşıyan bir ulusun fertleriyiz..ve bir İSLAM toplumuyuz..
Bütün bu özdeğerler bizi bu -ERDEMLİ İNSAN-formatına taşımak için yeterli bir sebeptir.
saygılar/nilgün çakıcı
Old 13-04-2006, 20:40   #24
erdemlig

Sayın Çakıcıgil, öyleyse mesele yok. Saygılar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,06201196 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.