Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Konut Kredisi

Old 02-03-2002, 23:37   #1
FERAY

Varsayılan Konut Kredisi

Merhaba;
temmuz 2000'de konut kredileri faiz oranlarının düşük oluşundan yararlanarak,özel bir bankadan TL.olarak 3 yıl vadeli konut kredisi almıştım.Mevcut ekonomik kriz sonrası banka kredi faiz oranı arttırımına gidebilir mi?Bu konudaki yargıtay kararları ve tüketici yasaları nelerdir? Teşekkür ediyorum.

01-03-2001 13:26:29
Old 02-03-2002, 23:38   #2
Huseyin

Varsayılan YNT:KONUT KREDİSİ

Sayin Feray;
Aldığınız krdei taksitli kredidir ve sözleşmenizde, Anapara+ Faizden oluşan taksit miktarlarının yazılması gerekir. Bu nedenle Banka faiz artışına gidememedi gerekir.

Ancak; yine bazı bankalar bu sözleşmelere, Faiz oranı değişikliğinde, faiz oranını artırma yetkisi yazıp almaktadır. Bu durumda; Oncelikle kredi sözleşmenize bakmak gerekir.

199o yıllarda Italyada meydana gelen benzeri olayda, Italya dan Insan Hakları mahkemesine yapılan müracaatlar kabul edilmiş ve Italyan devleti tazminata mahkum edilmiştir.

01-03-2001 14:59:26
Old 02-03-2002, 23:39   #3
beyaz pardesölü adam

Varsayılan YNT:KONUT KREDİSİ

Sayın Feray,
Sorunuzu yanıtlayan Sayın Hüseyin'e katılıyorum. Sözleşmenizde böyle bir koşul varsa, bankanın faizleri tek yanlı olarak arttırması da
olasıdır. Ancak, şimdilik bankalar böyle bir arttırım yapma eğiliminde
değiller. Arttırımı hukuki olarak olası fakat ahlaki olarak (şimdiki
moda deyimi ile ETİK açısından) ''yapılmaması daha uygun'' olarak
değerlendiriyorlar.

İstikrarsız bir ülkenin değişen ekonomik koşullarına göre bankaların
değerlendirmeleri de değişebileceğinden, sorunuza verilen yanıtlara
katılıyorum fakat kefil olamıyorum.

Tüketici yasalarının sözleşme koşulları karşısında kredi müşterisini
koruyabileceği kanısında değilim. Devletin tazminat ödemeyeceği
konusunda ise eminim.

'Bankalar güneşli günde şemsiye verirler, yağmurlu günde geri alırlar'
Devlet meteoroloji ile ilgilenir ama şemsiye ile ilgilenmez.

Saygılarımla.

01-03-2001 21:51:28

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi