Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Davayı takip etmediği gerekçesi ile avukat hakkında soruşturma

Yanıt
Old 25-07-2011, 09:02   #1
av.yarensu

Varsayılan Davayı takip etmediği gerekçesi ile avukat hakkında soruşturma

Arkadaşlar hakkımda açılan bir soruşturmayı sizinle paylaşmak ve nasıl savunma yapmam gerektiği hususunda bilgi ve fikirlerinizi almak istiyorum.Savcılık aşamasında cmk dan şüpheli bir kişiye görevlendirildim .Savcılıkta ifadesine ve daha sonra sorgu işlemlerine de girdim.Daha sonra bu kişiden vekalet aldım.Gizlilik kararı olan savcılıktaki dosyaya vekaletnamemi ibraz ettim ve baroyada vekalet aldığımı bildirdim ve CMK dan olan ücreti almadım.Tutuklanan bu şüpheli ile ilgili tutuklamaya 3 kez de itiraz ettim.Gizlilik kararı alınamayacak ifade ve bilirkişi raporlarının tarafıma verilmesi için yazılı beyanlarımda var dosyada.
Vekaleti alırken anlaşmamız savcılık aşaması, yani soruşturma safhası için anlaşma yaptık.Ancak yazılı değil sözlü bir anlaşma .Bir kısım ücretimide ilk etapta aldım.Ve buna ilişkin makbuzumu .... savcılığı ...... soruşturma numarası diye belirterek makbuzumu da kestim.müvekkil ile ilgili fezleke hazırlanıp dosya bulunduğum ilçeden görevli ağır ceza mahkemesine gönderilmeden tutuklu olan müvekkil cezaevindeki tellefon hakkı görüşmesinde tarafıma görevimden dolayı küfür ve hakaret ettiğini ve buna ilişkin soruşturma başlatıldığını öğrendim.bu olaydan dolayı müvekkillden şikayetçi olmadım ancak uzlaşmak istemediğimi belirttim.
Bütün bu olayların üzerinden 1.5 sene geçiyor,ağır cezada müvekkile zorunlu müdafii atanıyor ilk celseden itibaren.Yani yargılamanın hiçbir aşamasında avukatsız kalmamış yada bir mağduriyeti söz konusu değil.Ne zamanki hakkında mahkumiyet kararı çıkıyor bunun faturasını da bana çıkarmak için savcılığa şikayet dilekçeleri gönderiyor.Avukat paramı yedi ve davama bakmadı diye.soruşturma izni için dosya bakanlığa gitti ve bakanlık soruşturma izni verdi .soruşturma safhasında yukarıda belirttiğim durumları da izah ederek yazılı bir savunma verdim.Ancak dosyanın davasının açılabilmesi için tekrar bakanlığa izin için gönderildiğini öğrendim .
Savcı bana avukat hanım keşke bir ihtarname çekseydiniz dedi.Bende savcı beye bizim sadece soruşturma safhası için anlaştığımızı söyledim .savcılık aşamasının ayrı ,mahkeme aşamasının ayrı safhalar olduğunu bunun için ihtar çekmeyi gerek görmediğimi ve ayrıca zaten mahkeme aşamasına geçmeden evvel müvekkilin bana görevimden dolayı hakaret ve küfür ettiğini ve bu nedenle soruşturma açıldığını ,arada menfaat çatışması olduğunu söyledim .Ancak savcı ısrarla ihtarname diye tutturdu.
Vekaletname aldığım bu kişi beni yaralayabilir di de ,öldürebilirdi de vs o zamanda sırf şekil şartı yerine gelsin ben gidip bir ihtarname çekeyim demem mi icap ederdi ki
Bu soruşturma dolayısıyla çok yıprandım,yardımınıza ve desteğinize ihtiyacım var.Savcılık ve mahkeme aşamalarının ayrı safhalar olduğu yönünde yargıtay kararı bulabilirsem işime yarar sanırım .Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum herkese iyi çalışmalar.
Old 25-07-2011, 14:03   #2
furugferruhzad

Sayın Meslektaşım benzer bir durum benim de başımda var soruşturma izni için bakanlık iznini bekliyor.Malesef her türlü durumda avukatı suçlu çıkarmak konusunda çok becerikliler.Savcıdan sevk maddesinin ne olabileceği yani neyden dava açılacağı konusunda bir fikir sahibi olabildiniz mi ve neticeten başımıza gelebilecek disiplin cezası hakkında bir ön fikriniz var mıgeçmiş olsun.
Old 26-07-2011, 12:57   #3
av.yarensu

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Sayın Meslektaşım benzer bir durum benim de başımda var soruşturma izni için bakanlık iznini bekliyor.Malesef her türlü durumda avukatı suçlu çıkarmak konusunda çok becerikliler.Savcıdan sevk maddesinin ne olabileceği yani neyden dava açılacağı konusunda bir fikir sahibi olabildiniz mi ve neticeten başımıza gelebilecek disiplin cezası hakkında bir ön fikriniz var mıgeçmiş olsun.
Öncelikle sizede geçmiş olsun sayın meslekdaşım . Sevk maddesi TCK 257 görevi ihmal veya görevi kötüye kullanma ,bakanlık genelde soruşturma izni veriyormuş .Bakanlıktan soruşturma izni çıkınca baro da disiplin soruşturma sı başlatıyor zaten kendiliğinden .Baronun yaptığı soruşturma ceza yargılamasından ayrı zaten,ceza yargılamasının sonucunu beklemek zorunda olmadıklarını biliyorum .Benim dosyam davası açılması için gitti bakanlığa ,ancak baronun soruşturmasından hala bir sonuç çıkmadı .
Old 26-09-2011, 12:05   #4
furugferruhzad

Sayın Meslektaşım;
Yine aklıma takılan bir soru oldu ve paylaşmak istedim.Benim olayımda şikayetçi önce baroya şikayet ettiği ve aradan baya uzun bir zaman sonra savcılığa şikayet ettiği için daha bakanlıktan izin gelmeden baro soruşturmayı tamamladı ve disiplin kovuşturması açılmasına gerek olmadığına karar verdi.Şimdi bakanlık izin verirse sonuçlanmış dosya için(itiraz da yok)yeniden mi takip yapılacak aynı olayla ilgili ikinci kez souşturma yapılıp kovuşturma açılabilir mi?Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi