Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

Galatasaray Üniversitesi'nde yüksek lisans

Yanıt
Old 30-07-2008, 23:52   #1
all is white

Varsayılan Galatasaray Üniversitesi'nde yüksek lisans

Merhaba,
Galatasaray'da kamu hukuku alanında yüksek lisans yapan veya bilim sınavında sorulması muhtemel sorular hakkında bilgisi olanlardan yardım istiyorum. Bildiğim kadarıyla ağırlıklı olarak idare, ceza ve uluslararası hukuktan soru geliyor. Şubat ayında girdiğim bilim sınavında Ceza'dan kanunilik ilkesini sormuşlardı . Bunun gibi belirli yanıtlar alabilirsem cok sevinirim.
Teşekkürler
Old 14-11-2009, 01:44   #2
gumsar

Herkese merhaba,
GS Ekonomi Hukuku yüksek lisans programına başvuracağım. Bu konuda deneyimi olanlar özellikle mülakatla ilgili bildiklerini paylaşırsa çok sevinirim.
Old 19-04-2010, 12:36   #3
OLGA

Merhaba ben de GSÜ de ekonomi hukuku üzerine yüksek lisans yapmak istiyorum fakat mülakatla ilgili bilgiye ihtiyacım var. Sorular hukukla mı ilgili yoksa "yüksek lisans yapmaktaki amacınız nedir" gibi genel olarak bireyi tanımaya ilişkin sorular mı soruluyor? Daha önce mülakata katılmış olan arkadaşların yardımlarını rica ederim.
Old 23-07-2010, 08:50   #4
MTan

Sınava girmiş bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı için yapılan bilim sınavında tali iktidar, Anayasa m.90, bilinçli taksir ve bölge idare mahkemelerine ilişkin sorular sorulmuş. Sınavda eksik cevaplanan sorular ise mülakatta yeniden sorulabiliyormuş.
Old 29-07-2010, 13:28   #5
AV. AHMET ERTAŞ

Alıntı:
Yazan MTan
Sınava girmiş bir arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla Kamu Hukuku Yüksek Lisans Programı için yapılan bilim sınavında tali iktidar, Anayasa m.90, bilinçli taksir ve bölge idare mahkemelerine ilişkin sorular sorulmuş. Sınavda eksik cevaplanan sorular ise mülakatta yeniden sorulabiliyormuş.
Sayın MTan özel hukukla ilgili bilginiz var mı? Özel hukukta ne tarz sorular gelmiş? Sadece medeni eşya borçlar derslerinden misoru gelmiş? Yoksa Marmara'da olduğu gibi möhuk ve iş hukukundan da mı soru gelmiş? Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla
Old 29-07-2010, 20:30   #6
MTan

Alıntı:
Yazan AV. AHMET ERTAŞ
Sayın MTan özel hukukla ilgili bilginiz var mı? Özel hukukta ne tarz sorular gelmiş? Sadece medeni eşya borçlar derslerinden misoru gelmiş? Yoksa Marmara'da olduğu gibi möhuk ve iş hukukundan da mı soru gelmiş? Bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla

Özel hukuk konusunda ne yazık ki bilgim yok. Yalnız öğrenci işlerindeki görevliler program koordinatörlerinden sınavlar konusunda bilgi alınabileceğini söylemişlerdi. Başarılar dilerim.
Old 30-07-2010, 12:25   #7
Yavanna

Özel hukuka ben geçtiğimiz dönem başvurdum. İnanın zamanaşımı ile hak düşürücü sürenin arasındaki farktan tutun da, birleşme devralmalara kadar soru gelebiliyor. Ama mülakattan çok kağıdınıza değer veriyorlar ancak onu da okurken çok objektif davrandıklarını söyleyemem.
Old 10-08-2010, 09:07   #8
ahosweet

Sevgili Yavanna Özel hukuk sınavında hangi dersler sorumluluk kapsamındaydı peki? Siz hangi kaynakları tercih ettiniz. Ben sınava girecem ancak kimseye ulaşamıyorum soru sormak için. Yardımcı olursanız çok sevinirim.
Old 16-09-2010, 20:02   #9
AV. AHMET ERTAŞ

İleride Gs Hukukta yüksek lisans yapmak isteyenler için girmiş olduğum kamu hukuku bilim sınavı sorularını paylaşmak istedim.
1)1982 Anayasasına göre tali kurucu iktidarın sınırlarını açıklayınız?
2)12 Eylül 2010 referandum sonucu kabul edilen anayasa değişikliğinde yargıya ilişkin düzenlemelerde olumlu ve olumsuz bulduğunuz noktaları hukuksal gerekçelerle açıklayınız.
3)Bodenin egemenlik sistemine katkısını kısaca açıklayınız.
Not:Genel kamu hukukuna ilişkin olan Boden sorusu eleyici idi. Bir çok kişi boş bırakmıştı.
Kamu hukuku yüksek lisansına başvuracak olanlara şimdiden başarılar. Umarım faydalı olur.
Saygılarımla
Old 21-09-2010, 19:30   #10
ISIL YILMAZ

Ben bu sene özel hukuk yüksek lisans sınavına girdim. Sabah yazılı vardı, Medeni Usul, İş Hukuku ve Milletlerarası özel Hukuktan birer soru sormuşlardı. Soruları doğrusu çok beğendim, baştan savma değildi. Medeni Usulde HUMK madde 73'ün değerlendirilmesi istenmişti. İş Hukukunda bir Yargıtay kararının tartışılması isteniyordu. Milletlerarası Özel Hukukta ise sözleşmelere konan yetkili hukuk, yetkili mahkeme hükümlerinin geçerliliği ve sözleşmeye eklenen Incoterms 2000 standardının hukuken ne anlama geldiğinin, nasıl yorumlanacağının açıklanması istenmişti.

Öğleden sonra mülakat vardı ve yazılıda sorulan soruların devamı ya da kağıdınızda muğlak olan yerler varsa onların açıklanması isteniyordu ama oturum-celse ve duruşma arasındaki farkı açıklayınız, türünde sorular da vardı.

Saygılar.
Old 28-01-2011, 10:02   #11
avrupayakası

GS Uni yuksek lısansta sorulan sorular hukukla ılgılıdır. Mulakatta ıse yazılı kagıdınızda yapamadıgınız ya da yanlıs yaptıgınız yerler konusunda uzerınıze gelınır.Yaptıgınız ve emın oldugunuz sorular hakkında ıse sıze tek satır bır soru sorulmaz. Kısacası zor bır surectır GSde yuksek lısans sınavı. Istanbul hukuktakı gıbı mulakat yoktur anlayacagınız. 20 dakıka falan soru sorarlar sıze. Kamu ıse kamuyu bılmenız gerekır hem de oyle bılındık konular da değıl kıtaplarda hıcbır hocanın ustune basa basa anlatmadıgı ve hukuk lısansında da sorulmayacak sorular gelır mulakatta.Olumsuz yazmıs gıbı oldum ama her sey kader.. Çalısmakla da olmuyor.. Kaderınızde varsa gırersınız =)
Old 31-01-2011, 11:27   #12
MTan

Son bilim sınavında sorulanlar şöyleydi:
-Anayasa ve idare hukuku ilkeleri uyarınca ülkemizde benimsenen idari rejim
-Temel hak ve özgürlükler rejiminde idarenin kolluk yetkileri
-Yasama yetkisinin asliliği ve devredilmezliği; kanunilik ilkesi ile aralarındaki ilişki
-Doğal hukuk-hukuk pozitivizmi tartışması
-Ronald Dworkin ve hukuk tanımı
-Sosyal sözleşme teorisinden üç düşünürün görüşleri
Old 29-06-2011, 12:04   #13
crnky

Peki Galatasaray Üniversitesinin yabancı dil (İngilizce) yeterlilik sınav soruları nasıl oluyor? KPDS veya ÜDS seviyesinde mi, yoksa daha mı kolay?
Old 30-06-2011, 10:17   #14
ahosweet

Ben iki yabancı dil sınava girdim GS'de. bahar dönemi zordu ama ara dönem kolaydı. Kpds- üds daha kolay gelebilir ama.
Old 21-07-2011, 17:44   #15
sugem

Alıntı:
Yazan hulyakrky
Ben iki yabancı dil sınava girdim GS'de. bahar dönemi zordu ama ara dönem kolaydı. Kpds- üds daha kolay gelebilir ama.
GS yabancı dil sınavına ilişkin konular, girmeden bakılması gereken kaynaklarve tamamının çoktan seçmeli olup olmadığı hususunda bilgilendirirseniz çok sevinirim sayın hulyakrky
Old 21-07-2011, 21:46   #16
ahosweet

Sınav reading, listening ve writing olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular, eşleştirmeler vardı hatırladığım kadarıyla. writing için 3 konu veriliyor ve birini seçip en az 250 kelime yazmalısınız.
Old 25-07-2011, 16:40   #17
sugem

Alıntı:
Yazan hulyakrky
Sınav reading, listening ve writing olmak üzere 3 bölümden oluşuyor. Boşluk doldurma, çoktan seçmeli sorular, eşleştirmeler vardı hatırladığım kadarıyla. writing için 3 konu veriliyor ve birini seçip en az 250 kelime yazmalısınız.
reading listening writing için ayrı ayrı süre mi veriliyor ve sınav seviyesi nedir? sorularıma sosyal bilimler ens.den cvp bulamadığım ve biçok kişinin de yayarlanacağını düşündüğüm için soruyorum.. ayrıca teşekkürler yanıtınıza..
Old 26-07-2011, 09:08   #18
ahosweet

sınav aralıksız yapılıyor. (net hatırlamıyorum ama 2-3 saat olabilir) Ancak kendi içinde zamana bölünmüş. yani reading için hesaplanan ortalama süre bitince gözetmen herkese aynı anda bir listening parçası dinletiyor ve o süre içinde soruları çoktan seçmeli ya da boşluk doldurmalı şekilde yanıtlamanız bekleniyor. Bu bittikten sonra writing başlıyor ama tabii ki listening haricindeki süreleri kendi insiyatifinize göre kullanabilirsiniz.

tabii paylaşmak çok yararlı. sınava bihaber girmeyi kimse istemez. Yardımcı olabildiysem sevindim...
Old 10-11-2011, 20:10   #19
justitie

Merhaba,
Ben de seneye Galatasaray'ın yüksek lisansına başvurmayı düşünüyorum.
Bu senenin bilim sınavı nasıldı, ne tür sorular vardı, yardımcı olabilecek olan var mı?
şimdiden teşekkürler
Old 02-04-2013, 19:34   #20
Aslı Aydın

Merhaba,
Galatasaray Üniversitesi'ndeki yüksek lisansa başvuru sürecini anlatabilecek olan kimse var mı? Ben kamu hukukuna başvurmayı düşünüyorum ama internet sayfasında çok detaylı bilgi bulamadım açıkçası, süreçle ilgili olarak. Bu konuda aydınlatabilecek kimse varsa çok sevinirim.
Old 20-05-2013, 15:29   #21
Av.Damla Tarhan

Merhabalar. Ben bu sene Galatasaray Universitesi Ekonomi Hukuku Yuksek Lisans programina basvuruyorum. Mulakat ve sinav icerigine iliskin pek bilgiye ulasamadim daha once sinava giren meslektasim varsa ve bilgi verirse cok sevinirim.
Old 24-05-2013, 13:17   #22
Meragi

Alıntı:
Yazan Stj. Av.Damla Tarhan
Merhabalar. Ben bu sene Galatasaray Universitesi Ekonomi Hukuku Yuksek Lisans programina basvuruyorum. Mulakat ve sinav icerigine iliskin pek bilgiye ulasamadim daha once sinava giren meslektasim varsa ve bilgi verirse cok sevinirim.

Merhaba Damla Hanım,
Yazılı sınavda borçlar hukuku, ticaret hukuku, iş hukuku sorabiliyorlarmış. Tabi sınavı hangi hoca hazırladıysa onun alanına göre ağırlık da gösterebiliyormuş.
Siz başvuru koşulu olan yabancı dili nasıl hallettiniz? (YDS, Toefl veya ielts)
Old 26-05-2013, 13:45   #23
Av.Damla Tarhan

Alıntı:
Yazan Meragi
Merhaba Damla Hanım,
Yazılı sınavda borçlar hukuku, ticaret hukuku, iş hukuku sorabiliyorlarmış. Tabi sınavı hangi hoca hazırladıysa onun alanına göre ağırlık da gösterebiliyormuş.
Siz başvuru koşulu olan yabancı dili nasıl hallettiniz? (YDS, Toefl veya ielts)
Merhabalar,
Cevap için teşekkür ederim ilaç gibi geldi desem yeri Toefl ibt almıştım bu sene YDS de aldım, kendi başvuracağım bölüm için konuşmam gerekirse (Ekonomi Hukuku Tezsiz Yüksek Lisans) tezsiz olduğu için yabancı dil sadece baraj niteliğinde. Bildiğim kadarıyla puan hesabına katılmıyor.
Old 25-05-2016, 18:45   #24
joydivision

Merhabalar, ben de özel hukuk yüksek lisans programına başvuracağım. Ne tarz sorular geliyor ve hangi alanlara ağırlık vermeliyim acaba? Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkürler.
Old 18-06-2016, 17:12   #25
Manwe

Merhaba, önümüzdeki pazartesi kamu hukuku tezli yüksek lisans programının bilim sınavına gireceğim, son birkaç günde hangi alanlara ağırlık vermeliyim? Şimdiden teşekkürler
Old 21-02-2017, 13:10   #26
Av.İpek Deniz

Alıntı:
Yazan joydivision
Merhabalar, ben de özel hukuk yüksek lisans programına başvuracağım. Ne tarz sorular geliyor ve hangi alanlara ağırlık vermeliyim acaba? Bilgisi olan paylaşırsa çok sevinirim. Teşekkürler.
Merhaba, sınava girdiniz mi,girdiyseniz bilgi vermeniz mümkün müdür sorular hakkında? Teşekkürler..
Old 28-06-2018, 19:36   #27
aaylinkull

Varsayılan Galatasaray üniversitesi Yüksek Lisans Kamu Hukuku Bilim Sinavi

Bu yıl sınav 27.06.2018 tarihinde oldu. Yazılı sınavda 2017 anayasa değişikliği ile hukukumuza giren cumhurbaşkanlığı kararnamesinin;
1.suçta ve cezada kanunilik
2.yasamanın genelliği ve asliliği
3.idarenin kanuniliği ilkeleri çerçevesinde olası etkilerini değerlendiriniz şeklinde soru soruldu. Her soru için arkalı önlü bir cevap kağıdı ve 2 saat süre verildi. Toplamda 124 kişi başvurmuştu fakat yazılı sınava 65 kadar kişi girdi. Önümüzdeki hafta da sonuçlar açıklanacak. Bunu sınava girmeden önce ne çıktığını çok merak edip yıllardır hiç paylaşan olmadığını gördüğüm için gelecek sınavlarda arkadaşlara yardımcı olması adına yazıyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi