Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Teknoloji ve Bilgisayar Bilgisayar yazılımları ve donanımları, internet ve güvenlik, cep telefonları, cep bilgisayarları (PDA), Ev Sinema - Müzik Sistemleri ve her türlü elektronik alet ve teknolojik yeniliğe ait sohbetler.

Open Office kullanalım - hukuk bürolarında open office kullanımı

Yanıt
Old 04-08-2009, 18:26   #1
Av.Özgür KARABULUT

Varsayılan Open Office kullanalım - hukuk bürolarında open office kullanımı

Merhabalar;

Ücretsiz bir ofis yazılım paketi olan Open Office'i, malumunuz olduğu üzere Adalet Bakanlığı tüm adliyelerde kullanmaya başladı. Başlangıçta ücretsiz olmasını programın bir eksisi olarak görenler olmakla birlikte zamanla kalitenin paradan geçmediği yerler de olduğu fikri ağır basmaya başladı. Bir çok kurum ve kuruluş bütün bilgisayarlarında Open Office yazımını kullanmaya başladı (Bu konu ile ilgili haberleri www.openoffice.org sitesinde bulabilirsiniz)

Açık kaynak kodlu olan ve özgür yazılım felsefesine göre dağıtılan, ücretsiz olan ve daima ücretsiz kalacak olan yazılımın, şimdi kullandığınız ve lisansı için onlarca dolar harcadığınız diğer ofis programlarından fazlası var, eksiği yok...

Yalnızca alışkanlıklardan kurtulmak biraz zaman alacak (klavye kısayolları gibi). Öte yandan; programı kullanırken karşılaştığınız sorunların çözümlerini (neredeyse her an on-line bir yönetici bulabileceğiniz) http://forum.openoffice.org.tr adresindeki Forum'da bulabilirsiniz.

Pakette; Word, Excel, Powerpoint, Axcess karşılığı olarak sırasıyla Writer, Calc, Impress, Base modülleri mevcut... Ek olarak çizim programı olarak Draw ve matematik formül programı olarak da Math mevcut.

Open Office paketinin kısa bir tanıtımı:

"OpenOffice.org yazılımı LGPL lisansı ile dağıtılmakta ve Linux gibi özgür yazılım felsefesi ile dünyanın her yerinden artan sayıda gönüllülerin katkıları ile geliştirilmektedir. OpenOffice.org dünyanın en büyük yazılım firmalarından Sun MicroSystems'den de destek almakla birlikte herhangi bir kar amacı gütmeden geliştirilmektedir. LGPL lisansından dolayı başlangıçtaki kaynak kodlarını aldığı StarOffice gibi ücretli bir yazılıma dönüşemeyecektir. Bu sebeple OpenOffice.org ücretsizdir ve hep ücretsiz kalacaktır."

Programı buradan indirebilirsiniz:

http://www.openoffice.org.tr/compone...,74/Itemid,77/

İyi çalışmalar...
Old 04-08-2009, 19:23   #2
Admin

Uzun yıllar Microsoft Office kullanmış bir kişi olarak bu mesaja ve dileğe katılıyorum. Aslında hukukçular için office paketleri pek birşey ifade etmiyor, bizim ilgi alanımız neredeyse sadece "yazım programı" (MS office için "Word", Open Office için "writer" olarak adlandırılan program). Ofis paketleri içindeki excel (calc) da belki arada sırada kullanılıyor ama pekçok hukuk bürosundaki ofis programları içindeki diğer programların (power point, access vs.) hiç kullanıldığını sanmıyorum, en azından ben kullanmıyorum. Bu açıdan bizi esas ilgilendiren Ms Ofis içindeki "Microsoft Word" programı ve open office'deki onun eşdeğeri "Writer" programı.

MS Word'den open office writer'a ben uzun süre geçmedim ve bunun en önemli nedenide word'deki çok yararlı bulduğum otomatik imla düzeltme özelliğiydi (Siz dökümanı yazarken aynı anda imla kontrolü yapıp, hatalı yazımları altını kırmızı çizerek uyaran ve düzeltme seçeneği sunan özellik). Open Office'i yıllar önce ilk denediğimde bu özellik sadece İngilizce için mevcuttu, dolayısıyla Türkçe dökümanlarda kullanılamıyordu. Bu özellik benim için çok önemli olduğundan, Open Office ile ilgilenmedim ve programı bilgisayardan kaldırıp MS Word kullanmaya devam ettim. Geçen sene open office'in Türkçe imla düzeltmesi de yaptığını okuyup, bilgisayarıma tekrar kurdum. İtiraf etmek gerekirse bu özelliğin MS Office'deki kadar başarılı olmayacağı (pek çok kelimeyi tanımayacağı, yeni kelime öğrenmesinin MS Word kadar pratik olmayacağı vs.) inancındaydım ve programı ve bu eklentiyi önyargılı kurdum ancak Open Office beni şaşırttı. Zemberek Eklentisi (Türkçe imla düzeltmeyi yapan eklenti), aynı MS Office'in bu özelliği kadar kullanışlı ve verimli. O günden beri de artık sadece Open Office kullanıyorum ve son derece memnunum.

Eski ofis yazılımını terk etmekten en çok hangi nedenlerden çekinildiğini de biliyorum, bu açıdan open office'in bu konuyla ilgili bazı yönlerini belirtmek gerekir:
* Open office, MS office dosyaları ile 100%'e yakın uyumlu. Dolayısıyla ofis programınızı değiştirdiğinizde eski .doc uzantılı dosyaların okunması vs. sorun olmuyor, tüm eski dosyalarınıza erişebiliyorsunuz, onları açabiliyor, üzerinde değişiklik yapabiliyorsunuz.
* Open office yeni dosyalarınızı saklarken (save), eskisi gibi ".doc" uzantısı kullanmanıza dolayısıyla dosyanızın ms office kullanan bilgisayarlarda sorunsuz açılmasını sağlamanıza da izin veriyor.
* open office kurulum ve güncellemeleri tamamen ücretsiz, ms office gibi lisanslı ve ücretli bir program değil.
* open office java tabanlı olduğundan windows tabanlı olmayan bilgisayarlarda da kullanılabiliyor.
* open office'in arayüzü ms office ile oldukça benzer, dolayısıyla geçişte pek yabancılık çekilmiyor.
* Arayüz tamamen Türkçe (+ Türkçe imla kontrolü yaptığını zaten yukarıda belirttim).
* MS Office'in desteklemediği "PDF formatında çıkış verme" özelliği var.
* Tablolar, şablonlar, otomatik biçimlendirme, dipnot/başlık girişleri, resim ekleme vs. özellikler ms word'deki özellikleri ve kullanım şekilleriyle mevcut.

Bu arada belki biraz da open office'in, ms office'e göre dezavantajlarından bahsetmek gerek:
* open office'de MS Office uyumluluğu son derece başarılı olmasına rağmen, tek tük (ve özellikle çok eski ve karışık formatlı) dosyalar open office ile açıldığında ufak tefek kaymalar vs. olabiliyor. Bu özelliğin hukukçular için sorun olacağını sanmıyorum, zira bizlerin dosyaları pek karışık teknik özellikler (resimler, tablolar, dipnotlar, referanslar vs.) içermiyor ama yine de uyumluluğun 100%'e yakın olsa bile 100% olmadığını hatırda tutmak gerek.
* MS Word'deki "sentence case" (hepsi küçük/ya da büyük harfle yazılmış bir metnin harflerini normal konuma getirme) özelliğini kendi adıma özlüyorum, open office'de bu özellik yok (sadece "tamamını büyük harf yap", veya "tamamını küçük harf yap" diyebiliyorsunuz)
* open office kurulumu amatörler için biraz karışık bence zira önce java kurmanız gerekiyor, sonra da örneğin Türkçe imla düzeltme özelliği için gerekli "Zemberek eklentisini" ayrıca kurmak vs. gerekebiliyor. Özellikle java kurulumu (değişik java programları + java sürümlerinin sorunları) yüzünden çok amatörlere göre değil, o yüzden bilgisayarında java olmayan bir kişi open office kurmak isterse biraz zorluk çekebilir kanaatindeyim. MS Office klasik "İLERİ TUŞUNA BAS" yöntemli kurulumu ile kurulum aşamasında çok daha kolay.

Lisanslı MS office kullanıcıları için, (lisans ücretini zaten ödediğiniz için) MS Office kullanımı artık ücretsiz sayılabileceğinden, ücretsiz ve alıştığınız bir program varken, open office'e geçmeyi ben kendi adıma önermem. Ama bilindiği gibi lisanslı MS Ofis programları yasal olarak sadece tek bir bilgisayara kurulabilir, dolayısıyla ikinci bir bilgisayarda (ev, dizüstü, işteki ikinci bilgisayar vs.) ofis yazılımı ihtiyacınız varsa VEYA hiçbir ofis yazılımınız yoksa ve yeni bir programı ilk kez kullanacaksanız open office'i ben kendi adıma kesinlikle öneriyorum.
Old 05-08-2009, 07:07   #3
Av.Cengiz Aladağ

Bu konuyu gündeme getirdiği için sayın Karabulut'a teşekkür ederim.
Ben de yıllardır Open Office kullanıyorum. Program ile ilgili sayın Karabulut ve sayın Admin'in yazdıklarına birkaç ekleme yapmak istiyorum.

- Sayın Karabulut, programla ilgili haberler için orijinal internet adresini vermiş (www.openoffice.org). Programı indirebileceğiniz adresten de anlaşılacağı gibi, programın Türkçe sürümü ile ilgili bilgileri http://www.openoffice.org.tr adresinde bulabilirsiniz.
- Yine sayın Karabulut "Yalnızca alışkanlıklardan kurtulmak biraz zaman alacak (klavye kısayolları gibi)." demiş ama aslında Open Office'de tüm klavye kısayollarını kendiniz belirleyebiliyorsunuz. Böylece eskiden alıştığınız kısayollardan vazgeçmemiz gerekmiyor.
- Programın kurulumu sayın Admin'in belirttiği kadar zor değil. Bilgisayarınızda Java yoksa, Open Office'in Javalı sürümünü indirip birkaç tıklama ile kurabilirsiniz.
- Programı kurduktan sonra, dosya açma ve saklama formatı varsayılanlarını MS Office ile uyumlu hale getirebiliyorsunuz.
- Evet, Open Office'de "Tümünü büyük harf yap" ve Tümünü küçük harf yap" dışında "İlk harfleri büyük yap" gibi komutlar olmaması büyük eksiklik. Hep, yeni sürümde olur diyorum ama hala bu sorun çözülmedi.
- Bence Open Office'in MS Office ile en çok uyum sorunu yaşadığı program Powerpoint'in benzeri olan Impress. Özelikle Türkçeye özgü harflerin görüntülenmesinde sorun yaşanıyor.
- Open Office'de MS Office 2007 sürümü ile ortaya çıkan yeni dosya formatı docx dosyalarını açamaması da bir eksiklik olarak sayılabilir.
Old 05-08-2009, 11:15   #4
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
- Open Office'de MS Office 2007 sürümü ile ortaya çıkan yeni dosya formatı docx dosyalarını açamaması da bir eksiklik olarak sayılabilir.

Bu konuda küçük bir hatırlatma: Open Office 3.0 sürümü ile artık MS Office 2007 ile kaydedilmiş dosyaları (.docx, .xlsx vs.) açabiliyoruz. Fakat; kaydet ya da farklı kaydet fonksiyonunda kendi formatıyla yani .docx ya da .xlsx ile kaydedilemiyor. Open Office dosya uzantıları (.odt veya .odf) formatında ya da MS Office dosya uzantıları ile (.doc veya .xls) kayıt imkanı mevcut.

Open Office Forum'da bu konuyu tartışırken (eski sürümlerde desteklenmediği için sıkıntı olmuştu); "Artık açılıyor ama aynı biçimde kayıt imkanı vermiyor" dediğimizde bir üyemiz:

"Oda eksik olsun " demişti... Aynen katılıyorum.

Saygılarımla...
Old 06-08-2009, 17:46   #5
BaharB

Open Office'in bence en sıkıntılı tarafı, işlemci hızı ve RAM kapasitesi düşük bilgisayarları kasmasıdır.

Yine başıma gelen bir durum da OO 'de yapılan ve özellikle iç içe geçmiş tabloların, MSO'de düzgün bir şekilde açılmamasıydı. Başka bir çaresi varmıydı bilmiyorum fakat, yaklaşık 50 sayfalık bir raporu tekrar düzenlemek zorunda kalmıştım.

Kimi olumsuzluklarına rağmen kesinlikle kullanmak suretiyle desteklenmesi gereken bir çalışma. Zamanla MSO dan çok daha iyi olacağından eminim. Firefox'da da bir zamanlar bir çok sıkıntı vardı ancak şu anda hız bakımından İE'den kıyaslanamayacak şekilde önde ve hiç bir özelliği daha az değil. Windows ortamında dahi çoğunlukla firefox kullanıyorum. Sadece güvenlik uygulamalarında nadiren sorun çıkabiliyor. Örneğin TCDD'nin bilet satış uygulamasında veya kimi mağazaların online alışveriş uygulamalarında sorun olabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi