Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Tüketici Hakem Heyetleri Anayasa' ya aykırı mıdır?

Yanıt
Old 06-05-2007, 00:29   #1
Kadir COŞKUN

Varsayılan Tüketici Hakem Heyetleri Anayasa' ya aykırı mıdır?

Madde 22 - (Değişik madde: 06/03/2003 - 4822 S.K./29. md.)(*)
Bakanlık, il ve ilçe merkezlerinde, bu Kanunun uygulamasından doğan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla en az bir tüketici sorunları hakem heyeti oluşturmakla görevlidir.
Başkanlığı Sanayi ve Ticaret İl Müdürü veya görevlendireceği bir memur tarafından yürütülen tüketici sorunları hakem heyeti; belediye başkanının konunun uzmanı belediye personeli arasından görevlendireceği bir üye, baronun mensupları arasından görevlendireceği bir üye, ticaret ve sanayi odası ile esnaf ve sanatkar odalarının görevlendireceği bir üye ve tüketici örgütlerinin seçecekleri bir üye olmak üzere başkan dahil beş üyeden oluşur. Ticaret ve sanayi odası ya da ayrı ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odası ile esnaf ve sanatkar odalarının görevlendireceği üye, uyuşmazlığın satıcı tarafını oluşturan kişinin tacir veya esnaf ve sanatkar olup olmamasına göre ilgili odaca görevlendirilir.
Bakanlık taşra teşkilatının bulunmadığı il ve ilçelerde tüketici sorunları hakem heyetinin başkanlığı en büyük mülki amir ya da görevlendireceği bir memur tarafından yürütülür. Tüketici örgütü olmayan yerlerde tüketiciler, tüketim kooperatifleri tarafından temsil edilir. Tüketici sorunları hakem heyetinin oluşumunun sağlanamadığı yerlerde noksan üyelikler, belediye meclislerince resen doldurulur.
Tüketici sorunları hakem heyetlerinde heyetin çalışmalarına ve kararlarına esas olacak dosyaları hazırlamak ve uyuşmazlığa ilişkin raporu sunmak üzere en az bir raportör görevlendirilir.
Değeri beşyüz milyon liranın altında bulunan uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerine başvuru zorunludur. Bu uyuşmazlıklarda heyetin vereceği kararlar tarafları bağlar. Bu kararlar İcra ve İflas Kanununun ilamların yerine getirilmesi hakkındaki hükümlerine göre yerine getirilir. Taraflar bu kararlara karşı onbeş gün içinde tüketici mahkemesine itiraz edebilirler. İtiraz, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını durdurmaz. Ancak, talep edilmesi şartıyla hakim, tüketici sorunları hakem heyeti kararının icrasını tedbir yoluyla durdurabilir. Tüketici sorunları hakem heyeti kararlarına karşı yapılan itiraz üzerine tüketici mahkemesinin vereceği karar kesindir.
Değeri beşyüz milyon lira ve üstündeki uyuşmazlıklarda tüketici sorunları hakem heyetlerinin verecekleri kararlar, tüketici mahkemelerinde delil olarak ileri sürülebilir. Kararların bağlayıcı veya delil olacağına ilişkin parasal sınırlar her yılın Ekim ayı sonunda Devlet İstatistik Enstitüsünün Toptan Eşya Fiyatları Endeksinde meydana gelen yıllık ortalama fiyat artışı oranında artar. Bu durum, Bakanlıkça her yıl Aralık ayı içinde Resmi Gazetede ilan edilir.(**)(***)
25 inci maddede cezai yaptırıma bağlanmış hususlar dışındaki tüm uyuşmazlıklar, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri kapsamındadır.
Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri Başkan ve üyeleri ile raportörlere verilen huzur hakkı veya huzur ücretinin ödenmesine ilişkin esas ve usuller, bir ayda ödenecek tutar 2000 gösterge rakamının memur aylık katsayısıyla çarpımı sonucu bulunacak miktarı geçmemek üzere Maliye Bakanlığının uygun görüşü alınarak Bakanlıkça belirlenir.
Tüketici sorunları hakem heyetlerinin kurulması, çalışma usul ve esasları ile diğer hususlar Bakanlıkça çıkarılacak bir yönetmelikte düzenlenir.

4077 sayılı yasanın 22 maddesi Anayasanın 9, 37, 138. maddelerine aykırılık teşkil eder mi?

Kanımca bu hüküm Anayasaya aykırıdır. Çünkü Anayasanın 9 maddesi açıktır. " Yargı yetkisi, Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılır." Yine Anayasanın 37 maddesine göre "Hiç kimse kanunen tabi olduğu mahkemeden başka bir merci önüne çıkarılamaz.
Bir kimseyi kanunen tabi olduğu mahkemeden başka bir merci önüne çıkarma sonucunu doğuran yargı yetkisine sahip olağanüstü merciler kurulamaz."

Bu hükümler karşısında -hernekadar tüketicilere kolaylık sağlanması, uyuşmazlıkların kısa sürede sonuçlanması vs nedenlerle kurulmuş olsa da- ilgili yasa ile kurulan Tüketici Hakem Heyetleri Türkiye Cumhuriyeti Anayasası tarafından bağımsız mahkemelere verilen yargı yetkisini kullanmaktadır ve verdiği kararlar belirli bir miktarın altında kalması koşuluyla tarafları bağlar. Anayasamızın 9, 138. ve takip eden maddelerine göre yargı erki; bağımsız mahkemelerce Anayasa’ya, Kanun ve Hukuka uygun olarak vicdani kanaatlerine göre hüküm verecek bağımsız hakimler tarafından kullanılır. Oysa ilgili kanunla kurulan Hakem Heyetleri tarafların iddia ve savunmaları ışığında yargılama görevi yapmakta ve Baro tarafından görevlendirilen avukat dışında hukukçu barındırmadığı gibi bu heyette görev yapan üyelerin hiçbiri de hakim sıfatı taşımamaktadır. Hukukun vazgeçilmez ilkerinden olan Kanuni Hakim ilkesine aykırılık teşkil eder. Bu nedenlerle kanımca bu hüküm Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ' na aykıdır.

Bu konuda meslektaşlarımın fikirlerini öğrenmek istiyorum. Saygılarımla...
Old 08-05-2007, 12:07   #2
ISIL YILMAZ

Sn.Coşkun,

Hakem heyetlerinin Anyasaya aykırı olduğu yolundaki saptamanıza katılıyorum. Bir adım daha atıyor ve Tüketici Mahkemelerinin da Anayasaya aykırı olduğunu belirtmek istiyorum. Sebebi aşağıdadır :

Anayasamızın 142nci maddesinde mahkemelerin kuruluşu, görev ve yetkileri, işleyişi ve yargılama usulleri kanunla düzenlenir, denmektedir.

Tüketici mahkemeleri ile ilgili bir kuruluş kanunu bulunmamakta olup, bu mahkemeler 4077 sayılı yasanın 23 üncü maddesine dayanarak kurulmuş ve görev, yetki, işleyişlerinin Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirleneceği hükme bağlanmıştır :

" TÜKETİCİ MAHKEMELERİ
MADDE 23.- (Değişik: 4822 - 6.3.2003 / m.30 - Yürürlük m.38) Bu Kanunun uygulanmasıyla ilgili olarak çıkacak her türlü ihtilaflara tüketici mahkemelerinde bakılır. Tüketici mahkemelerinin yargı çevresi, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca belirlenir.
Tüketici mahkemeleri nezdinde tüketiciler, tüketici örgütleri ve Bakanlıkça açılacak davalar her türlü resim ve harçtan muaftır. Tüketici örgütlerince açılacak davalarda bilirkişi ücretleri, 29 uncu maddeye göre (Değişik ibare: 5217 - 14.7.2004 / m.7 - Yürürlük m.32/2) "bütçede öngörülen ödenekten" Bakanlıkça karşılanır. Davanın, davalı aleyhine sonuçlanması durumunda, bilirkişi ücreti 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun hükümlerine göre davalıdan tahsil olunarak 29 uncu maddede düzenlenen esaslara göre (Değişik ibare: 5217 - 14.7.2004 / m.7 - Yürürlük m.32/2) "bütçeye gelir" kaydedilir. Tüketici mahkemelerinde görülecek davalar Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun Yedinci Babı, Dördüncü Faslı hükümlerine göre yürütülür.
Tüketici davaları tüketicinin ikametgahı mahkemesinde de açılabilir.
Bakanlık ve tüketici örgütleri münferit tüketici sorunu olmayan ve genel olarak tüketicileri ilgilendiren hallerde bu Kanunun ihlali nedeniyle kanuna aykırı durumun ortadan kaldırılması amacıyla tüketici mahkemelerinde dava açabilirler.
Gerekli hallerde tüketici mahkemeleri ihlalin tedbiren durdurulmasına karar verebilir. Tüketici Mahkemesince uygun görülen tedbir kararları, masrafı daha sonra haksız çıkan taraftan alınmak ve 29 uncu maddede düzenlenen esaslara göre (Değişik ibare: 5217 - 14.7.2004 / m.7 - Yürürlük m.32/2) "bütçeye gelir" kaydedilmek üzere, ülke düzeyinde yayınlanan gazetelerden birinde Basın İlan Kurumunca ve ayrıca varsa davanın açıldığı yerde yayınlanan mahalli bir gazetede derhal ilan edilir.
Kanuna aykırı durumun ortadan kaldırılmasına yönelik Tüketici Mahkemesi kararları ise masrafı davalıdan alınmak üzere aynı yöntemle derhal ilan edilir.
Old 08-05-2007, 14:57   #3
Kadir COŞKUN

Sayın YILMAZ, benimle aynı görüşte olmanız beni mutlu etti. Tüketici Mahkemelerinin Anayasaya aykırılığı hususu belki tartışılabilir ama bence Hakem Heyetleri konusu çok açık birşekilde anayasa aykırılık teşkil etme kanımca. Bu konu bence şiddetle gündeme gelmeli ve hukukçu olmayan kimseler tarafından verilen kararlar bir an önce ortadan kalkmalı. Bu arada site üyelerinin bu konuda ki ilgisizliği hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum. Saygılarımla...
Old 08-05-2007, 15:26   #4
faruksa

Bu konudaki görüşlerinizi paylaşmakla birlikte yakın zamanda tüketici hakem heyetinde başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum.Bankaların Hesap işletim ücreti adı altında yılda iki kez kestikleri ücret ile ilgili olarak tüketici hakem heyetine başvurdum.
Tüketici hakem heyetindeki raportor başvurumun bir anlamının olmadığını daha önceki bir avukatın başvurusunu reddediklerini ve redde ilişkin kararı gösterdi.Başvurumdaki karar örneklerini gösterdim.Ağız değiştirdi.
Hayretle karşıladığım bu durum karşısında bende başvurumu alın ve reddedin dedim.Şaşkınlıla raportoru dinledim.
Raportor ise zaten bu tür başvuralar ülke genelinde tüketici aleyhine sonuçlanıyor bu yüzden vatandaşların başvurularını almıyoruz.Özellikle avukatların başvurularını alıyoruzki eğer avukatlar lehine karar çıkartırsa,raportorun deyişiyle sıradan vatandaşlarında lehine sonuçlanır deyip yorumladı.
Özetle kanunen tanınan başvuru hakkını kısıtlayan adamına göre başvuru kabul eden hiçbir hukuki kimliği olamayan bu heyet ve üyelerinin anayasa aykırılığı su götürmez bir gerçek.Ve belirli bir limitin altına bu heyete başvurma zorunluluğuda kabul edilemez.
Old 08-05-2007, 18:59   #5
ISIL YILMAZ

Alıntı:
Bu arada site üyelerinin bu konuda ki ilgisizliği hakkında ne düşündüğünüzü merak ediyorum.

Sn.Coşkun,

Site üyelerinin ilgi duyduğu konuları kendilerinden başka kimse saptayamaz, elbette. Üyelerin sessizliğinin sebebi, belki de bahsettiğiniz konuda gereken herşeyi söylemiş olduğunuzu düşünmelerinden kaynaklanıyordur, tam kestirmek mümkün değil.

Burada, yapılması gerekenin ne olduğu üzerinde durulursa belki daha fazla üye konuya ilgi gösterebilir. Yani, kesin olduğu yasada düzenlenen bir hakem heyeti kararı, yargıya taşınabilir ve anayasaya aykırılık iddiası ileri sürülebilir. Veya, Değeri 500.-YTL'nin altında olan bir uyuşmazlıkta doğrudan mahkemeye başvurmak yolu tercih edilerek bu iddia gündeme getirilebilir.

Saygılar.
Old 10-05-2007, 12:09   #6
Kadir COŞKUN

Işıl Hanım önüme gelen ilk uyuşmazlıkta bu konuda ciddi bir girişimde bulunmayı düşünüyorum. Saygılarımla...
Old 10-05-2007, 12:17   #7
ISIL YILMAZ

Kadir Bey,

Gelişmelerden bizi de haberdar edersiniz değil mi?

Saygılar.
Old 10-05-2007, 14:13   #8
faruksa

Kadir Bey yukarıdaki bahsettiğim uyuşmazlıkta aleyhime karar çıkarasa bende Tüketici mahkemesine başvurmayı ve anayasa aykırılık iddiasında bulunmayı düşünüyorum.bu konudaki gelişmeleri burada yakından izleyeceğim.Zira anayasa aykırılık tezini kuvvetlendirmek içi görüşlerinize ihtiyacım olacak.saygılarımla
Old 10-05-2007, 15:54   #9
Kadir COŞKUN

Alıntı:
Ben sayın Coşkun'un girişiminin mahkemede makes bulmayacığını düşünüyorum. Zira hiç bir mahkeme kendisine ek yük almak istemez. Bu nedenle Anayasa mahkemesine de gitmez ve görevsizlik verir.

Ben Türkiyede iş yükünün artmasını Anayasanın ihlaline tercih edecek onlarca hakim olduğuna inanıyorum. Aynı durum Baro Hakem Heyetleri için de geçerliydi ama yanılmıyorsam 5 hakim bu konuda hiçbir şey düşünmeden konuyu Anayasa Yargısına taşıdı. Saygılarımla...
Old 11-05-2007, 10:35   #10
av.sevdacan

Konuyu ilk kez okuduğumu; sessiz ve ilgisiz çoğunluktan olmadığımı belirtmek isterim

Şikayetlerin peşinen reddedildiğine ve avukat olmayanların olanlara olanlara oranla daha şanssız olduklarına inanmak istemiyorum! demeyi ne çok isterdim.

Çok tanıdık kareler.

Sonucu ben de merakla bekleyeceğim.

Saygılar.
Old 13-06-2007, 15:06   #11
faruksa

Varsayılan Aldım red kararını :(

Daha önce Tüketici Hakem Heyetine başvurduğumu yazmıştım.Ve nihayet red kararını aldım.Sanırım Red kararı alıpta sevindiğim tek ilk karar.Bakalım Yakın zamanda Tüketici mahkemesine başvurumu yapacağım.Dilekçemde Anaysa aykırılık İddiasınada yer vereceğim.Umuyorum ki olumlu sonuç alabailirim.Saygılarımla
Old 13-06-2007, 15:32   #12
Kadir COŞKUN

Sayın Faruksa, gelişmelerden bizleri de haberdar ederseniz seviniriz. Saygılarımla...
Old 14-06-2007, 08:42   #13
ISIL YILMAZ

Sn.faruksa,

Red kararını burada yayınlayabilir misiniz?

Saygılar.
Old 14-06-2007, 11:47   #14
faruksa

Sayın Işıl Yılmaz kararı en kısa zamanda yayınlamaya çalışağım.Ancak Aldığım red kararını şu şekilde özetleyeyim.Yukarıdaki tartışmalara katıldığım terihlerde tüketici hakem heyetine bir banka ile ilgili başvurduğumu yazmıştım.Şöyle yanlış anlaşılma olmasın Sizin ve Arkadaşların bahsettiği gibi tüketici hakem heyetini atlayıp direkt tüketici mahkemesine başvurup bir red kararı almış değilim.Sadece Banka ile ilgili şikayetim reddedildi.Yakın zamanda Tüketici mahkemesine başvuru dilekçemde Tüketici hakem heyetlerinin mahkeme yetkilerini kullanmasının anayasaya aykırı olduğunu yazmayı ve bu şekilde bir karar almayı düşünüyorum.
Old 24-10-2007, 13:54   #15
Ahmet69

Varsayılan Tüketici Hakem Heyetleri Ve Tüketici Mahkemeleri

Burada anlatılanlara genel olarak katılmakla birlikte katılmadığım noktalarda var.Gerçekten Hakem heyetleri fonsiyon olarak aslında alternatif bir yargı organı görünümünde.Üyeler içerisinde baoryu temsilen bir avukat arkadaşta hukukçu olarak bulunmakta.Ancak toplanma ve kara yeter sayısına baktığımızda hukukçu üyenin olmadığı zamanlarda da karar verilebilmektedir.Tıpkı gündemde olan arabulucuk için hukuçu olma şartının olmayışı gibi bunda da en azından daimi katılımcı olarak başkanın hukukçu olması gerektiğiinin düşünülmemiş olması eksiklik bence.Ancak ne hakem heyetlerinin ne de Tüketici Mahkemelerinin anayasaya aykırı olduğu kanısındayım..Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunun yasal dayanağı zaten Anayasa.
Saygılarımla..
Old 30-10-2007, 17:12   #16
aermis

Ben hukukçu değilim ancak, bazı görüşlere katılmıyorum. Tüketicinin korunması anayasamıza göre mevcuttur. Gerek Tüketici sorunları hakem heyeti gerekse bankalarla ilgili tüketici hakem heyetleri yargıya gidilmeden sorunların çözümlenmesini amaçlamıştır. Bu nedenle yargı yükü azaltılmaya çalışılmıştır. Ayrıca verilen kararlar nihai değildir. Karar veren kişiler ise öncelikle konunun uzmanı olan kişilerdir. Bir hakem heyeti başkanı olarak konu her türlü incelenip, görüşülmeden önce toplantıya katılmasa bile konu hakkında ön bilgi veren avukat arkadaşımıza da haksızlık yapılıyor gibi.
Old 31-10-2007, 11:49   #17
ISIL YILMAZ

Sn.aermis,

Burada konu, fiili işleyiş değil. Bu işleyişin yasalara ve Anayasaya uygun olup olmadığı. Hakem heyetleri çok fonksiyonel olsalar dahi, Anayasaya ya da yasalara aykırılık hukukçular için son derece dikkate değer ve önemli bir konudur.

Saygılar.
Old 13-01-2008, 22:02   #18
Kadir COŞKUN

Aşağıdaki karar Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri' nin Anayasa karşısındaki durumunu açıkça göstermektedir.Saygılarımla...

ANAYASA MAHKEMESİ KARARI

Resmi Gazete Tarih-Sayısı : 27.12.2007-26739
Esas Sayısı : 2007/53
Karar Sayısı : 2007/61
Karar Günü : 31.5.2007

İTİRAZ YOLUNA BAŞVURAN: Isparta Tüketici Sorunları Hakem Heyeti

İTİRAZIN KONUSU: 23.2.1995 günlü, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6.3.2003 günlü, 4822 sayılı Kanun’la değişik 22. maddesinin yedinci fıkrasının Anayasa’nın Başlangıç’ı ile 2., 3., 9., 11., 36., 37., 140., 141., ve 142. maddelerine aykırılığı savıyla iptali istemidir.

I- OLAY

Türk Telekomünikasyon Hizmetleri A.Ş. tarafından telefon faturalarını ödemeyen borçlu aleyhine yapılan icra takibinin borçlunun itirazıyla durdurulması üzerine Tüketici Sorunları Hakem Heyetine yapılan itirazın kaldırılması başvurusunun incelenmesi sırasında Kuralın Anayasa’ya aykırı olduğu kanısına varan Hakem Heyeti, iptali için başvurmuştur.
II- İTİRAZ KONUSU YASA KURALI

23.2.1995 günlü, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 4822 sayılı Kanun’la değişik 22. maddesinin, itiraz konusu yedinci fıkrası şöyledir:

“25 inci maddede cezai yaptırıma bağlanmış hususlar dışındaki tüm uyuşmazlıklar, tüketici sorunları hakem heyetlerinin görev ve yetkileri kapsamındadır”.

III- İLK İNCELEME

Anayasa Mahkemesi İçtüzüğü’nün 8. maddesi gereğince yapılan ilk inceleme toplantısında, başvuru kararı ve ekleri, ilk inceleme raporu, itiraz konusu kural ve bunların gerekçeleri ile diğer yasama belgeleri okunup incelendikten sonra gereği görüşülüp düşünüldü:

Anayasa'nın 152. maddesinin birinci fıkrasına göre; “Bir davaya bakmakta olan mahkeme, uygulanacak bir kanun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse veya taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddî olduğu kanısına varırsa, Anayasa Mahkemesinin bu konuda vereceği karara kadar davayı geri bırakır”.

Buna paralel olarak düzenlenen 2949 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 28. maddesine göre de,
“Bir davaya bakmakta olan mahkeme:
1. O dava sebebiyle uygulanacak bir kanunun veya kanun hükmünde kararnamenin hükümlerini Anayasaya aykırı görürse, bu yoldaki gerekçeli kararı; veya,

2. Taraflardan birinin ileri sürdüğü aykırılık iddiasının ciddi olduğu kanısına varırsa tarafların bu konudaki iddia ve savunmalarını ve kendisini bu kanıya götüren görüşünü açıklayan kararı;

Dosya muhtevasını mahkemece bu konu ile ilgili görülen belgelerin tasdikli örnekleri ile birlikte Anayasa Mahkemesi Başkanlığına gönderir”.

Buna göre, görülmekte olan davada uygulanacak kuralı Anayasaya aykırı görerek veya tarafların Anayasa'ya aykırılık savlarını ciddi bularak Anayasa Mahkemesi’ne başvuracak merciin bir “mahkeme” olması zorunludur.

Anayasa’nın 9. maddesinde, yargı yetkisinin Türk Milleti adına bağımsız mahkemelerce kullanılacağı öngörülmüş, 138-158. maddelerinde “Genel Hükümler” ve “Yüksek Mahkemeler” başlıkları altında yargı ile ilgili düzenlemeler yapılmıştır. Bu maddelerde Yüksek Mahkemeler ile bunların başında bulundukları yargı düzenleri sayılmış ve mahkemeler ile hakimlik ve savcılık mesleğinin temel kuralları belirlenmiştir.

Yargı yetkisini Türk Milleti adına kullanacak olan bir merciin mahkeme olarak kabul edilmesi için kuruluşu, görev ve yetkileri, işleyişi ve yargılama usullerinin yasayla düzenlenmesi, karar organlarının hakimlerden teşekkül etmesi, yargılama tekniklerini uygulayarak ve genelde dava yolu ile uyuşmazlıkları ve anlaşmazlıkları çözümlemekle görevli olması, görev yapan üyelerin atanmalarının, hak ve ödevlerinin, emekliye ayrılmalarının, Anayasa'nın öngördüğü mahkemelerin bağımsızlığı ve hakim teminatı esaslarına göre düzenlenmiş olması ve Anayasa’da sayılan ve başında bir yüksek mahkemenin bulunduğu yargı düzenlerinden birinde yer alması gereklidir.

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti ise, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un değişik 22. maddesine göre, illerde Sanayi ve Ticaret İl Müdürü veya görevlendireceği bir memur, ilçelerde kaymakam veya görevlendireceği bir memur başkanlığında, belediye, baro, ticaret ve sanayi odası ile esnaf ve sanatkar odası ve tüketici örgütlerinden seçilerek görevlendirilecek beş kişiden oluşmaktadır.
Buna göre, Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri, yargı organlarının ve mensuplarının Anayasa’da belirtilen niteliklerine sahip değildirler.

Bu nedenlerle başvuran Tüketici Sorunları Hakem Heyeti “mahkeme” niteliği taşımadığından, itirazın başvuranın yetkisizliği nedeniyle reddi gerekir.

IV- SONUÇ

23.2.1995 günlü, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 6.3.2003 günlü, 4822 sayılı Yasa ile değiştirilen 22. maddesinin yedinci fıkrasına ilişkin başvurunun, başvuranın yetkisizliği nedeniyle REDDİNE, 31.5.2007 gününde karar OYBİRLİĞİYLE verildi.

Başkan
Tülay TUĞCU Başkanvekili
Haşim KILIÇ Üye
Fulya KANTARCIOĞLU

Üye
Ahmet AKYALÇIN Üye
Mehmet ERTEN Üye
Cafer ŞAT

Üye
A. Necmi ÖZLER Üye
Serdar ÖZGÜLDÜR Üye
Şevket APALAK

Üye
Serruh KALELİ Üye
Osman Alifeyyaz PAKSÜT
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi