Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

tuketıcı haklarının ıhlalı

Yanıt
Old 21-02-2008, 18:59   #1
af_0112

Önemli tuketıcı haklarının ıhlalı

01.02.2008 yılında notebook aldım aradan 3 gun gectı ekrankartı hata verdı.teknık servıs sorun bulamadıgını soyledı ardından ıstanbula geldım 16.02.2008 de ıstanbuldaki servıse verdım ekran kartının sorunlu oldugu anlasıldı ve tamır edıldı ama ben bu notebook u kullanmak ıstemıorum ıade talep ettım kabul etmedıler 8 gun ıcınde ıade edılebılırmıs . emın olmamakla beraber bu surenın 1 ay oldugunu bılıyorum.satıs sorumlusu keske kanunlar uygulansa dıye yakındı.sok oldum ve mahkemeye basvurmak ıstıyorum.cunku 987 ytl uzerınde laptop bu konuda goruslerınızı almak ıstıorum hukuk fakultesı ogrencısıyım ancak emın olmak ıstıyorum bırde uygulama ıle derslerde gordugumuz seyler farklı olabılıyor yardımcı olursanız sevınırım.
sımdıden cevaplarınız ıcın tesekkur ederım.
Old 22-02-2008, 19:03   #2
Themis99

Sayın af ,
Tüketicinin Korunması hakkında ki kanunun 4 maddesi
Alıntı:
''Ambalajında, Etiketinde,tanıtma veya kullanma kılavuzunda yada reklam ve ilanlarında yer alan veya satıcı tarafından bildirilen veya standardında veya teknik düzenlemesinde tespit edilen nitelik veya niteliği etkileyen niceliğine aykırı olan yada tahsis ve ya kullanım amacı bakımından değerini veya tüketicinin ondan beklediği faydaları azaltan veya ortadan kaldıran maddi, hukuki veya ekonomik eksiklikler içeren mallar ayıplı mal olarak kabul edilir.
Tüketici malın teslimi tarihinden itibaren otuz gün içerisinde ayıbı satıcıya bildirmekle yükümlüdür. Tüketici bu durumda bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi , veya ayıp oranında bedel indirimi yada ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir . Satıcı tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür. ....''

Tüketicinin Korunması hakkında ki kanunun 13 maddesinin 3 bendi
Alıntı:
'' Tüketici onarım hakkını kullanmış ise garanti süresi içinde sık arızalanması nedeniyle maldan yararlanamamanın süreklilik arz etmesi veya tamiri için gereken azami sürenin aşılması veya tamirinin mümkün bulunmadığının anlaşılması halleride , dördüncü maddede yer diğer seçimlik haklarını kullanabilir.Satıcı bu talebi reddemez. Tüketicinin bu talebinin yerine getirilmemei durumunda satıcı bayi acente, imalatçı ve üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. ''

Garanti belgesi Uygulama esasları hakkında ki Yönetmeliğin 14 . maddesi
Alıntı:
'' Tüketicinin onarım hakkını kullanmasına rağmen malın
a)Tüketiciye teslim edildiği tarihten itibaren belirlenen garanti süresi içinde kalmak kaydı ile, biğr yıl içerisinde ;aynı arızanın ikiden fazla tekrarlanması veya farklı arızaların dörtten fazla meydana gelmesi veya belirlenen garanti süresi içeriside farklı arızaların toplamının altıdan fazla olmasının unsurlarının yanı sıra bu arızaların maldan yararlanamamayı sürekli kılması,
b)Tamir için gereken azami sürenin aşılması
c)Firmanın servis istasyonunun , servis istasyonunun mevcut olmaması halinde sırasıyla satıcısı, bayii, acentesi , temsilciliği , ithalatçısı veya imalatçı-üreticisinden birisinin düzenleyeceği raporla arızanın tamirinin mümkün bulunmadığının belirlenmesi ,
durumlarında, tüketici malın ücretsiz değiştirilmesini , bedel iadesini veya ayıp oranında bedel indirimi talep edebilir. ''
demektedir.
Sorunuzdan analşıldığı kadarı ile onarım hakkını kaullanmış ve bunun neticesinde sorun giderilmiştir.
Yargıtay'a göre tüketicinin kanunun öngördüğü bu haklardan birini kullanması yenilik doğuran bir hakkın kullanılması niteliğindedir. Ancak yukarıda ki hükümler çerçevesinde sözleşmeden dönülebilir.
Çalışmalarınızda başarılar.
Old 27-02-2008, 20:18   #3
af_0112

cevabınız ıcın tesekkur ederım.
bılgısayarı iade etmekten vazgectım.çunku hakem heyetıne basvurmam ıstendı,basvurmak ıcın gıttıgımde sureklı burası olmaz suraya dıyerek 3 farklı adrese gonderıldım.bu adreslere de gıttım en son yıne baska bır tuketıcı dernegıne gıtmem ıstendı ve pes ettım.gold fırmasının da yaptıgı yanlıs yanına kar kalmıs olacak son tarıh mart ayının 1'i.garantıye gonderıp tamır edılmesını ısteyecegım.ayrıca ben secımlık haklarımdan olan iadeyı secmıstım,ancak bunun kapsam dahılınde olması ıcın garantıye vermemı ve onların onaylamasını ıstedıler ve onayladı ve bunca ugrasın sonunda ılerıde ben bu ullkede hukukcu olmaktan utanc duyuyorum.bır sıstem ancak bu kadar zorlanıp tuketıcının hakları gasp edılebılır.bunca ugrası da sırf hukuk fakultesınde okudugumdan dolayı yaptım ve suan dusunuyorum ben pes ettım pekı ya normal vatandaslar nasıl haklarını savunacaklar???
tekrardan cevabınız ıcın tesekkur ederım
Old 28-02-2008, 14:49   #4
Yusuf ayık

Varsayılan Pes etmeyin...

Kıymetli müstakbel meslektaşımız hukukçuluk ve özelde de avukatlık ısrarcı olmakta fikri ve davanızı inat ve ısrarla takip etmekle hayata geçirilir.
Bu nedenle pes etmeyin. Eğer açıkça tamir hakkınızı kullandığınızı beyan etmemişseniz ki etmemişsiniz derhal bulunduğunuz ilin tüketici hakem heyetine bir dilekçe ile başvurun (bu işin yasal boyutunun derneklerle bir ilgisi yoktur) ya da aldığınız mal ayıplıdır direk olarak tüketici mahkemesine bir dilekçe ile başvurun. kazanacaksınız... Kolaylıklar dilerim.
Old 02-03-2008, 16:34   #5
sertac2587

değerli arkadasım,
anladığım kadarıyla aldığınız ürünün başlangıçta bir sorunu olmadığı söylenmiş ve bunun üzerine istanbulda tekrar servise vermişsiniz ve ekran kartının sorunlu olduğu anlaşılmış ve onarılmış.siz de buna zımnen rıza göstermişsiniz.yani kanunda belirtilen seçimlik haklardan ücretsiz onarım hakkını kullanmıs bulunmaktasınız.bu hak yenilik doğurucu bir haktır.bu ise su demektir: ürününüzü tamir ettik artık bizden misliyle değiştirilmesini talep edemezsiniz.Dolayısıyla aynı arıza ikiden fazla yahut farklı arızadan dolayo 4ten fazla arıza meydana gelmedikçe diğer seçimlik hakları kullanamayaksınız.
Ayrıca hukuktan soğumayın. sizi yönlendiren kişiler sizin kadar hukuk bilgisine sahip değillerdir muhtemelen.bu tür durumlarda ben yerinizde olsam daha çok cesaretlenirdim.saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi