Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Babanın Çocuğa Hakareti Sebebiyle Tazminat Davasını Anne Açabilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-08-2011, 00:43   #1
Konuk

Varsayılan Babanın Çocuğa Hakareti Sebebiyle Tazminat Davasını Anne Açabilir Mi?

Merhaba,

Benim eşimle boşanma davam devam etmekte.Daha evvelinde kendisine hakaret davası açmıştım tarafıma yönlendirdiği bazı hakaretlerden mesajlarından dolayı bundan 3 gün hapis cezası aldı sonra 1.800 tl para cezasına çaptırıldı ve bunu mahkeme 5 sene erteledi.İfademde int. sitelerinde oğluma benden değil eşim beni aldattı eşimden boşandım çocuğunda soy ismini değiştiricem düşürücem üstümden benden değil gibi arkadaşlık sitelerine yazdığı cümleleri çıktılarını alarak mahkemeye sunmuştum ve ifademde yer verdim yalnız savcının iddanamesinde bunlar yer almamıştı ve bana yaptığı hakaretler vardı(oğlumla ilgili bir ifade yer almıyordu)bana attığı maillerde de kedim köpeğim oğlumdan daha değerli istemiyorum onu gibi cümleleri mevcuttu.Oğlum henüz 2,5 yaşında.Konuyla ilgili kendisine oğlum adına bir dava açabilirmiyim?Birde kendisiyle 2 seneden beri ayrıyız fakat hiçbir şekilde kendisi oğlumu görmedi ve mahkemede istemedi bunlar önemli olur mu?Ayrıca zaten tarafıma attığı maillerde oğlumun eşyalarını doğum masraflarını vermeden alamayacağım yönünde mailleri var.Önemli olan tazminat değil sadece oğlum hkk söylediği cümleler onun hakkını savunmak istiyorum tazminat değil istediğim bundan ceza alması bile yeterli benim için.oğlum babasına böyle bir dava açma hkk sahip mi şu an.Bunu boşanma devam ederken yapabilirmiyim?Emsal değerinde karar buldum anne karnında ki bebeğin babaya darp vb konularda açtığı davayla ilgili mahkeme kabul etmiş fakat ben verdiği kararı bulamıyorum.Böyle bir hakkı var mı oğlumun?Ben onun adına açabilirmiyim dava mı?Çok tşk ederim hepinize.
Old 19-08-2011, 21:57   #2
Konuk

konuyla ilgili çocuk haklarında böyle bir madde buldum bunun üzerinden açılabilir mi dava?Avukat görüşleri aldım fakat kimse buna müdahale edemeyeceğimi iletti.Ana rahminde olan çocuğun yasa tarafından korunma hakkı mevcutken neden ben bunu kendi oğlum için uygulatamıyorum?oğlum 2,5 yaşında erişkin değil hakkını arayamıyormuyum devlet aracılığıyla hakaret davası açamıyor muyum?Devlet oğlumun onuru olduğunu kabul ediyor buna rağmen onur zedelenmesi diyerek açılamıyor mu?Oğluma hakkını aradın sen diyebilmek istiyorum.İlerde araştırırsa bulursa ifadeleri zaten etkilecek tabi bunu istemem ama önlem almak benimki rahatça söyleyebilmek sen zaten kendi hakkını savundun diye bunu söyleyebilmeleyim.

1. Hiçbir çocuğun özel yaşantısına, aile, konut ve iletişimine keyfi ya da haksız bir biçimde müdahale yapılamayacağı gibi, onur ve itibarına da haksız olarak saldıramaz.
2. Çocuğun bu tür müdahale ve saldırılara karşı yasa tarafından korunmaya hakkı vardır.

Böyle maddeler buldum ben onur ve itibarına haksız olarak saldıramaz deniliyor bunun üzerinden gidemezmiyim?

2 seneden beri sizin yol gösterimlerinizle yaptım bazı şeyleri çok teşekkür ederim.Lütfen desteğinizi rica ediyorum.
Old 19-08-2011, 23:32   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Evlilik devam ederken anne-baba velayeti birlikte kullanırlar.

Boşanma davası açılmakla çocuğun velayet hakkı tedbiren taraflardan birine verilebilir.Bu durumda velayet verilen taraf çocuğun yasal temsilcisi sıfatı ile yasla yollara başvurabilir.

Mahkemece bu yönde karar oluşturulup velayet hakkı dava süresince size bırakılmış ise ve koşulları varsa tazminat davası açmanıza engel olmadığı düşüncesindeyim.

Çocuğa karşı işlenen suçlarda ihbar eden veya şikayetçi sıfatı ile yasal yollara başvurulabileceği düşüncesindeyim.

Çocuğa karşı işlenen suçlarda ve tazminat davalarında ve aslında çocuğu ilgilendiren her durumda çocuğun anne babadan bağımsız temsilinin yasal olarak zorunlu olması gerektiğini ve bunun Çocuk Hakları Sözleşmeninin zorunlu yorumu olduğunu düşünüyorum.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 20-08-2011, 15:05   #4
BaharB

Sayın Konuk;
Hakaret suçu ile korunan, kişinin diğerleri nezdindeki itibarı, şerefidir. Bu nedenle mağdurunun, kendisine yapılan hakareti değerlendirebilecek durumda olmasına gerek yoktur ve yaşı ne olursa olsun çocuklar da (veya akıl hastaları, bitkisel hayatta bulunan bir yetişkin vs.) hakaret suçunun mağduru olabilirler. Konunun yasal dayanağı Türk Ceza Kanununun 125. maddesidir.
Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi