Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

8 haftalık hamıleyım esımden ayrılma kararı aldım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 17-08-2011, 14:34   #1
karısıkkkk

Varsayılan 8 haftalık hamıleyım esımden ayrılma kararı aldım

8 haftalık hamıleyım esımden ayrılma kararı aldım sımdı kendısı aldırmayı kabul etmıyor.cok zor durumda kaldım.bebegı onun ımzası olmadan aldırsam bosanma mahkemesınde benım aleyhıme bı durum yasarmıyım.bızım gecen yıl acılan kendısı acmıstı bı bosanma davamız daha oldu fakat dava gorusulmeden barısmıstık..yurutemıyoruz.kısacası bebegı ıznı olmadan aldırmam benım acımdan mahkemede ne gıbı sonuclar dogurur?
Old 18-08-2011, 08:55   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Yasal süresi içinde gebeliği eşin rızası olmaksızın sonlandırmak TCK ya göre suç değildir.

Aşağıda açıklanan yasa gereği eşin onayı hekimin operasyon öncesinde gözetmesi gereken bir husustur.

Diğer eş gebeliğin kendi onayı alınmaksızın sonlandırılmasını bir boşanma sebebi yapabilir.

Yasal düzenleme bizce yerinde değildir ve kadının kendi bedebi üzerinde gelişen tıbbi bir durumu diğer kişinin onayına bağlamakla temel haklar ihlal edilmektedir.

Taraf olduğumuz sözleşmeler ve halen yürürlükte olan Hasta Hakları Yönetmeliği ;kişinin kendi bedeni üzerinde gelişecek operasyonlarda kişinin rızasının yeterli olduğunu belirtmektedir.Bu bir haktır.Evli olma kadının insan haklarını daraltan sınırlayan bir durum değildir.

İlgili ve sorun yaratan yasal düzenleme aşağıdadır.

NÜFUS PLANLAMASI HAKKINDA KANUN

Kanun Numarası : 2827
Kabul Tarihi : 24/5/1983
Yayımlandığı R.Gazete : Tarih: 27/5/1983 Sayı: 18059
Yayımlandığı Düstur : Tertip: 5 Cilt: 22 Sayfa: 352

Madde 2 - Nüfus planlaması, fertlerin istedikleri sayıda ve istedikleri zaman çocuk sahibi olmaları demektir.

Madde 5/1 Gebeliğin onuncu haftası doluncaya kadar annenin sağlığı açısın dan tıbbi sakınca olmadığı takdirde istek üzerine rahim tahliye edilir.

Gebeliğin sona erdirilmesinde izin:

Madde 6 - 5 inci maddede belirtilen müdahale, gebe kadının iznine,
küçükler de küçüğün rızası ile velinin iznine,
vesayet altında bulunup da reşit veya mümeyyiz olmayan kişilerde reşit olmayan kişinin ve vasinin rızası ile birlikte sulh hakiminin izin vermesine bağlıdır.

5 inci maddenin birinci fıkralarında belirtilen ve rızaları aranılacak kişiler evli iseler, sterilizasyon veya rahim tahliyesi için eşin de rızası gerekir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi