Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Alacak Tenfizi-Harç maktu mu nispi mi?

Yanıt
Old 11-12-2009, 15:38   #1
petrochelli.tr

Varsayılan Alacak Tenfizi-Harç maktu mu nispi mi?

Merhabalar
Değerli Meslektaşlarım
Tanıma ve tenfiz davalarında harç konusuna ilişkin sitemizdeki geçmiş yazıları da okumama rağmen bir belirsizlik olduğunu düşünüyorum
Müvekkilimiz olan yabancı şirketin alacaklı olduğu Euro üzerinden belirtilen meblağ ile yabancı mahkeme kararında hüküm altına alınmış..Müddebih (veya meblağ diyelim) ne olursa olsun harç maktu mudur? Harçlar Kanunu'nda tarife 1 üzerinden hesaplanacağı belirtiliyor ve tenfize konu olan şey bir alacak ise nispi olduğunu düşündürüyor
Sizin görüşlerinizi bekliyorum
Old 11-12-2009, 16:09   #2
av.kadirpolat

Varsayılan maktu olduğunu düşünüyorum

Tanıma ve tenfiz davaları; temelde çekişme olmadan red ve kabule gerek kalmaksızın TALEP halinde karar verilen türden davalardır. Bu haliyle, bu tür davalarda bir çekişme durumundan bahsetmek de olanaksız. Mesela boşanma davalarında tanıma ve tenfizin reddine karar verilmesi yönündeki davalı talebin ancak tanıma ve tenfiz evraklarında aranan şartların var olup olmadığı durumlarda dikkate alınması gerekmektedir.

Buradan şu konuyu izah etmak istiyorum, yabancı mahkeme kararı bu konuda verilmiş. Burada herhangi bir çekişme durumu kalmamış. Sadece tanınması ve tenfizi gerekiyor. Bu haliyle maktu harc verilmelidir.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Old 11-12-2009, 16:24   #3
E.Polat

Harçlar Kanunu m.4 ''Yabancı bir mahkeme tarafından verilen ilamların tenfizi için açılacak davalardan, bu ilamlarda hükmolunmuş şeyin değeri, nevi ve mahiyetine göre (1) sayılı tarife gereğince harç alınır.''
Old 11-12-2009, 16:50   #4
petrochelli.tr

Öncelikle teşekkür ederim..
işte Sayın E.Polat'ın da belirttiği Harçlar Kanunu md.4'teki ifade beni -halen gideremediğim-çelişkiye sevketti..Madde içinde geçen 'bu ilamlarda hükmolunmuş şeyin değeri, nevi ve mahiyetine göre..' ifadesi harcın nispi olarak alınacağı anlamını taşımaz mı?
Mantık gereği sayın kadir polat gibi düşündüğümü ve çelişkinin benim için bundan kaynaklandığını eklemek isterim..
İnanın mahkeme veznesini aradım..Onlar da 'hep boşanma ve vasiyetin tenfizi karşımıza çıkıyor,orda da maktu harç alıyoruz' demekle yetindiler..
Old 11-12-2009, 16:59   #5
E.Polat

1. sayılı tarife ne anlama geliyor ? Açıkcası bende bilmiyorum. Lakin madde metninden nisbi harç alınması gerektiği mantığını yürüttüm. Kararın infazınında T.C devleti sınırları içinde infaz edileceği düşünüldüğünde de, infazı sağlayacak tenfiz kararında nisbi harç alınması gerekir diye düşünüyorum. Saygılarımla..
Old 13-12-2009, 19:32   #6
vyayalar

Uyap sisteminde eser sözleşmesinden kaynaklanan yabancı hakem kararlarına ilşkin kararlar hariç diğer tanıma ve tenfiz kararları için maktu harç alınacağı belirtiliyor. İnşallah faydalı olur sizin için
Old 17-12-2009, 12:44   #7
petrochelli.tr

Hepinize teşekkür ederim..Mevzuatta anlam karmaşasına yol açacak şekilde anlatılmış olduğu için uygulamada ne ile karşılaşacağım konusunda kafamda soru işaretleri vardı ancak adliye veznesinde beklediğimin çok altında 33 TL 70 KR tutarında MAKTU HARÇ alındı..
Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi