Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşandığı Eşiyle Fiilen Beraber Yaşadığı İddiasıyla SGK Maaşının Kesilmesii Nitelikli Dolandırıcılık İddiası

Yanıt
Old 30-12-2010, 13:18   #1
ATARAS

Varsayılan Boşandığı Eşiyle Fiilen Beraber Yaşadığı İddiasıyla SGK Maaşının Kesilmesii Nitelikli Dolandırıcılık İddiası

Sayın Meslektaşlarım,

Müvekkilim, 4 yıl önce eşinden boşanmış. Boşanma sebebi -güven sarsıcı sebepler-olduğu halde, bunu anlaşmalı boşanma şeklinde yapmışlar. Müvekkil, ekonomik durumu oldukça yerinde olan varlıklı bir insan. Aile apartmanında kendisine ait dairede oturuyor. Pek çok kira geliri de var. Kardeşleriyle, miras meselesi yüzünden dargın. Tek çocuğu var, yurt dışında öğretim üyesi. Boşanmadan sonra, içine düştüğü bunalım sebebiyle kanser hastalığına yakalanıyor. Kardeşleriyle dargın, tek çocuğu yurt dışında, kendisine bakacak kimse yok. Boşandığı kocası, -biraz da vicdan azabıyla- müvekkilin hastane işlerine, eczane işlerine koşturuyor. Ara sıra eve gelip bir ihtiyacının olup olmadığını soruyor. Yurt dışındaki müşterek çocukta, annesine yardım etmesi için babasını sıkıştırıyor. Müvekkil, boşandıktan sonra sosyal güvencesini kaybediyor. Kanser hastalığının tedavisi ağır ve masraflı bir süreç. Bu sebeple SGK na başvurarak ölen babasından dolayı sağlık sigortasına ve aylık 170 TL maaşa bağlanıyor. Bunu gören dargın kardeşler, SGK na ihbarda bulunup : "kardeşimiz boşandığı halde kocasıyla yaşıyor, maaşını kesin" diyorlar. Kontrol elemanları adrese gelip kardeşlerin beyanını tutanağa bağlıyor ve akabinde, müvekkil hakkında nitelikli dolandırıcılıktan dava açılıyor. SGK maaşı kesiyor, ödediği maaşları geri istiyor, sağlık sigortası kapsamında ödediği tedavi giderlerini geri istiyor... Mahkemeye, yapılan işlemlerin iptali istemiyle dava açıyoruz. Kanser hastalığı nedeniyle, sağlık yardımının ve maaşın devamı konusunda tedbir kararı istiyoruz. Mahkeme reddediyor. Ceza dosyasının sonucunu beklemeye karar veriyor. Tanıkları bildiriyoruz, boşandığı kocasını tanık olarak gösteriyoruz, "bunu dinlemem" diyerek o kişiyide dinlemeyip ceza davasının sonucunu beklemeye karar veriyor... Müvekkil oldukça varlıklı, kocası oldukça varlıklı, SGK dan gelecek 170-200 TL maaşa ihtiyaçları yok, çocukları yurt dışında oldukça yüksek bir maaşla çalışıyor. Hepsi üniversite mezunu kişiler... Ancak böyle bir uygulamaya tabi kalıyorlar. Boşanan kişilerin -özellikle boşandıktan sonra babalarından dolayı SGK maaaşı alan kişilerin- eski eşleriyle asla ve asla görüşemeyecekleri konusunda bir kural var mı? Benzer konularla ilgili deneyimi ve bilgisi olan meslektaşların görüşlerine ihtiyacım var. Paylaşırsanız sevinirim... iyi çalışmalar.
Old 30-12-2010, 15:13   #2
üye32062

Sn.meslektaşım
konu ile alakalı " tahsis uygulamaları hakkında genelge " ile 5510 sayılı kanun 56 vd.incelemenizi öneririm. Burada geri alma usulü ve suç duyurusunda bulunulacağı hükme bağlanmış. Boşanmanın görünürde olduğu ispatlanır ise kurum ödemeleri geri alacak ve ceza verilmesi gündeme gelecektir.
Yargıtay kararı bulamadım, beraber yaşama olgusunu yargıtay nasıl değerlendirir bilemiyorum. Ancak belirttiğiniz gibi boşanan eşin hastalığı sebebiyle ve kısmi olarak görüşme var ise bunun birlikte yaşama olarak değerlendirilemeyeceğini düşünüyorum. Tarafların varlıklı olmaları tek başına ispata yetmeyecektir. Bunun yanında diğer eşin değilde var ise komşuların beyanları, doktor raporlarına delil olarak dayanabilirsiniz. Taraflar ile kardeşler arasında mal paylaşımı nedeniyle husumet olduğunu,şikayetin bu sebeple yapıldığını ileri sürebilirsiniz. Neticeten ceza davasından beraat edeceğinizi düşünüyorum. Hukuk mahkemesinin ceza davasının neticesini beklemesi ise normal görünüyor. Tutanakta ne yazdığını belirtirseniz konuyu daha ayrıntılı tartışabiliriz. Saygılar iyi çalışmalar
Old 30-12-2010, 16:53   #3
ATARAS

Sayın Meslektaşım,

Katkınız için teşekkürler. 5510 sayılı yasanın 56. maddesi, dava konusu işlemlerin dayanağı olarak tutanakta ve cevap dilekçesinde belirtiliyor. Esasen tek savunmamız müvekkilin ekonomik durumu değil. kardeşleriyle dargın olduğu, ağır hasta olduğu, kendisine bakacak başka kimsenin bulunmadığı,tek çocuğunun yurt dışında olduğu, ekonomik olarak böyle bir maaşa ihtiyaçlarının olmadığı...vs konularına dayandık. Komşuları da tanık olarak gösterdik ve dinlettik.. Mahkeme, eski kocayı tanık olarak dinlemedi! 5510 sayılı yasanın 56. maddesinin, " ...aynı evde yaşayan karı kocanın, ölen babadan kalacak maaşı almak için usulen boşanmaları ve fakat aynı evde oturmaya devam etmeleri, yaşantılarında hiçbir değişiklik olmaması, bu şekilde SGK nu kandırmaları..." gibi durumlarda zorlama yoluyla uygulanması düşünülebilir. Boşanmanın gerçek bir boşanma olup olmadığı, tarafların karı-koca gibi yaşayıp yaşamadıkları...vs ispatı zor konular. Maddenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurulduğunu okudum. Aslında, bu konuyla ilgili daha somut ve uygulanabilir bir düzenleme yapılması gerekir...diye düşünüyorum. İyi çalışmalar
Old 31-12-2010, 16:29   #4
av.esengül çördük

5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu (SSGSSK)
Gelir ve aylık bağlanmayacak haller

MADDE 56 - Eşinden boşandığı halde, boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşadığı belirlenen eş ve çocukların, bağlanmış olan gelir ve aylıkları kesilir. Bu kişilere ödenmiş olan tutarlar, 96 ncı madde hükümlerine göre geri alınır.

Burada; sadece boşandığı eşi ile fiilen birlikte yaşama olgusuna vurgu yapılmış ancak boşandığı eşinden başkası ile yaşaması halinde herhangi bir yaptırım öngörülmemiştir.Bu sınırlamanın kişi hak ve özgürlüklerine uygun olmadığı gibi, sadece boşandığı eşine bir sınırlama getirmesi adil bir uygulamada olmamıştır.Bilakis medeni boşanmalarda bu olayda da olduğu gibi, görüşmek mümkündür.Hatta ağır hastalık halinde bir zaruret hali, sosyal/ahlaki bir görev haline de gelebilir.Bu süreçte kişiler evlenmeye veya hiç görüşmemeye zorlanamaz.
Old 31-12-2010, 17:10   #5
avukatlutfi

Varsayılan Alakası Yok

Bu konuda emin olduğum şu an yayınlayamayacağım kesin içtihatlar olduğunu biliyorum.Kişilerin boşanmış olmalarının birlikte yaşamalarına engel teşkil etmeyeceği, alınan aylığın yasal bir hak olduğu şeklinde.Dolandırıcılık iddasının tamamen yersiz olduğu hukuki yönden de tazminat ve kesilen paraların faiziyle iadesinin talep edilebileceğini belirtir, herkese iyi seneler temennni ederim.
Old 24-01-2011, 10:22   #6
Av.yeşilova

Alıntı:
Yazan avukatlutfi
Bu konuda emin olduğum şu an yayınlayamayacağım kesin içtihatlar olduğunu biliyorum.Kişilerin boşanmış olmalarının birlikte yaşamalarına engel teşkil etmeyeceği, alınan aylığın yasal bir hak olduğu şeklinde.Dolandırıcılık iddasının tamamen yersiz olduğu hukuki yönden de tazminat ve kesilen paraların faiziyle iadesinin talep edilebileceğini belirtir, herkese iyi seneler temennni ederim.

Lütfen bu içtihatlardan elinize varsa eğer paylaşır mısınız. Benim bir müvekkiim de aynı gerekçe ile ağır cza makemesinde dolandırıcılık iddiası ile yargılanıyor ayrıca bizim de iş mahkemesinde ytim aylığının kesilmesi işlemine karşı açtığımız bir davamız var. Pek de olumlu kararlara rastlamadım o yüzden acil ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi