Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İdareye Karşı Maddi Ve Manevi Tazminat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-10-2010, 14:02   #1
kalem59

Varsayılan İdareye Karşı Maddi Ve Manevi Tazminat

Belediye köprü korkuluklarının bir bölümünü keserek dere içerisinde temizleme çalışması yapmış. Kesilen bölüm sadece bir bant ile kapatılmış.

Müvekkil kesilen bu bölümden geçerken yaklaşık 4 mt den aşağıya düşmüş. Ayağı kırılmış, 6 aydır tedavisi devam ediyor. Daha bir süre daha tedavi devam edecek Bakamakma yükümlü olduğu eşi ve özürlü bir çocuğu var

İdareye yazılı olarak başvurduk. Ancak idare gerekli tedbirlerin alındığını şahsın kendi dikkatsizliği sebebi ile düştüğünü belirterek tazminat talebimizi red etti.

İdare bu olaydan sonra müvekkile hastanede bazı küçük yardımlarda bulunmuş, , cevabi yazılarında da bunu belirtmiş.

Bu konuda idareye karşı idare mahkemesinde maddi ve manevi tazminat davası açacağız. Ne miktar açabiliriz.
Bu konuda elinde Danıştay kararı olan arkadaşlarımın yardımını rica ediyorum
Old 01-10-2010, 22:26   #2
BALDIRAN

Değerli meslektaşım.Davada haklı görülürsniz,yani idarenin hizmet kusuru zarara sebebiyet vermişse, manevi tazminat miktarını mahkeme tayin edecektir.Dava açarken ödeyeceğiniz peşin harç miktarı sizin için önemli değişse, manevi tazminat miktarını yüksek tutmanızda sakınca yok bana göre. Maddi tazminatın hesaplanmasında ise, tedavi giderleri, iş ve güçten kalma süresi,maluliyet varsa maluliyet oranı, alınan ücret, yaş gibi pek çok faktör göz önüne alınacaktır.
Old 02-10-2010, 17:56   #3
kalem59

Sayın Baldıran Mesajınız için teşekkürler
İdari davalarda ispat işlemi nasıl yapılıyor. Keşif ve bilirkişi gibi delil beyanlarını davacımı istiyor, yoksa mahkeme kendisimi takdir ediyor. Süreç ne kadar sürüyor. manevi tazminetı ne miktar açmamamızı tavsiye edersiniz.
Old 02-10-2010, 20:50   #4
BALDIRAN

saayın kalem59.İdari davalarda, davayı açarken, davanızı dayandırdığınız bütün delilleri (keşif-bilirkişi vs.) dava dilekçenize açıkça yazmak ve elinizde olan belgeleri dava dilekçesi ekinde mahkemeye sunmak durumundasınız. Resen araştırma ilkesi geçerli. mahkeme, bildiridğiniz delilleri gerek gördüğünde ilgili yerlerden toplayacak, gerek görürse keşif ve bilirkişi incelemesi yapacaktır. Savcılık dosyası varsa en başta onu delil ghöstermenizi, delil tespiti yaptırdıysanız onu sunmanızı öneririm. manevi tazminat miktarı konusunda benim bir şey söylemem tabiki doğru olmaz. Ancak, Danıştayın benzer olaylardaki kararlarını ve manevi tazminat konusunda ilkeleri belirleyen ve danıştayında kararlarında atıfta bulunduğu Yargıtayın 1966/7 E. sayılı İBK.na bakıp ona göre bir rakam belirlemenizi öneririm.saygılarımla.
Old 09-10-2010, 19:42   #5
kalem59

Sayın Baldıran

Muvekkil kazadan yaklaşık 6 ay sonra bana geldi. Ben Müvekkile manevi tazmınat talebi için idareye basvurmasını sagladım Tabiki idare red etti. Red yazısı geleli 15 gün oldu
Acılacak olan bu dava için zaman asımı söz konusu mu
Old 10-10-2010, 00:01   #6
BALDIRAN

Merhaba. İdareye karşı açılacak tam yargı davaları İYUK.nun 13.maddesi gereğince,olayın öğrenildiği tarihten itibaren 1 yıl (her halükarda 5 yıl) içinde idareye başvurulup, bu başvurunun reddi (veya 60 güniçinde cevap verilmemesi ) halinde,takip eden 60 günlük HAK DÜŞÜMÜ süresi içinde açılmalıdır. Dikkat.Süreler zaman aşımı süresi değil, hak düşümü süresidir. Süreler geçmişse, itiraz olmasa dahi mahkeme bunu resen dikkate alır.Saygılar.
Old 29-10-2010, 16:51   #7
kalem59

Sayın Baldıran verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Özellikle süre konusunda uyarın beni için çok yararlı oldu.Saygılar
Old 29-10-2010, 23:36   #8
BALDIRAN

Sayın Kalem59. Davanın sonucunu da, hatta sürecini de bu başlık altında paylaşırsanız (hizmet kusuru, kusursuz sorumluluk vs.)sevinirim.Kolay gelsin
Old 08-11-2010, 20:32   #9
kalem59

Sayın Baldıran

Oncelikle yardımlarınız ıcın tekrar tesekku ederım.
Konuyla ilgili gelişmeleri aktaracagım
İyi calısmalar dılıyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi