Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İcra Ve İflas

Old 24-04-2005, 12:17   #1
fatiherdeyer

Varsayılan İcra Ve İflas

Bir senedir işlerimin kötüye gitmesiyle birlikte şu son üç aydır ticari hiçbir anlamda kazancım kalmadı; Buna istinaden kredi kartlarımı ve olan ticari senetlerimin hiçbirini ödeyemez hale geldim. Şu anda tam anlamıyla ne yapacağımı bilemiyorum.Üzerimde gayrimenkul veya ona benzeri hiç bir şey yok. Ödemelerimin hiçbirini yapamadığım gibi icra dosyaları birer birer gelmeye başladı.Benim gücüm olmadığı için iflas etmiş durumda oluyorum ve ne yapmam gerektiğini tam bilemiyorum.Avukat tutacak param dahi kalmadığından ortada kalmış bir durumdayım. Bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. İlgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Old 24-04-2005, 13:04   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Fatih Bey ,
Öncelikle geçmiş olsun.

Ticaret erbabı(tacir) olduğunuz varsayıldığında yapabilecekleriniz:

1. İcra Tetkik merciinden Konkordato mühleti almak . Konkordato malen zor durumdaki borçlunun alacaklılarla anlaşmak suretiyle kendisine tanınan tenzilat veya vade anlaşmasıdır. Alacaklıların en az yarısıyla anlaşılması ve anlaşılan bu alacaklıların alacak toplamlarının kayıtlı alacağın 3/2 sini aşması gerekmektedir. Konkordato mühleti alınabilirse aleyhinize yapılan icra takipleri durur, konkordato kabul edilirse bunlar düşer. Siz hiçbir malvarlığınız olmadığını söylüyorsunuz bu durumda "iflas " yoluna gitmeniz gerekecek.
2.Ticaret mahkemesinden İflas kararı almak. Herhalde, iflasa tabi borçlu , alacaklılarından birinin haciz yoluyla yaptığı takip neticesinde malvarlığının yarı mevcudu elinden çıkar ve kalanı ödenmesi gereken ve vâdesi bir sene içinde dolacak diğer borçlarını ödemeye yetişmezse derhal aczini bildirerek iflâsını istemeye mecburdur. Aksi halde "taksiratlı müflis" sayılır ve hapis cezası alır.İflas kararı ticaret mahkemesinden alınır.

Fatih Bey Avukat tutacak durumunuz yoksa bulunduğunuz ilin barosuna başvurarak "adli yardım" dan yararlanabilirsiniz. Bu durumda ücreti vekalet ödemezsiniz yalnız dava masraflarına katlanırsınız. Hiçbir şekilde masraf da verecek durumda değilseniz mahkemeden adli yardım talebinde bulunabilirsiniz.Tekrar geçmiş olsun.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi