Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yapı kooperatifleri

Yanıt
Old 02-11-2007, 16:07   #1
avsağdıç

Varsayılan yapı kooperatifleri

meslektaşlarıma sorum şu olacak .7 kişi toplanarak koperatif kuruyor.arsa sahibide kat karşılığı olarak arsanın devrini veriyor.300 milyar civarında bir para akışı neticesinde işin büyük bir kısmı tamamlanmış durumda , ancak kurucu üyelerden birisiki bu mühendis olan şahış başka bir mevzuudan dolayı ceza alıyor ve tutuklanıyor.aradan geçen zaman zarfında inşaatlar duruyor ve teslim tarihi geçiyor.arsa sahibide dava açarak tapunun iptal ve kendisine tescilini talep ediyor ancak davanın devamı süresince yapılan bilirkişi keşif ve verilen karara muhatap olmadığından dolayı itiraz edilmiyor.aynı zamanda bilirkişinin raporuna göre inşaat için harcanan miktar 55 milyar olarak tespit ediliyor.durumu yeni haber alan diğer üyeler şu anda tutuşmuş durumda.
ayrıca kooperatifin pvc işlerini yapan şahıslada bir anlaşma yapılıyor ve 4 daire veriliyor.ancak yine yeni öğreniliyorki anlaşmada geçen arsa kooperatifin yapıldığı arsa değil.başka boş bir arazi.
şu anda bu kalan 6 şahıs arsa sahibi ile anlaşmaya çalışıyor ama anlaşma sağlanamazsa yapılacak hukuki yollar nelerdir.benim ilk kez karşıma çıkan bir durum tavsiyelerinizi bekliyorum.teşekkürler.
Old 02-11-2007, 16:41   #2
Av. Nurten Kozan

Sayın meslekdaşım;
Öncelikle arsa sahibinin açtığı dava sonuçlanmış mı yoksa halen derdestmidir ? Buna göre yorum yapmak gerekir diye düşünüyorum. Dava halen derdest ise, Davaya yanıt verip takip etmek faydalı olacaktır. Yargıtayın yerleşik içtihatlarına göre, eksik işlerin tahammül edilebilir miktarda olması halinde sözleşmenin fesih edilmesi olanaklı değil. Burada önemli olan arsa sahibine verilecek olan taşınmazların imal seviyesi. Konuyu biraz daha açarsanız sanırım daha çok yardımcı olabilirim. Eğer yargılama son bulmuş ve sözleşmenin feshine karar verilmiş ise; ozaman yargılamanın iadesi yoluna gidebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim
Old 02-11-2007, 16:53   #3
avsağdıç

öncelikle teşekkür edrim .dava sonuçlanmış.arsa sahibi arsa üzerindeki levhayı kaldırınca durumdan haberdar olduk.bilirkişi raporuna itiraz mümkün değil galiba.
Old 02-11-2007, 18:50   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan yapı kooperatifleri

Sn Sağdıç

Sanırım konuyu biraz karışık anlatmışsınız.

Anlattığınıza göre arsa sözleşme tarafına ait değil, boş bir arsa.

Sistemimize göre bina arsanın mütemmim cüz'üdür. Peki arsa sahibi neye dayanarak talepte bulunuyor?

Arsa onun değil.

Kendisinin olmayan arsanın kendi üzerine kaydedilmesini mi istiyor?

Yada ben yanlış anladım.

Soruyu biraz açarsanız iyi olur

Saygılar.
Old 05-11-2007, 11:00   #5
avsağdıç

muzaffer bey ilginize teşekkür ederim öncelikle;boş arsa olarak gösterilen pvc işini kat karşılığı yapan şahıs, o biraz daha konu dışı...arsa sahibi inşzztın %50 si bitmiş kısım için tapu iptal ve tescilini talep etmiş.esas anlaşılan arsa burası.kendisine teslim tarihinde daire verilmediği için dava açmış.davası doğru bence ama yapılacak yolu bulamadım.arsa sahibi ile tekrar anlaşma sağlasakmı yoksa yargılamamnın izdesi talebinde mi bulunsak...ilk kez başıma gelen bir durum olduğu için konu ile ilgili bilgim bulunmamakta ...
Old 16-11-2007, 19:52   #6
echokosmos

Varsayılan Kİbar DolanciliĞin BaŞka Bİr TÜrÜ..

koperatif kanununun ilgili şamil hukümlerine göre,,arsa sahibi ile-koperatif yönetimi arasında yapılan notere dayalı yazılı anlaşmalardaki hükümler geçerlidir...bu hükümlerin tam metinini..bilmek gerekirki..karşı bir sav geliştirelim...bu metinde...süre içersinde bitirilmez ise inşaat..cezai-maddi hükümler varmı.???.bunu bilmemmız gerekir....varsa..bu hükümler uygulanır....en doğru haraket bence..geçiken teslimiyetden dolayı..arsa sahibine..bir mıktar tazmınat ın üyelerın ödemeleridir...ve genel kurul toplıyarak derhal..koperatıf yönetımını fesıh ederek..yeni bir yönetım seçilmesidir..ayrıca...sorumluluklarından dolayı..eski yönetecilere dava acılmasıdır..verdirdıklerı..zarar zıyan..madurıyetın tanzım edılerek..alınmasıdır...üyeler bu arada..cumhurıyet savcılıgına suç duyurusunda bulunmaları gerekir...kanaatini taşımaktayım....ECHO KOSMOS(Hukukcu)
Old 21-11-2007, 08:32   #7
avsağdıç

sayın echocosmos güzel açıklamışsınız bi çok şeyi ama inanın durum çok karışık.koop 2005 te başlıyoryönetim gayet iyi.2006 da benim müvekkile güya 11 kişinin bulunduğu bir kurul ile yönetim devrediliyor.toplantıda mevcut değil bu insanların tamamı çoğunluğa imza dışarıdan sonradan attırılıyor.ama gerekli bildirimlerin bir kısmı yapılmıyor.bu arada hükümet komseride toplantıda mevcut...mühendis ve eski başkan olan şahıs içeri giriyor (başka bir konudan)koop adresi olan yer kapatılıyor.ve daha sonrasında gelişen bütün olay ve tebligatlar yine bu adrese olduğu için yeni yönetimin ihmalide var tabii durumdan haberdar olunmuyor.yeni yönetim işi bilmeyen bi gurup esnaf,onlara söylenen mühendis çıksın içerden herşeye devam edilecek sorun yok...ancak şu anda tapu elden gitmiş durumda...arsa sahibi anlaşmayı kabul etmiyor,daha fazla talebi var.cezayi müeyyideler konmuş ama bunlar uygulama alanı bulamamış...şimdiki başkan noterden istifasını verdi ve herkese gönderdi belki bir çözüm olur diye...ancak sanmıyorum...sizce???
Old 21-11-2007, 12:11   #8
echokosmos

Sayın meslaktaşım,
bu karmaşa dava anladığım kadarıyla,kooperatif üyeleri arasında iyi niyete dayalı bir şekilden çıkmış..görünüyor.
bence yapılacak iş...her kooperatifin..bir hukuk danışmanı olması gerekirki..hakkanıyet ölçüleri içersinde
,salimen kooperatifin..saafaatlerinin gerçekleştirilmesi ve üyelerin..mülklerine kavuşmasıdır..benim kaanaatim..kooperatifin tüm üyelerinin..bir şekilde size
vekalet vererek..kooperatifin..tek vıcut hukiki danışmanlıgını alıp..DAVAYI BÜTÜN HALİNDE YÜRÜTMENİZDİR.
ancak bu şekilde..bu HUKUKSUZLUGUN önüne geçebilme şansına sahipsiniz.HIZLI ÇÖZÜM..bu şekilde elde edilir.
kaanatini taşımaktayım.İYİ NİYETE DAYALI OLMAYAN her eylem ve fiil..bir hukuksuzlugu doğururki..ADALETİN TECELLİSİ...GEÇİKİR..benim kaanaatim..bu.kooperatifte..İYİ NİYET BİTMİŞ..KOOPERATİF
üyeleri..ne yapıp yapıp arsa sahibini iyi nıyete davet ederek..ikna etmelidirler..ve adam gibi..bir yönetim seçerek..hukukı proktörüsü bilen bir ehli idare ile kooperatif..devam ettirilebilinir..KOLAY GELSİN
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi