Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Eşimle Anlaşarak Boşanmak İstiyoruz.

Old 01-03-2002, 23:23   #1
Ayşegül

Varsayılan Eşimle Anlaşarak Boşanmak İstiyoruz.

Merhaba,
Ben 6 aylık evliyim ve eşimle çok ciddi bir geçimsizlik yaşıyorum.
O da benimle aynı fikirde. Ve birlikte boşanmaya karar verdik .
Birlikte dilekçe vererek hangi mahkemeye ya da kuruma başvurmalıyız ?
Hangi evraklar gerekli olacak ?
bu şekilde başvurduğumuzda ne kadar zamanda boşanırız.
Oturduğumuz ev kira ve kontrat eşimin üzerine yapıldı. Boşandığımız takdirde evden gitmesi gereken ben miyim? Ayrıca eşyaların paylaşımı nasıl olur ?

Bana belirttiğim konularda bilgilendirirseniz sevinirim.

Saygılarımla

--------------------------------------------------------------------------------
Ayşegül

14-02-2001 10:59:46
Old 01-03-2002, 23:24   #2
vefa

Merhaba Ayşegül hanım,
Mesajınızda "6 aylık" evliyim demişsiniz.
Bu durumda eşinizle birlikte dilekçe vererek anlaşmalı boşanma yoluna gitmeniz mümkün değil.
Çünkü bunun için en az 1 yıl evlilik birliğini sürdürmüş olmanız şartı aranır.

Eğer gerçekten boşanmaya kararlıysanız; siz ya da eşiniz bir dilekçeyle şiddetli geçimsizlik nedeniyle evlilik birliğinin temelinden sarsıldığını gerekçe göstererek boşanma davası
açabilirsiniz.
Gereken evraklar mahkemece ilgili yerlerden istenir.
Siz sadece şahitlerinizi gösterecek ve şiddetli geçimsizliği ispatlamaya çalışacaksınız.

Hakim bu evliliğin gerçekten yürümeyeceğine evlilik birliğini sürdürmenizin mümkün olmayacağına kanaat getirmezse davanızı reddecektir.

Herşeyin gönlünüzce olması ve mutluluklar dileğiyle.

15-02-2001 17:38:05
Old 01-03-2002, 23:25   #3
Ayşegül

Açıklayıcı yanıtınız için teşekkür ederim.
Ben bu bahsettiğiniz evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı gerekçesiyle boşanmak için başvurmak istiyorum fakat nereye başvurmalıyım ve hangi evraklara ihtiyacım olacak.

Ben şu anda eşimle beraber kirada oturuyorum. Kira kontratı eşimin üzerine , eğer ben boşanmak için başvurursam evi boşanmadan önce ya da boşanırsak benim mi boşaltmam gerekiyor ?

Bana bu konulardaki kanuni haklarımı bildirebilir misiniz ?

Teşekkürler

--------------------------------------------------------------------------------
Ayşegül

28-02-2001 10:07:56
Old 01-03-2002, 23:25   #4
Av.Filiz Çiler

SN.AYŞEGÜL HANIM
SİZE VERİLEN BİRİNCİ YANITA EK OLARAK :
BOŞANMA DAVASI İÇİN BİR DİLEKÇE YAZIP, İKAMET ETTİĞİNİZ YERDEKİ ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNE BAŞVURMANIZ GEREKİR.ANLAŞMALI BOŞANMA İÇİN EVLİLİK BİRLİĞİNDE BİR YILLIK SÜRE DOLMUŞ OLMALIDIR.MAHKEMEYE BAŞVURURKEN DİLEKÇE DIŞINDA HERHANGİ BİR EVRAK VERMENİZ GEREKMİYOR.MAHKEME KALEMİ SİZDEN BİR BOŞ DOSYA, TEBLİGAT ZARFI VE AZ MİKTARDA (TAM MİKTARINI BİLMİYORUM) DAVA AÇMA ÜCRETİ İSTEYECEKTİR.ANLAŞMALI BOŞANMA DURUMUNDA birlikte oturulan yerde kimin oturmaya devam edeceğine ve eşyaların paylaşımına eşinizle birlikte karar vermeniz gerekmektedir.EŞYA PAYLAŞIMI İLE İLGİLİ KARARINIZI DA VERECEĞİNİZ BOŞANMA DİLEKÇESİNDE BELİRTMENİZDE FAYDA VAR.

02-03-2001 13:32:37

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi