Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evden kovulma

Konuyu Kilitleyin
Old 12-07-2018, 23:54   #1
Konuk

Varsayılan Evden kovulma

Eşim evden kovuyo beni sen git diyorum gitmiyor ilk eşimden olan çocuğumu 15 gün yanımda kalsın dedim diye anneside dahil çocuğumu istemiyorlar ikinci evliliğimden bir çocuğum daha var eeee adam hep annesinin ağzına bakıp yada izin alıp hareket ediyor nasıl bir evlilik çözemedim eee ilk eşimden olan oğlumu anneannesi bakmasına rağmen temelli kalmasın senin yanında diyorlar Allah aşkına bana akıl verin ben ne yapıyim evimi terketmek istemiyorum ama adam sen git diyo eee ben terkedersem suclumu oluyorum sonra 2 yaş çocuğun velayetini alirmi onu bilmiyorum yaaa ben evlatlarima sarilmayacaksam neden biz anne oluyoruz ben bu insanlsri nasıl şikayet edeyim bir esin anne ağzına bakması çok daha fazla ana kuzusu olması boşanma sebebi mıdır ben annemi ezemem diyo eeee 15 gün benim ilk göz ağrım olan oğlumu kabul etmiyorlar ben daha ne yapiyim aptal gibi evliliğimi mi surdureyim
Old 17-07-2018, 23:09   #2
Konuk

Ben ayrıldım içki içip üstüme saldırdı 2 yaş çocuğumla beraber annesi ilk eşimden olan oglma iki hafta kalamaz dedi bende ses kaydı almak zorunda kaldım sucmudur bilmeden delil olabilir diye akşamında eşim bende istemiyorum dedi bende memlekete döndüm ilk eşimden olan oğlumu şehir dışında bir okula kayıt ettirmek istiyorum bu yüzden. Suçlu olur muyum bilmiyorum ilçedeki davamda baba aldı velayeti ama ben isnafa gönderdim okula kayıt ettirebilirmiyim acaba çocuklarımın rahatı için
Old 20-07-2018, 12:42   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Eşim evden kovuyo beni sen git diyorum gitmiyor ilk eşimden olan çocuğumu 15 gün yanımda kalsın dedim diye anneside dahil çocuğumu istemiyorlar ikinci evliliğimden bir çocuğum daha var eeee adam hep annesinin ağzına bakıp yada izin alıp hareket ediyor nasıl bir evlilik çözemedim eee ilk eşimden olan oğlumu anneannesi bakmasına rağmen temelli kalmasın senin yanında diyorlar Allah aşkına bana akıl verin ben ne yapıyim evimi terketmek istemiyorum ama adam sen git diyo eee ben terkedersem suclumu oluyorum sonra 2 yaş çocuğun velayetini alirmi onu bilmiyorum yaaa ben evlatlarima sarilmayacaksam neden biz anne oluyoruz ben bu insanlsri nasıl şikayet edeyim bir esin anne ağzına bakması çok daha fazla ana kuzusu olması boşanma sebebi mıdır ben annemi ezemem diyo eeee 15 gün benim ilk göz ağrım olan oğlumu kabul etmiyorlar ben daha ne yapiyim aptal gibi evliliğimi mi surdureyim
Sayın Katılımcı,
İlk eşinizden olma çocuğunuzu eve almayan koca kusurludur. Bu somut durumu ve evden ayrılmanızı istediğini kanıtlayacak tanıklarınız olursa, ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu ispatlarsınız. Ayrı yaşamaya karar verirseniz aile mahkemesine açacağınız bir dava ile, küçük oğlunuzun velayetinin size verilmesini ve kendiniz ve 2 yaşındaki oğlunuz için tedbir nafakasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Bunda boşanma istemi yoktur. Sadece velayet ve tedbir nafakası talep edilir. (İkinci sorunuzun da cevabıdır.)

Ayrıca size ve ilk çocuğunuza karşı şiddet de uygulamış olmaktadırlar. Eşinizin ve annesinin oturduğunuz evden uzaklaştırılmasını, size ve çocuğunuza yönelik şiddet içeren eylemlerde ve sözlerde bulunmamalarını 6284 sayılı yasa kapsamında da aile mahkemesinden talep edebilirsiniz. Yine iki yaşındaki çocuğunuzun velayetinin de tedbiren size verilmesini isteyebilirsiniz. Bunlar ÖNLEYİCİ Tedbir kararlardır. En fazla 6 ay için verilirler, şiddet devam ediyorsa süre bitiminde tekrar talep edilebilirler. Şiddete uğradığınızı, çocuğunuzun eve alınmadığını beyan etmeniz yeterlidir. Harç alınmaz. Kendiniz en yakın aile mahkemesine bir dilekçe ile giderek talepte bulunabilirsiniz.
Alıntı:
Hâkim tarafından verilecek önleyici tedbir kararları
Alıntı:
MADDE 5. (1) Şiddet uygulayanlarla ilgili olarak aşağıdaki önleyici tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere hâkim tarafından karar verilebilir:

a) Şiddet mağduruna yönelik olarak şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ve davranışlarda bulunmaması.

b) Müşterek konuttan veya bulunduğu yerden derhâl uzaklaştırılması ve müşterek konutun korunan kişiye tahsis edilmesi.

c) Korunan kişilere, bu kişilerin bulundukları konuta, okula ve işyerine yaklaşmaması.

ç) Çocuklarla ilgili daha önce verilmiş bir kişisel ilişki kurma kararı varsa, kişisel ilişkinin refakatçi eşliğinde yapılması, kişisel ilişkinin sınırlanması ya da tümüyle kaldırılması.

d) Gerekli görülmesi hâlinde korunan kişinin, şiddete uğramamış olsa bile yakınlarına, tanıklarına ve kişisel ilişki kurulmasına ilişkin hâller saklı kalmak üzere çocuklarına yaklaşmaması.

e) Korunan kişinin şahsi eşyalarına ve ev eşyalarına zarar vermemesi.

f) Korunan kişiyi iletişim araçlarıyla veya sair surette rahatsız etmemesi.

g) Bulundurulması veya taşınmasına kanunen izin verilen silahları kolluğa teslim etmesi.

ğ) Silah taşıması zorunlu olan bir kamu görevi ifa etse bile bu görevi nedeniyle zimmetinde bulunan silahı kurumuna teslim etmesi.

h) Korunan kişilerin bulundukları yerlerde alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanmaması ya da bu maddelerin etkisinde iken korunan kişilere ve bunların bulundukları yerlere yaklaşmaması, bağımlılığının olması hâlinde, hastaneye yatmak dâhil, muayene ve tedavisinin sağlanması.

ı) Bir sağlık kuruluşuna muayene veya tedavi için başvurması ve tedavisinin sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a), (b), (c) ve (d) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde hâkimin onayına sunar. Hâkim tarafından yirmidört saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar.

(3) Bu Kanunda belirtilen tedbirlerle birlikte hâkim, 3/7/2005 tarihli ve 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanununda yer alan koruyucu ve destekleyici tedbirler ile 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre velayet, kayyım, nafaka ve kişisel ilişki kurulması hususlarında karar vermeye yetkilidir.

(4) Şiddet uygulayan, aynı zamanda ailenin geçimini sağlayan yahut katkıda bulunan kişi ise 4721 sayılı Kanun hükümlerine göre nafakaya hükmedilmemiş olması kaydıyla hâkim, şiddet mağdurunun yaşam düzeyini göz önünde bulundurarak talep edilmese dahi tedbir nafakasına hükmedebilir.

Boşanma kararında iseniz, ayrı bir eve gidebilirsiniz, boşanmanıza neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamanız gerekir. En yakın akrabalarınızın da tanıklığından yararlanabilirsiniz. Bu dava içinde, boşanma talebi, küçük çocuğunuzun velayetinin size verilmesi ayrıca onun ve kendiniz için tedbir nafakasına hükmedilmesini, bu tedbir nafakalarının boşanma kararı verilip kesinleşmesinden sonra YOKSULLUK ve İŞTİRAK nafakaları olarak devamına karar verilmesini ayrıca Maddi Tazminat ve Manevi Tazminat istemlerinde de bulunabilirsiniz.

Evden ayrılmak istemiyorsanız; ortak konuttan ve ev eşyalarından davanın devamı süresince sizin ve küçük çocuğunuzun yararlanmasına karar verilmesini de talep edebilirsiniz.

Velayet için öncelikli olarak siz düşünülürsünüz, çocuk anne bakım ve şefkatine muhtaç yaşta.

Velayet kararı henüz kesinleşmediği için çocuğunuzun okul kaydını sizin yaptırmanız gerekmektedir. Bir sorun çıkacağını düşünmüyorum. Velayetin size verildiğine ilişkin kararla işlemi yaptırabilirsiniz. Diğer dosya henüz kesinleşmemiş durumda. İlk eşinizin çocuğuyla görüş günleri varsa ve çocuğunu görüyorsa, ona bu yer değişikliğini bildirmenizde yarar vardır. (İkinci sorunuza yanıt.)

Boşanma veya sadece tedbir nafakası ve velayet istemli bir dava açmak durumunda kalırsanız, Bir avukatla yol almanız da menfaatinizedir. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz yer Barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz. İlçede iseniz adliye binası içindeki adli yardım büroları size yol gösterirler.
Saygılarımla,
Old 21-07-2018, 22:08   #4
Konuk

sadece annesinin ses kaydı var telefonuda başkada kimse olmadıgı içiğn şahit bulmam imkansız umarım ses kaydı yasak değildir çünkü başka türlü kendimi aklayamazdım oğlumu istememelerinden dolayı ayrıldım evi ve eşyalarıda istemiyorum sadece tedbiren oğlumun velayetini ve nafaka yeterli cok teşekkür ederim sizlere
Old 27-07-2018, 20:47   #5
Av.Ufuk Bozoğlu

Kayınvalidenizin ve Eşinizin size karşı tehdit, hakaret içeren sözlerine, evden kovmalarına ve aşağılayıcı davranışlarına ilişkin tanık dinletmeniz uygun olacaktır. İlk oğlunuz da bu hususta dinlenilebilir.

Eşinizin ve annesinin haksız tutumlarını başka hiçbir delille kanıtlama imkanınız yoksa da mahkemece Ses kaydı hukuka uygun delil olarak değerlendirilmeyebilecektir.

Hukukta en zor konulardan birisi "hukuka uygun delil" tartışmalarıdır. Tanık mutlaka dinletin.

İspat hakkı

MADDE 189 - (1) Taraflar, kanunda belirtilen süre ve usule uygun olarak ispat hakkına sahiptir.

(2) Hukuka aykırı olarak elde edilmiş olan deliller, mahkeme tarafından bir vakıanın ispatında dikkate alınamaz.

(3) Kanunun belirli delillerle ispatını emrettiği hususlar, başka delillerle ispat olunamaz.

(4) Bir vakıanın ispatı için gösterilen delilin caiz olup olmadığına mahkemece karar verilir.

Saygılar
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi