Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Ve Sonrası Hukuki Süreç

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-10-2011, 12:42   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Ve Sonrası Hukuki Süreç

ben yaklaşık2senedir eşimden ayrıyım.boşanma mahkemem hala devam etmekte.ailemin evine geldiğimde hamile idim.şimdi allah bağışlasın bir kızım var.çocuk içinde nesebi red davası açtılar.en sonki mahkeme dna testi istendi.diğer boşanma mahkemesinde ise tedbir nafakası bağlandı.ve baya birikti.eşim ailesinin yanında kalıyor.ve nafaka ödememek için işede girmiyor.ve bu nafakalar icra mahkemesinde şuan.
şimdi sorularım şu şekilde
.eşimin ailesinin yanında kalması ve ya işe girmemesi bana nafaka ödeme hakkı sağlarmı?
.icra kaldıttırıcam.ailesinin evine gidecek icra(yalnız ben o evde kalıyordum birlikte iken) bu bir engel olabilir mi?
.dna testi çıktı.bu ay gidecekmişiz.kendimden eminim ama karşının maddi durumu gayet ii.
.dna da kazandıktan sonra tazminat ne gibi bişey isteyebilirim.(eşimin üzerine olan hiçbirşey yok ama.)
.bana bağlanan nafaka işe girmem taktirinde kalkıyormu.ne gibi şartlarda nafakam kesilir?
.velayet isterse ilerde bu açtığı davadan ötürü benim lehime olur mu?
Old 28-10-2011, 14:28   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
ben yaklaşık2senedir eşimden ayrıyım.boşanma mahkemem hala devam etmekte.ailemin evine geldiğimde hamile idim.şimdi allah bağışlasın bir kızım var.çocuk içinde nesebi red davası açtılar.en sonki mahkeme dna testi istendi.diğer boşanma mahkemesinde ise tedbir nafakası bağlandı.ve baya birikti.eşim ailesinin yanında kalıyor.ve nafaka ödememek için işede girmiyor.ve bu nafakalar icra mahkemesinde şuan.
şimdi sorularım şu şekilde
.eşimin ailesinin yanında kalması ve ya işe girmemesi bana nafaka ödeme hakkı sağlarmı?
.icra kaldıttırıcam.ailesinin evine gidecek icra(yalnız ben o evde kalıyordum birlikte iken) bu bir engel olabilir mi?
.dna testi çıktı.bu ay gidecekmişiz.kendimden eminim ama karşının maddi durumu gayet ii.
.dna da kazandıktan sonra tazminat ne gibi bişey isteyebilirim.(eşimin üzerine olan hiçbirşey yok ama.)
.bana bağlanan nafaka işe girmem taktirinde kalkıyormu.ne gibi şartlarda nafakam kesilir?
.velayet isterse ilerde bu açtığı davadan ötürü benim lehime olur mu?

Sayın konuk,
- Eşinizin ailesinin yanında kalması, gelirinin olmaması vb. nafaka borcunu ödememe hakkı sağlamaz. Haciz yolu ile nafaka alacağınızı tahsil edebilirsiniz.
- Eşinizin borcundan dolayı sadece onun malları haczedilebilir. O evde eşinize ait mallar var ise, haczedilmesi mümkündür.
- Ayrı bir tazminat davası açmadıysanız, nesebin reddi davasında sadece o konuda karar verilir.
- Boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek kişi için talebi halinde nafakaya hükmedilir. Nafaka miktarının belirlenmesinde iki tarafın gelir durumları gözönüne alınır.
- Yazdıklarınıza göre çocuğunuz en fazla 2 yaşında olmalı. Bu yaştaki bir çocuğun anne bakım ve sevgisine ihtiyacı olduğundan, velayetin size verilmesi çok büyük bir olasılıktır.

Davalarınızda haklarınızı tam ve gecikmeksizin elde edebilmek için mutlaka bir avukattan doğrudan hukuki yardım alınız.
Old 28-10-2011, 14:44   #3
Konuk

nesebi red davası için tazminat davasını ,nesebi red davasının sonucuna göre mi açacağım.bu mahkemenin bitmesinimi beklemeliyim yoksa adli tıp kararını verir vermez açabilir miyim.
Old 28-10-2011, 17:37   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
nesebi red davası için tazminat davasını ,nesebi red davasının sonucuna göre mi açacağım.bu mahkemenin bitmesinimi beklemeliyim yoksa adli tıp kararını verir vermez açabilir miyim.

Adli tıptan rapor gelince açarsanız da nesebin reddi davasını bekleyecektir.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi