Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cezaevİnde İntİhardan Dolayi Tazmİnat Davası

Yanıt
Old 24-06-2011, 11:57   #1
avukat_12

Varsayılan Cezaevİnde İntİhardan Dolayi Tazmİnat Davası

Müvekkilin çocuğu cezaevinde girdiği ilk gün tek kişilik müşahade odasında önce cam ile bileklerini kesmek suretiyle, ardından da ayakkabı bağı ile intihar etti. biz burada adalet bakanlığına sorumluluğu gereği maddi ve manevi tazminat davası açabilrmiyiz?
saygılar...
Old 24-06-2011, 12:38   #2
Av.Magisnus1977

Elbette dava açarsınız, ancak dikkat edilmesi gereken konu hangi yargı kolunda manevi tazminat taleplerine bakılacağı, tam yargı yoluna (idari yargı) mı yoksa adli yargıda mı davaya bakılacağı. Yeni HUMK ta özel hükümle (2. veya 4. madde) devletin eylemlerinden doğan ölüm vs nedeniyle açılacak davaların adli yargıda görüleceği belirtiliyor. Daha bu kanun yürürlüğe girmedi , yakında girecek Eylül ya da Ekim, o yüzden tam yargı davası en doğru yol. Buna başvurmak içinde bildiğiniz gibi önce bakanlıktan 1 yıl içinde resmi talepte bulunmak gerekiyor İYUK 13.madde. Sizin sorununuz davada haklılığınız değil, zaten bir intihar teşebbüsü olmuş devlet önlemini almamış ikincisi başarılı olmuş, hangi yargı yoluna müracaat edeceğiniz ve mahkeme yeni HUMK'a göre nasıl görevsizlik kararı verecek.
Old 24-06-2011, 13:06   #3
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avukat_12
Müvekkilin çocuğu cezaevinde girdiği ilk gün tek kişilik müşahade odasında önce cam ile bileklerini kesmek suretiyle, ardından da ayakkabı bağı ile intihar etti. biz burada adalet bakanlığına sorumluluğu gereği maddi ve manevi tazminat davası açabilrmiyiz?
saygılar...

Yeni HMK.m.3'e göre görevli mahkeme asliye hukuk mahkemeleridir.

HMK. 01/10/2011 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu kanunun Geçici 1. maddesine göre, kanunun yürürlüğünden önce açılan davalarda, bu kanunun "yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri" uygulanmayacaktır.

Davanızı, 1 Ekim 2011 tarihinden önce açmanız halinde idari yargıda, bu tarihten sonra açmanız halinde adli yargıda açmanızı öneririm.

Saygılarımla.
Old 24-06-2011, 13:23   #4
Av.Magisnus1977

Meslektaşımız gayet haklı. Eklemek istediğim şey ise şu;

1.10.2011 tarihine kadar tam yargı davası açılması için önce IYUK 13'e göre idareden talepte bulunmak gerekiyor, 60 gün cevabı bekleme süresi var, hesabıma göre sürenin sonu 1.10.2011 den önce bitiyor. Bundan sonra bu tarihten önce hemen dava açılmalı.

Neden tam yargı davası daha iyi bir yol derseniz? Yeni Yargılama Kanunu ile idari yargıda oluşmuş olan içtihat birliği bir yerde yıkılıyor. Adli yargı, idari yargıda uygulanan ilkeleri, özellikle kusursuz sorumluluk ve ağır hizmet kusuru ilkesini ne derecede uygulayacak belli değil.Bu ilke bence bu davada öne çıkabilir ama adli yargıda bunu nasıl değerlendirilir bilinmez. Vakit varken idari yargıya gidilmesi daha doğru olur diye düşünüyorum ama çok hızlı hareket edilmesi gerek.
Old 24-06-2011, 13:33   #5
Av.Ömer Güntay

Sn. Av.Magisnus1977'nin görüşlerine de ben katılıyorum.

İYUK m.13'e riayet edilmesi bir lazimedir bu davalarda. Tabi cevabın 60 günden önce verilmesi de ihtimal dahilinde.

Her halükarda süre açısından (01/10/2011) gecikmeden başvurulduğu takdirde ben bir sorun görmüyorum.

Avukatlık sezgileri olarak da katılıyorum. Benim de görüşüm davanın idari yargıda açılmasının davanın yürütüm kolaylığı ve daha yüksek bir tazmin miktarına (asliye hukuka nazaran) ulaşılmasını temin edebileceği şeklindedir.

Saygılarımla.
Old 24-06-2011, 14:58   #6
avukat_12

benim bildiğim kadarıyla sizin bahsettiğiniz yeni HMUK bedeni ve cismi zararlar yönünden yürülüğe girmiş durumda. şuan idari yargıda açılan bu tür davalar görevsizlikle reddedliyor.
ben adli yargıda açıcaktım davayı aslında ama şuan sizin söylediklerinizle benim de kafam karıştı.
henüz adli yargıda bu tarz uygulamalar mevcut değil bu durumda ne önerirsiniz...
saygılar...
Old 24-06-2011, 15:02   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avukat_12
benim bildiğim kadarıyla sizin bahsettiğiniz yeni HMUK bedeni ve cismi zararlar yönünden yürülüğe girmiş durumda. şuan idari yargıda açılan bu tür davalar görevsizlikle reddedliyor.
ben adli yargıda açıcaktım davayı aslında ama şuan sizin söylediklerinizle benim de kafam karıştı.
henüz adli yargıda bu tarz uygulamalar mevcut değil bu durumda ne önerirsiniz...
saygılar...

Yeni HMK.nın 01/10/2011 tarihinden önce yürürlüğü öngörülen herhangi bir hükmü söz konusu değildir.

Nerden biliyorsunuz, bizimle de paylaşır mısınız

Son karar size aittir. Biz görüşümüzü açıkladık.

Saygılar.
Old 24-06-2011, 15:21   #8
avukat_12

hocam çıkan torba kanunun bir kısım maddelerinin yürürlük tarihi 01.01.2011 tarihidir. bedeni ve cismi zararlar nedeni ile açılacak davalar da bu tarihten itibaren hukuk mahkemelerinde açılmaktadır.
diğer maddelerin ise yürürlük tarihi 01.10.2011 tarihindedir.
benim daha önce açılmış olan davam nedeni ile hakimle görüştüğümde de kendisi açılan yeni davaları görevsizlikle gönderiyoruz demiştir.
yani bu tarz davalar idari yargıda değil adli yargıda açılacağından %100 eminim.
benim merak ettiğim bu tür davalarda kazanma şansımızın ne olduğu...
Old 24-06-2011, 15:25   #9
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avukat_12
hocam çıkan torba kanunun bir kısım maddelerinin yürürlük tarihi 01.01.2011 tarihidir. bedeni ve cismi zararlar nedeni ile açılacak davalar da bu tarihten itibaren hukuk mahkemelerinde açılmaktadır.
benim daha önce açılmış olan davam nedeni ile hakimle görüştüğümde de kendisi açılan yeni davaları görevsizlikle gönderiyoruz demiştir.
yani bu tarz davalar idari yargıda değil adli yargıda açılacağından %100 eminim.

Torba yasa dediğiniz 6111 sayılı yasa ile bağımsız bir temel yasa olarak görüşülen ve kabul edilen HMK.nın ilgisini ben kurabilmiş değilim.
Old 25-06-2011, 17:58   #10
criminal

Alıntı:
Yazan avukat_12

Çok önemli bir konuda gerekçesiz,dayanak maddesini belirtmeden yorumda bulunmaktasınız. Kanunun bir kısım maddelerinin yürürlük tarihinin farklı olduğuna dair başka düzenleme varsa yasa maddesi vererek belirtmeniz bir hukukçu için daha yaraşır olacaktır.

http://www.cnnturk.com/2010/turkiye/...9.0/index.html

http://www.avrupakonseyi.org.tr/aihmk/2008_198.htm
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi