Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

Ey Marmara Hukuk Gençliği.uyanmanin Zamani Geldİ...

Yanıt
Old 22-09-2007, 01:58   #211
digesta

Varsayılan tadını çıkarın

marmara hukuk..okurken insanın zaman zaman canını yakan ama mezuniyet sonrası çok ama çok özlenen okul..
su anda marmara hukukta okuyan arkadaşlara okulda geçirdikleri her dakikanın kıymetini bilmeleri gerektiğini hatırlatmadan geçemeyeceğim..derslere falan girmeyin.. o bahçenin, o çatının, o koridorların tadını çıkarın..
4 senede bitiricem diye gerilmeyin sakın; çünkü 4 senede finalde bitirmiş birisi olarak keşke 7 senede bitirseydim diye o kadar çok söylendim ki.. inanın 4 senede bitirmekle hiç bişey olmuyor.. hayat bir şekilde rayına oturuyor ve şimdi hazır ordayken tadını çıkarın
Old 24-09-2007, 13:41   #212
seda87

biraz geç olmuş ama ben de bi selam diyeyim marmaralı arkadaşlarıma . sınıfa geçtim ve tekim. bu arada 2. sınıfla ilgili soru suran bir arkadaşım vardı ona bişeyler söyleyeyim. sınavda zorlayacak en önemli ders borçlar olacaktır; gerçi sen çiftmişsin ama hocalarımız genelde aynı. borçlarda burak hocanın bölümü yani kitabın ikinci kısmına kesınlıkle hocanın notlarından ılk bolume ise kitaptan çalışmanı tavsiye ederim. cezada ise pratikler daha önemli. idarede derse gelmen ve not tutman ve sadece notlardan çalışman baya işini görecektir. diğer dersler tht maliye hak devlet teorisi falan da önemli görünmese de sınavlar ezbere dayalı olduğu için iyi bir ezber yapmazsan sınav dönemi, kötü sonuçlar almaya çok müsaitler.... yine de zevkli bir yıldı 2. sınıf... sana ve arkadaslarına 2. sınıfta bana da 3. sınıfta başarılar
Old 29-09-2007, 16:00   #213
iustinianus

arkadaşlar nedir o yeni ders programımız öyle ya.sabah 8.30dan akşam 20.00ye kadar ders mi olur?bir seneye 17 ders mi konulur.?ben 17 dersi 3 senede görmüş değilim.hem tekler ve çiftler nasıl aynı anfide ders görüyor?hangi mantık hazırladı bu programı?
Old 29-09-2007, 16:32   #214
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

Evet yorum yapmaya bile takatim kalmadı ınsnın 3.sınıfım 13ders alacagım akşamın bılmem kacına kadar okulda olmam gerekecek.Birinci öğretım diye başladıgım okulun ne oldu bellı değil..Tam gün kategorısıne gırıyor bu durumda sanırım..Tek çift yok anfılerı ne sanıyorlar bılmem..Allah altta dersi olanlara derman versın ne dıyelım..
Old 29-09-2007, 21:50   #215
özge_law

marmara hukuk gençliği!!! gerçekten uyanma zamanı geldi galiba.sanırım o ders programı 1 nisana endeksli hazırlandı da öğrenci işleri dayanamadı 1 ekim yaptı umarım programda ufak bir yanlışlık olmuştur da eski programımızla 8. anfimizde derslerimize (4. sınıf olarak)devam ederiz diyorum,yoksa 3. sınıfta vergiyi en ince noktasına kadar görerek 4. sınıfta daha ne göreceğimizi merak ediyorum tabi akşam 8e kadar okulda kalmayı başarabilecek gücü nereden bulacağımızı da bilmiyorum şaka değil mi bunereye el sallıyoruz?
Old 01-10-2007, 21:03   #216
hukukcuismail

Bir yere el sallama özge, şaka değil bu.Ders programı olduğu gibi.Vergi hukuku dersinden bu yıl muaf sayılacağız,ancak o olmasa bile ben tam sayamadım 17 18 ders var tam bilmiyorum 19 da olabilir.garip garip dersler eklenmiş.Ama en zoru da sabah 8.30'dan akşam 8'e kadar ders olması.Bir de İstanbul'un ulaşım koşulları düşünülürse en erken eve giden sanırım 9'da eve gider biz hangi arada ders çalışacağımızı düşüne duralım şimdiden.Ha birde sınav takvimini merak etmiyor değilim.Hergün bir sınav.Çok iyi ya.Oynatmaya az kaldı doktorum nerde
Old 02-10-2007, 13:57   #217
Gülşen

Merhaba arkadaşlar.Forumdan yeni haberim oldu.Ben de marmara hukuk mezunuyum.
Old 04-10-2007, 23:36   #218
üye14411

"Merhaba arkadaşlar.Forumdan benim de yeni haberim oldu" diyor ve ekliyorum; hukuku çok sevdiğim halde "Marmara" üzerimden silindir gibi geçti=5.seneme girdim + yeni girenlere ve devam edenlere tavsiyem SABIRLI olun...
Old 05-10-2007, 12:38   #219
Av. Kübra İSLAMOĞLU BAYER

marmarahukuk.niceboard.com beklıyoruz sevgılı hukuklu ve hukukçular..
Old 06-10-2007, 14:32   #220
gülşahi

Forumdan yenı haberım oldu, maalesef ben de 3.sınıf tekım ama artık tek cıft muhım değil hepımız bır anfıdeyız ve ders programımız harıka.. Maasallah zaten zor olan 3.sınıfı ıyıce berbat etmısler, bunalımlardayım su aralar. Dersler baslayınca ne yapacağım bılmıyorum Allah'tan alttan dersım yok, bu yıl o olmayacagının garantısı ıse hıc yok
Old 17-10-2007, 16:55   #221
MARMARALI

evet bende marmarahukuk 3. sınıf çift öğrencisiyim.bu sene 2 sınıf birleştirildi her ders 270-280 kişiye oynuyoruz.artık dersleri takip etmekde çok zor yer bulabilene aşk olsun.boşuna dememişler nerde çokluk orada kötü şeyler diye.her neyse herşeyde bi hayır vardır diyelim.tüm şuanki bizim kampüste ve 3.anfide okuyan arkadaşlarıma başarılar diliyorum...
Old 17-10-2007, 17:12   #222
özge özçelik

Medeni Usul bütünleme sonuçları hakkında bir yorumu olan var mı arkadaşlar???
Kabusum oldu resmen, hele de icra iflasa da Kamil Yıldırım'ın girdiğini öğrendikten sonra tüm umutlarımı yitirmiş bulunmaktayım
Old 18-10-2007, 16:03   #223
Mesut AVCI

Varsayılan Anfİ Ler BİrleŞtİ

Merhaba ben de Marmara Hukuk'ta okuyorum.2.ci sınıftayım bu sene. 3.cü sınıflar gibi bizim sınflar da birleşti. 280 kişilik sınıfa 400 kişi.Daha derslere giriş yapıyoruz ama sınıflar tıklım tıklım yer bulamıyorsunuz .Sanırım büyük sorunumuz var!!
Old 20-10-2007, 15:28   #226
iustinianus

e hadi yapalım bari.. (genelleyici bir yazıdır.)
kamil yıldırım hocamızın sınav geçmişine bakarsak final ve bütünlemede ağırlıklı olarak mukayeseli hukuka ilişkin sorular sormuştur.öyle ki bu senenin finalinde de öyle olmuştur.bu yüzden olduğunu düşünüyorum ki bir çok öğrenci türk medeni usul hukukuna gereken önemi vermemiş veya askıya almıştır.tahmin ediyorum ki bu bütünleme sınavında soruların ağırlıklı olarak türk hukukuna ilşkin ve kolay olması öğrencilerde ters köşe etkisi yaratmış ve beklenen tarz çoğu sorunun çıkması ve beklenmeyen tarz birçok sorunun çıkması sonuca etkili olmuştur.
şunu da eklemek gerekir ki kamil yıldırım hocamızın soru tipleri ezbere dayalı gibi görünse de siz böyle yapsanız bile sorunun karşılığını tam olarak veremeyebilirsiniz.yani ilk önce ezberlemek değil kamil hocanın mantığını kavramak ve medeni usul hukuku kavramları arasında bağlantı kurabilmek gerekir.
çalışma stili olarak ta yeşil kitap esas kaynak olmalıdır.dikkat edin ve kitapta önemli önemsiz konu ayrımı yapmayın.belki çok önemli ve daha az önemli konu ayrımı yapılabilir.çünkü nereden hangi tarz soru çıkabilceğini kestiremezsiniz.ama tabi ki soru arşivinden anlaşılabilecek olan hocamızın takıntı noktalarını da çok iyi bilmek gerekecektir.ikincil kaynak olarak ilkeler ışığı altında medeni usul hukuku kitabını seçmelisiniz.ama buradaki makaleleri ezberlemenize hiç gerek yoktur.bu makaleleri anlamanız ve doğru biçimde yorumlamanız sizin için ve kamil yıldırım için yeterli olacaktır.ve son kaynak olarak ta konferanslar seçilmelidir.yine burada da verilen konferansta verilen herşeyi ezberlemenize gerek yoktur.ne anlatılmak istendiğini ve kamil yıldırım hocayı anlayan biri olduğunuzu sınav kağıdında anlaşılır biçimde göstermeniz kesinlikle yeterli olacaktır.
Old 22-10-2007, 12:27   #227
özge özçelik

Çok işlevsel bir yazı olmuş, tüm usul mağdurları adına teşekkür ederim. Umarım uygulamaya geçirip usul sınavının üstesinden gelebiliriz
Old 25-10-2007, 17:30   #228
iustinianus

tüm usulden geçenler adına rica ederim.başarılar ve kolaylıklar diliyorum.
Old 06-11-2007, 17:45   #230
imperium

Karar

Alıntı:
Yazan salih282
sayın mezunlar ve değerli üst sınıf öğrencileri... gerçekten metak ettiğim bir soru var; içinizde sınıfı direk geçen, 4 senede bitiren, tekrara kalmayan kimse yok mu? biz hukukçuların kaderimi yoksa çift gidiş...? lütfen 4 senede bitirmiş veya çiftlememiş abiler ablalar not bıraksın. bu sene kazandım marmara hukuku ama şimdiden kabuslar görmeye başladım. hangi formu açsam tekrara kalmış 5 senede bitirenlerin çığlıkları var. lütfen uyandırın beni bu kabustan...

Aman sakin telaşa gerek yok, sınav zamanı sıkı çalış ezber yerine yorumla biter gider de nasıl geçtiğini anlayamazsınız

ahh ahh bitse de kurtulsam derken usulden geçilmez icra çekilmez derken bi de bakmışsın geçmiş bitmiş
Old 08-11-2007, 22:23   #231
üye20952

selamlar bende (tek) birinci sınıf (hukuk şokundan kurtulalmamış) öğrencisi soner
Old 09-11-2007, 16:34   #232
_fMd_

merhaba arkadaslar ben sunu belirtmek istiyorum bu gecis dönemi 3 ve 4. sınıflar icin cok kötü oldu.ben 4.sınıftayım 17 ders var 3.sınıftada en az 8 tane zor ders var hergece yatarken dersleri sayayim diyorum uyuyakalıyorum koyunları sayar gibi..bu sene isimiz cok zor
Old 16-11-2007, 13:33   #233
alp213128

Merhaba,madem bu alan bize ait o zaman mezunlar bize yardım etsin İcra hakkında çoğumuz yardıma muhtaç durumdayız, Kamil Hoca'nın takıntıları hangi konuları kapsıyor icra hukukunda ? Herkese tesekkurler...
Old 13-01-2008, 13:21   #234
dsahutoglu

Varsayılan şikayet etmeyin

Arkadaşlar bakıyorum da herkes bişeylerden şikayet ediyor. valla mühf nur nimet daha. her ne kadar kamil hoca enver paşa'dan daha bir alman hayranı olsa da. hayatın gerçeği anya da konya da mezun olup stajınızı bitirdikten sonra görülecek. O yüzden şimdi herkes öğrencilik yıllarının tadını çıkarmaya baksın. kimse moral bozmasaın okul er geç biter 5 te de biter 6-7. yıllarda da biter hiç önemi yok.
Old 18-01-2008, 22:29   #235
BOZDOGAN

7 sene sonra mezun olmuş biri olarak geride kalan arkadaşlara haddim olmayarak bazı avsiyelerde bulunmak isterim.

1.Kamil Yıldırım'ı Selçuk Öztek hocamıza ercih ederim. Çünkü Kamil Hocamız belli konularda size soru yöneltir. Hatta garanti soru verebilirim "Medeni Usul Hukuku'nun amacı nedir?" "Taraflar Objektif Hukuku temin için mi hareket eder?" Hayatınız Boyunca Özellikle Gaul,Schilken,Eberhard-Becker ve Tamagashi Nakamura(Bunu biraz atmış olabilirim ) unutamazsınız. Ama Size kilit ismi söyleyeyim. Stürner. Kamil Hoca'nın derse girmesinin tek kötü yanı uygulamadaki sık karşılaşılan şeyleri geri plana atması. Aslında kolay olna şeyleri geri plana koyması bizler için artı. Gelelim Selçuk Hocamıza. Öyle doktrin filan polemiğe girmez ama en ücra yerden doktora tezi zorluğunda sorulara bayılır. BÜtün sene derste İlamsız takip işlense de İlamlı takibin en ufak ayrıntısına kadar sorulmuş bir soru ile sınavda karşılaşabilirsiniz. Çok dikkat edilmeli. Konu kesinlikle " nasılsa çıkmaz" deyip atlanılmamalı. Not konusunda da biraz acımasızdır hoca. Ama istediğini verirseniz cömerttir. Kamil Hoca ise biraz dersinin tozunu yuttuğunuzu anlarsa cömert davranır. Özellikle Kamil Hoca'nın sınavı içni şu tavsiyede bulunabilirim. " Ders kitabını unutun. İlkeler Işığı,21. yüzyılda Usul Hukuku sorunları,ALI-UNDEROİT mutabakatı,Japon usulcünün makalesi ve en önemlisi eğer yeni hoca getirmişse kesin o konferansın notları. Ispat ve Ispat sözleşmeleri.

2. Borçlar ve Medeni Kürsüsüne gelince. Pratik derslerine muhakkak ama muhakkak girin. Teorik bilginiz ne kadar iyi olursa olsun Pratikde başarılı değilseniz dersleri geçmekte zorlanırsınız. Pratik soruları da teorik bilgiye ihtiyaç duyar ama. Boşlamamak gerekli. Hukuki sorunu genel hatları ile anlatıp ilgili maddelerden atıf yaparsanız zorluk çekmezsiniz. Misal İşverenin haksız fiil dolayısı ile sorumluluğu. Önce bu sorunun Kusursuz sorumluluk ve Sözleşmeden doğan sorumluluk(eğer varsa) ilişkisini açıklayıp mevcut hukuki sorunu nitelemeniz gerekir. Özellikle Borçlar Özel Hukuku dersine çok dikkat edin. Konu az gibi gözükse de yoğun bir bilgiye ihtiyaç duyar. Ayrıntı boldur. Ayrıntıyı kaçırırsanız işiniz zor. Kişilerin arasındaki ilişkide kopuk bir nokta varsa bunu tespit edip onun üzerinden değerlendirme yapmalıdır. Misal Sözleşme geçerli değilse karşı taraf mal iadesinden kaçınabilir. Tabi Hakkın kötüye kullanılması Ayrıntıdır ve kilit noktadır. Onun temelinden cevap verirseniz bu dersten zorluk çekmezsiniz. Eşya Hukukunda en dikkat edilmesi gerken husus Geçerlilik şartıdır. Tavsiyem B özel Genel ve Eşya Hukuku'nda muhakkak pratiklere girin.
3- İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku. Bu dersler hava olarak baba ders gibi gözükmese de birçok arkadaşım bu dersler yüzünden okul uzattılar. Bu ders malesef Ezber dersi. Başka çare yok.
4- Ticaret ve Kıymetli Evrak Hukuku. Bu dersler de Usul ve icra derslerine göre hafiftir. Ancak Hafife alınması büyük hata olur. Kıymetli Evrakta Ciro zinciri Cro tipleri ve Geçerlilik şartı çok önemli. 304. madde veya 314. madde olacak onu tam hatırlayamadım ama bu maddeler mühim. Ticarette ise Tacirlik sıfatı Anonim şirket ve Tellalık önemlidir. Tekrar diyorum hafife alınmayacak derstendir.

4- Ceza hukuku ve Türevleri Biri bana okulun Ceza yüzünden uzayacak deseydi hayatta inanmazdım 2002 yılında. Toplam 13. hakkımda geçebildim ki vizem 5 yıl boyunca 41'di. Tabi kanun değişikliği de çok etkiledi bu durumu ama şunu diyebilirim Usul kadar zordur. Gene bu derstede pratik herşeydir. Ama Sınavı geçmek için olmazsa olmaz değildir. Lakin 60 puan teorik sorudan gelir. Kavramlara ağırlık vermenizi öneririm. İlkeler ve özellikle teoriler. Zaten bunlar bilinirse pratikte şablonu bilmek yetecektir. tabi Pratikte de Fail Sorumluluğu en önemli noktadır. Tek tek her failin sorumluluğunu incelemenz gerekir. Misal A için tekerrür uygulanmaz çünkü bir suçu ihmal suçu bir suçu kast suçudur gibi... Tekrar söylüyorum İştirak içtima bunlar önemli olsada yazamazsanız tasalanmayın. metin soruları en büyük silahınızdır. Ceza Usul için mühakkak tutuklama ve gözaltına alma yönetmeliği gibi şeyleri ezberleyin. Bu ders biraz zor ama herşeye şüphe ile bakarsanız işiniz kolay olur. Tarih yaş ve kolluğun uyguladığı usule çok dikkat edin. Misal Kahveden adamı paldır küldür kaldırıp gözaltına almadaki usulsüzlük ve bunu gerekçelendirme çok ama çok önemlidir. 17 yaşında birinin çocuk mahkemesinde yargılanması gerektiği durumunun gözardı edilmesi gibi şeyler de önemli.

Genel Kamu ve insan Hakları bizim zamanımızda bu iki ders birleşikti. Sonra ayrıldı. Genel Kamu Ezberdir. Aquinolu Tomas'ı iyi bilin İnsan haklarında ise Avrupa sözleşmesinin baştaki maddelerini hatmedin. İç hukuk yollarının tüketimi,sürenin aşılıp aşılmadığı durumları inceleme sırasında çok önemli. Demokratik Toplum gereği olma durumunu iyi özümseyin.

Uluslar arası Hukuk konusunda YAŞASIN HAKAN HOCA diyorum.

Hukuk Felsefesi dersi için zaten hoca sınavda çıkcak yerleri söyler ezberleyin geçin.

Bence en kafa karıştırıcı ders Miras Hukuku'dur. Tenkis saklı pay,miras zümreleri ve ölüme bağlı tasarrufların geçerliliği çok önemli. matematiğiniz ve ezberiniz iyiyse sorun olmaz.

Son olarak şunu diyebilirim. BAzı dersler hariç Selimiye Notlarına çok güvenmeyin. yanlışlar bol miktarda var. Ders kitaplarını muhakkak gözden geçirin. Notta işlenmiş konulara bir bakın. O konuları kitaptan okuyun.

Bu yazılanlar tabiri caiz ise Eşşekten düşmüş birnin sözleridir Mezun olunca Öğrenciliğin rahatlığını arayacağınızı da söyleyebilirim.
Old 26-01-2008, 09:04   #236
sedat albayrak

Varsayılan marmara hukuk katılım

iyiki bu fikir ortaya atılmış oldu,fakat görülüyor ki fazlasıyla marmaralı var,sayı çoğaldıkça bağlantı kopuyor,ama olsun varlığımızın bereketinden haberdar olup bahtiyar olduk....
Old 29-01-2008, 16:25   #237
özge özçelik

Ben kendi adıma 4. sınıf öğrencisi olarak bozdoğan'a çok teşekkür ederim,tavsiyelerinin devamını bekliyorum
Old 18-05-2008, 10:37   #238
özge_law

sayın bozdoğan'a tavsiyelerinden dolayı teşekkür ederim ama şimdi bir ricam olacak,marmara hukukun finalleri başlıyor 26 mayısta ve ilk sınav icra iflas hukuku..gelenek bozulmadı yani..önceki yıllarda sayın kamil hocamıza mağdur olup da bu ders konusunda uzman olanlardan yardım istiyorum finalde hocamızın sevdiği konular neler..tamam derste iflasın,iflas idaresinin,iptal davalarının hukuki mahiyeti giib konuların üzerinde çok durdu ama başka neler olabilir...
Old 20-05-2008, 16:24   #239
gülsümgül

Kamil Hocadan korkmayin.Onun sinavlarda istediği bellidir.Muhakkak GEÇMİŞ SINAV SORULARINI ÇÖZÜN.Konferans notlarına iyi bakın.Hukuki dilde yazmaya çalışın.Aslında o karşılaştırmalı hukuku öğretirken ilerde eleştirel olabilelim diye uğraşıyor.Tek yanlış nokta zaten pratikte bambaşka olan Türk sitemini yeterince öğretememesi. Başarılar!
Old 27-05-2008, 13:56   #240
oceanspray

Arkadaşlar merhaba...Benim seçimlik derslerle ilgili bir sorum var..geçen sene siyaset bilimini seçip ne de olsa seçimlik diye hiç çalışmayıp ağzımın payını aldıktan sonra bu sene kriminoloji seçtim, ama derslerine devam edemedim, bu derste ne yenir ne içilir nerden soru çıkar bir fikri olan var mı?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi