Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk teslim yeri

Konuyu Kilitleyin
Old 24-06-2020, 20:19   #1
Konuk

Varsayılan çocuk teslim yeri

Merhaba;
yaklaşık 6 yıl önce eşimle ayrıldık, 1 yıl öncede boşanma davası kesinleşti. eski eşim antalya da ben hatay da ikamet ediyordum. çocukla kişisel ilişki için buraya gelip çocuğu alıyordu. daha sonra ben başkası ile evlendim ve muğlaya yerleştik. resmi ikamet adresim muğla.bugüne kadar muğlayada gelip çocuğu aldı. icra başlatılmadı ve normal teslim yapıyorduk. 1 temmuz 20 temmuz arası çocuğun babada olması gerekiyor. ancak ben bu ay başında hataya geldim. baba bugün aradı ve 1 temmuzda çocuğu almaya geleceğini belirtti. bende hatayda olduğumu, hatay a gelip almasını söyledim. oda mümkün olmadığını ve 1 temmuzda çocuğun ikamet adresinde hazır bulundurmamı talep etti. ben 10 ağustos a kadar hatayda olacağım. babaya mesaj attım. ben çocuğu verme taraftarıyım ve annemin hastalığından dolayı hataydayım gelip alabilirsin diye.

Buradaki sorularım;
1. ben 1 temmuzda çocuğu ikamet adresimde bulundurmak zorundamıyım?
2. mahkeme kararını icraya verse sorun yaşarmıyım? ben hatayda olduğumu mesaj atmıştım diyebilirmiyim.
3.icra sonucu açılacak bir davada ben annemin sağlık durumu için hataya gittim. bunuda mesajla bildirdim diyebilirmiyim?
4. olduki baba hataya gelip çocuğu aldı. 20 temmuzda bana yine hatayda mı tesim etmek zorunda? ben illaki ikamet adresinde teslim edeceğim diyebilir mi? teslim aldığı il olan hataya getirmez ise dava yada şikayet hakkım var mı? ikamet adresime gider ben olmadığım için teslim etmeden geriye dönebilir mi?
şimdiden teşekkürler
Old 25-06-2020, 07:07   #2
av.murat kılıç

Sayın Katılımcı,

-Muğla'da ikamet ettiğinizi ve şu anda bir süreliğine Hatay'da kaldığınızı, eski eşinizin çocuğu Hatay'dan teslim alıp geri verirken Hatay'a getirme zorunluluğu olup olmadığını sormaktasınız.

-Kişisel görüş olarak sorularınıza şu şekilde yanıt verebilirim;

-Eski eşinize noterden bir ihtarname çekerek; ihtarnamede annenizin rahatsız olduğunu, annenize bakmak için bir süreliğine Hatay'da bulunduğunuzu, Hatay'daki adresinizi de yazarak, bu adresten çocuğu teslim tarihinde gelip almasını ve geri bu adrese teslim tarihinde teslim etmesini, şayet bu adrese teslim etmezse şikayet hakkınızın olabileceğini vs. yazabilirsiniz. Bu şekilde bir ihtarname çekmenizin yararınıza olacağını düşünüyorum.

-Aşağıdaki yargıtay kararı da haklı sebepler olduğunda çocuğun alınması için yapılan masrafların çocuğun velisinden istenemeyeceği yönündedir. Ayrıca kararda çocuğun bulunduğu yerden alınması ve alınan yere bırakılması gerekir şeklinde açıklamalar mevcuttur.

Alıntı:
Yargıtay 12.Hukuk Dairesi 1984/638 Esas 1984/ 3162 Karar İçtihat

Adı geçen alacaklı memurluğa müracaatla çocuk teslimi sırasında beş sefer olmak üzere ödediği taksi ücret ve memur yolluğu olarak 6000 TL.'nın borçludan alınması için muhtıra çıkarılmasını, ödemediği takdirde haciz işlemine geçilmesini istemiştir.

Şahsi münasebet tesisine yönelik giderlerin genel takip giderleri gibi düşünülmesi yerinde olamaz.
O halde istek sahibi ana veya baba çocuğun bulunduğu yere gitmek ve oradan çocuğu teslim almak ve yine aynı şekilde ve yerde teslim etmek yükümlülüğü altındadır. Hal böyIe olunca istek sahibi çocuğu teslim almak ve teslim etmek için yaptığı giderleri de üstlenmek zorundadır ve diğer taraftan isteyemez. Meğer ki, teslim işlemine diğer tarafın yani çocuğun elinde bulunduğu ana veya babanın mani olduğu iddia ve ispat edilmiş olsun.

Yukarıda işaret edildiği gibi olayda çocuğun annesi tarafından bir engelleme yapılmamıştır. Borçlu ana çocuğun teslimi için alacaklı babanın yaptığı giderleri bu durumda yüklenmek zorunda değildir.

-Hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.
Old 25-06-2020, 08:48   #3
Konuk

Peki boyle bir ihtar cekmedigim durumda, sorun yasarmiyim? Annemin rahatsizligini ispatlamak zorundamiyim?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim
Old 25-06-2020, 11:59   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Peki boyle bir ihtar cekmedigim durumda, sorun yasarmiyim? Annemin rahatsizligini ispatlamak zorundamiyim?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim

Sayın Katılımcı,

Çekeceğiniz ihtarnameye (elinizde varsa) annenize ait raporu da eklerseniz daha iyi olacağını düşünüyorum.

İhtar çekerseniz; ilerde, eski eşinizin aleyhinize açacağı olası bir dava da kendinizi hukuken haklı bir konuma getirmiş olursunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi