Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

barolar niçin var

Yanıt
Old 23-05-2006, 13:32   #1
duha

İnceleme barolar niçin var

barolar niçin var
Old 23-05-2006, 22:01   #2
nfb

basın açıklaması yapmak için...
Old 23-05-2006, 22:23   #3
yargıç isa

iyi gövde gösterisi yapıyolar. Mesala Şemdinli olayında SAVCININ görevden uzaklaştırılmasının çok ağır olduğunu, uzaklaştırma sebebinin aslında yanlış iddaname değil iddanamenin kahramanlarının yanlış olduğunu ve bu kararın yargının bağımsızlığını gölgeleyecek olduğunu bütün herkes farkına varmasına rağmen barolar gayet sessiz ve etkisiz kalmıştır. YARGININ KULLANILMASINA İZİN VERMİŞ , BU VE BENZERİ OLAYLARLA KARŞI KARŞIYA KALACAK OLAN HAKİM VE SAVCILARIN İÇİNDE OLUŞACAK OLAN KORKUYA ENGEL OLAMAMIŞLARDIR.TEPKİSİZ KALMIŞLARDIR. Ben yargı bağımsızlığı için herşeyin ama herşeyin yapılmasından yanayım; herhangi partinin, kurumun veya grupların koyu bir taraftarı değilim.
Old 23-05-2006, 23:18   #4
BGUNES

Varsayılan barolar var çünkü ...

Barolar var çünkü .. doğruyu işaret eden parmakların bir elde bulunması gerek ki ..bu eller adaleti tartan terazinin, akıl sağduyu ve kurallarla doğru tartılmasını sağlasın ve adaletin işlediğini akla - vicdana ispat edebilsin..ve gerektiğinde yine bu eller doğruyu alkışlasın yanlışı sorgulasın ..diye barolar var..ben ce ..
Old 24-05-2006, 09:28   #5
avTTT

barolar önce biz avukatlar için var....çünkü başkalarının hakları ile uğraşırken kendi haklarımızı unutuyoruz.Bence barolar avukat hakları için var olmalı...!!!!
Old 24-05-2006, 09:29   #6
av.zuhala

Hukukun üstünlüğü ilkesinden her gün biraz daha uzaklaştığımız şu günlerde , her türlü hukuka aykırı işlem ve eylemi ŞİDDETLE KINAMAK İÇİN.
Old 24-05-2006, 09:32   #7
avTTT

sevgili av.zuhala kınama ile çözüme ulaşılabiliyor mu sizce...?
Old 25-05-2006, 13:47   #8
duha

Soru

saat mazereti gönderdiğim halde x yer
hakimi dosyamı düşürmüş ben zabıttan bir fotokopi almak için dosyaya bakarken hakim bana oradan laf atarak dosyamı düşürdüğünü söyledi
yeni duruşmanın saatinin bize uygun verilmesini talep edincede siz avukatsınız ben hakimim siz bana emir veremezsiniz herkes haddini bilsin diyerek azarladı benim onu şikayet etmem gerekirken o beni şikayet etti bu durumda ne yapılabilir hakimin avukat kimliğini küçümseyerek hakaret etme hakkımı mevcut
diyerek forum açmıştım hatırlayacağınız gibi.Bu konuda baromu bilgilendirmeme rağmen hiç bir girişim ve ilgi bile göremedim. hemde kamu avukatı olmama ve habire aidat ödememe rağmen.madem barolar bizim hak ve çıkarlarımızı korumak için vardı baro nerde peki
Old 25-05-2006, 14:05   #9
nfb

şeytan aldı götürdü
satamadan getirdi
Old 25-05-2006, 15:06   #10
Gemici

Alıntı:
Avukatlık Kanunu
SEKİZİNCİ KISIM: BAROLAR
Madde 76 - (Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/46. md.) Barolar; avukatlık mesleğini geliştirmek, meslek mensuplarının birbirleri ve iş sahipleri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni sağlamak; meslek düzenini, ahlakını, saygınlığını, hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumak, avukatların ortak ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla tüm çalışmaları yürüten, tüzel kişiliği bulunan,
.........................
Madde 78 - Baro başkanlığı, başkanlık divanı, yönetim, denetleme ve disiplin kurulları üyelikleri ile baro menfaatlerini gözetme, temsil ve savunma hususunda avukatlara verilen işler ücretsiz görülür.
I - BARO GENEL KURULU:
Madde 80 - Baro genel kurulu, baronun en yüksek organı olup levhada yazılı bulunan bütün avukatlardan kurulur.
Madde 86 - (Değişik madde: 08/05/1984 - 3003/3 md.)
(Değişik fıkra: 02/05/2001 - 4667/51. md.) Baro levhasında yazılı avukat; gerek olağan, gerek olağanüstü genel kurul toplantılarına katılmak ve oy kullanmakla yükümlüdür. Bu toplantılara haklı bir neden olmaksızın gelmeyenlere veya oy kullanmayanlara ilçe seçim kurulu başkanı tarafından, o baroya kayıtlı avukatların yıllık keseneğinin üçte biri miktarında para cezası verilir. Bu para cezaları ilgili baro başkanlığınca tahsil edilir ve baro bütçesine gelir kaydedilir.
II- BARO YÖNETİM KURULU :
SEÇİLME YETERLİĞİ, ENGELLERİ VE SEÇİMİN ŞEKLİ:
Madde 90 - (Değişik madde: 26/02/1970 - 1238/1 md.)
Yönetim Kurulu üyeleri levhada yazılı ve avukatlıkta en az beş yıl kıdemli olan avukatlar arasından seçilir. Üye sayısı yüzden az olan barolarda beş yıllık kıdem şartı aranmaz.
Yönetim Kurulu üyeleri gizli oy ile seçilirler..
SEÇİM DÖNEMİ:
Madde 91 - (Değişik madde: 14/11/1984 - 3079/1 md.)
Yönetim Kurulunun görev süresi iki yıldır. Süresi dolan Yönetim Kuruluna mensup üyeler yeniden seçilebilirler.

barolar niçin var,

sorunun cevabı Avukatlık Kanununda açıkça ve detaylı olarak verilmiş. Avukatlık Kanunu'nun Barolarla ilgili bölümünü, özellikle Madde 76 yı, okuduktan sonra 'barolar niçin var' sorusunu sormaya gerek kalmıyor.

Eğer 'barolar niçin var' sorusunu, Avukatlık Kanunundaki açık ifadeye rağmen sorabiliyorsak, barolar kendilerine yasayla verilen görevleri tam olarak yerine getirmiyorlar demektir.

Barolar görevlerini tam olarak yerine getirmiyorlarsa neden sorusunun sorulması gerekir.
Öyleyse asıl sorulması gereken soru 'barolar niçin var' değil, 'barolar görevlerini niçin yerine getirmiyorlar' şeklinde olmalı. Sayın duha'nın sorduğu soruyu'da ben bu anlamda algılıyorum. Önemli olan bu soruyu başkalarına/dışarıya yöneltmeden önce herkesin soruyu kendi kendisine sorması ve kendisinin sistem içindeki yerini ve sisteme katkısını belirlemesi.

Saygılarımla
Old 25-05-2006, 15:20   #11
Av.Duygu Keleş

Tüm baroları bilmem ama Trabzon Barosu iyiki var.Fevkalade başkanımız güleryüzlü ve hizmetten kaçmayan personelimiz sayesinde...
Old 29-05-2006, 10:48   #12
av.zuhala

Sevgili meslektaşım AvTTT, benimkisi ironik bir yaklaşımdı sadece.Tabii ki değil ama barolar her türlü olumsuzluğu "şiddetle kınayarak" görevlerini yaptıklarını zannediyorlar.
Old 11-06-2006, 16:12   #13
berkiten

barolar bilhassa avukatların savunucusu ve kollayıcısı konumundalar fakat gerçekte bölemi dir tartışılır.....
Old 11-06-2006, 18:34   #14
Brusk

Sevgili Duha isimli arkadaşımız ile aynı baroya kayıtlı oduğumuzu farkettim. Değerli Duha, malesef baroların yararlı hiçbir faaliyet yaptığına inanmıyorum hele hele bizim baromuza gelince Kuşadası, Pamukkale gibi turistik merkezlerde gece düzenlemekten başka birşey yaptıklarını görmedim. Geçende bende duruşmada fenalaşarak hastaneye kaldırıldım ve 1 gün yoğun bakımda yattım. Değerli baro temsilcilerimizden hiçkimse durumumu merak edip bir telefon dahi açmadı. Ertesi gün hasta halimle apar topar hastaneden çıkarak tutuklu duruşmama yetişmek zorundaydım ve duruşmalarıma girdim... sizi çok iyi anlıyor ve esasen zor durumlarımızda yanımızda sıkıntımızı paylaşmak gibi temel görevi bulunan barolarımızın bu anlamda hiçbirşey yaptığını görmedim...
Old 11-06-2006, 21:11   #15
berkiten

Degerlİ BÜyÜklerİmİn YaŞamiŞ Oldugu Durumlarda Barolarin HİÇ Bİ Faalİyette Bulunmamasi Bu Meslege İlerİde BaŞliyacak Bİrİ Olarak Benİ ÜzdÜ Umarim İlerİde Barolar Bu Konulara Daha Duyarli Olurlar. Baro Olarak Arkamizda Oldugunu Hİssetmek Bİzİm Meslegİmİzİ Daha İyİ Yapmamizi Ve Kendİmİze Olan GÜvenİnİmİzİn Artmasina Sebep Olurlar.yaŞanan Olaylarin Bİr Daha YaŞanmamasi Dİlegİyle Saygilar...
Old 14-06-2006, 21:48   #16
papoose

Varsayılan neden var olmasınlar ki

bizim baromuz gibi sayın yönetim ve sayın başkanımızın hakimlere daha yakın olması aralarını iyi tutabilmeleri avukat arkadaşlarını çabuk harcayarak başkanlık ve yönetim de olma adıyla daha paralı işler almaları için var en azından bizde öyle sizi bilemem
Old 29-10-2008, 15:43   #17
av.seçil

Sadece başkanlık seçim zamanları değilde her zaman en azından biraz daha gayret sarf ederek çalışılsa ve mesleğimizle alakalı karşılaşılan sorunlara cvp bulabilseler yada çözüm yolları arasalar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi