Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Yaş Küçültme İle İlgili

Old 24-01-2005, 22:50   #1
attila

Varsayılan Yaş Küçültme İle İlgili

Merhabalar,

Ben 1979 doğumluyum. Benden önce (1977) tarihinde doğan abim 3 aylıkken öldüğü için , onun nüfusu iptal ettirilmemiş ve ben onun nüfus kağıdını kullanıyorum. Bu yüzden nüfusta 77 doğumlu görünüyorum. Doğumum hastanede olmamış, benden önce ölen de evde doğmuş. Nüfusa resmi bir raporla kayıtlı değiliz yani. Yaşımı küçültmem için ne yapmam gerekiyor?

Geçen görüştüğüm biri, tescil tarihi bir kaç gün sonra yapıldığı için yaş küçültme yapamayacağımı söylemişti. Bu doğru mu? Sonuçta, benden önce doğan abim doğduktan sonra, babam gidip nufüsa kayıt yaptırmış ki herhalde tescil de bu olsa gerek. Zaten benim problemim de bunun içine giriyor, tescil ne zaman yapılırsa yapılsın, sonuçta benden önce doğan ve ölen birinin kimliğini kullanıyorum, bu durumda benden iki yıl önce doğmuş abimin nufusa doğum tarihinden bir kaç gün önce tescil edilmesi normal değil mi? o nüfusa eş zamanlı olarak tescil edilmiş diye, ben yaşımı düzeltemeyecek miyim?

Beni aydınlatırsanız minettar kalırım. Şimdiye kadar yaşımla ilgili herhangi bir problem yaşamadığım için, düzeltme yoluna da gitmemiştim, ama şimdi bazı yerlerden önüme yaş problemi sürülüyor.

Selam ve saygılarımla.
Old 25-01-2005, 22:24   #2
attila

Bu sorunum hakkında yardımınızı bekliyorum. Bir kaç dakikanızı ayırıp görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim.
Old 25-01-2005, 22:47   #3
Armağan Konyalı

Sayın attila,

Aldığınız bilgi doğru sanırım:

Hiç kimse doğmadan önce nüfusa kaydettirilmeyeceğinden, yaş küçültme davaları reddediliyor.

Kemik grafileri de, nedense yaş büyütmede işe yarıyor ama yaş küçültmede işe yaramıyor diye biliyorum.

Umarım konuyu iyi bilen diğer üyelerimiz daha ayrıntılı bilgi verirler. Aceleniz olduğundan ben yazmak zorunda kaldım

Saygılarımla

Bir Dost
Old 25-01-2005, 23:10   #4
attila

Daha açık olması için yeniden özetleyeyim:

Doğmadan önce nüfusa kaydettirilmek gibi bir durum yok. (eğer ki doğru algılıyorsam) Abim doğduktan sonra nüfusua kaydettiriliyor ve bir kaç ay sonra ölüyor. Babam da gidip, nüfustan kaydını düşürmüyor. Ben doğunca da daha kimlik çıkarmıyorlar ve onun kimlğini kullanıyorum ben. Yani ben doğmadan iki yıl önce ölen birinin kimliğini kullanıyorum, bu da doğmadan nufusa kaydolmuşum gibi bir durum ortaya çıkarıyor. Oysa nufusa kaydettirilen ben değilim abim.
Old 26-01-2005, 08:36   #5
Armağan Konyalı

Sayın attila,

İkinci kez anlattığınız birincisinde de anlaşılıyordu zaten. Ama bizim anlamamız yetmez, hakime kanıtlamak lazım.

Nüfus kaydı gibi resmi bir belgeye karşı sağlam kanıtlar bulmanız gerek.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 26-01-2005, 16:11   #6
attila

Sayın bir dost,

İlginiz için teşekkür ederim.

Selamlar
Old 26-01-2005, 19:14   #7
Av.Suat Ergin

Sayın attilla,

Benzer bir davayı takip ediyorum şu anda. Ancak tek fark müvekkilenin ablası hastenede ölmüş ve otopsi tutanakları beklenmekte. Ölen ablası ama kayden müvekkileyi gömmüşler. Siz de yaş küçültmesi iddiasıyla değil, nüfus kaydının düzeltilmesi iddiasıyla mahkemeye müracaat edin. Ama bir avukatla görüşmenizi öneririm. Doğuda benzer olaylar olduğu için, tanık vs ile davanızı ıspat edebilirsiniz. Ancak, abinizin ne doğumunu ne de ölümünü resmi makamlara bildirmeyen ebeveyninizin başı da derde girer mi bilemem. (Her ne kadar zamanaşımına girmiş görünüyorsa da)

Saygılarımla
Old 07-02-2005, 23:46   #8
Desarac

Sayın attila,
dava açtığınız takdirde ve yahut durumunuzda hukuki durumunuzla ilgili herhangi bir gelişme olduğunda bizleri de haberdar ederseniz memnun oluruz. pek çoğumuzun da aklına gelmiştir ama,müteveffa abinize ait ölüm raporu yahut size ait herhangi bir doğum belgesi vs.hastane kaydı elinizde varsa işe yarayacaktır muhakkak.

bir de hukukçu arkadaşlarıma yeni başlayan biri olarak sormak istiyorum;
yukarıdaki örnekte olduğu gibi,yaş küçültme yahut nüfus kaydının yaş isim soyisim bakımından tashihi taleplerinde "tanık"bir delil olarak ne derecede etkili olabilir..?nüfus kaydına karşı tanık beyanına ne derece itibar edilebilir?(özellikle yaş konusunda!)

teşekkürler...
Old 08-02-2005, 00:22   #9
nejan

Sayın attila ,
siz bu davayı açın, ama mutlaka bir avukata vekalet verin. mahkemede annenizin kaç doğum yapmış olduğuna dair uzman doktordan raporda istetin. Sizin yaşınıza dair kemik yaşı tesbiti isteyin bu durumda kesin ve belirli bir yaş olarak tesbiti mümkün değilsede bir yaş aralığı belirtilebilir ve doğumla ilgili raporla birlikte değerlendirildiğinde daha net sonuç ortaya çıkacaktır. Bunun yanında varsa sizden sonraki ve önceki kardeşlerinizle olan doğum aralığınında çakışıp çakışmadığı da mahkeme ve bilirkişilerce değerlendirilecektir. Kardeşinizin doğup sonrada öldüğüne dair tanıklar dinletin. Sıkı bir şekilde iddianızın ispatı için elinizden geleni yapın bir avukat bütün bunları yapacaktır zaten. Yeterki siz gerekli bilgi ve açıklamaları ona yapın. Hakikaten durum anlattığınız gibi ise (sadece yaş küçültmek için böyle bir durum olduğunu söyleyenler olabiliyor!) bu durumda nüfus kaydınızın düzeltilebileceğine inanıyorum. Evet size söylendiği gibi nüfusa kayıt tarihi ile doğum tarihine göre yapılan değerlendirmede,"bir insanın doğmadan nüfusa kaydedilemeyeceği" bakış açısına göre hareket edilmekte ve yaş küçültülememektedir.Bu da doğrudur. Ancak siz nüfus kaydının düzeltilmesini talep edeceksiniz. Maddi gerçeği ispat ederek sonuca ulaşabileceğinize inanıyorum. Bu durum ülkemizde gerçekten olan bir durumdur. Hukukun da buna çözüm bulamamasını düşünemiyorum. Zor ama mümkün.
Kolaylıklar diliyorum.

av. nejan nart ünver
Old 08-02-2005, 02:26   #10
attila

Sayın Suat Ergin ve Nejan;

Yorumlarınız ve ilginiz için teşekkür ediyorum, salik verdiğiniz şekilde bir avukatla görüşüp ,nüfus kaydımın düzeltilmesi için dava açacağım.

Dava sonucunu da ayrıca belirtirim sayın Desarac , belki benim durumum birileri için örnek teşkil edebilir ya da bir bakış açısı sağlayabilir.

Saygılarımla, hoşçakalın
Old 10-02-2005, 15:17   #11
Av.Kadir

Sevgili Atilla,
Bu iddia ile dava açarsanız davanız reddolunur. Çünkü ölen kardeşin kimliğini kullanmak diye tabir edilen hatanın düzeltilmesi için sizden önce ölen ağabeyinizin öldüğünü nüfusa bildirilmesi gerekir. Bu arada sizde nüfusa tescil için başvurmak zorundasınız. Çünkü kulladığınız kimlik size ait değil.Size verilecek yeni kimlikte doğru nüfus kaydınız yer alacaktır. Bu başvurular yapıldıktan sonra sorununuz çözülecektir. Yaş tashihi talebiniz bu sebeple reddolur.
Old 10-02-2005, 20:31   #12
attila

Sayın Kadir,

Açıkçası tam anlayamadım söylediğinizi. Biraz daha bilgi verirseniz memnun olurum.

Saygılarımla

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi